Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην εκάστοτε ΕΔΑ οι μετρήσεις από εμάς καταχωρούνται μόνο κάθε δίμηνο; Η κάθε μήνα; Αν είναι κάθε δίμηνο τι νόημα έχει αφού θα έρθουν για κατάμετρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

Στην εκάστοτε ΕΔΑ οι μετρήσεις από εμάς καταχωρούνται μόνο κάθε δίμηνο; Η κάθε μήνα; Αν είναι κάθε δίμηνο τι νόημα έχει αφού θα έρθουν για κατάμετρηση;

σε κάποιους δεν υπάρχει πρόσβαση πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Υπό άλλες συνθήκες αφήνει μηνιαία;

με συγχωρείς , το έγραψα μπερδεμένα , εννοούσα οτι ανα δίμηνο που είναι η καταχώρηση βοηθά για να δωθεί πραγματική μέτρηση και όχι έναντι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

με συγχωρείς , το έγραψα μπερδεμένα , εννοούσα οτι ανα δίμηνο που είναι η καταχώρηση βοηθά για να δωθεί πραγματική μέτρηση και όχι έναντι

Θεωρητικά έτσι και αλλιώς δεν περνάνε για καταμέτρηση στο δίμηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Θεωρητικά έτσι και αλλιώς δεν περνάνε για καταμέτρηση στο δίμηνο;

νομίζω απο φέτος είναι 3 φορές το χρόνο , θα το ψάξω , κάπου το διάβασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, korakios said:

νομίζω απο φέτος είναι 3 φορές το χρόνο , θα το ψάξω , κάπου το διάβασα

Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι το νόημα της μέτρησης μέσω της σελίδας της ΕΔΑ. Στο ρεύμα δίνουμε εμείς μετρήσεις και έτσι ουσιαστικά ο έναντι είναι η πραγματική κατανάλωση. Εδώ (παλιότερο screenshot) λέει ότι μέτρηση μπορούμε να δώσουμε 2 μέρες πριν η 1 μέρα μετά την προγραμματισμένη καταμέτρηση. Μα αν είναι να γίνει καταμέτρηση γιατί να δώσουμε μετρήσεις; Τι χάνω;

68861C27-4429-4DE9-BB07-41ABF7CCF803.jpeg

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, marmagia είπε

λέει ότι μέτρηση μπορούμε να δώσουμε 2 μέρες πριν η 1 μέρα μετά την προγραμματισμένη καταμέτρηση.

στο ενδιάμεσο χρονικό περιθώριο 2 ημερών πριν και μιας μετά επιπλέον

41 λεπτά πριν, marmagia είπε

Μα αν είναι να γίνει καταμέτρηση γιατί να δώσουμε μετρήσεις; Τι χάνω;

κάποιοι πχ μπορεί να έχουν σκύλο στην αυλή και να μη μπαίνουν μέσα για μέτρηση (τυχαίο παράδειγμα!). Άρα δίνεις εσύ τη μέτρηση και δε σου έρχεται έναντι

Αν πχ η ΔΕΗ συγκεκριμένα δεν εκδίδει έναντι , τότε δίνεις εσύ τη μέτρηση στην ΕΔΑ και σου έρχεται (κάποτε) λογαριασμός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες που μιλησα με ΕΔΑ Θεσσαλονικης , μου ειπαν,  οτι απο τη στιγμη που υπαρχει προσβαση στο μετρητη , η μετρηση θα γινει απο τον υπαλληλο τους και καλο ειναι  να μην στελνω εγω για να μην γινει καποιο μπερδεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Χθες που μιλησα με ΕΔΑ Θεσσαλονικης , μου ειπαν,  οτι απο τη στιγμη που υπαρχει προσβαση στο μετρητη , η μετρηση θα γινει απο τον υπαλληλο τους και καλο ειναι  να μην στελνω εγω για να μην γινει καποιο μπερδεμα.

 

...οπως για παράδειγμα να βάλει στο ντούκου ο υπάλληλος τους κάποια πλασματική μέτρηση, επειδή βαριέται ή δεν προλαβαίνει να περάσει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

μετά απο 3 προσπάθειες και επικοινωνία απευθείας με [email protected] 

μου έστειλαν το υπογεγραμμενο ψηφιακά συμβόλαιο απο 30 Σεπ.21 καθώς και οι γενικοί όροι 

Ευχαριστούμε  που επιλέξατε τη ΔΕΗ Α.Ε για τη σύνδεσή σας με το Φυσικό Αέριο.

