Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 minutes ago, Giannis80x said:

Καλημερα και Χρονια πολλα!

Θα ηθελα να ρωτησω μιας που διαβασα εδω μεσα σχεδον ολες τις σελιδες...

Εκανα αιτηση για το ζενιθ gas home easy.

Στο τηλ με διαβεβαιωναν πως ειναι σταθερη η τιμη(με την εκπτωση 0,031 συν τον φπα και μεταφορες κλπ)και οτι δεν εχει ρητρα.

Στην συμβαση αναγραφει για ρητρα οτι αν και εφοσον μπορουν να την ενεργοποιησουν και θα ενημερωθω 30 ημερες πριν και οτι μπορω να καταγγειλω αζημιως την συμβαση.

Να κανω υπαναχωρηση εντος 14 ημερων και να παω δεη οπως γραφουν πολλοι με 0,05 την kw;

Εχουν ενεργοποιησει σε κανεναν απο εδω την ρητρα;

 

 

Θα την ενεργοποιήσουν την ρήτρα. Αδιάφορο τι λένε για να πουλήσουν, εάν το γράφει θα το κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Θα την ενεργοποιήσουν την ρήτρα. Αδιάφορο τι λένε για να πουλήσουν, εάν το γράφει θα το κάνουν. 

Οποτε να παω για δεη η και εκει παιζει το ενδεχομενο της ρητρας;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giannis80x είπε

Εχουν ενεργοποιησει σε κανεναν απο εδω την ρητρα;

 

 

Nαι, στον συμφορουμήτη tasep

Eίχε λήξει η δέσμευση του στο fix, και πήγε αυτόματα στο Εasy όπου χρεώθηκε ρήτρα.

Και στο Star έχουν βάλει πλέον ρήτρα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Nαι, στον συμφορουμήτη tasep

Eίχε λήξει η δέσμευση του στο fix, και πήγε αυτόματα στο Εasy όπου χρεώθηκε ρήτρα.

Και στο Star έχουν βάλει πλέον ρήτρα.

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι συμβαίνει με τις μειώσεις που λένε ότι έγιναν στο φυσικό αέριο ; Το σκεφτόμουν για σύνδεση πριν λίγο καιρό αλλά επειδή γινόταν χαμός με τις αυξήσεις και ήθελε κάνα τριχιλιαρο έξοδα συνολικά το ανέβαλλα και εμεινα στο πετρέλαιο. Τώρα αξίζει να βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giannis80x είπε

Οποτε να παω για δεη η και εκει παιζει το ενδεχομενο της ρητρας;

 

 

Το Gas Control της ΔΕΗ δεν έχει ρήτρα.

edit: Για να γλυτώσεις απ'το Gas Home Easy πρέπει να κάνεις υπαναχώρηση https://myaccount.zenith.gr/uploads/file/465a5642fb064ea487a8b1bb9473ad31/entypo-dilosis-ypanaxvrisis.pdf

Αναφορά σε κείμενο

Υπάρχει όμως πρόβλημα γιατί το έντυπο λέει: "Δηλώνω υπεύθυνα ότι είμαι ενήμερος για την υποχρέωσή μου να συνάψω νέα Σύμβαση Προμήθειας και να εκπροσωπηθώ από νέο Προμηθευτή / Χρήστη Διανομής έναντι του αρμόδιου διαχειριστή του Δικτύου Διανομής, προκειμένου να ολοκληρωθεί η Παύση Εκπροσώπησής μου από την Εταιρεία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης- Θεσσαλίας A.E."

Αν κάνεις αίτηση στη ΔΕΗ... θα περάσεις κάνας μήνας μέχρι να σε εκπροσωπήσουν, είναι τα ζώα μου αργά. Αν η Ζενίθ ενημερώσει την ΕΔΑ ότι πλέον δε σε εκπροσωπεί, θα έρθουν να σου κόψουν την παροχή. Για να μη μείνεις λοιπόν χωρίς αέριο... θα πρέπει ταυτόχρονα με την υπαναχώρηση του Gas Home Easy να ενημερώσεις τη Ζενίθ ότι επιθυμείς να διατηρήσεις ενεργή την παροχή και να τιμολογείσαι αορίστου χρόνου στον βασικό τιμοκατάλογο μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταφορά στο νέο πάροχο. Γράψτο στο κενό πάνω απ'την υπογραφή και την ημερομηνία, και μετά φρόντισε να το επιβεβαιώσεις και τηλεφωνικώς (κράτα ημερομηνία, ώρα, όνομα υπαλλήλου).

Ακόμα κι αν τα κάνεις όλα σωστά, να ξέρεις ότι υπάρχει πιθανότητα να παιχτεί μαλακία. Δηλαδή αν ο εκπρόσωπος που διαχειριστεί την υπαναχώρηση δεν πατήσει χειροκίνητα στο σύστημα ότι παραμένεις πελάτης αορίστου χρόνου... τότε θα φαίνεται πως δεν εκπροσωπείσαι καθόλου και πάει αυτόματα στην ΕΔΑ αίτημα διακοπής παροχής.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το Gas Control της ΔΕΗ δεν έχει ρήτρα.

edit: Για να γλυτώσεις απ'το Gas Home Easy πρέπει να κάνεις υπαναχώρηση https://myaccount.zenith.gr/uploads/file/465a5642fb064ea487a8b1bb9473ad31/entypo-dilosis-ypanaxvrisis.pdf

Αν κάνεις αίτηση στη ΔΕΗ... θα περάσεις κάνας μήνας μέχρι να σε εκπροσωπήσουν, είναι τα ζώα μου αργά. Αν η Ζενίθ ενημερώσει την ΕΔΑ ότι πλέον δε σε εκπροσωπεί, θα έρθουν να σου κόψουν την παροχή. Για να μη μείνεις λοιπόν χωρίς αέριο... θα πρέπει ταυτόχρονα με την υπαναχώρηση του Gas Home Easy να ενημερώσεις τη Ζενίθ ότι επιθυμείς να διατηρήσεις ενεργή την παροχή και να τιμολογείσαι αορίστου χρόνου στον βασικό τιμοκατάλογο μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταφορά στο νέο πάροχο. Γράψτο στο κενό πάνω απ'την υπογραφή και την ημερομηνία, και μετά φρόντισε να το επιβεβαιώσεις και τηλεφωνικώς (κράτα ημερομηνία, ώρα, όνομα υπαλλήλου).

Ακόμα κι αν τα κάνεις όλα σωστά, να ξέρεις ότι υπάρχει πιθανότητα να παιχτεί μαλακία. Δηλαδή αν ο εκπρόσωπος που διαχειριστεί την υπαναχώρηση δεν πατήσει χειροκίνητα στο σύστημα ότι παραμένεις πελάτης αορίστου χρόνου... τότε θα φαίνεται πως δεν εκπροσωπείσαι καθόλου και πάει αυτόματα στην ΕΔΑ αίτημα διακοπής παροχής.

Εγω ειμαι στο φυσικο αεριο ηδη.

Εχω το φυσικο αεριο οικιακο πληρες extra.

Η συμβαση με την ζενιθ εγινε 23/12 το απογευμα.

Πιθανολογω πως δεν θα εχουν προχωρησει σε κατι.

Ηδη εστειλα την δηλωση με email και θα παω και απο καταστημα τους αυριο ωστε να το δω και εκει.

Επισης θα επικοινωνησω και με το φυσικο αεριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fragma είπε

Παιδιά τι συμβαίνει με τις μειώσεις που λένε ότι έγιναν στο φυσικό αέριο ; Το σκεφτόμουν για σύνδεση πριν λίγο καιρό αλλά επειδή γινόταν χαμός με τις αυξήσεις και ήθελε κάνα τριχιλιαρο έξοδα συνολικά το ανέβαλλα και εμεινα στο πετρέλαιο. Τώρα αξίζει να βάλω;

Όχι. Πέρα απ'τα έξοδα που θα μπεις... θα αναγκαστείς να πληρώνεις ακριβό αέριο για τουλάχιστον 2 χρόνια έτσι όπως φαίνεται. Άσε που ακούγεται ότι το αέριο πάει προς κατάργηση κι άρχισε η συζήτηση για υδρογόνο.

Μόλις τώρα, Giannis80x είπε

Εγω ειμαι στο φυσικο αεριο ηδη.

Εχω το φυσικο αεριο οικιακο πληρες extra.

Η συμβαση με την ζενιθ εγινε 23/12 το απογευμα.

Πιθανολογω πως δεν θα εχουν προχωρησει σε κατι.

Ηδη εστειλα την δηλωση με email και θα παω και απο καταστημα τους αυριο ωστε να το δω και εκει.

Επισης θα επικοινωνησω και με το φυσικο αεριο.

Ααα οκ, εγώ νόμιζα πως ήσουν Τ2 ζενίθ.

Προλαβαίνεις άνετα να κάνεις υπαναχώρηση... κι αν σου πούνε τίποτα μαλακίες ότι δε γίνεται κλπ, μη ψαρώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όχι. Πέρα απ'τα έξοδα που θα μπεις... θα αναγκαστείς να πληρώνεις ακριβό αέριο για τουλάχιστον 2 χρόνια έτσι όπως φαίνεται. Άσε που ακούγεται ότι το αέριο πάει προς κατάργηση κι άρχισε η συζήτηση για υδρογόνο.

Ααα οκ, εγώ νόμιζα πως ήσουν Τ2 ζενίθ.

Προλαβαίνεις άνετα να κάνεις υπαναχώρηση... κι αν σου πούνε τίποτα μαλακίες ότι δε γίνεται κλπ, μη ψαρώσεις.

Hδη εστειλα email (καταρχην ειναι αιτηση συμβασης)με κοινοποιηση και στο φυσικο αεριο ελλαδος.

Θα παω οπως ειπα αυριο και σε ενα καταστημα Ζενιθ να τους τα δωσω κιολας ωστε να μην πουν δεν ηρθε το email κλπ...

Και θα μιλησω και με το φυσικο αεριο ωστε να μην εχω προβλημα κανενα.

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τις συμβουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Άσε που ακούγεται ότι το αέριο πάει προς κατάργηση κι άρχισε η συζήτηση για υδρογόνο.

μπα , κάνανε πισωγύρισμα αφού κάηκαν αρκετές χώρες, παίζει να πιέσουν να ξαναμπούν τα έργα φυσικού αερίου στα ΕΣΠΑ , θα δείξει Ιανουάριο τι θα ψηφιστεί τελικά

αλλά προς το παρών ,ακόμα και 0,05 να κλείσει κάποιος είναι δύσκολη η άμεση απόσβεση , περίπου στα μισά θα έρθει με πετρέλαιο

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ, κατάλαβα.. Πετρέλαιο μέχρι να λιώσουν οι παγοι στους πόλους ή να παγώσει ή κόλαση  🤣

Σιγά μην καταργηθεί το 30 ή το 35 και τέτοια αστεία που λένε οι Βρυξελλιώτες κομπιναδοροι πλασιέ της "πράσινης" ενέργειας

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Hδη εστειλα email (καταρχην ειναι αιτηση συμβασης)με κοινοποιηση και στο φυσικο αεριο ελλαδος.

 

Aν δεν έχεις υπογράψει όρους και δεν έχεις στείλει ταυτότητα, φωτογραφία μετρητή κλπ δε χρειάζεται να ανυσηχείς καθόλου... μπορείς να ακυρώσεις την αίτηση και με ένα απλό τηλεφώνημα. Αν έχεις υπογράψει κι έχεις στείλει όλα τα δικαιολογητικά, θα κάνεις υπαναχώρηση και θα τους πρήξεις τα @@ μη τυχόν και προχωρήσουν το αίτημα χωρίς τη θέληση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν δεν έχεις υπογράψει όρους και δεν έχεις στείλει ταυτότητα, φωτογραφία μετρητή κλπ δε χρειάζεται να ανυσηχείς καθόλου... μπορείς να ακυρώσεις την αίτηση και με ένα απλό τηλεφώνημα. Αν έχεις υπογράψει κι έχεις στείλει όλα τα δικαιολογητικά, θα κάνεις υπαναχώρηση και θα τους πρήξεις τα @@ μη τυχόν και προχωρήσουν το αίτημα χωρίς τη θέληση σου.

Εμενα το μονο που μου ζητησαν ειναι ποσα κυβικα λεει ο μετρητης και εναν παλιο λογαριασμο.ταυτοτητες κλπ δεν ζητησαν.τηλεφωνικα εγινε,ουτε υπεγραψα και να ξαναστειλω οσα μου εστειλαν.

Με πηραν τηλ και διαβασαν τους ορους και δεν ειπαν για ttf και ρητρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Giannis80x είπε

Εμενα το μονο που μου ζητησαν ειναι ποσα κυβικα λεει ο μετρητης και εναν παλιο λογαριασμο.ταυτοτητες κλπ δεν ζητησαν.τηλεφωνικα εγινε,ουτε υπεγραψα και να ξαναστειλω οσα μου εστειλαν.

Με πηραν τηλ και διαβασαν τους ορους και δεν ειπαν για ttf και ρητρες.

Δε γίνεται αλλαγή παρόχου χωρίς να δώσεις ταυτότητα, λογαριασμό προηγούμενου, χωρίς να υπογράψεις... είναι παράνομο. Σε κάθε περίπτωση στείλε την υπαναχώρηση, πάρε και τηλέφωνο να ακυρωθεί η αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Δε γίνεται αλλαγή παρόχου χωρίς να δώσεις ταυτότητα, λογαριασμό προηγούμενου, χωρίς να υπογράψεις... είναι παράνομο. Σε κάθε περίπτωση στείλε την υπαναχώρηση, πάρε και τηλέφωνο να ακυρωθεί η αίτηση.

Email εστειλα και αυριο θα παρω και τηλεφωνο.

Σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...