Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μην βαριέστε να κάνετε καταγγελία στην ραε για τον ΗΡΩΝ. Τέτοιες πρακτικές και πονηράδες δεν θα πρέπει να τις αποδεχόμαστε και να λέμε δεν βαριέσαι. Για άλλα και άλλα μικρότερα π.χ λάθος τιμές σε προσφορές...κάνουμε ολόκληρο θέμα και κατηγορούμε τα μαγαζάκια. Αυτό που έκανε ο ΗΡΩΝ με τις χρεώσεις είναι ανήθικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, HERTHAN said:

Μεχρι τις 5 η ωρα το απογευμα που μπηκα να δω αν εχει εκδοθει κατι δεν ειχε εκδοθει τιποτα.

Τωρα ξαναμπηκα και τελικα εκδοθηκε Τελικος Λογαριασμος.Πιστωτικος μου βγηκε -113,00 ευρω.

816274061_.PNG.c167e706ea43a92abb0889680c805bc9.PNG

Άρα αν άλλαξες πάροχο 4/1 δεν οεριμενω τελικό λογαριασμό πριν τις 28/2. Τέλος του επόμενου μήνα. Καλύτερα μην μπλέξουν τα πράγματα με την πάγια εντολή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, marmagia είπε

Άρα αν άλλαξες πάροχο 4/1 δεν οεριμενω τελικό λογαριασμό πριν τις 28/2. Τέλος του επόμενου μήνα. Καλύτερα μην μπλέξουν τα πράγματα με την πάγια εντολή 

Ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα στην περιπτωση σου κι οπως ξερεις κι εσυ κανεις δεν μπορει να σου δωσει μια απαντηση με σιγουρια.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, HERTHAN said:

Ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα στην περιπτωση σου κι οπως ξερεις κι εσυ κανεις δεν μπορει να σου δωσει μια απαντηση με σιγουρια.

Εγώ την ενεργοποίησα πάντως την πάγια. Αν δε βγει κάτι ως τις 28/2 ας τραβήξει λεφτά αλλιώς αν βγει τελικός την κόβω και πληρώνω χειροκίνητα 🤷🏻‍♀️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, korakios είπε

υποθέτω στην καλύτερη υπάρχει σύστημα που φαίνεται η διανομή αερίου ανα μήνα και το πάνε βάσει αυτού αναλογικά , αλλιώς όπως τους βολεύει

Σε παροχή που έχω και ήταν στην Ζενιθ  ενώ το ιστορικό τα τελευταία 5 χρόνια λέει από Μάιο μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου (μέχρι το 2020 γίνονταν καταμέτρηση και το Σεπτέμβριο) η κατανάλωση ήταν περίπου 400 Kwh και  αρχές Σεπτεμβρίου μέχρι Νοεμβρίου (συνήθως είναι κλειστό σε αυτό διάστημα) η κατανάλωση ήταν 20-30 Kwh ,  η κατανομή που έκανε φέτος η Ζενιθ γιατο διάστημα Μαιος - αρχές Νοέμβρη ήταν οι μισές  Kwh  τους καλοκαιρινούς μηνες και οι υπόλοιπες μισές τους φθινοπωρινούς και μάλιστα δυσανάλογα περισσότερες στους μήνες με την πιο αυξημένη τιμή... και εδώ να σημειώσω ότι ειδικά φέτος το συγκεκριμένο διαμέρισμα ήταν με μηδενική κατανάλωση απο 10 Αυγούστου μέχρι παραμονές Χριστουγέννων.

Βέβαια εδώ να πω ότι  με αυτή την κίνηση τους μου έδωσαν το ερέθισμα να ψάξω τα της ενέργειας  και με την βοήθεια του forum να κλείσω για το ρεύμα το Homeonline με τιμές Νοεμβρίου (ήμουνα ΔΕΗ στο Γ1Ν)  και για το αέριο να φύγω απο την Ζενιθ  και να πάω στην ΔΕΗ στο GasControl με το 0,05

Επεξ/σία από teot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα,

Ηθελα να ρωτησω, ποσο συνήθως διαρκει η μετακινηση απο εναν παροχο σε αλλον, δεδομενου οτι ο τελευταιος εκκαθαριστικος ειναι εξοφλημενος?

