Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

κοίτα να δεις που βάλανε όντως στα φθηνά σταθερά έκπτωση , μπανανία

προς το παρών καλά είσαι , εγώ θα ρίσκαρα και θα περίμενα πριν την ανανέωση

βέβαια αν πάει απο 0,05 σε πχ 0,08 της ΔΕΗ , άγνωστο

9/3 Λήγει η σύμβαση και θέλει 15 μέρες πριν γραπτώς ότι δεν συναινώ σε ανανέωση. Διαβάζω εδώ και για καθυστερήσεις στην αλλαγή παρόχου, για αυτό λέω. Αποκλείεται άμα παραμείνω στο Fix να μην έχω τη ρήτρα, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, MrGerol είπε

Συγγνώμη, έγινε λάθος στην αντιγραφή. Το σωστό είναι αυτό:

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, την 20/11/21 λήγει η σύμβασή σας με την εταιρεία μας με δικαίωμα αλλαγής προμηθευτή, η οποία θα ανανεωθεί αυτομάτως για ίσο χρόνο, εκτός αν μας δηλώσετε γραπτώς, ότι δεν επιθυμείτε την ανανέωσή της 15 ημέρες πριν τη λήξη της."

το μόνο πάτημα ήταν να είχαν τυπογραφικό λάθος και να ισχυριζόσουν οτι το αγνόησες

τώρα η εταιρία τα έχει κάνει όλα σύμφωνα με το νόμο ,όπως προβλέπεται (ειδοποίηση πριν την ανανέωση και ειδοποίηση για αλλαγές)

επομένως δες το λογαριασμό σου και κάνε

αρχική τιμή μείον έκπτωση μείον επιδότηση και το συγκρίνεις με το 0,05 της ΔΕΗ****

ανάλογα την κατανάλωση που έχεις βλέπεις αν η διαφορά καλύπτει και τη ρήτρα αποχώρησης

 

****δυστυχώς άγνωστο αν μπαίνει η έκπτωση 0,03 απο το νέο έτος και στα σταθερά

Μόλις τώρα, golden33 είπε

Αποκλείεται άμα παραμείνω στο Fix να μην έχω τη ρήτρα, σωστά?

εννοείται και μάλιστα μου κάνει εντύπωση που δε σου ήρθε ειδοποίηση για εφαρμογή ρήτρας , τυχερός είσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δυστυχώς άγνωστο αν μπαίνει η έκπτωση 0,03 απο το νέο έτος και στα σταθερά

Στα σταθερά θα συνεχίσει δηλαδή η έκπτωση αυτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται και μάλιστα μου κάνει εντύπωση που δε σου ήρθε ειδοποίηση για εφαρμογή ρήτρας , τυχερός είσαι

Πόσες μέρες θέλει χονδρικά για αλλαγή παρόχου στη ΔΕΗ? Από ότι είδα μόνο εκεί συμφέρει πλέον, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mule206 είπε

Στα σταθερά θα συνεχίσει δηλαδή η έκπτωση αυτή; 

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

δυστυχώς άγνωστο αν μπαίνει η έκπτωση 0,03 απο το νέο έτος και στα σταθερά

 

Μόλις τώρα, golden33 είπε

Πόσες μέρες θέλει χονδρικά για αλλαγή παρόχου στη ΔΕΗ? Από ότι είδα μόνο εκεί συμφέρει πλέον, σωστά?

10-30 μέρες , ανάλογα , αλλά λογικά αν στείλεις οτι δεν επιθυμείς ανανέωση στον προηγούμενο πάροχο απλά θα μεις σε αορίστου μέχρι να γίνει η αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, golden33 είπε

Από ότι είδα μόνο εκεί συμφέρει πλέον, σωστά?

προς το παρών ,ναι

Μόλις τώρα, Mule206 είπε

Ωπα με συγχωρείς στα κυμαινόμενα εννοούσα αν θα συνεχιστούν οι εκπτώσεις; 

ναι , 0,03 σύμφωνα με τα τελευταία άρθρα

βέβαια αρχές του έτους λέγανε 0,02 συν έξτρα 0,02 απο ΔΕΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

προς το παρών ,ναι

Θα ξεκινήσω τη διαδικασία αλλαγής μέσα στο Φεβρουάριο ώστε να καλύπτομαι από το συμβόλαιο που λήγει 9/3. Έτσι και αλλιώς και μερικές μέρες νωρίτερα από τη λήξη να φύγω ρήτρα αποχώρησης δεν θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, golden33 είπε

Έτσι και αλλιώς και μερικές μέρες νωρίτερα από τη λήξη να φύγω ρήτρα αποχώρησης δεν θα έχει.

κανονικά θα έχεις , για ένα μήνα

edit ίσως και παραπάνω (πχ τρίμηνο) , δες το συμβόλαιο πως το υπολογίζει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

κανονικά θα έχεις , για ένα μήνα

Αφού γράφουν αυτό οι μπαγλαμάδες

Τα τέλη πρόωρης αποχώρησης είναι αντιστρόφως ανάλογά του χρόνου εκπροσώπησης του καταναλωτή από τον Προμηθευτή και κατά τον τελευταίο μήνα της Σύμβασης Προμήθειας ορισμένου χρόνου, η προκύπτουσα χρέωση έχει εκμηδενιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , 0,03 σύμφωνα με τα τελευταία άρθρα

βέβαια αρχές του έτους λέγανε 0,02 συν έξτρα 0,02 απο ΔΕΠΑ

Παντως αν παρατηρήσεις το λογαριασμό του παραπανου φίλου με τα 3 ευρώ δες ότι του έχουν πιστωσει 0.02 / kWh από 1/1/22 μέχρι 18/1/22 με αιτιολογία έκπτωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης. 

