Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, korakios είπε

αυτά προβλέπει ο κώδικας

Ειμαι ενημερος γι αυτα απο προηγουμενη σου παραθεση.

Ομολογω πως παρακολουθωντας το νημα κ τις ενημερωσεις των συμφορουμιτων θεωρησα πως δεν θα μπορουσα να ..τρεξω πιο γρηγορα τις διαδικασιες δεδομενων των συνθηκων.

Μετα την επικοινωνια με την ΕΔΑ, η εκτιμωμενη ολοκληρωση της μεταφορας, διαφαινεται στο πρωτο δεκαημερο του νεου χρονου.

Με την ευκαιρια θα ηθελα να ευχαριστησω εσενα καθως κ τους αλλους συμφορουμιτες για την ενημερωση κ συμβολη που προσφερετε στη μεγαλη μας παρεα, ειδικα στους παραξενους καιρους που βιωνουμε!.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μyrae, άνοιξε αίτημα υπόψιν Ζενίθ και ΕΔΑ και ζήτα να απελευθερωθεί άμεσα η παροχή ώστε να εκπροσωπηθείς απ'το νέο πάροχο. Επίσης ξαναμίλα με την ΕΔΑ στο τηλέφωνο... πες τους ότι δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές (πράγμα που μπορείς να αποδείξεις με την απόδειξη πληρωμής) και δεν έχει δικαίωμα η Ζενίθ να μπλοκάρει την αλλαγή παρόχου.

δεν μπορεσα να κανω αιτημα στο Μyrae  πεταει συνεχεια σφαλμα

ξαναπηρα στην εδα θεσσαλιας δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα λεει  αν δεν παρουμε απαντηση απο τον παλιο προμηθευτη (zenith)

πηρα τηλεφωνο και στην (zenith) να μαθω τι γινεται, λεει 24/12  λαβαμε την αιτηση απο εδα μονο 2 εργασιμες λεει περασαν  ειναι ακομα υπο επεξεργασια ,εχουμε λεει μπροστα μας και εναν εκκαθαριστικο λογαριασμο!!!!!

θα περιμενουν πρωτα τον επομενο λογαριασμο αρχες 2022  να τον πληρώσω  και μετα θα δοθουν το οκ στην εδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rose from hell είπε

δεν μπορεσα να κανω αιτημα στο Μyrae  πεταει συνεχεια σφαλμα

δοκίμασε με άλλον browser

αν σου βγάζει σφάλμα στο ανέβασμα ,δίνεις λινκ απο dropbox κτλ

(κλείνεις και adblockers)

________________________________________________________________--

https://energypress.gr/news/synehizetai-krisimo-pazari-tis-depa-me-toys-rosoys-gia-tin-timologisi-aerioy-meiosi-posotiton

σκληρή διαπραγμάτευση , μπορεί και να πάει με 80% TTF , αλλά απλώσαμε κόκκινη γραμμή γιατί δεν τα βρίσκουμε στις ποσότητες 😂

μα πόσο άχρηστοι , έλεος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manosgk80 είπε

ωωωωωωωωπ!

 

Αναδιπλωση;

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-12-29 181407.png

Για να καταλαβετε τι εγινε,ο ΗΡΩΝ μας εστειλε μηνυμα σε ολους τους συνεργατες οτι καταλαθος έχει γίνει λάθος υπολογισμός της ρήτρας ΑΔΑΦΑ σε 824 λογαριασμούς Φυσικού Αεριου λόγω λάθους στην καταχώρηση του δείκτη ttf (καταχωρήθηκε ttf 850€/MWh αντί για 85€/MWh). Τιποτα μωρε, απλα 10πλασιασαμε την τιμη του Δεκεμβριου κατα λαθος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! 

Σε λογαριασμό έναντι για το μήνα Νοέμβρη (πρωτεργιας), τα 88ε υπολογίζονται ως η περσινή κατανάλωση (720kwh) x χρέωση προμήθειας Νοέμβρη?

Δηλαδή 0.12222€/kWh? Τόσο θα χρεωθώ στον εκκαθαριστικό?

Γιατί βλέπω η ΧΠ Νοεμβρίου της ζενίθ κυμαίνεται στα 0.10€/kWh..

Υπάρχει κάποια εκτίμηση για τις χρεώσεις προμήθειας Δεκέμβρη? Παίζει να είναι στα 0.16ε όπως διαβάζω?

Τέλος, για να ξέρω τι να περιμένω περίπου, το TTF Νοέμβρη ήταν στο 0.081€/kWh?

Υπάρχει κάποια εκτίμηση για το TTf Δεκέμβρη? Παίζει να είναι στο 0.13ε?

