Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Δηλαδή είμαι προνομιούχος ; 😂😂

οντως να μη στείλω τίποτα ; Απλά φεύγω ;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=58944092

αν θες αμφισβητείς τη χρέωση προμήθειας στο flex , δεν ξέρω πως θα το διαχειριστείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tomtsir είπε

Δηλαδη τώρα που άλλαξα σε ΔΕΗ σταθερό 0.05 τι έκπτωση δικαιούμαι;

Έχω μπερδευτεί λίγο γιατί δεν βρίσκω ένα σωστό άρθρο να τα αναλύει @ekrepali

Όσοι έχουν κυμαινόμενο (όπου οι τιμές έχουν ξεφύγει πάνω από 0.10) θα πάρουν επιδότηση απ'τη ΔΕΠΑ Εμπορίας.

Η ΔΕΠΑ θα δώσει έκπτωση στους παρόχους, για τις ποσότητες αερίου που έχουν αγοραστεί από αυτούς.

Πχ αν ένας πάροχος όπως η ΕFA τιμολογεί το κυμαινόμενο αποκλειστικά με TTF και δεν αγοράζει αέριο απ'τη ΔΕΠΑ, δε θα υπάρχει έκπτωση.

Αν ένας πάροχος αγοράσει κυμαινόμενο 100% από ΔΕΠΑ, τότε ο πελάτης θα πάρει την έκπτωση που έχει ανακοινωθεί στις ειδήσεις (έως και 40%).

Αν ένας πάροχος αγοράζει κυμαινόμενο από πολλές πηγές πχ 10% ΔΕΠΑ και 90% από εξωτερικό, τότε η έκπτωση που θα πάρει ο πελάτης είναι έως και 4%.

Οι μόνοι που θα δούνε έκπτωση κατά τη γνώμη μου είναι οι πελάτες απ'το Φυσικό Αέριο Οικιακό (το απλό πρόγραμμα), αυτοί που έχουν το Φυσικό Αέριο Extra (με επιφύλαξη) και αυτοί που είναι στο παλιό Τ2 της Ζενίθ (εκτός κι αν αυτοί τιμολογούν πλέον με ΤΤF από αρχές του χρόνου που οι δημοπρασίες της ΔΕΠΑ καταργήθηκαν).

Πάντως ακόμα κι αν αυτοί που έχουν το Φυσικό Αέριο Extra (το οποίο ήδη έχει 25% έκπτωση) πάρουν επιπλέον 40% έκπτωση... και πάλι η τελική τιμή βγαίνει ακριβότερη απ'το 0.50 της ΔΕΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

και αυτοί που είναι στο παλιό Τ2 της Ζενίθ (εκτός κι αν αυτοί τιμολογούν πλέον με ΤΤF από αρχές του χρόνου που οι δημοπρασίες της ΔΕΠΑ καταργήθηκαν).

είναι στο Τ2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όσοι έχουν κυμαινόμενο (όπου οι τιμές έχουν ξεφύγει πάνω από 0.10) θα πάρουν επιδότηση απ'τη ΔΕΠΑ Εμπορίας.

Η ΔΕΠΑ θα δώσει έκπτωση στους παρόχους, για τις ποσότητες αερίου που έχουν αγοραστεί από αυτούς.

Πχ αν ένας πάροχος όπως η ΕFA τιμολογεί το κυμαινόμενο αποκλειστικά με TTF και δεν αγοράζει αέριο απ'τη ΔΕΠΑ, δε θα υπάρχει έκπτωση.

Αν ένας πάροχος αγοράσει κυμαινόμενο 100% από ΔΕΠΑ, τότε ο πελάτης θα πάρει την έκπτωση που έχει ανακοινωθεί στις ειδήσεις (έως και 40%).

Αν ένας πάροχος αγοράζει κυμαινόμενο από πολλές πηγές πχ 10% ΔΕΠΑ και 90% από εξωτερικό, τότε η έκπτωση που θα πάρει ο πελάτης είναι έως και 4%.

Οι μόνοι που θα δούνε έκπτωση κατά τη γνώμη μου είναι οι πελάτες απ'το Φυσικό Αέριο Οικιακό (το απλό πρόγραμμα), αυτοί που έχουν το Φυσικό Αέριο Extra (με επιφύλαξη) και αυτοί που είναι στο παλιό Τ2 της Ζενίθ (εκτός κι αν αυτοί τιμολογούν πλέον με ΤΤF από αρχές του χρόνου που οι δημοπρασίες της ΔΕΠΑ καταργήθηκαν).

