Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tomtsir είπε

Έχει κανένας λογαριασμό που έκλεισε στην ΔΕΗ με 0.02; Το'χω μεγάλη απορία αν βάζουν την έκπτωση και στα σταθερά , εκεί τι θα γίνει;

 

6300kw έκαψα το δίμηνο και πληρώθηκα 26ευρώ.

Spoiler

444.jpg.a4b0a8e36d7efed14e174f976749cdf5.jpg

Δεν τον καταχωρώ στα παραστατικά στο mythermansi, δε με συμφέρει. Θα καταχωρήσω μόνο τον προηγούμενο που ήταν 165 ευρώ χρεωστικός (εκ των οποίων τα 100 ήταν η εγγύηση) αλλά και πάλι δεν καλύπτουν όλο το επίδομα θέρμανσης (πήρα 125 ευρώ στη τράπεζα, άρα πρέπει να ανεβάσω παραστατικά αξίας 250 ευρώ). Αν δε ξαναπάρω χρεωστικό λογαριασμό ως το Μάιο, θα μου πάρει πίσω η ΑΑΔΕ (205-165)/2 = 42.5 ευρώ.

Επίσης να αναφέρω ότι ο λογαριασμός εκδόθηκε στις 9/2, αλλά μέχρι και τις 15/2 που είχα τσεκάρει στο ebill δεν υπήρχε ανεβασμένος. Ακόμα και οι υπάλληλοι (και στο mail και στο τηλέφωνο) μου λέγανε ότι δεν είχε εκδοθεί λογαριασμός... ό,τι να'ναι.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

6300kw έκαψα το δίμηνο και πληρώθηκα 26ευρώ.

444.jpg.a4b0a8e36d7efed14e174f976749cdf5.jpg

Δεν τον καταχωρώ στα παραστατικά στο mythermansi, δε με συμφέρει. Θα καταχωρήσω μόνο τον προηγούμενο που ήταν 165 ευρώ χρεωστικός (εκ των οποίων τα 100 ήταν η εγγύηση) αλλά και πάλι δεν καλύπτουν όλο το επίδομα θέρμανσης (πήρα 125 ευρώ στη τράπεζα, άρα πρέπει να ανεβάσω παραστατικά αξίας 250 ευρώ). Αν δε ξαναπάρω χρεωστικό λογαριασμό ως το Μάιο, θα μου πάρει πίσω η ΑΑΔΕ (205-165)/2 = 42.5 ευρώ.

Επίσης να αναφέρω ότι ο λογαριασμός εκδόθηκε στις 9/2, αλλά μέχρι και τις 15/2 που είχα τσεκάρει στο ebill δεν υπήρχε ανεβασμένος. Ακόμα και οι υπάλληλοι (και στο mail και στο τηλέφωνο) μου λέγανε ότι δεν είχε εκδοθεί λογαριασμός... ό,τι να'ναι.

 

 

Απίστευτα πράγματα , από την μία λέω μακάρι να είχα κλείσει στο 0.020 αλλά από την άλλη μην είμαι αχάριστος που έκλεισα στο 0.050.

Πιστεύω θα σου βγούνε με τις ρυθμιζόμενες αυτά που θες για το επίδομα , αν δεις γράφει κιόλας αναστολή περίπου 65 ευρώ σε εσένα. 

Καλοφάγωτα λοιπόν 🤪

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

6300kw έκαψα το δίμηνο και πληρώθηκα 26ευρώ.

 

 

Εγώ που έκαψα 4600kwh γιατί δεν πληρώνομαι και πρέπει να πληρώσω 7 ευρώ? Έπρεπε να κάψω περισσότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήξερα πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, θα έκλεινα Ζενίθ για 2 χρόνια με 0.026 αντί για 1 χρόνο στη ΔΕΗ με 0.02. Φοβόμουνα ότι η Ζενίθ θα έκανε αναπροσαρμογή μετά το 6μηνο αλλά φαίνεται ότι κρατούν γερά.