Επεξ/σία από simba88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, simba88 said:

Καλησπέρα! 

Σε λογαριασμό έναντι για το μήνα Νοέμβρη (πρωτεργιας), τα 88ε υπολογίζονται ως η περσινή κατανάλωση (720kwh) x χρέωση προμήθειας Νοέμβρη?

Δηλαδή 0.12222€/kWh? Τόσο θα χρεωθώ στον εκκαθαριστικό?

Γιατί βλέπω η ΧΠ Νοεμβρίου της ζενίθ κυμαίνεται στα 0.10€/kWh..

Υπάρχει κάποια εκτίμηση για τις χρεώσεις προμήθειας Δεκέμβρη? Παίζει να είναι στα 0.16ε όπως διαβάζω?

Τέλος, για να ξέρω τι να περιμένω περίπου, το TTF Νοέμβρη ήταν στο 0.081€/kWh?

Υπάρχει κάποια εκτίμηση για το TTf Δεκέμβρη? Παίζει να είναι στο 0.13ε?

Είχα μια κουβέντα για την προτεργια με μια γνωστή η οποία μου είπε ότι τον Νοέμβριο  χρέωσαν 0,084 (στο προμο 20% προγραμμα). Υποθέτω ότι δεν ισχύει και αυτή είναι η αρχική περαν τυχόν αναπροσαρμογών, σωστά;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, manosgk80 είπε

Για να καταλαβετε τι εγινε,ο ΗΡΩΝ μας εστειλε μηνυμα σε ολους τους συνεργατες οτι καταλαθος έχει γίνει λάθος υπολογισμός της ρήτρας ΑΔΑΦΑ σε 824 λογαριασμούς Φυσικού Αεριου λόγω λάθους στην καταχώρηση του δείκτη ttf (καταχωρήθηκε ttf 850€/MWh αντί για 85€/MWh). Τιποτα μωρε, απλα 10πλασιασαμε την τιμη του Δεκεμβριου κατα λαθος...

Δεν είναι η πρώτη φορά που ο ΗΡΩΝ κάνει λάθος με τους λογαριασμούς...

Κάτι αντιστοιχο έγινε & σε εμένα το καλοκαίρι που πέρασε με λογαριασμό παροχής ρεύματος...

Αφού τους έστειλα γραπτό παράπονο με ενημέρωσαν για το λάθος & την νέα έκδοση λογαριασμού..

Εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου , ήδη μετάφερα την παρόχή ρεύματος στην ΔΕΗ & το ίδιο θα κάνω & στο αέριο αναμένοντας το προσεχές διάστημα την "λυπητερή" του εκκαθαριστικού λογαριασμού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

17 λεπτά πριν, marmagia είπε

Είχα μια κουβέντα για την προτεργια με μια γνωστή η οποία μου είπε ότι τον Νοέμβριο  χρέωσαν 0,084 (στο προμο 20% προγραμμα). Υποθέτω ότι δεν ισχύει και αυτή είναι η αρχική περαν τυχόν αναπροσαρμογών, σωστά;

Σε ποιες απ'ολες αναφέρεσαι? 😆

Στη ΧΠ 0.12222 που αναφέρω?

Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν υπολογίζεται έτσι μέσω του έναντι, γι'αυτό ρωτάω τους γκουρού..

Ελπιδοφόρο πάντως αν τη χρέωσαν για όλο το Νοέμβρη με ΧΠ 0.084. Θυμάσαι μήπως πόση ρήτρα της φόρεσαν?

 

Επεξ/σία από simba88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, manosgk80 είπε

Τιποτα μωρε, απλα 10πλασιασαμε την τιμη του Δεκεμβριου κατα λαθος...

Εκτός αν βλέπουν το μέλλον...!

Watching Looking For GIF by Tennis TV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, simba88 said:

 

Σε ποιες απ'ολες αναφέρεσαι? 😆

Στη ΧΠ 0.12222 που αναφέρω?

Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν υπολογίζεται έτσι μέσω του έναντι, γι'αυτό ρωτάω τους γκουρού..

Ελπιδοφόρο πάντως αν τη χρέωσαν για όλο το Νοέμβρη με ΧΠ 0.084. Θυμάσαι μήπως πόση ρήτρα της φόρεσαν?

