Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

To ανεφερε ο korakios στην σελιδα 188 οτι περιπου μεσα σε 16 εργασιμες γινεται η αλλαγη/μεταβαση.

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά και γωνίες

laugh-ketawa.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dkarae είπε

Μου είπαν ότι δεν έχω πρόγραμμα με έκπτωση και μου δίνουν για 2 χρόνια συμβόλαιο 25% έκπτωση και 4,5 € πάγιο.

Τώρα προβληματίζομαι πάλι

25% έκπτωση πάνω σε τί; Μην ασχολείσαι. Δεν υπάρχει κάτι φθηνότερο από τη ΔΕΗ αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

25% έκπτωση πάνω σε τί; Μην ασχολείσαι. Δεν υπάρχει κάτι φθηνότερο από τη ΔΕΗ αυτή τη στιγμή.

25% έκπτωση στην χρέωση του αερίου με βάση το πως το υπολογίζουν αυτοί....δεν ακολουθούν κάποιο ΤΤΦ από ότι ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dkarae είπε

25% έκπτωση στην χρέωση του αερίου με βάση το πως το υπολογίζουν αυτοί....

Ακριβώς. Λόγια του αέρα. Σου πετάνε αριθμούς για να σε εντυπωσιάσουν. Άνευ ουσίας.

3 λεπτά πριν, dkarae είπε

δεν ακολουθούν κάποιο ΤΤΦ από ότι ξέρω.

Πώς το ξέρεις; Γράψε μας την ονομασία του προγράμματος που σου πρότειναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ακριβώς. Λόγια του αέρα. Σου πετάνε αριθμούς για να σε εντυπωσιάσουν. Άνευ ουσίας.

Πώς το ξέρεις; Γράψε μας την ονομασία του προγράμματος που σου πρότειναν.

Αυτοί έχουν το πρόγραμμα Αέριο Οικιακό πλήρες EXTRA με 20% έκπτωση στη χρέωση του αερίου και 4,5 € το μήνα πάγιο. Αυτό μου το έκαναν 25% από ότι καταλαβαίνω. Δεν μου ανέφερε άλλο όνομα.....

Έλεγα αν ισχύει όντως το 30%, το οποίο δεν ξέρω αν θα δοθεί στην ΔΕΗ, με μια έκπτωση στο αέριο 25% +30 % =55% μήπως έστρωνε λίγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dkarae είπε

Αυτοί έχουν το πρόγραμμα Αέριο Οικιακό πλήρες EXTRA με 20% έκπτωση στη χρέωση του αερίου και 4,5 € το μήνα πάγιο.

https://www.fysikoaerioellados.gr/product/aerio-oikiako-plires-extra/

Όροι:
https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2021/11/FA_MainPricelist_ExtraServices_v5_8.pdf

Αντιγράφω από τους όρους:
 

Αναφορά σε κείμενο

Η τιµή προµήθειας ανά µήνα βασίζεται στο κόστος προµήθειας του φυσικού αερίου ως αγαθό για την Φυσικό Αέριο – Ελληνική Εταιρεία Ενέργειας από τους Προµηθευτές της, το οποίο είναι µεταβλητό και αναθεωρείται σε µηνιαία βάση.

Έκπτωση 20, 30, 60, 90% σε μια χρέωση που δεν είναι σταθερή, είναι αριθμός άνευ νοήματος. Προσπερνάς λοιπόν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dkarae είπε

2. Μήπως στο Φυσικό Αέριο με 25% έκπτωση + το 15% ή 30% της επιδότησης είναι καλύτερα από το gas control ή έστω επαρκές για να μην αλλάζω και φυσικό αέριο;

πάρε γραπτώς ποια η χρέωση του μήνα Δεκεμβρίου χωρίς το 25% και ζήτα να το επαληθεύσουν 2 φορές οτι δεν περιέχει την έκπτωση 25%

απο το site είναι με την έκπτωση , βλέπεις 0,097 και αυξάνεται

Spoiler

1819911522_.png.cde0e4585838ca7822780681a1562260.png

αν πιστεύεις οτι η επιδότηση θα σε καλύπτει ,απαραίτητα πρέπει 

1.παρακολουθείς καθημερινά στα κανάλια

α. πόσο θα είναι στον πάροχο που είσαι

β.τι όριο ανα μήνα

γ. μέχρι πότε

δ, με τι κριτήρια  ,

2 τη χοντρική

3. τις διεθνείς εξελίξεις ,

αλλιώς πας σε σταθερό

 

1 ώρα πριν, kirileman είπε

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά και γωνίες

κανόνας 😁

εδώ για τις μέρες

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

145 euro το TTF σήμερα? Εκπληκτικά, τον Φεβρουάριο που συνήθως peakάρει θα έχει πιάσει τα 200 έτσι όπως πάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Thresh είπε

145 euro το TTF σήμερα? Εκπληκτικά, τον Φεβρουάριο που συνήθως peakάρει θα έχει πιάσει τα 200 έτσι όπως πάει...

