Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτήσω κάτι....

βλέπω σε όλους τους λογαριασμούς ότι η όποια κατανάλωση είναι χωρισμένη σε μηνιαία χρονικά διαστήματα.

πχ

απο 01/10 εως 31/10 ... 40KWh

απο 01/11 εως 30/11 ... 67KWh

απο 01/12 εως 31/12 ... 105KWh

Πως προκύπτουν τα νούμερα της κατανάλωσης, μετράνε την τελευταία μέρα κάθε μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα ΕΔΑ Αττικής και με αφήνει να καταχωρήσω την καταμέτρηση...

https://edaattikis.gr/gr/tools/counter

Για να δούμε... θα βγει ο πρώτος λογαριασμός από τη ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, korakios είπε

αποκλείεται να αγοράζει ο Ηρών παραπάνω απο τις διεθνείς τιμές

Με 0,2 την κιλοβατώρα η πραγματική χρέωση είναι 0,11 ή 0,13 η κιλοβατώρα ανάλογα αν έχει κάποιος 45% ή 35% δωρεάν κιλοβατώρες. Πως μπορούμε να υπολογίσουμε τις διεθνείς τιμές ανά κιλοβατώρα, ώστε να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, g_kor06 said:

Ο λογαριασμός λήγει 28/02 αλλά στο MyHeron εμφανίστηκε σήμερα !!!

Προηγούμενο λογαριασμό (εναντι) μου ΄έστειλε ο Ηρων 20/12 , τελευταία καταμέτρηση έγινε στις 24/12.

Έγινε έκτακτη καταμέτρηση και άλλη φορά μετά τις 24/12 για αλλαγή προμηθευτή (το λέει άλλωστε ο λογαριασμός στην περίοδο κατανάλωσης ότι είναι ως 29/1). Αυτό εννοούσα και συμπέρανα ότι θέλουν 12 μέρες για την έκδοση του τελικού λογαριασμου. Το θέμα είναι αν θα εκδοσουν τελικό τώρα η μια και καλή του άλλο μήνα 

18 minutes ago, tempo said:

να ρωτήσω κάτι....

βλέπω σε όλους τους λογαριασμούς ότι η όποια κατανάλωση είναι χωρισμένη σε μηνιαία χρονικά διαστήματα.

πχ

απο 01/10 εως 31/10 ... 40KWh

απο 01/11 εως 30/11 ... 67KWh

απο 01/12 εως 31/12 ... 105KWh

Πως προκύπτουν τα νούμερα της κατανάλωσης, μετράνε την τελευταία μέρα κάθε μήνα;

Αναλογικά. Πχ είναι 55 μέρες σύνολο ο λογαριασμός; 2000 kwh; Διαίρεση δια τις ημερες και πολλαπλάσιασμο εκτός και αν υπάρχει τηλεμετρηση που παίρνει μέτρηση τελευταία μέρα του μήνα. Πάει αναλογικά με τις ημέρες του μήνα 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vali είπε

Πως μπορούμε να υπολογίσουμε τις διεθνείς τιμές ανά κιλοβατώρα, ώστε να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης;

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5285051

και βάλε τριμηνο .

4 λεπτά πριν, vali είπε

Με 0,2 την κιλοβατώρα η πραγματική χρέωση είναι 0,11 ή 0,13 η κιλοβατώρα ανάλογα αν έχει κάποιος 45% ή 35% δωρεάν κιλοβατώρες.

ναι αλλά το συμβόλαιο λέει τιμή προμήθειας αερίου + κέρδος μείον το 35-45%

επομένως ο Ηρών πρέπει να αποδείξει οτι όντως τόσο το αγόρασε

_______________________________________________________________________________

και φυσικά το ίδιο (ΡΑΕ) με τη νέα μόδα ρήτρας σε κυμαινόμενο . Εκεί πραγματικά γδύσανε κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cyberguy είπε

Λογαριασμός Ιανουαρίου, αν και δεν βλέπω ΤΤF η τιμή φτάνει 0.9 τον δεκέμβριο. Φυσικά έχω κάνει ήδη αίτηση για αλλαγή σε ΔΕΗ gas control, απλά απορώ πως την γλίτωσα και δεν με βάρεσαν ήδη στο κεφάλι με ρήτρα

image.png.96219e15a623bf089c5ff2bd81aac663.png

 

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αναλογικά. Πχ είναι 55 μέρες σύνολο ο λογαριασμός; 2000 kwh; Διαίρεση δια τις ημερες και πολλαπλάσιασμο εκτός και αν υπάρχει τηλεμετρηση που παίρνει μέτρηση τελευταία μέρα του μήνα. Πάει αναλογικά με τις ημέρες του μήνα 

σύμφωνα με τον λογαριασμό που έβαλα δεν ισχύει αυτό που λες φίλε μου (για αναλογική χρέωση) (δες πχ τους μήνες με 31 ημέρες, δεν έχουν την ίδια χρέωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tempo said:

 

σύμφωνα με τον λογαριασμό που έβαλα δεν ισχύει αυτό που λες φίλε μου (για αναλογική χρέωση) (δες πχ τους μήνες με 31 ημέρες, δεν έχουν την ίδια χρέωση)

Σωστός! Δεν πάει κάπου άλλου το μυαλό μου δυστυχώς.και αν κρίνω και από την συχνότητα κατάμετρησης δεν τίθεται και θέμα τηλεμετρησης. Μήπως το πάνε με βάση παρελθούσες καταναλώσεις; 🧐🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tempo είπε

σύμφωνα με τον λογαριασμό που έβαλα δεν ισχύει αυτό που λες φίλε μου (για αναλογική χρέωση) (δες πχ τους μήνες με 31 ημέρες, δεν έχουν την ίδια χρέωση)

υποθέτω στην καλύτερη υπάρχει σύστημα που φαίνεται η διανομή αερίου ανα μήνα και το πάνε βάσει αυτού αναλογικά , αλλιώς όπως τους βολεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

υποθέτω στην καλύτερη υπάρχει σύστημα που φαίνεται η διανομή αερίου ανα μήνα και το πάνε βάσει αυτού αναλογικά , αλλιώς όπως τους βολεύει

ναι αλλά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο σε ποιόν μήνα βάζουν τις περισσότερες KWh αν σκεφτούμε τις τεράστιες διαφορές στην χρέωση/KWh που εμφανίζονται πλέον.

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tempo είπε

ναι αλλά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο σε ποιόν μήνα βάζουν τις περισσότερες KWh αν σκεφτούμε τις τεράστιες διαφορές στην χρέωση/KWh εμφανίζονται πλέον.

δεν είπα το αντίθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marmagia είπε

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα γιατί ο λογαριασμός που εξέδωσαν λήγει 28/2 και περιμένω τον τελικό 

ποτε έκαναν κατάμετρηση και πόσος καιρός μεσολάβησε για την έκδοση του τελικού λογαριασμου; 29/1;

Marmagia κι εγω Τελικο Εκκαθαριστικο περιμενω.

Η τελευταια καταμετρηση για την αλλαγη παροχου ειχε γινει στις 04/01.Καλα η αιτηση στην ΔΕΗ ειχε γινει ενα μηνα πριν και λιγο παραπανω αλλα αυτο δεν εχει σημασια.

Απλα περιμενω κι οταν θα εκδοθει θα ενημερωσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, HERTHAN said:

Marmagia κι εγω Τελικο Εκκαθαριστικο περιμενω.

Η τελευταια καταμετρηση για την αλλαγη παροχου ειχε γινει στις 04/01.Καλα η αιτηση στην ΔΕΗ ειχε γινει ενα μηνα πριν και λιγο παραπανω αλλα αυτο δεν εχει σημασια.

Απλα περιμενω κι οταν θα εκδοθει θα ενημερωσω.

 

Τσέκαρε και σήμερα γιατί το απόγευμα αργα ανέβηκαν κάποιοι λογαριασμοί στον ηρωνα μαζικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marmagia είπε

Τσέκαρε και σήμερα γιατί το απόγευμα αργα ανέβηκαν κάποιοι λογαριασμοί στον ηρωνα μαζικά. 

Μεχρι τις 5 η ωρα το απογευμα που μπηκα να δω αν εχει εκδοθει κατι δεν ειχε εκδοθει τιποτα.

Τωρα ξαναμπηκα και τελικα εκδοθηκε Τελικος Λογαριασμος.Πιστωτικος μου βγηκε -113,00 ευρω.

816274061_.PNG.c167e706ea43a92abb0889680c805bc9.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...