Αυτό δεν το είχα στο δικό μου μιας και η περίοδος κατανάλωσης μου ήταν τέλη 21

Επεξ/σία από Mule206
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, golden33 είπε

Αφού γράφουν αυτό οι μπαγλαμάδες

Τα τέλη πρόωρης αποχώρησης είναι αντιστρόφως ανάλογά του χρόνου εκπροσώπησης του καταναλωτή από τον Προμηθευτή και κατά τον τελευταίο μήνα της Σύμβασης Προμήθειας ορισμένου χρόνου, η προκύπτουσα χρέωση έχει εκμηδενιστεί.

τότε δεν έχεις κάποια επιβάρυνση

6 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Παντως αν παρατηρήσεις το λογαριασμό του παραπανου φίλου με τα 3 ευρώ δες ότι του έχουν πιστωσει 0.02 / kWh από 1/1/22 μέχρι 18/1/22 με αιτιολογία έκπτωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης. 

Αυτό δεν το είχα στο δικό μου μιας και η περίοδος κατανάλωσης μου ήταν τέλη 21

τότε κρατάμε το 0,02 , ειλικρινά δε βγάζω άκρη με το τι ισχύει με το αέριο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι στην Protergia, και προχθές μας ήρθε ο νέος λογαριασμός. Θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε δύο θέματα. 

1. Αλλάξαμε πρόγραμμα στην ίδια εταιρία, καθώς το αναβαθμίσαμε, πηγαίνοντας και το ηλεκτρικό μας ρεύμα στην ίδια εταιρία, και μας έβαλαν penalty πρόωρης αποχώρησης από το παλιό πρόγραμμα του φυσικού αερίου, χωρίς να υπάρξει ουδεμία ενημέρωση επ' αυτού πριν την αλλαγή. Θέλω να ρωτήσω αν αυτό είναι νόμιμο. 

2. Οι χρεώσεις του λογαριασμού μας Νοεμβρίου 2021- Δεκεμβρίου 2021 είναι 30% πάνω από την τιμή που είναι αναρτημένη στο site της συγκεκριμένης εταιρίας. Η αλλαγή προγράμματος, που αναφέρω παραπάνω έγινε 2/11/2021 (link). Εμείς έχουμε το MVP. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bl4ckSn4ke είπε

Αλλάξαμε πρόγραμμα στην ίδια εταιρία, καθώς το αναβαθμίσαμε, πηγαίνοντας και το ηλεκτρικό μας ρεύμα στην ίδια εταιρία

υποβαθμίσατε θες να πεις , συνέχεια στο άλλο θέμα για ρεύμα

3 λεπτά πριν, Bl4ckSn4ke είπε

και μας έβαλαν penalty πρόωρης αποχώρησης από το παλιό πρόγραμμα του φυσικού αερίου, χωρίς να υπάρξει ουδεμία ενημέρωση επ' αυτού πριν την αλλαγή. Θέλω να ρωτήσω αν αυτό είναι νόμιμο. 

ναι είναι , αν και η εταιρία απο τη στιγμή που μπήκατε σε πρόγραμμά της και μάλιστα dual $$$$$

δε θα έπρεπε , πάρτε γραπτή απάντηση

4 λεπτά πριν, Bl4ckSn4ke είπε

2. Οι χρεώσεις του λογαριασμού μας Νοεμβρίου 2021- Δεκεμβρίου 2021 είναι 30% πάνω από την τιμή που είναι αναρτημένη στο site της συγκεκριμένης εταιρίας. Η αλλαγή προγράμματος, που αναφέρω παραπάνω έγινε 2/11/2021 (link)

ρήτρα αναπροσαρμογής (όπως και το ρεύμα)

κάντε αμφισβήτηση της χρέωσης (στα χρήσιμα έντυπα) , ζητώντας και την ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος μιας και δεν ενημερωθήκατε για την ύπαρξή της

μετά απο 14 μέρες , αν δεν έχουν απαντήσει καταγγελία μέσω myrae

αν και κάνατε πρόσφατα , ίσως δεν υπήρχε στο συμβόλαιο , αν δεν υπήρχε (δες το είναι σημαντικό) , κοιτάς πρόσφατους λογαριασμούς αν τυχών είχες ειδοποίηση αλλαγής όρων . (δεν προβλέπεται για 6 μήνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, korakios είπε

υποβαθμίσατε θες να πεις , συνέχεια στο άλλο θέμα για ρεύμα

ναι είναι , αν και η εταιρία απο τη στιγμή που μπήκατε σε πρόγραμμά της και μάλιστα dual $$$$$

δε θα έπρεπε , πάρτε γραπτή απάντηση

ρήτρα αναπροσαρμογής (όπως και το ρεύμα)

κάντε αμφισβήτηση της χρέωσης (στα χρήσιμα έντυπα) , ζητώντας και την ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος μιας και δεν ενημερωθήκατε για την ύπαρξή της

μετά απο 14 μέρες , αν δεν έχουν απαντήσει καταγγελία μέσω myrae

αν και κάνατε πρόσφατα , ίσως δεν υπήρχε στο συμβόλαιο , αν δεν υπήρχε (δες το είναι σημαντικό) , κοιτάς πρόσφατους λογαριασμούς αν τυχών είχες ειδοποίηση αλλαγής όρων . (δεν προβλέπεται για 6 μήνες)

Τουλάχιστον για το 2ο είχα ρωτήσει αν αυτές οι τιμές του φυσικού αερίου στο site τους, είναι οι τελικές για κάθε μήνα, μου είχαν απαντήσει ότι είναι τελικές χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...