Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, korakios είπε

ναι στο gascontrol ,

είχε 0,02 και αρκετοί προλάβαμε και κλείσαμε με τις παλιές τιμές , τώρα 0,05 αλλά άγνωστο πόσο θα το κρατήσει

μέλος ανέφερε οτι ήρθαν νέοι τιμοκατάλογοι , τώρα είδα οτι η ΔΕΗ ανέβασε νέο pdf με τις ίδιες τιμές 1/12 , υποθέτω δε θα βιαστούν να αλλάξουν , αλλά άγνωστο

ναι το flex δεν έχει δέσμευση

Εφυγα για δεη… σιγουρα εκει δεν εχει ρητρες αναπροσαρμογης και τετοια; Ειδα 12μηνες 5ε παγιο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Brown είπε

Εφυγα για δεη… σιγουρα εκει δεν εχει ρητρες αναπροσαρμογης και τετοια;

προς το παρών όχι (το gascontrol) , αν βάλουν θα γίνει ειδοποίηση 60 μέρες πριν την εφαρμογή

υπόψιν όλοι οι πάροχοι έχουν δικαίωμα να αλλάξουν τις τιμές μετά απο 6 μήνες

επίσης βλέπω οτι διαβάζεις το θέμα πολύ γρήγορα και δεν κατανοείς κάποια πράγματα , καλό είναι να μη στηρίζεσαι σε ότι διαβάζεις στα πεταχτά , αλλά να κάτσεις να το ψάξεις μόνος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

προς το παρών όχι (το gascontrol) , αν βάλουν θα γίνει ειδοποίηση 60 μέρες πριν την εφαρμογή

υπόψιν όλοι οι πάροχοι έχουν δικαίωμα να αλλάξουν τις τιμές μετά απο 6 μήνες

επίσης βλέπω οτι διαβάζεις το θέμα πολύ γρήγορα και δεν κατανοείς κάποια πράγματα , καλό είναι να μη στηρίζεσαι σε ότι διαβάζεις στα πεταχτά , αλλά να κάτσεις να το ψάξεις μόνος σου

Αυτο με την ρητρα αναπροσαρμογης και καθε 6 μηνες μπορουν να αλλαξουν την τιμη το διαβασα.. με την εφα την πατησα γτ ετσι οπως μου το εδωσε να το καταλαβω στο viber ηταν οτι ειχα 50 στην αρχικη τιμη, τωρα απο την στιγμη που η δεη δινει πιο φθηνο γτ να μην αφησω τον ηρωνα που μπορει και αυτος να κανει τα ιδια; Οταν ειχα παει στην εφα ειδα το εξελ το δικο σου ηταν η πιο φθηνη σε ρευμα και λεω ας παω και το αεριο, παντως ποια εταιρια πιστευεις θα τα αλλαξει πρωτα ηρωνας η δεη;

Επεξ/σία από Brown
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Brown είπε

Οταν ειχα παει στην εφα ειδα το εξελ το δικο σου ηταν η πιο φθηνη σε ρευμα και λεω ας παω και το αεριο

τα double 99,99% ποτέ δε συμφέρουν , όπου κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Brown είπε

παντως ποια εταιρια πιστευεις θα τα αλλαξει πρωτα ηρωνας η δεη;

με αυτή την ερώτηση ξαναλέω

1 ώρα πριν, korakios είπε

επίσης βλέπω οτι διαβάζεις το θέμα πολύ γρήγορα και δεν κατανοείς κάποια πράγματα , καλό είναι να μη στηρίζεσαι σε ότι διαβάζεις στα πεταχτά , αλλά να κάτσεις να το ψάξεις μόνος σου

ο Ηρών δεν έχει σταθερό πρόγραμμα

το ένα (FX) έχει ρήτρα και η εταιρία καλύπτεται απο διακυμάνσεις

το άλλο (Flex) είναι απο μόνο του κυμαινόμενο και ακολουθεί τις διακυμάνσεις της χοντρικής (με άγνωστο τρόπο βέβαια, άσχετο θέμα , θα φανεί στην πορεία)

άρα ο Ηρών δεν έχει λόγο να αλλάξει τιμή σε κάποιο απο τα παραπάνω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους τους πονεμένους στην υπόθεση "παροχος αερίου" στο Ελλαδισταν.

Είμαι σχετικά νέος χρήστης αερίου (2,5 ετών) στο σπίτι μου (διαμέρισμα) και το αρχικό συμβόλαιο μου ήταν στην Protergia, στο πρόγραμμα Promo Double 30% (λόγω συνδυασμού με ρεύμα στην ίδια εταιρεία). 

