Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, kirileman said:

Δεν νομίζω ότι θα έχουμε φοβερά κρύα αυτόν τον χειμώνα. Χαλαρά θα πάει.

Ακόμα κι ΑΝ δεν έχουμε εμείς, αλλά έχει μεγάλο  μέρος της Ευρώπης, το ίδιο κάνει. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν δεν έχουμε εμείς, αλλά έχει μεγάλο  μέρος της Ευρώπης, το ίδιο κάνει. 😛

Σωστό. Αλλά αν δεν έχουμε εμείς, και να φτάσει 1 ευρώ η κιλοβατώρα, who cares; 😁

edit: οκ, ρεύμα!

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Μιλώντας με Protergia, με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει αυτή την στιγμή κάποιου είδους κρατική επιδότησης όπως υπάρχει στην ηλεκτρική ενέργεια. Πολύ πιθανόν να βάλουν και για το ΦΑ από ότι μου είπανε.

Αυτή η έκπτωση τότε που έχει ο φίλος παραπάνω είναι κάτι άλλο άραγε;

Η δεν ξερουν τι τους γινεται η δεν θα την δωσουν.

Κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ να δεις τους μηνες που αφορα και τα ποσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, kirileman said:

Σωστό. Αλλά αν δεν έχουμε εμείς, και να φτάσει 1 ευρώ η κιλοβατώρα, who cares; 😁

Νοιάζεται αυτός που παράγει ρεύμα σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, topmar είπε

IMG_20211229_224345.jpg.9c66459a9af58809

IMG_20211229_225538.jpg.db81432e99d9dab4

 

@korakios Εδώ τώρα τι έβαλαν στη χρέωση Αναπροσαρμογής Νοεμβρίου? 1246,33 x 0,05€/KWh = 62,3ε

Κανονικά δε θα έπρεπε να είναι 1246,33 x TTF ΝΟΕ = ~100-110ε ?

Μήπως συνυπολόγισαν την κρατική επιδότηση του Νοεμβρίου (1,246 MWh x 31ε = 38,6ε)?

Spoiler

Συνολικά, τον Νοέμβριο η έκπτωση για τα νοικοκυριά διαμορφώνεται σε 31 ευρώ ανά θερμική MWh και τον Δεκέμβριο σε 49 ευρώ ανά θερμική MWh.

Το 0,05 πού προκύπτει?

Έχω μπερδευτεί τελείως με αυτό το TTF...

Ιστορικές Τιμές TTF

Αυγ-21 0,035842
Σεπ-21 0,044250
Οκτ-21 0,063983
Νοε-21 0,092923
Δεκ-21 0,081379

Τελικά πόσο είναι το γ@μηδι?

Μήπως τα παραπάνω είναι προβλέψεις για την τιμολόγηση του επόμενου μήνα? Και οπότε για τον υπολογισμό της χρέωσης αναπρ. του Νοέμβρη, παίρνουν του Οκτώβρη 0,063983 + 0,0237 = 0,087683 ?

Γιατί στον πρόσφατο εκκαθαριστικό που μου χρέωσαν 28ε για Σεπ-Οκτ, το πόσο βγαίνει μόνο με τους παρακάτω υπολογισμούς.

Σεπτ: 196,5 kWh x TTF ΑΥΓ 0,035842 = 7ε

Οκτ: 464,6 kWh x ΤΤF ΣΕΠ 0,044250 = 21ε

Αν έμπαιναν τα TTF Σεπ και Οκτ θα ερχόταν 38.5...

Και βέβαια όλα αυτά, χωρίς το + [0,0237 €/kWh ] που αναφέρουν, που ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι και σε τι υπολογίζεται..

Εκτός αν κ αυτοί δεν έχουν την παραμικρή ιδέα και απλά να πετάνε νούμερα χονδρικά..

Επεξ/σία από simba88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, simba88 είπε

Νοε-21 0,092923

έχουμε

(92,923*1,17-27)/1000=0,081 προσαύξηση , αλλά δεν ανέβασες το άλλο κομμάτι του λογαριασμού να δούμε τι χρεώνει σαν TTF Νοεμβρίου

16 λεπτά πριν, simba88 είπε

Και βέβαια όλα αυτά, χωρίς το + [0,0237 €/kWh ] που αναφέρουν, που ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι και σε τι υπολογίζεται..

