Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μετα απο ποσο καιρο ερχεται ο εξοφλητικος λογαριασμος απο τον παλιο παροχο?

Δεν μου εχει ερθει ακομη απο ζενιθ.

Συνηθως εβγαινε περιπου στις 20 δεκεμβριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, από 14/12 αίτηση αλλαγής παρόχου από "κλεφτέργια" στη ΔΕΗ κι ακόμα τίποτα, είμαι στις 11 εργάσιμες ήδη σήμερα. 

Επίσης, ήρθε σήμερα λογαριασμός εκκαθαριστικός της "κλεφτέργια", όπου στην πρώτη σελίδα κάτω αριστερά γράφει κάτι που δεν κατάλαβα τι σημαίνει και δεν συμπεριλαμβάνεται ως ποσό μέσα στην ανάλυση:

"Αναστολή καταβολής χρεώσεων Δικτύου Διανομής δυνάμει του Ν.4782/2021: -25,68€". 

Τι εννοούν; Αυτό θα το αφαιρέσω πριν πληρώσω;; Δείτε την φωτογραφία, δεν συμπεριλαμβάνεται πουθενά στην ανάλυση αυτό το ποσό. 

Επίσης, οι χρεώσεις τους είναι:

Μεταφορά: 110 NM3 - 1246,33 KWh  Χ 0,06872€/KWh = 85,65€

Χρέωση Αναπροσαρμογής: 1246,33 KWh  Χ 0,05€/KWh = 62,32€

Άρα συνολικά πληρώνω κόστος 0,11872€/KWh 🤬🤬

ΥΓ: Που να απευθυνθώ για να δω πότε θα ολοκληρωθεί η μετακίνηση μου στη ΔΕΗ ρε παιδιά; Τηλέφωνο κάπου; Δεν αντέχω άλλο σε αυτούς τους κλ@φτες!🤬

IMG_20211229_224345.jpg

IMG_20211229_225538.jpg

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, topmar είπε

"Αναστολή καταβολής χρεώσεων Δικτύου Διανομής δυνάμει του Ν.4782/2021: -25,68€". 

επειδή εκτοξεύτηκαν τα τιμολόγια ,παγωσαν τις χρεώσεις διανομής

11 λεπτά πριν, topmar είπε

Χρέωση Αναπροσαρμογής: 1246,33 KWh  Χ 0,05€/KWh = 62,32€

μπορείς να κάνεις καταγγελία μιας και δεν είναι αλλαγή τιμών αλλά αλλαγή όρων και έπρεπε 60 μέρες πριν να είχες ειδοποίηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

επειδή εκτοξεύτηκαν τα τιμολόγια ,παγωσαν τις χρεώσεις διανομής

μπορείς να κάνεις καταγγελία μιας και δεν είναι αλλαγή τιμών αλλά αλλαγή όρων και έπρεπε 60 μέρες πριν να είχες ειδοποίηση

Στον προηγούμενο λογαριασμό, 30/11, έγραφε αριστερά κάτω το εξής κείμενο:

"Σας ενημερώνουμε για την τροποποίηση του τρόπου υπολογισμού των Χρεώσεων Προμήθειας, με την εφαρμογή πιστώσεων ή χρεώσεων αναπροσαρμογής, κατ’ εφαρμογή του Γ.Ο.11.2 της σύμβασης, λόγω μεταβολής των συνθηκών της αγοράς φυσικού αερίου, με έναρξη την περίοδο τιμολόγησης του παρόντος λογαριασμού. Στην ιστοσελίδα μας www.protergia.gr/sites/default/files/anaprosarmogi.pdf μπορείτε να ενημερωθείτε αναλυτικά ή να μας καλέσετε στο 18311. Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε τη σύμβαση, χωρίς οικονομική επιβάρυνση. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη!"

Οπότε, τι κάνω τώρα;; 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ήρθε τελικός εκκαθαριστικός από EFA energy χωρίς έκπτωση του κράτους και χωρίς αναστολή χρεώσεων διανομής.

Έχει ενταχθεί η έκπτωση του κράτους ή ακόμα περιμένουμε; 

Όσον αφορά τις χρεώσεις διανομής , θα μου τις χρεώσουν κανονικά μιας και είναι τελικός εκκαθαριστικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Παιδια μετα απο ποσο καιρο ερχεται ο εξοφλητικος λογαριασμος απο τον παλιο παροχο?

Δεν μου εχει ερθει ακομη απο ζενιθ.

Συνηθως εβγαινε περιπου στις 20 δεκεμβριου.

Αυτό το ρώτησα και εγώ σε προηγούμενη ανάρτηση.... γιατι έχω δυο παροχές που έφυγαν από Ζενίθ  για ΔΕΗ. η μία πριν ένα μήνα και η δεύτερη πριν 20-22 ημέρες και περιμένω και από τις δυο επιστροφή και  μάλιστα στην μια σχεδόν όλη την εγγύηση (165 ευρώ) .... επίσης το περίεργο είναι ότι στις καρτέλες τους η Ζενίθ γράφει ακόμη "ενεργή παροχή"

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, topmar είπε

Οπότε, τι κάνω τώρα;; 

αμφισβήτηση λογαριασμού αρχικά

Για πες  , στη σύμβαση που υπέγραψες υπάρχει το 8.8 όπως εδώ ?

