Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, gvoi είπε

update

9/12 αίτηση σε κατάστημα ΔΕΗ. 27/12 μεσημέρι κλήση από ΕΔΑ ότι 29/12 θα έρθουν για μέτρηση. 27/12 απόγευμα τηλέφωνο απο efa "μα κύριε που πάτε, ξέρετε πόσο μεγάλο ποσό είναι η ρήτρα αποχώρησης?? ΝΑΙ Ξέρω και θα την αποσβέσω σε 12 μέρες, επίσης ξέρω τι είναι το ttf. Επίσης ξέρω τι κάνατε με το σταθερό τιμολόγιο του ρεύματος οπότε farewell Και τα λέμε παιδιά. ΤΟΥΤ ΤΟΥΤ ΤΟΥΤ."  28/12 μεσημέρι μήυνυμα από ΕΔΑ ότι 16,45 +-30' θα έρθει κάποιος για μέτρηση και δεν χρειάζεται να είμαι εκεί αν ο μετρητής είναι προσβάσιμος. Τελικά οι 16 μέρες από την αίτηση έγιναν 13! Πρόοδος!!!

Εγώ από τις 14/12 (5 μέρες μετά από σένα) που έκανα την αίτηση αλλαγής παροχου στη ΔΕΗ, τίποτα ακόμα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δυο παροχές  που ήταν στο Τ2 της Ζενιθ που έχουν πάει στην ΔΕΗ εδώ και ένα μήνα η μια και κάπου 20-22 ημέρες η  δεύτερη.
Στην καρτέλα  τους στην Ζενίθ  εμφανίζονται ακόμη σαν "ενεργή παροχή".... είναι φυσιολογικό αυτό;

Και κάτι ακόμη... σε πόσο χρόνο βγαίνει ο τελικός λογαριασμός στην Ζενίθ;

 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο zenith T2  

8/12  αιτηση  σε καταστημα της δεη

23/12 η αιτηση πάει εδα θεσσαλιας

27/12 τηλεφωνο απο την ζενιθ , βλεπουμε οτι εχετε κανει ενεργειες για αλλαγη προμηθευτη μπλα μπλα μπλα μου δινει προσφορα σταθερο 0.0.8 οχι λεω ευχαριστω εχω παρει την αποφαση μου.ρωταω το συμβόλαιο μου εχει ληξει υπαρχει καποια ρητρα αποχωρησεις ?  δεν εχεις μου λεει καποια δεσμευση ουτε ρητρα αποχωρησεις! 

29/12 σημερα παιρνω τηλεφωνο στην εδα θεσσαλιας  και μου λενε δεν μπορουμε να προχωρήσουμε γιατι δεν εχει δωσει ακομα το οκ ο προηγουμενος προμηθευτης!

τελευταιος πληρωμένος εκκαθαριστικος

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από rose from hell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά , ας κάνω μια ανακεφαλαίωση για το δικό μου θέμα .

6/12 αίτηση 

24/12 ενεργοποίηση από ΕΔΑ 

29/12 εμφάνιση αερίου στο ebill

Παρατήρησα ότι δεν δίνεται καμιά επιλογή self metering όπως ισχύει στο ρεύμα . Τις μετρήσεις θα τις περνούν πάντα αυτοί; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τις δίνω και εγώ; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Είναι δυνατόν Θεσσαλονίκη μέσω καταστήματος να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμη από 3/12;

Κάλεσε τους άμεσα . Προσωπικά μόλις τους πήρα τηλ με παρέπεμψαν κατευθείαν στην ΕΔΑ και την επόμενη μέρα ήρθαν για ενεργοποίηση . 

Επίσης να αναφέρω ότι ο υπάλληλος που ήρθε για την ενεργοποίηση μου ανέφερε ότι γίνεται ένας χαμός τις τελευταίες μέρες γιατί από το 1/1/2022 θα υπάρχει κόστος στο τέλος ενεργοποίησης μιας γραμμής . Μόνο για την μέρα που ήρθε σε μένα (24/12) είχαν να κάνουν 268 συνδέσεις(περιοχή Θεσσαλονίκη)

Επεξ/σία από PastiGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rose from hell είπε

απο zenith T2  

8/12  αιτηση  σε καταστημα της δεη

23/12 η αιτηση πάει εδα θεσσαλιας

27/12 τηλεφωνο απο την ζενιθ , βλεπουμε οτι εχετε κανει ενεργειες για αλλαγη προμηθευτη μπλα μπλα μπλα μου δινει προσφορα σταθερο 0.0.8 οχι λεω ευχαριστω εχω παρει την αποφαση μου.ρωταω το συμβόλαιο μου εχει ληξει υπαρχει καποια ρητρα αποχωρησεις ?  δεν εχεις μου λεει καποια δεσμευση ουτε ρητρα αποχωρησεις! 

