Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, zanskou said:

ρε παίδες έχει κάνει τελευταία κάποιος online αίτηση στην Elpedison ? 

έστειλα τα έγγραφα που ζητάει, έβγαλε ευχαριστήριο μήνυμα, αλλά δεν έχει έρθει ούτε μισό email επιβεβαίωσης ούτε κάτι άλλο. 

 

  Εμένα όλα έγιναν σε 2 μέρες... δηλαδή τη 1η μέρα πήρα τηλέφωνο και είπα τα στοιχεία μου, μου έστειλαν την αίτηση μετά από 1 μερα, απάντησα "Συναινώ και αποδέχομαι" κι έστειλα τα δικαιολογητικά. Την επόμενημέρα με πήρανε τηλέφωνο για επιβεβαιίωση και μετά προχώρησε στην ΕΔΑ. Δεν έλαβα επιβαβαίωση αλλά πήρα τηλέφωνο την ΕΔΑ κι όντως είχε υποβληθεί το αίτημα.

20 hours ago, zanskou said:

εν τω μεταξύ το τηλεφωνικό κέντρο δεν απαντάει ποτέ και στα 30 λεπτά αναμονής η γραμμή κλείνει 

218 18 18128 και στο μενού πατάς για Νέους Πελάτες, σωστά; Περίεργο να μη το σηκώνουν, μήπως ώρες μη εργάσιμες ώρες; Οι ώρες που αναγράφονται στο site αφορούν το τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης, όχι το εμπορικό τμήμα. Ξαναδοκίμασε αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πείτε μου λίγο αν ξέρει κάποιος. Αν κάνω σήμερα αίτηση μεταφοράς από ΔΕΗ σε ελπέντισον για το αέριο, και δεδομένου ότι έχουμε τηλεμετρούμενη παροχή, άρα η ΕΔΑ στέλνει μετρήσεις για απρίλιο τις πρώτες μέρες του Μαΐου, ποια τιμή θα πάρει η ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ;

1.Αυτήν που θα δώσω εγώ τώρα, έχοντας προφορικά από τους γονείς μου τη μέτρηση (φωτο γιοκ);

2. Θα δώσει έκτακτη μέτρηση η ΕΔΑ;

3. Θα δώσει την τελευταία που έχει, δηλαδή του Μαρτίου και θα πάει όλος ο απρίλης στην Ελπέντισον;

4. Λόγω των ημερών θα αργήσει τόσο η φάση που θα δώσει την κανονική μέτρηση του Μαίου (για απρίλιο;)

Επειδή μου λένε από ελπέντισον ότι σήμερα λήγουν οι προσφορές, αν μπορέσετε να με διαφωτίσετε θα βοηθήσετε πολύ. Δεν θα ήθελα πάντως να πάει όλος ο απρίλιος με τιμή σταθερού της ελπέντισον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, marinna said:

πείτε μου λίγο αν ξέρει κάποιος. Αν κάνω σήμερα αίτηση μεταφοράς από ΔΕΗ σε ελπέντισον για το αέριο, και δεδομένου ότι έχουμε τηλεμετρούμενη παροχή, άρα η ΕΔΑ στέλνει μετρήσεις για απρίλιο τις πρώτες μέρες του Μαΐου, ποια τιμή θα πάρει η ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ;

1.Αυτήν που θα δώσω εγώ τώρα, έχοντας προφορικά από τους γονείς μου τη μέτρηση (φωτο γιοκ);

2. Θα δώσει έκτακτη μέτρηση η ΕΔΑ;

3. Θα δώσει την τελευταία που έχει, δηλαδή του Μαρτίου και θα πάει όλος ο απρίλης στην Ελπέντισον;

4. Λόγω των ημερών θα αργήσει τόσο η φάση που θα δώσει την κανονική μέτρηση του Μαίου (για απρίλιο;)

Επειδή μου λένε από ελπέντισον ότι σήμερα λήγουν οι προσφορές, αν μπορέσετε να με διαφωτίσετε θα βοηθήσετε πολύ. Δεν θα ήθελα πάντως να πάει όλος ο απρίλιος με τιμή σταθερού της ελπέντισον

 

Κάνε εσύ την αίτηση σήμερα. Αν η elpedison στείλει γρήγορα το αίτημα στην ΕΔΑ, ίσως η αλλαγή συμπέσει μαζί με την προγραμματισμένη τηλεμετρηση.

Διαφορετικά θα γίνει κανονικά η τηλεμετρηση αρχές Μαϊου (εκκαθαριστικός ΔΕΗ), και μετά από μερικές μέρες θα γίνει έκτακτη τηλεμετρηση για την αλλαγή παρόχου οπότε θα βγει επιπλέον λογαριασμος της ΔΕΗ (τελικός) για μερικές μέρες.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 27/04/2024 at 14:34, Mule206 said:

Λογικα θα έρθει και εσένα ή σειρά σου... 

Yeah, βγήκε σήμερα ή χθες. 

28/2 έως 24/4...3256kwh, 195 ευρώ. Συνολικά 1040 ευρώ η σεζόν για 15965kwh , not bad.

"Fun" fact, η πρώτη χρονιά με φυσικό άεριο (2020-2021) είχε βγει 870 ευρώ για ~22000kwh.

Επόμενη καταμέτρηση 25/6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2024 στις 3:55 ΜΜ, Thresh είπε

Yeah, βγήκε σήμερα ή χθες. 

28/2 έως 24/4...3256kwh, 195 ευρώ. Συνολικά 1040 ευρώ η σεζόν για 15965kwh , not bad.

"Fun" fact, η πρώτη χρονιά με φυσικό άεριο (2020-2021) είχε βγει 870 ευρώ για ~22000kwh.

Επόμενη καταμέτρηση 25/6

Καλά ναι χρυσές εποχές αυτές. