Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα. Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες του thread κ βλέποντας τους λογαριασμούς που ανέβασαν τα μέλη ( @golden33 - zenith & @libera - ΔΕΗ) μου δημιουργήθηκαν 2 απορίες.

1) Γιατί η ΔΕΗ έχει τιμή κιλοβατώρας 0,02750€ αφού μέχρι τέλος Σεπτέμβρη η τιμή του σταθερού τιμολογίου ήταν 0,02€?

2) Η zenith πέρασε τις εκπτώσεις που εξήγγειλε η κυβέρνηση στο σταθερό πρόγραμμα, ενώ η ΔΕΗ όχι. Πώς γίνεται αυτό? Στο χέρι της εταιρίας είναι αν θα περάσει τις εκπτώσεις ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, misi27 είπε

Καλημέρα. Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες του thread κ βλέποντας τους λογαριασμούς που ανέβασαν τα μέλη ( @golden33 - zenith & @libera - ΔΕΗ) μου δημιουργήθηκαν 2 απορίες.

1) Γιατί η ΔΕΗ έχει τιμή κιλοβατώρας 0,02750€ αφού μέχρι τέλος Σεπτέμβρη η τιμή του σταθερού τιμολογίου ήταν 0,02€?

2) Η zenith πέρασε τις εκπτώσεις που εξήγγειλε η κυβέρνηση στο σταθερό πρόγραμμα, ενώ η ΔΕΗ όχι. Πώς γίνεται αυτό? Στο χέρι της εταιρίας είναι αν θα περάσει τις εκπτώσεις ή όχι?

 

Άσε μην τα σκαλίζεις και σε διαβάσουν και έρθει κάνας διορθωτικός λογαριασμός και πληρώσουμε τα μαλλιοκέφαλά μας. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, misi27 είπε

Στο χέρι της εταιρίας είναι αν θα περάσει τις εκπτώσεις ή όχι?

Από τη στιγμή που έχεις σταθερό πρόγραμμα χωρίς ρήτρες δεν είναι λογικό να σου κάνουν εκπτώσεις. Η επιδότηση που δίνει το κράτος είναι για να καλύψει ένα μικρό μέρος από τις υπέρογκες χρεώσεις από τις ρήτρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, vali said:

Από τη στιγμή που έχεις σταθερό πρόγραμμα χωρίς ρήτρες δεν είναι λογικό να σου κάνουν εκπτώσεις. Η επιδότηση που δίνει το κράτος είναι για να καλύψει ένα μικρό μέρος από τις υπέρογκες χρεώσεις από τις ρήτρες.

Σίγουρα δεν είναι λογικό, όπως δεν ήταν και στο ρεύμα. Λογικά θα πρέπει ναι υπάρχει κάποιο ΦΕΚ η κάποια ΚΥΑ που να το καθορίζει, δε νομίζω ότι το έκαναν και οι ιδιώτες αυθαίρετα υπό την έννοια ότι εάν ο εκάστοτε πελάτης δεν το δικαιούται θα επιβαρυνθούν εκείνοι με το ποσό της έκπτωσης που λανθασμένα μετακύλησαν 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, misi27 είπε

1) Γιατί η ΔΕΗ έχει τιμή κιλοβατώρας 0,02750€ αφού μέχρι τέλος Σεπτέμβρη η τιμή του σταθερού τιμολογίου ήταν 0,02€?

με συνέπεια

5 ώρες πριν, misi27 είπε

2) Η zenith πέρασε τις εκπτώσεις που εξήγγειλε η κυβέρνηση στο σταθερό πρόγραμμα, ενώ η ΔΕΗ όχι. Πώς γίνεται αυτό? Στο χέρι της εταιρίας είναι αν θα περάσει τις εκπτώσεις ή όχι?

είμαστε μια μπανανία , ούτε που ξέρουν τι ισχύει ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, misi27 είπε

Καλημέρα. Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες του thread κ βλέποντας τους λογαριασμούς που ανέβασαν τα μέλη ( @golden33 - zenith & @libera - ΔΕΗ) μου δημιουργήθηκαν 2 απορίες.

1) Γιατί η ΔΕΗ έχει τιμή κιλοβατώρας 0,02750€ αφού μέχρι τέλος Σεπτέμβρη η τιμή του σταθερού τιμολογίου ήταν 0,02€?

 

 

4.jpg.d2a34cccc3c0537ad3c18a83e87f95f7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vali είπε

Από τη στιγμή που έχεις σταθερό πρόγραμμα χωρίς ρήτρες δεν είναι λογικό να σου κάνουν εκπτώσεις.

Σχετικό είναι αυτό. Αυτός που υπογράφει σταθερό για 1-2 χρόνια ρισκάρει να πληρώνει περισσότερα στο μέλλον. Θεωρητικά. Επίσης ΚΑΙ τα σταθερά έχουν αυξηθεί, όχι μόνο τα κυμαινόμενα. Δικαιότερο θα ήταν να έχουν έστω μικρότερες εκπτώσεις. Δεν είναι ότι τα σταθερά δεν έχουν πληγεί καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, DownUNDERground said:

Σχετικό είναι αυτό. Αυτός που υπογράφει σταθερό για 1-2 χρόνια ρισκάρει να πληρώνει περισσότερα στο μέλλον. Θεωρητικά. Επίσης ΚΑΙ τα σταθερά έχουν αυξηθεί, όχι μόνο τα κυμαινόμενα. Δικαιότερο θα ήταν να έχουν έστω μικρότερες εκπτώσεις. Δεν είναι ότι τα σταθερά δεν έχουν πληγεί καθόλου.

Δεκτό σαν επιχείρημα και απόλυτα κατανοητό. Ξέρεις όμως τι σκεφτομαι; Γιατί συγκρίνουμε τα πάντα γύρω μας με πέρσι; Πέρσι ήταν μια περίοδος ανωμαλίας όπου ο μίσος πλανήτης ήταν σε lockdown. Και το πετρέλαιο ήταν χώμα τότε. Η πραγματική σύγκριση είναι με πρόπερσι. Δεν γνωριζω τιμές αναλυτικά από πρόπερσι αλλά πχ βλέπω ότι η φυσικό αεριο για τον Δεκέμβριο του 2019 είχε χρεώσει  0,031 την κιλοβατώρα. Φυσικά και εμένα μου άρεσε πολύ που πλήρωσα ασυνήθιστα χαμηλό ποσό για θέρμανση αλλά κάποιος που έχει κλείσει ένα σταθερό στα 0,02-0,03 για μια καλή κατανάλωση 2500-3000kWh το μήνα (τόσο περίπου υπολόγισα ότι καίω με θέρμανση και ζεστό νερό 24/7) θα πληρώσει 50/60- 75/90€ το μήνα. Δεν είναι τραγικό. Σίγουρα κάποια μέρη της Ελλαδος έχουν μεγαλύτερες ανάγκες θέρμανσης και αυτό είναι πολλαπλάσιο αλλά και οι δικαιούχοι επιδόματος θέρμανσης είναι αυξημένοι.

ομως όσο κακό και να έκανε σε άλλους τομείς, το lockdown στις τιμές τις ενέργειας μας κακόμαθε και αυτό είναι πλασματικό. Φυσικά υπάρχουν πολλά πολλά κυμαινόμενα με τιμές φωτιά ,ένα από αυτά πληρώνω πχ ως και τις πρώτες μέρες του Φεβρουαρίου, αλλά έχω και εγώ ατομική ευθύνη που δεν το έψαξα και δεν κινητοποιήθηκα όταν έπρεπε για να κάνω διορθωτικές κινήσεις για μείωση του κόστους. Άρα κατάβαση στήριξη έπρεπε να δωθεί σε αυτούς που είναι σε κυμαινόμενα προγράμματα. 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έστειλε η ΔΕΗ το συμβόλαιο 😂🤣

άντε και σε έκδοση λογαριασμού το καλοκαίρι !

Αναφορά σε κείμενο

Σας ενημερώνουμε ότι η «ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ» ενεργοποιήθηκε και επισυνάπτεται υπογεγραμμένη ψηφιακά από εκπρόσωπο της Εταιρείας μας.

τι σκτ ? σε καθολική υπηρεσία ήμουν απο Σεπτέμβριο ?😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, korakios είπε

Μου έστειλε η ΔΕΗ το συμβόλαιο 😂🤣

άντε και σε έκδοση λογαριασμού το καλοκαίρι !

τι σκτ ? σε καθολική υπηρεσία ήμουν απο Σεπτέμβριο ?😁

Bonus επίτευξης στόχων για της υπηρεσίες σου στο insomnia 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια…μπορείτε να μου πείτε τι είναι αυτή η αναπροσαρμογή TTF;;κ γιατί μπήκε;;είναι πολλά τα λεφτά!

μπορω να κάνω κάτι να το αποφύγω όλο αυτό;

9D3841BD-0DC7-4281-AD49-E040F04C4753.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liofagos είπε

Παιδιά μια βοήθεια…μπορείτε να μου πείτε τι είναι αυτή η αναπροσαρμογή TTF

καπέλο λόγω χοντρικής

αν το πρόγραμμα που είσαι είναι βάσει χοντρικής είναι παράνομο με τις ευλογίες όμως του κράτους

29 λεπτά πριν, liofagos είπε

κ γιατί μπήκε;;

για να φάνε

29 λεπτά πριν, liofagos είπε

είναι πολλά τα λεφτά!

ναι

29 λεπτά πριν, liofagos είπε

μπορω να κάνω κάτι να το αποφύγω όλο αυτό;

πρώτα ημερομηνία αρχικής υπογραφής ,τυχών ανανέωση ,  όνομα πακέτου , τυχών ειδοποιήσεις που δεν είδες σε προηγούμενους λογαριασμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οικιακό είναι το τιμολόγιο Τ2
Τώρα τσέκαρα…είχε λήξει το συμβόλαιο gas home fix στις 25/11/2021…

οποτε δεν υπάρχουν κ πολλά να κάνω σωστά;;

στο συμβόλαιο που είχα υπογράψει πριν κ έληξε στις 25/11/21…δεν βλέπω καπου να αναγράφει για αναπροσαρμογή!

αν δεν αναγραφει κάτι τώρα που έληξε…δεν μπορώ να κάνω κ πολλά σωστά;

Επεξ/σία από liofagos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...