Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα που δείχνετε τους σωλήνες, θυμήθηκα την δικιά μας αρχική εγκατάσταση με ένα κομμάτι της διαδρομής να στρίβει για λίγο προς τα κάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tollisth είπε

Το εχεις κανει εσυ απλα το μπλε κουμπι πατάμε?αλλιως θα παρω τηλ αυριο να ρωτησω 

Ναι, κι ένα πάτημα στο μπλε κουμπί για να εμφανιστεί η ένδειξη του μετρητή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.....εφυγα τελος Σεπτεμβρη για το gas control της ΔΕΗ και ευτυχως γτ με αυτα που ηρθαν θα παθαινα εγκεφαλικο.....πριν φυγω ομως μου ηρθαν 2 λογαριασμοι της ζενιθ ,,,,,,ο ενας εναντι που δεν ειχαν παρει ενδειξη απ το ρολοι (παρολο που γραφει στον λογαριασμο οτι την εδωσα εγω) και ενας τελικος 7 μερες μετα που περασε ο υπαλληλος της ΕΔΑ....το προβλημα ειναι οτι στον τελικο ου χρεωσαν τη συνολικη καταναλωση 5 μηνων σε εκεινες τις 7 μερες με την τιμη Σεπτεμβριου (που ηταν 2πλασια κ 3πλασια απ τους προηγουμενους μηνες).......δεν τον εχω πληρωσει απο τοτε....εχω παρει 4-5 φορες τηλεφωνο στην εταιρεια και εχω κανει αιτημα αμφισβητησης λογαριασμου πριν 1,5 μηνα αλλα κανεις δεν ασχολειται να με ενημερωσει....σε σημειο που προχθες που τους πηρα τους λεω δεν σας ξαναπαιρνω παλι,,,αν εχετε νεοτερα ενημερωστε με για να σας πληρωσω να κλεινουμε το λογαριασμο....πιστευετε οτι πρεπει να κανω καμια αλλη κινηση ή απλα περιμενω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, desiro είπε

Καλησπερα.....εφυγα τελος Σεπτεμβρη για το gas control της ΔΕΗ και ευτυχως γτ με αυτα που ηρθαν θα παθαινα εγκεφαλικο.....πριν φυγω ομως μου ηρθαν 2 λογαριασμοι της ζενιθ ,,,,,,ο ενας εναντι που δεν ειχαν παρει ενδειξη απ το ρολοι (παρολο που γραφει στον λογαριασμο οτι την εδωσα εγω) και ενας τελικος 7 μερες μετα που περασε ο υπαλληλος της ΕΔΑ....το προβλημα ειναι οτι στον τελικο ου χρεωσαν τη συνολικη καταναλωση 5 μηνων σε εκεινες τις 7 μερες με την τιμη Σεπτεμβριου (που ηταν 2πλασια κ 3πλασια απ τους προηγουμενους μηνες).......δεν τον εχω πληρωσει απο τοτε....εχω παρει 4-5 φορες τηλεφωνο στην εταιρεια και εχω κανει αιτημα αμφισβητησης λογαριασμου πριν 1,5 μηνα αλλα κανεις δεν ασχολειται να με ενημερωσει....σε σημειο που προχθες που τους πηρα τους λεω δεν σας ξαναπαιρνω παλι,,,αν εχετε νεοτερα ενημερωστε με για να σας πληρωσω να κλεινουμε το λογαριασμο....πιστευετε οτι πρεπει να κανω καμια αλλη κινηση ή απλα περιμενω?

Κάνεις combine σε 1 PDF κάτω των 3MB... το αίτημα αμφισβήτησης, αντίγραφο του απεσταλμένου mail αμφισβήτησης, τους 2 λογαριασμούς, τη ταυτότητα σο.  Aν είναι παραπάνω από 3MB κάνε Print σε PDF σε κλίμακα του γκρι για να κατέβει το μεγεθος.

Kλείνεις adblock.

Κάνεις αίτημα στο MyRae υπόψιν προμηθευτή (ζενίθ) και διαχειριστη (ΕΔΑ). Στο αίτημα πατάς αμφισβήτηση λογαριασμού.

Aνεβάζεις το παραπάνω PDF.