29/12 σημερα παιρνω τηλεφωνο στην εδα θεσσαλιας  και μου λενε δεν μπορουμε να προχωρήσουμε γιατι δεν εχει δωσει ακομα το οκ ο προηγουμενος προμηθευτης!

τελευταιος πληρωμένος εκκαθαριστικος

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Μyrae, άνοιξε αίτημα υπόψιν Ζενίθ και ΕΔΑ και ζήτα να απελευθερωθεί άμεσα η παροχή ώστε να εκπροσωπηθείς απ'το νέο πάροχο. Επίσης ξαναμίλα με την ΕΔΑ στο τηλέφωνο... πες τους ότι δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές (πράγμα που μπορείς να αποδείξεις με την απόδειξη πληρωμής) και δεν έχει δικαίωμα η Ζενίθ να μπλοκάρει την αλλαγή παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μyrae, άνοιξε αίτημα υπόψιν Ζενίθ και ΕΔΑ και ζήτα να απελευθερωθεί άμεσα η παροχή ώστε να εκπροσωπηθείς απ'το νέο πάροχο. Επίσης ξαναμίλα με την ΕΔΑ στο τηλέφωνο... πες τους ότι δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές (πράγμα που μπορείς να αποδείξεις με την απόδειξη πληρωμής) και δεν έχει δικαίωμα η Ζενίθ να μπλοκάρει την αλλαγή παρόχου.

Ληξιπρόθεσμες ή γενικότερα οφειλές; Στη δική μου πχ περίπτωση εκδόθηκε νέος λογαριασμός από το Φυσικό Αέριο στις 22/12, αλλά από προχθές είμαι στο ebill της ΔΕΗ. Δεν γνωρίζω πότε ακριβώς έγινε η μετάβαση, υποθέτω ότι για να εμφανιστεί στο ebill στις 27, θα ήρθαν από ΕΔΑ στις 22 ή και 21/12. Αν είχε εκδοθεί ο νέος λογαριασμός νωρίτερα, το Φυσικό Αέριο θα έβαζε στοπ στην ΕΔΑ επειδή δεν θα είχα ακόμα πληρώσει τον νεοεκδοθέντα (τςςς) λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostakiss είπε

Είναι δυνατόν Θεσσαλονίκη μέσω καταστήματος να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμη από 3/12;

Ειναι.....κι εγω απο 03/12 εχω υπογραψει σε καταστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας αποφυγει το εγκεφαλικο χθες απο τον λογαριασμο αεριου που εφτασε, σας τον δειχνω για να σας προϊδεάσω. Στον ΗΡΩΝ λοιπον, με τις ανατιμησεις η τιμη της kWh απο τον Ιουνιο στις ρυθμιζομενες χρεωσεις Δ.Α.Φ.Α. , γιατι αυτες ειναι που εχουν ουσια και οχι η σταθερη που σου δινουν στη συναψη του συμβολαιου, ανεβηκε απο €0,014 σε €0,080 τον Νοέμβριο και €0,84 τον Δεκεμβριο!. Για ευκολια στους υπολογισμους, η KWh τον Δεκέμβριο είναι 10,5 φορες ακριβότερη του Νοεμβριου και σε σχεση με τον Ιούνιο ειναι κατα 60 φορες ακριβότερη. Για τις 10 ημερες το Δεκεμβριου λοιπον οι θερμανση μου στοιχί ζει €540. Για τις ιδιες ημερες του Νοεμβριου με την ιδια καταναλωση η χρεωση θα ηταν λιγοτερο απο  €51. Το μονο παρηγορο της υποθεσης ειναι οτι σε σχεση με τις KWh της Ζενιθ που βλεπω παραπανω, ο ΗΡΩΝ ειναι περιπου 20% φθηνοτερος. Να σημειωθει οτι ειμαι και συνεργατης του ΗΡΩΝ,με αλλα λογια ειναι προιον που πουλαω και προωθώ στους πελατες μου,δεν ξερω ομως τι να απαντησω για αυτες τις τιμες.