Μιλησα με την ΔΕΗ (στην οποια παω) και μου ειπαν οτι απο τη μερια τους ειναι ετοιμοι, μενει μονο η συνεννοηση μεταξυ ΕΔΑ και Φυσικο Αεριου Ελλαδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgav είπε

Kαλημερα,

Ηθελα να ρωτησω, ποσο συνήθως διαρκει η μετακινηση απο εναν παροχο σε αλλον, δεδομενου οτι ο τελευταιος εκκαθαριστικος ειναι εξοφλημενος?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=58978459

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Φυσικό Αέριο ΕΕΕ μου είπε ότι δεν τους έχει δώσει ακόμα η ΕΔΑ μέτρηση, γι'αυτό και δεν μου στείλανε τελικό λογαριασμό. Μου πρότεινε να πληρώσω κανονικά και τον τελευταίο έναντι λογαριασμό για... να μην έχω πρόβλημα. Τι χωράρα είναι αυτή που ζούμε; Πάλι καλά που δεν έβαλαν και ρήτρα μέσα για κατανάλωση που έκανα σε άλλον προμηθευτή. Δεν πειράζει, θα τα ανεβάσω όλα στην πλατφόρμα επιδότησης και αν έρθει και από ΔΕΗ, θα ανεβάσω και αυτόν. Να δω αν και πώς θα πάρουν χαμπάρι την επιστροφή του ποσού που σίγουρα θα έχω. Πλάκα θα έχει.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Πήγα ΕΔΑ Αττικής και με αφήνει να καταχωρήσω την καταμέτρηση...

https://edaattikis.gr/gr/tools/counter

Για να δούμε... θα βγει ο πρώτος λογαριασμός από τη ΔΕΗ;

Τι εννοεις "σε αφηνει" ;;;;;

Μπορουμε να δινουμε μονοι μας την ενδειξη  παρολο που ο μετρητης ειναι προσβασιμος απο την ΕΔΑ ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Τι εννοεις "σε αφηνει" ;;;;;

είναι στα χρονικά πλαίσια που δέχεται μέτρηση (κάτι αντιστοιχο με ρεύμα και ΔΕΔΔΗΕ)

2 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Μπορουμε να δινουμε μονοι μας την ενδειξη  παρολο που ο μετρητης ειναι προσβασιμος απο την ΕΔΑ ;;;;

απο πάντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

είναι στα χρονικά πλαίσια που δέχεται μέτρηση (κάτι αντιστοιχο με ρεύμα και ΔΕΔΔΗΕ)

απο πάντα

Το θεωρεί εκκαθαριστική μέτρηση όμως η ΔΕΗ ώστε να βγάλει λογαριασμό; Δε νομίζω μάλλον θα πάνε βρόντο οι μετρήσεις που καταχωρούνται μέχρι να περάσει η ΕΔΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmagia είπε

Το θεωρεί εκκαθαριστική μέτρηση όμως η ΔΕΗ ώστε να βγάλει λογαριασμό;

για ρεύμα ,ναι ο πάροχος το θεωρεί εκκαθαριστικό μιας και παίρνει τιμές απο ΔΕΔΔΗΕ

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Δε νομίζω μάλλον θα πάνε βρόντο οι μετρήσεις που καταχωρούνται μέχρι να περάσει η ΕΔΑ 

στο αέριο ο πάροχος παίρνει απο ΕΔΑ είτε είναι απο τηλ είτε επιτόπιες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, argimeg είπε

Παιδιά μην βαριέστε να κάνετε καταγγελία στην ραε για τον ΗΡΩΝ. Τέτοιες πρακτικές και πονηράδες δεν θα πρέπει να τις αποδεχόμαστε και να λέμε δεν βαριέσαι. Για άλλα και άλλα μικρότερα π.χ λάθος τιμές σε προσφορές...κάνουμε ολόκληρο θέμα και κατηγορούμε τα μαγαζάκια. Αυτό που έκανε ο ΗΡΩΝ με τις χρεώσεις είναι ανήθικο.

εγω έκανα στην ΡΑΕ που όπως κατάλαβα εκτελεί χρέη γραμματεως , πες εσύ (πελάτης) πες και εσύ (πάροχος) αχχχ τι ωραία τα λέτε και δεν βγάζετε άκρη. δεν κάνει τίποτα άλλο.

 

Να σδω και στον συνήγορο του καταναλωτή που έστειλα αν θα γίνει κάτι (σε κάτι μήνες???)

 

Έχει άλλος εμπειριες να πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jt1973 είπε

εγω έκανα στην ΡΑΕ που όπως κατάλαβα εκτελεί χρέη γραμματεως

πήρες απάντηση απο τον πάροχο ? Ζήτησες να πάρει θέση η ΡΑΕ ?

αν ναι βάλε ειδοποίηση σε 6 μήνες

8 λεπτά πριν, jt1973 είπε

Να σδω και στον συνήγορο του καταναλωτή που έστειλα αν θα γίνει κάτι (σε κάτι μήνες???)

3-4 περίπου

ο ΣτΚ απλά ,αν αποφασίσει υπέρ σου  δημοσιεύει επώνυμα  (της εταιρίας) το πόρισμα και σου χρησιμεύει για τυχών δικαστική οδό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...