Αυτό το πρόγραμμα έληξε το καλοκαίρι που μας πέρασε (Ιουν 21) οπότε σύναψα νέο 24μηνο συμβόλαιο πάλι στην Protergia, στο πρόγραμμα Double Max 35%. Στο νέο αυτό πρόγραμμα πλέον έχω πάγιο 3,5€/μήνα, χρέωση προμήθειας 0,05€/KWh, χρέωση διανομής 0,018€/KWh και (το γνωστό πλέον χαράτσι) ρήτρα αναπροσαρμογής (υπολογίστηκε ως ποσό/KWh) 0,046€/KWh. Δηλαδή, το σύνολο των χρεώσεων (χωρίς το πάγιο και τον ΦΠΑ) είναι 0,114€/KWh. 

Έκανα μια σύγκριση του πρόσφατου λογαριασμού Οκτωβρίου 21 με τον περσινό λογαριασμό Οκτωβρίου 20 και το σοκ ήταν τεράστιο!!

Μήνες Οκτ20 - Οκτ21

Κατανάλωση: 23 Nm3 - 56 Nm3 

Κατανάλωση KWh: 261 KWh - 634 KWh

Κόστος προμήθειας: 4€ - 32€

Κόστος μεταφοράς: 0,5€ - 1,5€

Κόστος διανομής: 7,5€ - 15€

Ρήτρα Αναπροσαρμογής: 0€ - 29€

Σύνολο: 12€ - 77,5€

Διάβασα επί τροχαδην το θέμα αυτό και μάλλον έπρεπε να έχω ήδη φύγει στην ΔΕΗ (My Home Gas Control) εδώ και καιρό! Από ότι είδα και στο site τους, η χρέωση είναι 0,05€/KWh χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, το πάγιο 5€/μήνα, εγγύηση 100€ (χωρίς εγγύηση και 30€ έκπτωση στον πρώτο λογαριασμό με το προωθητικό πρόγραμμα που τρέχει) και η διάρκεια 12 μήνες. Τα λέω σωστά παιδιά; 

Ξέρω ότι έχει ρήτρα διακοπής το υπάρχον συμβόλαιο μου, ποσού 60€ (σήμερα) αλλά το κέρδος από τη ΔΕΗ θα είναι πολλαπλάσιο. 

Ερωτήματα:

1) Επειδή δεν υπάρχει κατάστημα για σύναψη σύνδεσης με φυσική παρουσία, γίνονται όλα με ηλεκτρονικό τρόπο ή δια τηλεφώνου; Νομίζω ότι το γράφει ότι γίνεται στο site της ΔΕΗ - Φυσικό Αέριο, εάν είδα καλά. 

2) Πόσο καιρό θα πάρει η διαδικασία μετακίνησης στο νέο πάροχο (ΔΕΗ); 

3) Θα μείνω χωρίς αέριο για θέρμανση, μέχρι την αλλαγή παρόχου; 

4) Κάτι άλλο να προσέξω ή που πρέπει να κάνω; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.tovima.gr/2021/12/10/finance/fysiko-aerio-eykolies-pliromis-se-noikokyria-ti-provlepei-i-tropologia/

Τρομερή οργάνωση η κυβέρνηση, αναστέλει τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις ενέργειας & δυναμικότητας της ΕΔΑ για Νοέμβριο και Δεκέμβριο, ενώ μέρος του Νοεμβρίου έχει ήδη τιμολογογηθεί.

Όσο για τις εκπτώσεις της ΕΔΑ δεν τις έχω δει πουθενά μέχρι στιμγής. Θα στείλω mail τη Νικολούλη. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, topmar είπε

Τα λέω σωστά παιδιά; 

ναι και αυτόματη ανανέωση , αλλά μιλάμε μετά γιαυτό όταν πλησιάσει η ώρα

2 λεπτά πριν, topmar είπε

1) Επειδή δεν υπάρχει κατάστημα για σύναψη σύνδεσης με φυσική παρουσία, γίνονται όλα με ηλεκτρονικό τρόπο ή δια τηλεφώνου; Νομίζω ότι το γράφει ότι γίνεται στο site της ΔΕΗ - Φυσικό Αέριο, εάν είδα καλά. 

κάποιος ανάφερε οτι δεν γίνεται σε κατάστημα , άλλοι πήγανε

συμβουλή μου είναι κάνε τηλεφωνικά , ωστε να είναι έτοιμη η καρτέλα σου και να πας να υπογράψεις η μέσω κούριερ

4 λεπτά πριν, topmar είπε

2) Πόσο καιρό θα πάρει η διαδικασία μετακίνησης στο νέο πάροχο (ΔΕΗ); 

εξαρτάτε πότε θα δώσουν εντολή απο ΔΕΗ και πότε θα πάει η ΕΔΑ , άγνωστο δηλαδή

4 λεπτά πριν, topmar είπε

3) Θα μείνω χωρίς αέριο για θέρμανση, μέχρι την αλλαγή παρόχου; 

όχι

4 λεπτά πριν, topmar είπε

4) Κάτι άλλο να προσέξω ή που πρέπει να κάνω; 

αν και άργησες , μήπως να άλλαζες και ρεύμα ? (στο άλλο θέμα, ποιον εναλλακτικό αντί ΔΕΗ)

5 λεπτά πριν, topmar είπε

σύναψα νέο 24μηνο συμβόλαιο πάλι στην Protergia, στο πρόγραμμα Double Max 35%

δες στο λογαριασμό σου , επειδή η Προτέργια έβαλε ρήτρα αναπροσαρμογής TTF (το οποίο δεν έχει βάση αλλά είναι άλλο κεφάλαιο) , μηπως έχεις ειδοποίηση για αποχώρηση αζημίως

αν έχεις πες ημερομηνία λογαριασμού που έχει για πρώτη φορά την ειδοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. 

Λοιπόν, τώρα κοιτάζω και για το ρεύμα για να κάνω ταυτόχρονα αλλαγή κι εκεί, διότι το δράμα συνεχίζεται και εκεί (X3 φορές ο περσινός λογαριασμός!!). 

Η ειδοποίηση για ατελώς διακοπή της σύμβασης ήρθε στο λογαριασμό αυτό του Οκτωβρίου, δηλαδή πρώτη φορά πριν από λίγες μέρες (τελευταίος λογαριασμός), και έγραφε στο κάτω μέρος του λογαριασμού:

Σας ενημερώνουμε για την τροποποίηση του τρόπου υπολογισμού των Χρεώσεων Προμήθειας, με την εφαρμογή πιστώσεων ή χρεώσεων αναπροσαρμογής, κατ’ εφαρμογή του Γ.Ο.11.2 της σύμβασης, λόγω μεταβολής των συνθηκών της αγοράς φυσικού αερίου, με έναρξη την περίοδο τιμολόγησης του παρόντος λογαριασμού.Στην ιστοσελίδα μας www.protergia.gr/sites/default/files/anaprosarmogi.pdf μπορείτε να ενημερωθείτε αναλυτικά ή να μας καλέσετε στο 18311. Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε τη σύμβαση, χωρίς οικονομική επιβάρυνση. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη!

Οπότε, χωρίς πρόστιμο φεύγω, σωστά; 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, topmar είπε

Η ειδοποίηση για ατελώς διακοπή της σύμβασης ήρθε στο λογαριασμό αυτό του Οκτωβρίου, δηλαδή πρώτη φορά πριν από λίγες μέρες (τελευταίος λογαριασμός),

 

15 λεπτά πριν, korakios είπε

πες ημερομηνία λογαριασμού

και πάρε γραπτή απάντηση (στείλε σήμερα ) οτι μπορείς να φύγεις αζημίως
φυσικά μπορείς να διεκδικήσεις την έξτρα χρέωση (edit αν την έχεις χρεωθεί , κοίτα στο λογαριασμό σου για χρέωση αναπροσαρμογής)  , αφού δεν είναι απλή μεταβολή τιμών αλλά αλλαγή γενικών όρων και υποχρεούται η εταιρία να στείλει ειδοποίηση 60 μέρες πριν

καλό είναι αν έχεις χρόνο να κάνεις καταγγελία μιας και έχουν ξεφύγει αρκετά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

 

και πάρε γραπτή απάντηση (στείλε σήμερα ) οτι μπορείς να φύγεις αζημίως
φυσικά μπορείς να διεκδικήσεις την έξτρα χρέωση , αφού δεν είναι απλή μεταβολή τιμών αλλά αλλαγή γενικών όρων και υποχρεούται η εταιρία να στείλει ειδοποίηση 60 μέρες πριν

καλό είναι αν έχεις χρόνο να κάνεις καταγγελία μιας και έχουν ξεφύγει αρκετά

Γραπτή απάντηση εννοείς να στείλω email επιβεβαίωσης ότι σε περίπτωση αποχώρησης από την εταιρεία και αλλαγής παροχου δεν υφίσταται οικονομική επιβάρυνση, σωστά; 

Χρόνο για καταγγελία, για 30€ δεν έχω.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, topmar είπε

Γραπτή απάντηση εννοείς να στείλω email επιβεβαίωσης ότι σε περίπτωση αποχώρησης από την εταιρεία και αλλαγής παροχου δεν υφίσταται οικονομική επιβάρυνση, σωστά; 

ναι , καπάκι φυσικά κάνεις αίτηση , μη χάνεις χρόνο

1 λεπτό πριν, topmar είπε

Χρόνο για καταγγελία, για 30€ δεν έχω.... 

αν δε θες να διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου σαν καταναλωτής , πάσο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δε θες να διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου σαν καταναλωτής , πάσο

Εξαρτάται από το πόσο κοστίζει η ώρα του. Αν πχ είναι γιατρός (τυχαίο επάγγελμα), η ώρα του κοστίζει 400 ευρώ και πρέπει να αφιερώσει μισή ώρα για να κάνει καταγγελία, δηλαδή 200 ευρώ για να κερδίσει 30 ευρώ, όχι δεν αξίζει. Ξέρω επιχειρηματία που της ήρθε ο λογαριασμός ρεύματος 800 ευρώ αντί για 400 και δεν την άγγιξε. Βασικά και 4ψήφιο ποσό να έγραφε ο λογαριασμός, πάλι δεν θα την άγγιζε. Αν της έλεγε κάποιος "τρέξε τώρα στο ebill και πάτα το Enter" για να προλάβεις φθηνότερη τιμή κιλαβατώρας, θα γέλαγε. Πόσο μάλλον αν έπρεπε να κλείσει ραντεβού σε κατάστημα ΔΕΗ. Ο ίδιος λόγος που δεν ενδιαφέρει εμένα να πλύνω ο ίδιος το αυτοκίνητό μου για να γλιτώσω 10 ευρώ, γιατί τη μία ώρα που χρειάζομαι για να το πλύνω μέσα έξω, μπορώ είτε να πάρω κάποιους πελάτες τηλέφωνο (κέρδος πολλαπλάσιο των 10 ευρώ), είτε να παίξω με τον μικρό (αξία ανεκτίμητη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

4 λεπτά πριν, kirileman είπε

Εξαρτάται από το πόσο κοστίζει η ώρα του.

το αντίθετο εννοούσα , οτι δεν έχει σχέση με το κόστος αλλά με το οτι έγινε κάτι παράνομο σε βάρος του , αλλά μπορεί ο άνθρωπος να μην έχει καθόλου χρόνο ή να επηρεάζεται συναισθηματικά με τη διαδικασία , εκεί εννοείται πάσο

είμαστε oftopic

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 ώρα πριν, korakios είπε


φυσικά μπορείς να διεκδικήσεις την έξτρα χρέωση (edit αν την έχεις χρεωθεί , κοίτα στο λογαριασμό σου για χρέωση αναπροσαρμογής)  , αφού δεν είναι απλή μεταβολή τιμών αλλά αλλαγή γενικών όρων και υποχρεούται η εταιρία να στείλει ειδοποίηση 60 μέρες πριν

Αύξηση περιθωρίου κέρδους ή μείωση έκπτωσης θα μπορούσαν να το πασάρουν με άμεση ισχύ, αλλά θα χτυπούσαν άσχημα στο μάτι οι αυξημένες τιμές. Αλλά να βάλουν TTF αναπροσαρμογή σε κυμαινόμενο πρόγραμμα με άμεση ισχύ, μα πόσο ελεεινοί είναι!

1 ώρα πριν, topmar είπε

Γραπτή απάντηση εννοείς να στείλω email επιβεβαίωσης ότι σε περίπτωση αποχώρησης από την εταιρεία και αλλαγής παροχου δεν υφίσταται οικονομική επιβάρυνση, σωστά; 

Χρόνο για καταγγελία, για 30€ δεν έχω.... 

Έχεις 30 μέρες να ολοκληρώσεις την αλλαγή παρόχου απ'την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού για να είσαι σίγουρος (ώστε να μη πληρώσεις ρήτρα αποδέσμευσης). Αν αργήσει η μεταφορά μπορείς να υποστηρίξεις ότι άργησες να πάρεις έντυπο λογαριασμό (αν δεν έχει ebill η Protergia).  Ανεξάρτητα απ'το mail επιβεβαίωσης ότι μπορείς να φύγεις αζημίως, τρέχεις άμεσα να υπογράψεις ΔΕΗ.

Όσο για τη καταγγελία δεν είναι μόνο τα 30 ευρώ. Αν δε παραπονεθούμε, αυτή η κατάσταση θα συνεχίσει. Οι επιλογές είχαν ήδη μειωθεί δραματικά, μέχρι που κατέληξε η ΔΕΗ να είναι μονόδρομος. Οι υπόλοιποι έχουν βάλει τη κλεψιά στο μεδούλι τους.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...