Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/2/2022 στις 5:48 ΜΜ, Giannis80x είπε

Τσεκαρα τωρα τον λογαριασμο μου με βαση το ttf που εχει αναρτημενο η δεη κιολας.

istorikes-times-ttf-final-design.pdf 356 kB · 0 downloads

μπερδεύτηκα ,τώρα κατάλαβα , εδώ κάποιοι είμαστε με 0,002 (edit 0,02 😁) σταθερό

γίνεται, κάπου είδα ένα άρθρο που έλεγε πως μπορεί και το κάνει στο ρεύμα (με τις παλιές τιμές) και πως μπήκε στην αγορά αερίου και έχει μεγάλα περιθώρια

Φυσικά με ζημιά είναι , αλλά μπορεί να το αιτιολογήσει στο δανεισμό της σαν επένδυση

Αν το βρω θα ποστάρω (ήταν δυσνόητο βέβαια , καθαρά χρηματιστηριακοί όροι)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μπερδεύτηκα ,τώρα κατάλαβα , εδώ κάποιοι είμαστε με 0,002 σταθερό

γίνεται, κάπου είδα ένα άρθρο που έλεγε πως μπορεί και το κάνει στο ρεύμα (με τις παλιές τιμές) και πως μπήκε στην αγορά αερίου και έχει μεγάλα περιθώρια

Φυσικά με ζημιά είναι , αλλά μπορεί να το αιτιολογήσει στο δανεισμό της σαν επένδυση

Αν το βρω θα ποστάρω (ήταν δυσνόητο βέβαια , καθαρά χρηματιστηριακοί όροι)

Δεν ξερω πραγματικα.

Τα μπερδευουν με το ρευμα που φτανουν εως και 25-30 λεπτα την κιλοβατωρα με το ρευμα;

Παιρνουν εκπτωσεις απο το ttf που δεν τις λενε;

Πραγματικα μου φαινεται περιεργο ολο το σκηνικο.

Φυσικα το πιο περιεργο ειναι που ενω ειχαμε συμβολαια μακροχρονια με τιμες λιανικης 1-3 λεπτα την κιλοβατωρα ακολουθησαμε τους Ευρωπαιους ηγετες και το ριξαμε στο χρηματιστηριο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Φυσικα το πιο περιεργο ειναι που ενω ειχαμε συμβολαια μακροχρονια με τιμες λιανικης 1-3 λεπτα την κιλοβατωρα ακολουθησαμε τους Ευρωπαιους ηγετες και το ριξαμε στο χρηματιστηριο....

αν λες για το αέριο , εμείς αρχικά το ζητήσαμε το 2020 που είχαν πατώσει οι τιμές και φυσικά τώρα η Gazprom .

4 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Δεν ξερω πραγματικα.

Τα μπερδευουν με το ρευμα που φτανουν εως και 25-30 λεπτα την κιλοβατωρα με το ρευμα;

Παιρνουν εκπτωσεις απο το ttf που δεν τις λενε;

Πραγματικα μου φαινεται περιεργο ολο το σκηνικο.

έχει να κάνει με το πως έχει επενδύσει μια εταιρία

αν πχ πωλούσα πατάτες , και είχα επενδύσει σε παραγωγή που "θα" μου φέρει έσοδα , τότε χρησιμοποιώ αυτά τα "θα" για να πουλάω κάτω του κόστους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αν λες για το αέριο , εμείς αρχικά το ζητήσαμε το 2020 που είχαν πατώσει οι τιμές και φυσικά τώρα η Gazprom .

έχει να κάνει με το πως έχει επενδύσει μια εταιρία

αν πχ πωλούσα πατάτες , και είχα επενδύσει σε παραγωγή που "θα" μου φέρει έσοδα , τότε χρησιμοποιώ αυτά τα "θα" για να πουλάω κάτω του κόστους

Δεν γινεται να πουλας κατω του κοστους.

Απαγορευεται δια νομου.

Θα ειχε επεμβει η επιτροπη ανταγωνισμου για αθεμητο ανταγωνισμο.

Κατι αλλο παιζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giannis80x είπε

Δεν γινεται να πουλας κατω του κοστους.

Απαγορευεται δια νομου.

Θα ειχε επεμβει η επιτροπη ανταγωνισμου για αθεμητο ανταγωνισμο.

Κατι αλλο παιζει

Τι ακριβώς λέτε; Τώρα υπάρχει μία Χ τιμή , αύριο μπορεί να είναι 1.1Χ ή 0.9Χ και πάει λέγοντας , η εταιρία μια χρονική στιγμή που το αέριο ήταν στην τιμή Χ , έδωσε σταθερό με 1.2Χ για 1 χρόνο.

Κάποιοι πιστέψαμε ότι θα ανέβει , κάποιοι όχι και έμειναν στο ελεύθερο.

Έτσι είναι τα σταθερά , για αυτό σου δίνεται η επιλογή για ελεύθερο ή σταθερό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tomtsir είπε
1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Τι ακριβώς λέτε; Τώρα υπάρχει μία Χ τιμή , αύριο μπορεί να είναι 1.1Χ ή 0.9Χ και πάει λέγοντας , η εταιρία μια χρονική στιγμή που το αέριο ήταν στην τιμή Χ , έδωσε σταθερό με 1.2Χ για 1 χρόνο.

Κάποιοι πιστέψαμε ότι θα ανέβει , κάποιοι όχι και έμειναν στο ελεύθερο.

Έτσι είναι τα σταθερά , για αυτό σου δίνεται η επιλογή για ελεύθερο ή σταθερό.

