Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Βοηθήστε όποιον μπορείτε παιδιά. Εγώ αυτό έκανα πριν ανεβάσει η ΔΕΗ τα σταθερά της στο ρεύμα.

δυστυχώς κάποιοι δεν καταλάβαιναν , τους έλεγες απλά και κατανοητά αλλά βαριόντουσαν να ασχοληθούν οι ίδιοι . Εδώ μέχρι και συγγενείς μου την έχουνε φάει και λέγαν "όσο έρθει" , βέβαια δεν το πίστευαν οτι τους ήρθε όσο τους έλεγα .

γιαυτό και ρώτησα για το Τ2

16 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι με το Gas Home Flex με ρητρα.

πάλι καλά

Σε κάποιες φάσεις νόμιζα οτι με βλέπουν σαν παλαβό που κρατά ταμπέλα "έρχεται η συντέλεια" και την έσβησα τη φάση . Απλά σε συζητήσεις κάνω μια αναφορά οτι παίζουν κάποια λιγότερα ακριβά προγράμματα και όποιος ενδιαφέρεται του εξηγώ , αλλιώς δεν ασχολούμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δυστυχώς κάποιοι δεν καταλάβαιναν , τους έλεγες απλά και κατανοητά αλλά βαριόντουσαν να ασχοληθούν οι ίδιοι . Εδώ μέχρι και συγγενείς μου την έχουνε φάει και λέγαν "όσο έρθει" , βέβαια δεν το πίστευαν οτι τους ήρθε όσο τους έλεγα .

Ε κι εμένα δεν άκουσαν όλοι, αλλά δεν πειράζει. Σώθηκαν οι περισσότεροι. Αυτό μου αρκεί. Οι άλλοι θα με σκέφτηκαν όταν άνοιξαν τον πρώτο εκκαθαριστικό του χειμώνα.😁

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Σε κάποιες φάσεις νόμιζα οτι με βλέπουν σαν παλαβό που κρατά ταμπέλα "έρχεται η συντέλεια" και την έσβησα τη φάση . Απλά σε συζητήσεις κάνω μια αναφορά οτι παίζουν κάποια λιγότερα ακριβά προγράμματα και όποιος ενδιαφέρεται του εξηγώ , αλλιώς δεν ασχολούμαι

Εχω σταματησει ν'ασχολουμαι γιατι στο τελος θα βρω και τον μπελα μου.

Το 98% βλεπει απλα την ταμπελα του παροχου.Το 1,5% ξερει οτι υπαρχουν προγραμματα αλλα δεν ασχολειται και δεν ξερει τιποτα περα απο αυτο και το 0,49% ειναι που ψαχνεται αλλα ταυτοχονα δεν εχει ιδεα τι γινεται γενικοτερα και τι να ψαξει.

Το 0,01% ειμαστε ολοι εμεις εδω μεσα κι οσοι περασν κατα καιρους κι εμαθαν 2-3 πραγματα.Οσο πιο γρηγορα το καταλαβουν ολοι αυτο τοσο το καλυτερο για ολους θα ειναι.

Σε κανεναν δεν μπορουμε ν'ανοιξουμε το κεφαλι και να τους τα βαλουμε ολα μεσα για να τα μαθουν.

Κι εγω κι εσυ kor οταν αρχισαμε ν'ασχολουμαστε εδω μεσα δεν ειχαμε ιδεα τι γινοταν.Διαβαζαμε,ψαχναμε,μιλουσαμε,συμφωνουσαμε,διαφωνουμε και φτασαμε σε σημειο ακομη και να συμβουλευουμε τον κοσμο γιατι ξεραμε κατι παραπανω και νιωθαμε οτι επρεπε να το μοιραστουμε και να βοηθησουμε και τους υπολοιπους.

Εδω που εχει φτασει η κατασταση ολοι θα πρεπει να κατσουν να διαβασουν και να μαθουν πως λειτουργει γενικοτερα οι αγορα πως τιμολογειται και τι τιμολογειται στον καθε λογαριασμο.Επισης να μαθει τα προγραμματα και να ξεχωριζει τα προγραμματα απο το αν ειναι κυμαινομενα η σταθερα και τις διαφορες τους.Να μαθει να διαβαζει τους ορους και να μην βαζει απλα την υπογραφη του.Να μαθει να μιλαει με τους εκπροσωπους του καθε παροχου και να μαθει να στελνει email(αφου φτιαξει πρωτα) γιατι ολα πρεπει να υπαρχουν και να ειναι γραπτα ωστε να τον βοηθησουν σε περιπτωση καταγγελια.Να μαθει τι ειναι και πως λειτουργει το ΚΟΤ.Να μαθει να βαζει νυχτερινο κι οχι να το λεμε εμεις σε ολους.

Ειναι πολλα ακομη που πρεπει να μαθει ο καθενας μας.Μπορει να μου πει καποιος οπως το ειχα πει κι εγω καποια στιγμη:Θα πρεπει να γινουμε καθηγητες κι επιστημονες για το ρευμα και το αεριο?ΝΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ειναι η απαντηση.

Δεν γινεται διαφορετικα κι ετσι θα πρεπει να προχωρησουμε.Οποιος το καταλαβει γρηγορα θα ξερει τι να κανει και πως θα κινηθει με αποτελεσμα να πληρωνει λιγοτερα και να κανει εξοικονομηση.