 

Δεν ήξερε.. μου έδειξε μάλιστα και στη σελίδα της προτεργιας αυτό το κόστος και της λέω είναι αρχική τιμή μετά σε αυτό θα επιβάλουν ρήτρα αλλά μου λέει ότι ταχα μου της είπαν οι δημοσιευμένες τιμές είναι οι τελικές. Παραξενεύτηκα πολύ, δε μου βγάζει νόημα να πω την αλήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτέργια πάντως στον τελευταίο εκκαθαριστικό που ήρθε (01/09-31/10), κότσαρε στο μουλωχτό το πόσο της ρήτρας μόνο στο συγκεντρωτικό πίνακα χρεώσεων (28ε, άρα μ.ο. διμήνου 0.040€/kWh), χωρίς καμία αναφορά και υπολογισμό TTF στην ανάλυση...

Αν τύχει και σου ξαναπέσει στα χέρια, αν μπορείς ανέβασε ένα σκρινσοτ απ'τον λογαριασμό!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, simba88 είπε

ε λογαριασμό έναντι για το μήνα Νοέμβρη (πρωτεργιας), τα 88ε υπολογίζονται ως η περσινή κατανάλωση (720kwh) x χρέωση προμήθειας Νοέμβρη?

ναι επι ~0,091

αλλά έχεις πλέον και ρήτρα αναπροσαρμογής (μπορείς να κάνεις καταγγελία μιας και δεν είναι αλλαγή τιμών αλλά αλλαγή όρων και έπρεπε 60 μέρες πριν να είχες ειδοποίηση )

δες ειδοποίηση στο λογαριασμό σου

2 ώρες πριν, simba88 είπε

Υπάρχει κάποια εκτίμηση για το TTf Δεκέμβρη? Παίζει να είναι στο 0.13ε?

κάπου εκεί , έφτασε 0,18 σε μια φάση

_______________________________________________

Για τους υπόλοιπους με Ηρών Fix , είναι ευκαιρία για αμφισβήτηση όλης της χρέωσης ΔΑΦΑ και να φύγετε

Επίσης με το παρών τους λάθους ,σας ενημερώνει εμμέσως και την ύπαρξη της κρυφής χρέωσης ΔΑΦΑ (καλό το πλάνο τους 😛) , είμαι σίγουρος οτι αργότερα θα το αναφέρουν σε απάντηση καταγγελίας 😁

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rose from hell είπε

δεν μπορεσα να κανω αιτημα στο Μyrae  πεταει συνεχεια σφαλμα

ξαναπηρα στην εδα θεσσαλιας δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα λεει  αν δεν παρουμε απαντηση απο τον παλιο προμηθευτη (zenith)

πηρα τηλεφωνο και στην (zenith) να μαθω τι γινεται, λεει 24/12  λαβαμε την αιτηση απο εδα μονο 2 εργασιμες λεει περασαν  ειναι ακομα υπο επεξεργασια ,εχουμε λεει μπροστα μας και εναν εκκαθαριστικο λογαριασμο!!!!!

θα περιμενουν πρωτα τον επομενο λογαριασμο αρχες 2022  να τον πληρώσω  και μετα θα δοθουν το οκ στην εδα?

Απλά απαράδεκτοι. Εφόσον δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές δεν έχουν κανέναν δικαίωμα να καθυστερούν την αλλαγή. Ξαναδοκίμασε να κάνεις αίτηση στο myrae έστω σκέτο κείμενο χωρίς δικαιολογητικά.

1 ώρα πριν, manosgk80 είπε

Για να καταλαβετε τι εγινε,ο ΗΡΩΝ μας εστειλε μηνυμα σε ολους τους συνεργατες οτι καταλαθος έχει γίνει λάθος υπολογισμός της ρήτρας ΑΔΑΦΑ σε 824 λογαριασμούς Φυσικού Αεριου λόγω λάθους στην καταχώρηση του δείκτη ttf (καταχωρήθηκε ttf 850€/MWh αντί για 85€/MWh). Τιποτα μωρε, απλα 10πλασιασαμε την τιμη του Δεκεμβριου κατα λαθος...

Χαχαχα! Θα χάσουν 824 πελάτες είτε από αλλαγή παρόχου είτε από εγκαφαλικά. 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Απλά απαράδεκτοι. Εφόσον δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές δεν έχουν κανέναν δικαίωμα να καθυστερούν την αλλαγή. Ξαναδοκίμασε να κάνεις αίτηση στο myrae έστω σκέτο κείμενο χωρίς δικαιολογητικά.

Χαχαχα! Θα χάσουν 824 πελάτες είτε από αλλαγή παρόχου είτε από εγκαφαλικά. 😄

 

Αποκλειεται να ηταν 824 πελατες. Ηταν το συνολο των εκδοθετων λογαριασμων και η ttf δεν μπαινει "χειροκινητα"

Γνωστες διακιολογιες επειδη τους πιασανε στα πρασσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...