Το κείμενο περίπου :

παρακαλώ όπως την άμεση πίστωση του ποσού της ρήτρας αναπροσαρμογής μιας και δεν έγινε ειδοποίηση 60 ημερών όπως προβλέπεται για αλλαγή/τροποποίηση των γενικών όρων της σύμβασης

Η αλλαγή συγκεκριμένα αφορά την προσθήκη του όρου 8.8 που περιγράφεται μέσα στους γενικούς όρους της σύμβασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Τα 88ε υπολογίζονται ως η περσινή κατανάλωση (720kwh) x χρέωση προμήθειας Νοέμβρη?

ναι επι ~0,091

αλλά έχεις πλέον και ρήτρα αναπροσαρμογής (μπορείς να κάνεις καταγγελία μιας και δεν είναι αλλαγή τιμών αλλά αλλαγή όρων και έπρεπε 60 μέρες πριν να είχες ειδοποίηση) δες ειδοποίηση στο λογαριασμό σου

Το x0.091 τι είναι?

Άρα η ΧΠ Νοέμβρη θα είναι ~0.12€ ?

Γιατί λίγο που το έψαξα καλύτερα, στο site της πρωτέργια βλέπω ότι η χρέωση του προγράμματός μου (30% έκπτωση στο οικιακό αυτόνομο, τα νούμερα των προηγούμενων μηνών ταιριάζουν) θα είναι 0,0740€ για Νοέμβρη και 0,0659 για Δεκέμβρη...

Έτσι δεν είναι?

 

Για τη ρήτρα με ενημέρωσαν στον εκκαθαριστικό του Σεπ-Οκτ που βγήκε Δεκέμβρη. Η καινούργια που θα μου φορέσουν στον νέο εκκαθαρ, θα είναι ~420ε - (170ε επιδότηση) =250ε, οπότε τον ήπιαμε.

Μωρέ εγώ θα κάνω καταγγελία, το θέμα είναι μην πάει στον κάλαθο..

 

Να'σαι καλά, καλό βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, simba88 είπε

Το x0.091 τι είναι?

Το TTF Νοέμβρη

4 λεπτά πριν, simba88 είπε

στο site της πρωτέργια βλέπω ότι η χρέωση του προγράμματός μου (30% έκπτωση στο οικιακό αυτόνομο, τα νούμερα των προηγούμενων μηνών ταιριάζουν) θα είναι 0,0740€ για Νοέμβρη και 0,0659 για Δεκέμβρη...

ναι , με την έκπτωση

Εντύπωση μου κάνει , ο Δεκέμβρης είναι χαμηλότερος , καλή φάση

5 λεπτά πριν, simba88 είπε

Για τη ρήτρα με ενημέρωσαν στον εκκαθαριστικό του Σεπ-Οκτ που βγήκε Δεκέμβρη.

απο την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού που έχει την ειδοποίηση μετράς 60 μέρες για την εφαρμογή της ρήτρας

Η εταιρία θα ισχυριστεί οτι είναι αλλαγή χρέωσης προμήθειας και όχι γενικών όρων  , θα δείξει τι θα κάνει η ΡΑΕ

δες και εσύ

22 λεπτά πριν, korakios είπε

Για πες  , στη σύμβαση που υπέγραψες υπάρχει το 8.8 όπως εδώ ?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Το πρωί έλαβα τον πρώτο μου λογαριασμό από ΗΡΩΝ και έχω ψιλό σαλτάρει μιας και βλέπω τους άλλους παρόχους να χρεώνουν πολύ λιγότερο την kWh. Λογικά την κάνω προς ΔΕΗ όσο προλαβαίνω, σωστά;

image.png.184a8a51095947b357f1c18dd5747ee2.png

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, argimeg είπε

Λογικά την κάνω προς ΔΕΗ όσο προλαβαίνω, σωστά;

όσο προλαβαίνεις

0,154 του Δεκεμβρίου (χωρίς έκπτωση) , όντως έπεσε 😁

@HERTHAN κλείσε θερμοστάτη , άνοιξε AC πάλι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, argimeg είπε

Λες και το κανουν επίτηδες ρε φίλε και θέλουν να χάσουν όλους τους πελάτες αερίου...τι ζώα Θεέ μου

τουλαχιστον άλλο μέλος έκανε καταγγελία για το απο που προκύπτουν αυτά τα νούμερα . Δεν υπάρχουν πουθενά δημοσιευμένα στοιχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

τουλαχιστον άλλο μέλος έκανε καταγγελία για το απο που προκύπτουν αυτά τα νούμερα . Δεν υπάρχουν πουθενά δημοσιευμένα στοιχεία

Από το site τους https://www.heron.gr/media/ajffz1pg/τιμές-δείκτη-ττφα-pdf.pdf και μόνο....ότι να ναι όσο να ναι. Που έκανε καταγγελιά μήπως γνωρίζεις; Επίσης επειδή εμένα είναι εντελώς καινούρια παροχή (24/11 άρχισα να το χρησιμοποιώ), μήπως θα βρω κανένα εμπόδιο για να πάω σε άλλον πάροχο;

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, argimeg είπε

Που έκανε καταγγελιά μήπως γνωρίζεις;

ΡΑΕ

1 λεπτό πριν, argimeg είπε

Επίσης επειδή εμένα είναι εντελώς καινούρια παροχή (24/11 άρχισα να το χρησιμοποιώ), μήπως θα βρω κανένα εμπόδιο για να πάω σε άλλον πάροχο;

όχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...