 

Με βαση την νομοθεσια λεω απαγορευεται να πουλας ενα προιον κατω απο το κοστος του τιμολογιου σου.

Αυτο λεω απλα.

Γι αυτο λεω κατι αλλο παιζει.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ δίνει το σταθερό με 0.05 και σε δεσμεύει για 1 χρόνο , άρα βασίζεται ότι θα πέσει κάποια στιγμή και είτε θα βγάλει τα σπασμένα μέσω της ρήτρας αποχώρησης είτε θα τα βγάλει αν κάποιος μείνει με αυτή την τιμή άμα πάει 0.02 πχ.

Το αν αυτό είναι εφικτό και αν οι οικονομικοί της σύμβουλοι κάνουν σωστό πλάνο , είναι άλλη ιστορία και δεν μας ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου.

Μην ξεχνάμε ότι όταν η τιμή ήταν στο 0.015/0.018 έκραζαν μερικοί την ΔΕΗ που είχε το σταθερό 0.020(με την έκπτωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είχα ζενίθ φιξ και όταν έληξε μου έβαλαν μόνοι τους το home easy. είχα την εντύπωση ότι θα έμενε το ίδιο σε αορίστου.

ο πρώτος λογαριασμός απο 04/21  -29/9/21 ήρθε 20 ευρώ. η περίοδος 1/10 - 6/12 μου ήρθε 50 ευρώ.

έχω την εντύπωση ότι ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι χρεώνουν!

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι , δεν αγοράζεις 1 κιλό πατάτες τώρα , απλά κάνεις μία συμφωνία για να σου φέρνει κάποιος 1 κιλό πατάτες κάθε μέρα με σταθερή τιμή για 1 χρόνο.
Άρα δεν ξέρω ποια νομοθεσία επικαλείσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι , δεν αγοράζεις 1 κιλό πατάτες τώρα , απλά κάνεις μία συμφωνία για να σου φέρνει κάποιος 1 κιλό πατάτες κάθε μέρα με σταθερή τιμή για 1 χρόνο.
Άρα δεν ξέρω ποια νομοθεσία επικαλείσαι.

 

Μα δεν εχεις καταλαβει οτι στο φυσικο αεριο δεν υπαρχει σταθερη τιμη ;

Αρα πως θα συμφωνησεις να το παιρνεις σε σταθερη τιμη σαν δεη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giannis80x είπε

Μα δεν εχεις καταλαβει οτι στο φυσικο αεριο δεν υπαρχει σταθερη τιμη ;

Αρα πως θα συμφωνησεις να το παιρνεις σε σταθερη τιμη σαν δεη;

 

Κάτι σκέφτεσαι πάρα πολύ λάθος.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Κάτι σκέφτεσαι πάρα πολύ λάθος.
 

Ακου,εχεις ενα μαγαζι εσυ,αγοραζεις καθε μερα οπως λες εναν τονο πατατες.

Αυτον τον τονο τον διαπραγματευεσαι καθε μηνα και τον παιρνεις ,ας πουμε απο 80 ευρω  εως 100 ευρω.

Καλα εως εδω;

Πες μου τωρα πως εσυ  μπορεις να μου πουλας εμενα, επειδη κλεισαμε συμφωνια να στις αγοραζω ολες,τον τονο με 50 ευρω.

Για εξηγησε μου τωρα επειδη σκεφτομαι κατι πολυ λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giannis80x είπε

Ακου,εχεις ενα μαγαζι εσυ,αγοραζεις καθε μερα οπως λες εναν τονο πατατες.

Αυτον τον τονο τον διαπραγματευεσαι καθε μηνα και τον παιρνεις ,ας πουμε απο 80 ευρω  εως 100 ευρω.

Καλα εως εδω;

Πες μου τωρα πως εσυ  μπορεις να μου πουλας εμενα, επειδη κλεισαμε συμφωνια να στις αγοραζω ολες,τον τονο με 50 ευρω.

Για εξηγησε μου τωρα επειδη σκεφτομαι κατι πολυ λαθος;

Γιατί πολύ απλά , κάποια στιγμή μπορεί η τιμή της πατάτας να πέσει στα 30 ευρώ ο τόνος και εσύ να με δεσμεύεις με ένα συμβόλαιο να συνεχίζω να αγοράζω από εσένα ή αλλιώς να σου δώσω μία ρήτρα αποχώρησης.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Γιατί πολύ απλά , κάποια στιγμή μπορεί η τιμή της πατάτας να πέσει στα 30 ευρώ ο τόνος και εσύ να με δεσμεύεις με ένα συμβόλαιο να συνεχίζω να αγοράζω από εσένα ή αλλιώς να σου δώσω μία ρήτρα αποχώρησης.
 

Μα δεν μπορει ενα μαγαζι να ρισκαρει αν και ποτε θα πεσει η τιμη στα 30 ευρω.

 

Μόλις τώρα, marmagia είπε

Η πολύ απλά είχα κλείσει συμβόλαιο μελλοντικής εκπλήρωσης κάτω από την τιμή που πουλάω επειδή είχα αρκετό ρευστό.

Αυτο σαφως ναι μπορει να ισχυει.

Αλλα εδω λενε απο το 20 εχουν παει σε ttf .και δεν γνωριζω αν η δεη εισαγει μονη της αεριο.

Τωρα βεβαια εγκυκλοπαιδικη συζητηση κανουμε,αλλα απορω πραγματικα και αυτο που λες να ισχυει,οι αλλοι παροχοι ειναι βλακες η αισχροκερδουν τρελλα;

Η Δεη μεχρι πριν εναμισυ χρονο λεγανε ειναι καταχρεωμενη🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...