Γράφεις ότι:

"Αποστέλω ξανά το αίτημα αμφισβήτησης που σας έστειλα στις xx/xx/21 και δεν έλαβα  απάντηση εντός 10 εργάσιμων ημερών. Η μέτρηση που έδωσε η ΕΔΑ για την καλοκαιρινή κατανάλωση ήταν κατ'εκτίμηση, συνεπώς η τελική καταμέτρηση (επιτόπια) αφορά όλο το το 5μηνο και θα πρέπει να τιμολογηθεί αναλογικά. Ζητώ επανέκδοση του τελικού λογαριασμού".

Προσοχή στη συνέχεια... δεν πατάς το πράσινο κουμπί αν δε σου στείλει πρώτα η Ζενίθ σωστό λογαριασμό. Αν η απάντηση που στείλουν δε σε καλύπτει, ξαναγράψε εδώ να σου πω τι θα κάνεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, desiro είπε

Καλησπερα.....εφυγα τελος Σεπτεμβρη για το gas control της ΔΕΗ και ευτυχως γτ με αυτα που ηρθαν θα παθαινα εγκεφαλικο.....πριν φυγω ομως μου ηρθαν 2 λογαριασμοι της ζενιθ ,,,,,,ο ενας εναντι που δεν ειχαν παρει ενδειξη απ το ρολοι (παρολο που γραφει στον λογαριασμο οτι την εδωσα εγω) και ενας τελικος 7 μερες μετα που περασε ο υπαλληλος της ΕΔΑ....το προβλημα ειναι οτι στον τελικο ου χρεωσαν τη συνολικη καταναλωση 5 μηνων σε εκεινες τις 7 μερες με την τιμη Σεπτεμβριου (που ηταν 2πλασια κ 3πλασια απ τους προηγουμενους μηνες).......δεν τον εχω πληρωσει απο τοτε....εχω παρει 4-5 φορες τηλεφωνο στην εταιρεια και εχω κανει αιτημα αμφισβητησης λογαριασμου πριν 1,5 μηνα αλλα κανεις δεν ασχολειται να με ενημερωσει....σε σημειο που προχθες που τους πηρα τους λεω δεν σας ξαναπαιρνω παλι,,,αν εχετε νεοτερα ενημερωστε με για να σας πληρωσω να κλεινουμε το λογαριασμο....πιστευετε οτι πρεπει να κανω καμια αλλη κινηση ή απλα περιμενω?

Ηταν  ο λόγος που άρχισα να ψάχνω εναλλακτική λύση και έφυγα από την Ζενιθ  για το σταθερό της ΔΕΗ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/page/135/?tab=comments#comment-58924674

Επίσης στείλανε σε κατάστημα  .... που εδω και μία 10ετια που είναι συνδεδεμένο με το αέριο  έχει μηδενική κατανάλωση από Μάη μέχρι Νοέμβρη ....   έναντι   λογαριασμό  ( Μάης - Οκτώβρης)   400 Kw

Πάντως μπορώ να πω ότι χρωστάω χάρη στα golden boys της Ζενίθ που με τις αλχημείες που σκέφτηκαν και εφάρμοσαν μου έδωσαν το έναυσμα να ψάξω τα τις ενέργειας που ποτέ δεν είχα ψάξει  και να γλιτώσω τις χρεώσεις και τις ρήτρες του Τ2 της Ζενιθ  και του Γ1Ν της ΔΕΗ 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kirileman είπε

Έχει νόημα να στείλω με email το έντυπο παραπόνου της ΔΕΗ επειδή με έχουν καθυστερήσει; Κοινοποιώ και στα γνωστά emails, συνήγορο κλπ;

O συνήγορος είναι για επίλυση διαφορών. Δεν έχεις κάποια διαφορά να επιλύσεις με τη ΔΕΗ, δεν είσαι ακόμα πελάτης.

Στο myrae κάνε παράπονο υπόψιν ΔΕΗ και ΕΔΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

O συνήγορος είναι για επίλυση διαφορών. Δεν έχεις κάποια διαφορά να επιλύσεις με τη ΔΕΗ, δεν είσαι ακόμα πελάτης.

