Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, absolutnick είπε

Προσφατα υπεγραψα σε προτεργια αεριο στο προγραμμα 50% ΜVP

ίσως προλαβαίνεις τις 14 μέρες υπαναχώρησης

8 λεπτά πριν, absolutnick είπε

1. Ο ορος 8.8 ενεργοποιειται εαν χρειαστει μετα τους πρωτους 6 μηνες του συμβολαιου?

όχι , μπαίνει άμεσα

9 λεπτά πριν, absolutnick είπε

2. Τι προσαυξηση ειχε τον μηνα Νοεμβριο (Εαν καποιος χρησιμοποιει προτεργια)?

πρόσφατα σε έναντι +0,04 (€ ρήτρας δια συνολικές κιλοβατώρες)

Spoiler

IMG_20211216_140811.jpg.a652f4e5cbe2b553

αλλά κανονικά με ttf 100 (130 έφτασε)

έχεις 1,17*100-29=88 ή +0,088 της αρχικής χρέωσης

ttf/1000+0,0237 = 0,1237 άρα

0,1237+0,088=0,2117

ΔΕΗ 0,05

 

7 λεπτά πριν, absolutnick είπε

λογω του οτι εχω και ρευμα απο τον ιδιο παροχο

κρίμα , στο άλλο θέμα για καταγγελία

7 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δεν ξέρω αν είναι on topic η όχι η ερώτηση.. Σήμερα ενεργοποιήθηκε επιτέλους το αεριο και στο ταλαίπωρο σπίτι μου μετά από χιλιάδες αναποδιές 🤣😂 
το θέμα είναι ο μετρητής παρότι έχει έρθει η ΕΔΑ και έχει κάνει έλεγχο και ενεργοποίηση δείχνει νεκρός. Δεν έχει καμία ένδειξη. Είναι νορμαλ αυτό; Νέα κόλπα για οικονομία ενέργειας; Η ο ηρωνας θέλει να μου κάνει κάποιο μικρό δωράκι για τα Χριστούγεννα; 

οφτοπικ είναι αλλά , υπάρχει μικρή περίπτωση να γράφει κανονικά αλλά να μη φαίνεται η ένδειξη

μήπως να κάψεις όμως δίχως αύριο με 33C μέσα ?!!!!!

βρήκαμε που θα κάνουμε ρεβεγιόν φέτος 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε korakios με λίγα λόγια ακυρώνω διότι θα μου βγει ακριβότερα από όλους η προτεργια; πριν 5 μέρες υπέγραψα οπότε προλαβαίνω. Απλά τηλεφωνώ και ζητάω ακύρωση του συμβολαιου;

Τώρα είμαι με το φυσικό αέριο πλήρες έξτρα που δίνει και μια έκπτωση 20% οπότε μάλλον θα μείνω εκεί!

Σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Δεν ξέρω αν είναι on topic η όχι η ερώτηση.. Σήμερα ενεργοποιήθηκε επιτέλους το αεριο και στο ταλαίπωρο σπίτι μου μετά από χιλιάδες αναποδιές 🤣😂 
το θέμα είναι ο μετρητής παρότι έχει έρθει η ΕΔΑ και έχει κάνει έλεγχο και ενεργοποίηση δείχνει νεκρός. Δεν έχει καμία ένδειξη. Είναι νορμαλ αυτό; Νέα κόλπα για οικονομία ενέργειας; Η ο ηρωνας θέλει να μου κάνει κάποιο μικρό δωράκι για τα Χριστούγεννα; 

 

E9FE674D-F56D-43AA-A83B-1D217F8936B7.jpeg

Το ίδιο και σε εμένα δεν δείχνει κάτι όπως επίσης και ο διπλανός από τον δικό μου και οι δύο φέτος έγινε η τοποθέτηση και η ενεργοποίηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, absolutnick είπε

Αφου εστειλα τα χαρτια διαβασα οτι και στο αεριο εχει χρηση του ορου 8.8 αρα λογικα θα εχει αυξησεις. Γνωρίζει καποιος

Mπορείς να ανεβάσεις τους ειδικούς όρους με σβησμένα τα στοιχεία σου, μήπως και υπάρχει κάποιος όρος που αναιρεί τον Γ.8.8;

1 ώρα πριν, marmagia είπε


το θέμα είναι ο μετρητής παρότι έχει έρθει η ΕΔΑ και έχει κάνει έλεγχο και ενεργοποίηση δείχνει νεκρός.

 

 

Λες να κάηκε η οθόνη;  Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο την ΕΔΑ τη Δευτέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, absolutnick είπε

Φίλε korakios με λίγα λόγια ακυρώνω διότι θα μου βγει ακριβότερα από όλους η προτεργια; πριν 5 μέρες υπέγραψα οπότε προλαβαίνω. Απλά τηλεφωνώ και ζητάω ακύρωση του συμβολαιου;

και τηλεφωνείς και στέλνεις το έντυπο απαραίτητα

1 ώρα πριν, absolutnick είπε

Τώρα είμαι με το φυσικό αέριο πλήρες έξτρα που δίνει και μια έκπτωση 20% οπότε μάλλον θα μείνω εκεί!