Πάντως ακόμα κι αν αυτοί που έχουν το Φυσικό Αέριο Extra (το οποίο ήδη έχει 25% έκπτωση) πάρουν επιπλέον 40% έκπτωση... και πάλι η τελική τιμή βγαίνει ακριβότερη απ'το 0.50 της ΔΕΗ.

Καλησπερα,η εκπτωση στο φυσικο αεριο οικιακο πληρες extra ειναι 20%(τουλαχιστον αυτο ξερω εγω που το εχω),η τιμη παιζει ανα μηνα,πχ τωρα τον Δεκεμβρη με την εκπτωση μαζι γιατι δεν εχει ξεχωριστο πεδιο που να την αναγραφει, με τιμολογει 0,09581 .

Απο την αλλη οσες φορες ακουσα για τις κρατικες επιδοτησεις,μιλανε για καθετες εκπτωσεις ανα μεγαβατωρα.

Αλλη εκπτωση Οκτωβριο,αλλη Νοεμβριο και αλλη Δεκεμβριο.

Θελω να πω πως θα εφαρμοστουν σε ολους οπως και στο ρευμα.

Απο Γεναρη ειπαν θα αλλαξουν και θα βαλουν καποια κριτηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

μόνο απο ΔΕΠΑ είπαν πάντως

Ειπαν η Δεπα θα κανει εκπτωση σε αυτους που προμηθευει και με την σειρα τους στους καταναλωτες-πελατες τους.

Τωρα αν φτασει στους καταναλωτες και τι ποσοστο θα φτασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kirileman είπε

Κλείσαμε με 5 λεπτά σταθερά στη ΔΕΗ και κοντεύει να κλείσει η τιμή πιο κάτω στο TTF. 

0,88 είναι ακόμα , στη χειρότερη σπάτε το συμβόλαιο αργότερα , το θέμα ήταν να βγουν οι δύσκολοι μήνες (ακόμα δεν ξεκίνησαν οι παγωνιές)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

0,88 είναι ακόμα , στη χειρότερη σπάτε το συμβόλαιο αργότερα , το θέμα ήταν να βγουν οι δύσκολοι μήνες (ακόμα δεν ξεκίνησαν οι παγωνιές)

Δεν νομίζω ότι θα έχουμε φοβερά κρύα αυτόν τον χειμώνα. Χαλαρά θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kirileman είπε

Κλείσαμε με 5 λεπτά σταθερά στη ΔΕΗ και κοντεύει να κλείσει η τιμή πιο κάτω στο TTF. 

Περιμενουν να μπω εγω στην ΔΕΗ και μετα θα πεσει κατω απο 0,05.Μπορει να παει και 0,015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιο link για την επιδότηση που μιλάτε και ο φίλος εδώ, είδε την σχετική έκπτωση;

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Uberalles_gr είπε

Υπάρχει κάποιο link για την επιδότηση που μιλάτε και ο φίλος εδώ, είδε την σχετική έκπτωση;

Υποτιθεται πως απο αυτον τον μηνα θα κανουν τις εκπτωσεις αναδρομικα.

Και εγω περιμενω τις επομενες ημερες να βγαλει λογαριασμο το φυσικο αεριο να δω.

Ειχαν πει αν δεν κανω λαθος 11 ευρω ανα μεγαβατωρα για τον Οκτωβριο,16 ευρω για Νοεμβριο και 40 ευρω για Δεκεμβριο.

Αν ψαξεις στο ιντερντ θα βρεις τα αρθρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Υποτιθεται πως απο αυτον τον μηνα θα κανουν τις εκπτωσεις αναδρομικα.

Και εγω περιμενω τις επομενες ημερες να βγαλει λογαριασμο το φυσικο αεριο να δω.

Ειχαν πει αν δεν κανω λαθος 11 ευρω ανα μεγαβατωρα για τον Οκτωβριο,16 ευρω για Νοεμβριο και 40 ευρω για Δεκεμβριο.

Αν ψαξεις στο ιντερντ θα βρεις τα αρθρα.

Μιλώντας με Protergia, με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει αυτή την στιγμή κάποιου είδους κρατική επιδότησης όπως υπάρχει στην ηλεκτρική ενέργεια. Πολύ πιθανόν να βάλουν και για το ΦΑ από ότι μου είπανε.

Αυτή η έκπτωση τότε που έχει ο φίλος παραπάνω είναι κάτι άλλο άραγε;

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Αυτή η έκπτωση τότε που έχει ο φίλος παραπάνω είναι κάτι άλλο άραγε;

όχι έχει το Τ2 (παλιό της Ζενίθ)

35 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν νομίζω ότι θα έχουμε φοβερά κρύα αυτόν τον χειμώνα. Χαλαρά θα πάει.

εξαρτάται και απο Ευρώπη τι ζήτηση θα έχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...