Στο myrae κάνε παράπονο υπόψιν ΔΕΗ και ΕΔΑ

Οκ, να επισυνάψω και κάποιο αρχείο/έγγραφο; Πχ την αίτηση;

Επίσης, επειδή είναι μεταφορά από προηγούμενο πάροχο, τι επιλέγω; Νέα σύνδεση>καθυστέρηση;

edit: Α το βρήκα, Εξυπηρέτηση>καθυστέρηση στην αλλαγή προμηθευτή.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kirileman είπε

Έχει νόημα να στείλω με email το έντυπο παραπόνου της ΔΕΗ επειδή με έχουν καθυστερήσει; Κοινοποιώ και στα γνωστά emails, συνήγορο κλπ;

Ποτε υπεγραψες συμβολαιο και σ'εχουν αργησει τοσο πολυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.... μετά από πολλές περιπέτειες (αίτηση από 18/10) φαίνεται να μπήκα στην ΔΕΗ στο ρεύμα παρόλο που σήμερα πήρα χαμπάρι ότι έπρεπε να μπω και στο ebill και να δηλώσω το πρόγραμμα που θέλω, αν και ήταν ξεκάθαρο ότι είχα κάνει αίτηση για το online..... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, αλλά το αναφέρω για το έχετε το νου σας..... αν δεν έμπαινα στο ebill κατά τύχη, βλέπω να μου έρχονταν 4μηνο με ρήτρες στην ΔΕΗ. Τέλος πάντων....

Σε ότι αγορά το φυσικό αέριο, έκανα αυτό που είπατε, και πήγα τελικά από κατάστημα. Ξέμπλεξα θα έλεγα αρκετά γρήγορα.... Σήμερα, 12 ημέρες μετά την αίτηση με πήραν από τη εταιρεία Φυσικό Αέριο να μου κάνουν αντιπρόταση για να μείνω (άρα φυσιολογικά το αίτημα πήγε ΕΔΑ). Μου είπαν ότι δεν έχω πρόγραμμα με έκπτωση και μου δίνουν για 2 χρόνια συμβόλαιο 25% έκπτωση και 4,5 € πάγιο.

Τώρα προβληματίζομαι πάλι, γιατί μου είπε η κοπέλα ότι η κρατική επιδότηση από 15% ενδέχεται να πάει στο 30%. Και ρωτάω αν ξέρει κανείς;

1. Στη ΔΕΗ gas control θα υπάρχει αυτό το 15% ή 30% επιδότηση ή είναι 0,05 και τέλος;

2. Μήπως στο Φυσικό Αέριο με 25% έκπτωση + το 15% ή 30% της επιδότησης είναι καλύτερα από το gas control ή έστω επαρκές για να μην αλλάζω και φυσικό αέριο;

3. Μπορώ να υπαναχωρήσω έστω και τώρα στην ΔΕΗ;

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οποτε στις 16 εργασιμες οπως γραφουν εισαι στις 22 του μηνος.Μεθαυριο δηλαδη.

Εγω 03/12 υπεγραψα.

Καλά, εγώ το έστειλα και βλέπουμε. Στο myrae πατάς Υποβολή και δεν γίνεται τίποτα. Μετά πας στα αιτήματα και βλέπεις ότι έχει υποβληθεί (2 φορές, γιατί μία ίσον καμία).


Πού γράφει για 16 μέρες; Εδώ οι ίδιοι οι υπάλληλοι στο τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ παραδέχονται ότι έχει καθυστερήσει, έπρεπε να το ηχογραφήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kirileman είπε

Καλά, εγώ το έστειλα και βλέπουμε. Στο myrae πατάς Υποβολή και δεν γίνεται τίποτα. Μετά πας στα αιτήματα και βλέπεις ότι έχει υποβληθεί (2 φορές, γιατί μία ίσον καμία).


Πού γράφει για 16 μέρες; Εδώ οι ίδιοι οι υπάλληλοι στο τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ παραδέχονται ότι έχει καθυστερήσει, έπρεπε να το ηχογραφήσω.

To ανεφερε ο korakios στην σελιδα 188 οτι περιπου μεσα σε 16 εργασιμες γινεται η αλλαγη/μεταβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...