αυτό είναι η προμήθεια της εταιρίας για το αέριο , είναι το πιο απλό κομμάτι 😁

 

25 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Η δεν ξερουν τι τους γινεται η δεν θα την δωσουν.

Κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ να δεις τους μηνες που αφορα και τα ποσα.

μπορεί ν μην παίρνουν καν απο ΔΕΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, korakios είπε

έχουμε

(92,923*1,17-27)/1000=0,081 προσαύξηση , αλλά δεν ανέβασες το άλλο κομμάτι του λογαριασμού να δούμε τι χρεώνει σαν TTF Νοεμβρίου

Δεν υπάρχει άλλο κομμάτι στον λογαριασμό για Protergia. Αυτές οι 2 σελίδες είναι

Και εμένα Χρέωση Αναπροσαρμογής μου έχει 0,05 πάντως 

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο zenith T2  

8/12  αιτηση  σε καταστημα της δεη

23/12 η αιτηση πάει εδα θεσσαλιας

27/12 τηλεφωνο απο την ζενιθ , βλεπουμε οτι εχετε κανει ενεργειες για αλλαγη προμηθευτη μπλα μπλα μπλα μου δινει προσφορα σταθερο 0.0.8 οχι λεω ευχαριστω εχω παρει την αποφαση μου.ρωταω το συμβόλαιο μου εχει ληξει υπαρχει καποια ρητρα αποχωρησεις ?  δεν εχεις μου λεει καποια δεσμευση ουτε ρητρα αποχωρησεις! 

29/12  παιρνω τηλεφωνο στην εδα θεσσαλιας  και μου λενε δεν μπορουμε να προχωρήσουμε γιατι δεν εχει δωσει ακομα το οκ ο προηγουμενος προμηθευτης!

30/12  μολις ελαβα μηνυμα απο  εδα για αυριο  /καταγραφη ενδειξης για αλλαγη προμηθευτη.

χτες εκανα αιτημα στο myrae δεν πιστευω να επαιξε ρολο απλος θα ετυχε !

το ακυρωνω το αιτημα ?

 

 

Επεξ/σία από rose from hell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Δεν υπάρχει άλλο κομμάτι στον λογαριασμό για Protergia. Αυτές οι 2 σελίδες είναι

Και εμένα Χρέωση Αναπροσαρμογής μου έχει 0,05 πάντως 

τότε ότι να'ναι ο λογαριασμός , προχωράτε με αμφισβήτηση της ρήτρας και τα υπόλοιπα θα φανούν στην πορεία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios Ναι ρε γμτ, μπράβο, είχα ξεχάσει τον τρόπο υπολογισμού με το συντελεστή προσαύξησης! 

SpoilerΜπερδεύτηκα με το TTF/1000 + 0.0237 που αναφέρει το site για τον υπολογισμό της τιμής προμήθειας στο οικιακό αυτόνομο.

Μπερδεύτηκα με το TTF/1000 + 0.0237 που αναφέρει το site για τον υπολογισμό της τιμής προμήθειας στο οικιακό αυτόνομο.

Το οποίο απ'ο.τι καταλαβαίνω, αναφέρεται στις χρεώσεις των νέων προγραμμάτων, ενώ αυτό που πόσταρα χθες και βάσει του οποίου εγώ τιμολογούμαι ( TTF/1000 + [0,0128 €/kWh] ) είναι για παλιά προγράμματα, σωστά?

19 ώρες πριν, korakios είπε
Spoiler

 

 

Άρα, εφόσον είναι (92,923*1,17-27)/1000 = 0,081 η προσαύξηση ρήτρας, τότε κανονικά θα έπρεπε να χρεώσουν 1246,33 x 0,081 = 100,9ε

Οπότε μήπως έχει βάση αυτό που ανέφερα στο παραπάνω ποστ για την περίπτωση του φίλου που του χρέωσαν για ρήτρα 

1246,33 x 0,05€/KWh = 62,3ε ?