ανέβασε σε spoiler τελευταίο λογαριασμό χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

σίγουρα τα διπλάσια απο ΔΕΗ βγαίνουν ~0,10

Spoiler

για ρεύμα , αν παραμείνεις κάνε οικονομία , οι ρήτρες ξεφύγαν οι επιδοτήσεις δεν είναι για πάντα (στο άλλο θέμα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, ekrepali said:

Mπορείς να ανεβάσεις τους ειδικούς όρους με σβησμένα τα στοιχεία σου, μήπως και υπάρχει κάποιος όρος που αναιρεί τον Γ.8.8;

Λες να κάηκε η οθόνη;  Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο την ΕΔΑ τη Δευτέρα.

Spoiler

Δυο μετρητες έβαλαν στο σπίτι και οι δυο κενή οθόνη έχουν. Μωρε λες να έχει τηλεμετρηση και να μην το ξέρω;

 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η ΔΕΠΑ Εμπορίας προσφέρει έκπτωση 16% στη χονδρική τιμή προμήθειας για τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο και 40% για τον Δεκέμβριο. Το μέτρο αυτό συνεπάγεται έκπτωση για όλους τους οικιακούς καταναλωτές φυσικού αερίου, που θα ανέλθει σε 11 ευρώ ανά θερμική MWh τον Οκτώβριο, σε 16 ευρώ ανά θερμική MWh τον Νοέμβριο και σε 34 ευρώ ανά θερμική MWh τον Δεκέμβριο."

νέα μέτρα στήριξης για οικιακούς χρήστες.

Πώς θα εφαρμοστούν άραγε? για λογαριασμούς που έχουν εκδοθεί για 10-11/2021 έχουν περαστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, gvoi είπε

Πώς θα εφαρμοστούν άραγε?

σε πάροχους που αγοράζουν 100% απο ΔΕΠΑ (άγνωστο)

21 λεπτά πριν, gvoi είπε

για λογαριασμούς που έχουν εκδοθεί για 10-11/2021 έχουν περαστεί?

αναδρομικά

δώσε λινκ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, absolutnick said:

και ο τελευταιος λογαριασμος με την Φυσικο αεριο

 

2.png

Κοιτά που εξελίσσεται σε πιο τίμια αρχική τιμολόγηση από του ηρωνα😅 πάντως άφαντο το -15% ακόμα

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, absolutnick είπε

εδω το συμβολαιο. Στους ειδικους ορους καμια αναφορα στο 8.8

proter.jpg

Αυτό που ανέβασες είναι ένα προωθητικό μπακαλόχαρτο.

Οι Γενικοί όροι έχουν παραγράφους Γ1.1, Γ2.1, Γ8.8 κλπ και οι Ειδικοί όροι Ε1.1 κλπ... δεν έχεις υπογράψει όρους;

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα μιλάμε για 0,011 , 0,016 και 0,034 😂

αλλά αν όντως ισχύει "40%" , η ΔΕΠΑ έχει (είχε σταθερό) 0,085 ?????????????? @ekrepali

5 λεπτά πριν, absolutnick είπε

και ο τελευταιος λογαριασμος με την Φυσικο αεριο

0,096 έχεις για Σεπ , έστω παίρνεις την επιδότηση (αν και μόνο αν παίρνει αποκλειστικά απο ΔΕΠΑ  πάλι ακριβότερα σου βγαίνει , φυσικά κινείσαι όπως καταλαβαίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

άρα μιλάμε για 0,011 , 0,016 και 0,034 😂

αλλά αν όντως ισχύει "40%" , η ΔΕΠΑ έχει (είχε σταθερό) 0,085 ?????????????? @ekrepali

0,096 έχεις για Σεπ , έστω παίρνεις την επιδότηση (αν και μόνο αν παίρνει αποκλειστικά απο ΔΕΠΑ  πάλι ακριβότερα σου βγαίνει , φυσικά κινείσαι όπως καταλαβαίνεις

Δεν ασχολούμαι με τη ΔΕΠΑ και τις εκπτώσεις... έχω κουραστεί να ακούω και να μη βλέπω τίποτα.

@absolutnick

Για να μη το κουράσουμε... αν δεν έχεις υπογράψει ειδικό όρο που να εξαιρεί τον Γ.8.8, ακύρωσε την αίτηση όπως σου είπε ο κοράκιος. Aλλά ακόμα κι αν δεν είχε ρήτρα αναπροσαρμογής το αέριο, πάλι δε σε συμφέρει να πληρώνεις πανάκριβο ρεύμα στη protergia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marmagia είπε

Δεν ξέρω αν είναι on topic η όχι η ερώτηση.. Σήμερα ενεργοποιήθηκε επιτέλους το αεριο και στο ταλαίπωρο σπίτι μου μετά από χιλιάδες αναποδιές 🤣😂 
το θέμα είναι ο μετρητής παρότι έχει έρθει η ΕΔΑ και έχει κάνει έλεγχο και ενεργοποίηση δείχνει νεκρός. Δεν έχει καμία ένδειξη. Είναι νορμαλ αυτό; Νέα κόλπα για οικονομία ενέργειας; Η ο ηρωνας θέλει να μου κάνει κάποιο μικρό δωράκι για τα Χριστούγεννα; 

 

E9FE674D-F56D-43AA-A83B-1D217F8936B7.jpeg

Αυτό που βλέπουμε είναι μέσα απο το εξωτερικό κουτι σωστά; 

Παίζει να είναι κανένας καινούργιος ψηφιακός. 

Αλλιώς αν ήταν ο κλασικός θα έβλεπες πολλά μηδενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...