Οποιος δεν το καταλαβει βοηθεια του.Σ'αυτη τη χωρα ζουμε κι εται ειναι τα πραγματα και η κατασταση.Σε οποιον αρεσει συμβιβαζεται και κανει αυτα που πρεπει και σ'οποιον δεν αρεσει η πληρωνει η φευγει.

Ας κανει ο καθενας οπως καταλαβαινει.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Εδω δες τι ποσο ηρθε σε λογαριασμο σε ανθρωπους που δεν εχουν χρηματα και τωρα θα το κοψουν γιατι δεν μπορουνε να το πληρωσουν.

aaaaaa.PNG.b3c537790bda0de04089600c06c79bd4.png.6d6016c3965509fb7e425dee17e79fc0.png

bbbbbb.PNG.0a468ed8677b866b93a03b52471af747.png.e1a2ee40623ac88ee6eaf84896648f3d.png

Αυτό πρέπει να είναι το Flex που καταργήθηκε, σωστά; Επειδή, λογικά, δεν το είχε κανένας, η Ζενίθ πέρασε ρήτρα σε όλα της τα προγράμματα και το πήρε και αυτό η μπάλα. Η ρήτρα είναι καταχρηστική και, επειδή λογικά πρόκειται για προφανές λάθος, ακόμα και με email στην Ζενίθ μπορεί να λύνεται. Σε 2 διαφορετικά αιτήματα που υπέβαλλα με email εγώ, ο χρόνος απάντησης είναι περίπου 10 ημέρες. Πες τους να μην πληρώσουν το λογαριασμό, καθώς τα 730€ του ΤΤF έχουν χρεωθεί εις διπλούν, να στείλουν στο Customer support και να περιμένουν να λήξει από εκεί το θέμα. Και επίσης να αιτηθούν η έκπτωση συνέπειας να λογιστεί από την ημέρα που θα εκδώσει η Ζενίθ διορθωτικό.

Επεξ/σία από ekechagi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekechagi είπε

Αυτό πρέπει να είναι το Flex που καταργήθηκε, σωστά; Επειδή, λογικά, δεν το είχε κανένας, η Ζενίθ πέρασε ρήτρα σε όλα της τα προγράμματα και το πήρε και αυτό η μπάλα. Η ρήτρα είναι καταχρηστική και, επειδή λογικά πρόκειται για προφανές λάθος, ακόμα και με email στην Ζενίθ μπορεί να λύνεται. Σε 2 διαφορετικά αιτήματα που υπέβαλλα με email εγώ, ο χρόνος απάντησης είναι περίπου 10 ημέρες. Πες τους να μην πληρώσουν το λογαριασμό, καθώς τα 730€ του ΤΤF έχουν χρεωθεί εις διπλούν, να στείλουν στο Customer support και να περιμένουν να λήξει από εκεί το θέμα. Και επίσης να αιτηθούν η έκπτωση συνέπειας να λογιστεί από την ημέρα που θα εκδώσουν διορθωτικό.

Τα ξερω και τα εχω πει αλλα δεν θα κανουν τιποτα.Θα τους κοψουν λογικα το αεριο γιατι δεν θα το πληρωσουν.

Ειδικα τον συγκεκριμενο τον παρακαλουσα να παει στην ΔΕΗ με τις παλιες τιμες του GasControl.Δεν εκανε τιποτα.

Εκανα αυτο που ενιωθα οτι επρεπε να κανω και τελος.Ο καθενας οπως στρωσει θα κοιμηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Επειδή, λογικά, δεν το είχε κανένας

ένας τουλάχιστον το είχε απο ότι φαινεται

5 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Η ρήτρα είναι καταχρηστική και, επειδή λογικά πρόκειται για προφανές λάθος, ακόμα και με email στην Ζενίθ μπορεί να λύνεται

δεν είναι απλό η protergia το εφαρμόζει και επίσημα

TTF+προμήθεια + ρήτρα αναπροσαρμογής βάσει TTF

Θα στείλω στο info της ΡΑΕ , με κοινοποίηση στη Γραμματεία ,αν έχει υπόψιν κάποιος άλλος ίδιο πρόγραμμα με ακριβώς ίδια τιμολόγηση ας κάνει tag

Επεξ/σία από korakios
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

με συγχωρείς αλλά το ποστ που είχε το λογαριασμό και έκανες παράθεση δεν τον είδες ?

Το είδα, αλλά πιστεύω ότι πρόκειται για λάθος. Και θεωρώ πως ως τέτοιο θα αντιμετωπιστεί από τη Ζενιθ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Το είδα, αλλά πιστεύω ότι πρόκειται για λάθος. Και θεωρώ πως ως τέτοιο θα αντιμετωπιστεί από τη Ζενιθ.

σίιιιγουρα , όπως και με τα παιδιά εδώ που τη φάγανε απο Protergia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Giannis80x είπε

Παιδια πλην της δεη υπαρχει κανεις αλλος με σταθερο και χωρις ρητρες;

το fix της zenith στα 0,08 και κάτι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

το fix της zenith στα 0,08 και κάτι

Ευχαριστω.

Παντως μου προκαλει εντυπωση πως μια εταιρεια πουλαει φθηνοτερα απο οτι αγοραζει με βαση το ttf.

Ειδικα στην δεη και το παγιο να βαλεις, μεσα μπαινει🤔

Κοιταζα τωρα το φυσικο αεριο με βαση το ttf με τιμολογει με 0,6 του λεπτου παραπανω ανα κιλοβατωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...