Μήπως συνυπολόγισαν την κρατική επιδότηση του Νοεμβρίου (1,246 MWh x 31ε = 38,6ε)?

100,9 - 38,6 = 62,3

 

@Uberalles_gr στα του Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου τι σου έχει?

 

Επεξ/σία από simba88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@simba88 Είχα μηδενική κατανάλωση τους μήνες Σεπτέμβριο-Οκτωβριο

 

Βέβαια, εάν είναι έτσι όπως τα λες για την επιδότηση, θα έπρεπε να το είχαν κάπου ξεκάθαρα όπως και στο ρευμα. επομένως μάλλον κάτι άλλο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, simba88 είπε

@korakios Ναι ρε γμτ, μπράβο, είχα ξεχάσει τον τρόπο υπολογισμού με το συντελεστή προσαύξησης! 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μπερδεύτηκα με το TTF/1000 + 0.0237 που αναφέρει το site για τον υπολογισμό της τιμής προμήθειας στο οικιακό αυτόνομο.

Το οποίο απ'ο.τι καταλαβαίνω, αναφέρεται στις χρεώσεις των νέων προγραμμάτων, ενώ αυτό που ανέφερα χθες και βάσει του οποίου εγώ τιμολογούμαι ( TTF/1000 + [0,0128 €/kWh] ) είναι για παλιά προγράμματα, σωστά?

Άρα, εφόσον είναι 0,081, τότε κανονικά θα έπρεπε να χρεώσουν 1246,33 x 0,081 = 100,9ε

Οπότε μήπως έχει βάση αυτό που ανέφερα στο παραπάνω ποστ για την περίπτωση του φίλου που του χρέωσαν στη ρήτρα αναπροσαρμογής 

1246,33 x 0,05€/KWh = 62,3ε ?

Μήπως συνυπολόγισαν την κρατική επιδότηση του Νοεμβρίου (1,246 MWh x 31ε = 38,6ε)?

100,9 - 38,6 = 62,3

ούτε η ρήτρα βγαίνει ούτε δείχνουν πως βγαίνει η χρέωση , δεν είναι δείγμα κανονικού λογαριασμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θα γίνει με την επιδότηση του αερίου παραμένει μυστήριο. Μια λένε "Από τη Δευτέρα, 20 Δεκεμβρίου, η ΔΕΠΑ Εμπορίας θα προβεί στις σχετικές πιστώσειςγια τους μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο, σύμφωνα με τις μηνιαίες κατανομές φυσικού αερίου των εταιρειών διανομής." Μια λένε μόνο όσοι παίρνουν από ΔΕΠΑ εμπορίας, μια λένε ότι θα κάνει την μελέτη η Deloitte για να δοθούν οι πιστώσεις σε ολους

αγνωστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε η ρήτρα βγαίνει ούτε δείχνουν πως βγαίνει η χρέωση , δεν είναι δείγμα κανονικού λογαριασμού

Πάντως με τον υπολογισμό που έκανες έπρεπε να πληρώσουμε παραπάνω από 0,05 ευρώ

Να προχωρήσουμε σε αμφισβήτηση ρήτρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ όπως είπα περιμένω να δω πρώτο λογαριασμό που θα στείλει ο ηρωνας και αν είναι να κάνω αλλαγή παρόχου προς ΔΕΗ. Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή μετά την ενεργοποίηση της παροχής μου πριν κανα 10ημερο φάνηκε κανονικά στο ebill η παροχή. Κάνουν την αλλαγή του flex σε double flex και έκτοτε φαίνεται λες και εκκρεμεί η ενεργοποίηση της παροχής από την ΕΔΑ. Έχω μιλήσει μαζί τους ένα σκασμό φορές, λένε δεν είναι ενεργή η παροχή. Τους εξηγώ, τίποτα...όπως το βλέπω δε θα εκδοθεί σύντομα ο λογαριασμός αφενός για να φύγω και αφετέρου για ηα μην μου έρθει τσεκουρια με 2 και βάλε μαζεμένους μήνες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...