Το να ειναι ετσι για τον χειμωνα ξερουμε οτι ειναι παραλογο.Αν ομως συνεχιστει και το τραβηξουν και του χρονου τον χειμωνα θα ειναι εξωφρενικο.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dkarae είπε

Αυτοί έχουν το πρόγραμμα Αέριο Οικιακό πλήρες EXTRA με 20% έκπτωση στη χρέωση του αερίου και 4,5 € το μήνα πάγιο. Αυτό μου το έκαναν 25% από ότι καταλαβαίνω. Δεν μου ανέφερε άλλο όνομα.....

Έλεγα αν ισχύει όντως το 30%, το οποίο δεν ξέρω αν θα δοθεί στην ΔΕΗ, με μια έκπτωση στο αέριο 25% +30 % =55% μήπως έστρωνε λίγο....

Κατ'αρχάς το Φυσικό Αέριο Extra έχει πολιτική ορθής χρήσης 12000kwh ανά έτος. Πάμε παρακάτω...

Oι τιμές που υπάρχουν στην ιστοσελίδα στο πινακάκι είναι τελικές με 25% συνέπεια (μη δίνετε σημασία στη περιγραφή που γράφει 20%) https://www.fysikoaerioellados.gr/product/aerio-oikiako-plires-extra/

Οι αρχικές τιμές είναι σε πολύ "εμφανές" σημείο, κάποιος που δε γνωρίζει το βρίσκει πανεύκολα 😆 https://www.fysikoaerioellados.gr/ Αρχική σελίδα --> Προϊόντα και υπηρεσίες --> Φυσικό Αέριο --> (κάτω) Γιατί να επιλέξω φυσικό αέριο - περισσότερα --> Τιμολογιακή πολιτική --> Δείτε τις τιμές του φυσικού αερίου για ιδιώτες εδώ

Σελίδα 1 και 2 στη 1η στήλη είναι οι τιμές του αερίου. Νοέμβριος αρχική 0,1276400 - 25% = 0.096

Σ'αυτή τη τιμή προστίθεται και έκτακτη της επιδότηση της ΔΕΠΑ (με επιφύλαξη). Στο απλό Οικιακό πρόγραμμα θα μπει σίγουρα επιδότηση, στο Extra άγνωστο αν και πόσο. Επειδή το Φυσικό Αέριο ανήκει στη ΔΕΠΑ μπορεί να πούνε ότι εφόσον ήδη δίνουν έκπτωση 25% στο πρόγραμμα, δεν γίνεται να δώσουν επιπλέον έκπτωση. Άμα δε δούμε λογαριασμούς με τα μάτια μας... δε μπορούμε να ξέρουμε.

Όσο για τις τιμές αγοράς είναι άμεσα συνδεδεμένες με το ΤTF ειδικά από του χρόνου με τα νέα συμβόλαια που θα υπογράψει η ΔΕΠΑ με τους Ρώσους. Ακόμα κι αν αγοράζουν κι από αλλού (πλην Ρώσων) με τιμές αργού πετρελαίου, τα ίδια ακριβώς χάλια είναι... κι αυτό έχει 4πλασιαστεί από το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω την αίσθηση ότι η έκπτωση του 15% και 30% της ΔΕΠΑ αναφέρονται στο στην τιμή της διανομής και όχι στην τιμή του φυσικού αερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ggiano72 είπε

Καλησπέρα σας. Έχω την αίσθηση ότι η έκπτωση του 15% και 30% της ΔΕΠΑ αναφέρονται στο στην τιμή της διανομής και όχι στην τιμή του φυσικού αερίου.

καλό είναι να αφήνουμε τις υποθέσεις . Θα δείξει στους επόμενους λογαριασμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ggiano72 είπε

Καλησπέρα σας. Έχω την αίσθηση ότι η έκπτωση του 15% και 30% της ΔΕΠΑ αναφέρονται στο στην τιμή της διανομής και όχι στην τιμή του φυσικού αερίου.

0.011€/kwh για Οκτώβρη και 0.015€/kwh για Νοέμβρη... είναι σίγουρα έκπτωση στη προμήθεια.

Οι χρεώσεις διανομής/μεταφοράς είναι χαμηλότερες απ'τα παραπάνω ποσά. Άσε που οι χρεώσεις μεταφοράς / διανομής είναι της ΕΔΑ και της ΔΕΣΦΑ, καμία σχέση με τη ΔΕΠΑ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...