Επίσης κλασικά τότε λέγαμε ότι το θέμα με τη Ρωσία και τον αγωγό είναι παρωδικό, πού να φανταστούμε ότι θα έπεφταν πύραυλοι και βόμβες και ο HERTHAN θα γυρνούσε ΔΕΗ. 💣  Απόδοση 1000 έδινε στο στοίχημα. 😄

edit: @korakios Oι λογαριασμοί έχουν 20 μέρες περιθώριο εξόφλησης. Εφόσον η έκδοση είναι 8/2... τότε έχεις μέχρι το τέλος του μήνα να μάθεις πόσα χρωστάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ekrepali είπε

edit: @korakios Oι λογαριασμοί έχουν 20 μέρες περιθώριο εξόφλησης. Εφόσον η έκδοση είναι 8/2... τότε έχεις μέχρι το τέλος του μήνα να μάθεις πόσα χρωστάς.

μπα τώρα είμαι χαλαρός αφού βλέπω οτι μάλλον θα με χρωστάνε οι καημένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο αλλαγη παροχου προς ΔΕΗ

Μου βγηκε τελικος λογαριασμος 233 ευρω απο αέριο αττικης με περίοδο κατανάλωσης 17/11/21 - 17/01/22

Στις 9/2/22 βγηκε ο λογαριασμός της ΔΕΗ εκκαθαριστικος 51 ευρώ με περίοδο κατανάλωσης 29/12/21 - 18/01/22

Εχω άραγε διπλή χρέωση αφου υπάρχουν κοινά διαστήματα κατανάλωσης ?? 

Αντε βγάλε άκρη δηλαδή !!!

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

Εχω άραγε διπλή χρέωση αφου υπάρχουν κοινά διαστήματα κατανάλωσης ?? 

ναι , αν δεν έχεις πληρώσει του προηγούμενου , μην τον πληρώνεις

καταγγελία στο myrae κατά Φ.Αττικής και άσε να βγάλουν άκρη

φυσικά όχι τηλέφωνα

επίσης στον τελικό δικαιούσαι και τυχών έκπτωση συνέπειας (αν τον έχεις πληρώσει και εφαρμόζεται στον επόμενο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εμφανιστηκε στο ebill το αεριο, αλλα δεν μου ηρθε καμμια ειδοποιηση, κατι οτι εγινε η αλλαγη κλπ. Νε θεωρησω οτι εχει γινει η μεταβαση? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγηκε και σε μενα το διμηνο νοεμβριο δεκεμβριο με τα 0.02, ειναι κατι σεντς επιστροφη. Ευχαριστω τον κορακιο που μας εσωσε τον χειμωνα. Δεν ειχα ιδεα απο αεριο, διαβασα ενα μηνυμα του εδω πριν μηνες, ''βαλε της δεη με τα 0.02 να σωθεις'' και ακολουθησα πιστα. και παλι ευχαριστω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

μπα τώρα είμαι χαλαρός αφού βλέπω οτι μάλλον θα με χρωστάνε οι καημένοι

Είναι 100 ευρώ η εγγύηση... πιστεύω θα σου έρθει χρεωστικός έστω και μικροποσό.

Αν δε πληρωθεί έγκαιρα θα πρέπει να δώσεις πίσω το 25% της συνέπειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Επισης παρατηρησα στον λογριασμο το παρακατω μηνυμα:

274162911_653576275968124_5388603461746035301_n.png.904d0640bf3ba1a4e677b1bdffc987ec.png

Τι παπαρια ειναι παλι αυτη?

Α δεν είναι τίποτα, το τυχερό σου κοκαλάκι.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Είναι 100 ευρώ η εγγύηση... πιστεύω θα σου έρθει χρεωστικός έστω και μικροποσό.

Αν δε πληρωθεί έγκαιρα θα πρέπει να δώσεις πίσω το 25% της συνέπειας.

φτου , την ξέχασα , πάνω που ηρέμησα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...