Ας ετοιμαστούμε όλοι για αυτο που ερχεται. Δεν ξερω ποσο ψυχραιμα μπορει να το παρει καποιος. 

1640779476024.jpg

1640779492151.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosgk80 είπε

Εχοντας αποφυγει το εγκεφαλικο χθες απο τον λογαριασμο αεριου που εφτασε, σας τον δειχνω για να σας προϊδεάσω. Στον ΗΡΩΝ λοιπον, με τις ανατιμησεις η τιμη της kWh απο τον Ιουνιο στις ρυθμιζομενες χρεωσεις Δ.Α.Φ.Α. , γιατι αυτες ειναι που εχουν ουσια και οχι η σταθερη που σου δινουν στη συναψη του συμβολαιου, ανεβηκε απο €0,014 σε €0,080 τον Νοέμβριο και €0,84 τον Δεκεμβριο!. Για ευκολια στους υπολογισμους, η KWh τον Δεκέμβριο είναι 10,5 φορες ακριβότερη του Νοεμβριου και σε σχεση με τον Ιούνιο ειναι κατα 60 φορες ακριβότερη. Για τις 10 ημερες το Δεκεμβριου λοιπον οι θερμανση μου στοιχί ζει €540. Για τις ιδιες ημερες του Νοεμβριου με την ιδια καταναλωση η χρεωση θα ηταν λιγοτερο απο  €51. Το μονο παρηγορο της υποθεσης ειναι οτι σε σχεση με τις KWh της Ζενιθ που βλεπω παραπανω, ο ΗΡΩΝ ειναι περιπου 20% φθηνοτερος. Να σημειωθει οτι ειμαι και συνεργατης του ΗΡΩΝ,με αλλα λογια ειναι προιον που πουλαω και προωθώ στους πελατες μου,δεν ξερω ομως τι να απαντησω για αυτες τις τιμες.

Ας ετοιμαστούμε όλοι για αυτο που ερχεται. Δεν ξερω ποσο ψυχραιμα μπορει να το παρει καποιος. 

1640779476024.jpg

1640779492151.jpg

Κάποιο λάθος έχει γίνει , δεν νοείται αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosgk80 είπε

Το μονο παρηγορο της υποθεσης ειναι οτι σε σχεση με τις KWh της Ζενιθ που βλεπω παραπανω, ο ΗΡΩΝ ειναι περιπου 20% φθηνοτερος. Να σημειωθει οτι ειμαι και συνεργατης του ΗΡΩΝ,με αλλα λογια ειναι προιον που πουλαω και προωθώ στους πελατες μου,δεν ξερω ομως τι να απαντησω για αυτες τις τιμες.

Ας ετοιμαστούμε όλοι για αυτο που ερχεται. Δεν ξερω ποσο ψυχραιμα μπορει να το παρει καποιος. 

μήνες το λέγαμε και κλείσαμε ΔΕΗ με 0,02

πήγαινε και εσύ στα 0,05

4 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Κάποιο λάθος έχει γίνει , δεν νοείται αυτό 

ρήτρα αναπροσαρμογής (ΔΑΦΑ) , κλασσικά καταγγελία σε ΡΑΕ (βέβαια αν είναι συνεργάτης χλωμό!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

μήνες το λέγαμε και κλείσαμε ΔΕΗ με 0,02

πήγαινε και εσύ στα 0,05

ρήτρα αναπροσαρμογής (ΔΑΦΑ) , κλασσικά καταγγελία σε ΡΑΕ (βέβαια αν είναι συνεργάτης χλωμό!)

Ναι αλλά η ρήτρα αναπροσαρμογής δεν θα έπρεπε να ήταν 0.084; Για να βγαίνει η συνολική τιμή 0.084+0.03=0.114 που κάπου εκεί είναι η τιμή ttf ... Όχι 0.84 που γράφει εκεί 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Ναι αλλά η ρήτρα αναπροσαρμογής δεν θα έπρεπε να ήταν 0.084; Για να βγαίνει η συνολική τιμή 0.084+0.03=0.114 που κάπου εκεί είναι η τιμή ttf ... Όχι 0.84 που γράφει εκεί 

ναι έλλειψη καφείνης

σιγά ένα μηδενικό διαφορά 😂

@manosgk80 κερνάς τον Τομ μπουκάλι 😁

τι 54€ τι 540€ , "συστημικό λάθος" , να μην κάνουν Χριστούγεννα και αυτοί ? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...