Σας ενημερώνουμε ότι η «ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ» ενεργοποιήθηκε και επισυνάπτεται υπογεγραμμένη ψηφιακά από εκπρόσωπο της Εταιρείας μας.

Για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση  επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα μας fysikoaerio.dei.gr ή επικοινωνήστε με τη γραμμή εξυπηρέτησης πελατών ΔΕΗ  11770Θα είμαστε πάντοτε στη διάθεσή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, moon1821 είπε

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

μετά απο 3 προσπάθειες και επικοινωνία απευθείας με [email protected] 

μου έστειλαν το υπογεγραμμενο ψηφιακά συμβόλαιο απο 30 Σεπ.21 καθώς και οι γενικοί όροι 

Ευχαριστούμε  που επιλέξατε τη ΔΕΗ Α.Ε για τη σύνδεσή σας με το Φυσικό Αέριο.

Σας ενημερώνουμε ότι η «ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ» ενεργοποιήθηκε και επισυνάπτεται υπογεγραμμένη ψηφιακά από εκπρόσωπο της Εταιρείας μας.

Για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση  επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα μας fysikoaerio.dei.gr ή επικοινωνήστε με τη γραμμή εξυπηρέτησης πελατών ΔΕΗ  11770Θα είμαστε πάντοτε στη διάθεσή σας.

όμορφα! ξεκίνα τώρα τα mail για λογαριασμό! :-)

(με εχει πιάσει σήμερα η ειρωνία προς τους παρόχους...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2022 στις 12:13 ΠΜ, argimeg είπε

Παιδιά μην βαριέστε να κάνετε καταγγελία στην ραε για τον ΗΡΩΝ. Τέτοιες πρακτικές και πονηράδες δεν θα πρέπει να τις αποδεχόμαστε και να λέμε δεν βαριέσαι. Για άλλα και άλλα μικρότερα π.χ λάθος τιμές σε προσφορές...κάνουμε ολόκληρο θέμα και κατηγορούμε τα μαγαζάκια. Αυτό που έκανε ο ΗΡΩΝ με τις χρεώσεις είναι ανήθικο.

Σήμερα κατήγγειλα στην ΡΑΕ την Ήρων. Σε κοινόχρηστη παροχή, πελάτης από Νοέμβριο 21. Εκκαθαριστικοι Μηνιαίοι λογαριασμοί. Έκπτωση Μετακυλισης κόστους φ.α μόνο για το διάστημα 23/12 έως 31/12.  Όλες οι υπόλοιπες εκπτώσεις δεν έχουν φανεί ακόμα.... Το ποσό των οφειλομένων εκπτώσεων είναι 2500€. Πολλά και σαν διαχειριστρια είμαι υπόλογη σε άλλους 20 νοματεους.

είναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟΙ. Από την άλλη φοβάμαι την ΔΕΗ μήπως δεν εκδίδει τους λογαριασμούς μηνιαίως ως οφείλει (οι κοινόχρηστες οικιακές παροχές μετρώνται και εκδίδονται οι αντίστοιχοι λογαριασμοί κάθε μήνα εκτός του καλοκαιριού).

Μόλις τώρα, HarouIfi είπε

Σήμερα κατήγγειλα στην ΡΑΕ την Ήρων. Σε κοινόχρηστη παροχή, πελάτης από Νοέμβριο 21. Εκκαθαριστικοι Μηνιαίοι λογαριασμοί. Έκπτωση Μετακυλισης κόστους φ.α μόνο για το διάστημα 23/12 έως 31/12.  Όλες οι υπόλοιπες εκπτώσεις δεν έχουν φανεί ακόμα.... Το ποσό των οφειλομένων εκπτώσεων είναι 2500€. Πολλά και σαν διαχειριστρια είμαι υπόλογη σε άλλους 20 νοματεους.

είναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟΙ. Από την άλλη φοβάμαι την ΔΕΗ μήπως δεν εκδίδει τους λογαριασμούς μηνιαίως ως οφείλει (οι κοινόχρηστες οικιακές παροχές μετρώνται και εκδίδονται οι αντίστοιχοι λογαριασμοί κάθε μήνα εκτός του καλοκαιριού).

Επίσης κατήγγειλα και την ζενίθ. Ήταν πάροχος μας μέχρι 29/10/21. Δεν θα έπρεπε να δώσει την έκπτωση του Οκτωβρίου και να εκδώσει πιστωτικό λογαριασμό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2022 στις 11:10 ΠΜ, george595 είπε

Καλημέρα παιδιά, καταρχάς κάνετε τρομερή δουλειά με συμβουλές και σας ευχαριστώ για τα όσα διάβασα παραπάνω.

 

Έχω συμβόλαιο Φυσικού Αερίου στην Elpedison από 01/12/2020 (Double Energy -   Gas Home Fix) διάρκειας 2 ετών.

Προχθές ανακάλυψα ότι υπήρχε όρος στο συμβόλαιο ότι από 01/12/2021 (2ος χρόνος) αλλάζει η χρέωση και γυρνάει σε flex. Πρακτικά, από 01/12 χρεώνομαι με 0,095 περίπου η kwh.

(υπήρχε η δυνατότητα στο συμβόλαιο μέσα στο Νοέμβριο να ζητήσω μη ανανέωση του 2ου χρόνου)

 

Σε όλες τις τηλεφωνικές συνομιλίες δεν μου το είχε αναφέρει κανείς, ούτε στην αρχική συνομιλία.

Μάλιστα, τέλος Οκτωβρίου 21 κάλεσα την εξυπηρέτηση και μου επιβεβαίωσαν τηλεφωνικά ότι θα έχω σταθερή 0,0315€ μέχρι τη λήξη του συμβολαίου (01/12/2022), πράγμα που εννοείται δεν έγινε. Έστειλα email στην Elpedison ζητώντας αντίγραφο της τηλεφωνικής συνομιλίας.

 

Επίσης, δεν είχα καμία ειδοποίηση σε λογαριασμό περί της αλλαγής αυτής.

 

Μπορώ να κερδίσω κάτι κάνοντας καταγγελία στη ΡΑΕ?

 

Χθές έλαβα αρνητική απάντηση από Elpedison στην αμφισβήτηση του λογαριασμού. Θα κάνω σήμερα καταγγελία στη ΡΑΕ και ΣτΚ.

Επίσης, αργούν επιδεικτικά να μου στείλουν με email το ποσό που θα χρεώσουν σε ενδεχόμενη πρόωρη αποχώρηση (τηλεφωνικά τη μία φορά είπαν 12,5€ και την επόμενη μέρα 50€ )

Ξέρει κάποιος τι προθεσμία έχουν οι πάροχοι να απαντάνε στα email?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2022 στις 7:31 ΜΜ, Thrylos7 είπε

Δες το λογαριασμο μου φιλε μου.

Περα απο την εκπτωση που δε σου εχουν βαλει, μια διαφορα στην τιμη KWh μπορει να οφειλεται στο οτι εχουν βγαλει ενα προγραμμα με υποτιθεται -20% εκπτωση στο οποιο ειμαι ενω ισως εισαι στο απλο. Παντως βλεποντας τις τιμες Νοεμβριου και στους δυο μας, δε μου βγαινει αυτο το -20% γιαυτο λεω "υποτιθεται". Επισης ομως να ξερεις οτι αυτο το προγραμμα εχει ρητρα αποδεσμευσης οποτε αν παω εγω τωρα στη ΔΕΗ θα δωσω 120ε καπου, ενω εσυ τιποτα, αρα μη χαλιεσαι για αυτο....

 

fysiko.jpg

Μολις μου βγηκε εμενα λογαριασμος στο οικιακο πληρες extra.

Τους εστειλα email πρωτον γιατι για τον Νοεμβριο δεν μου περασαν εκπτωση και δευτερον γιατι οντως με βαση τον λογαριασμο του φιλου πιο πανω,η εκπτωση δεν ειναι 20% αλλα λιγοτερη.

Αναμενουμε για απαντηση.

Παντως τελικα ολοι κλεφτες ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...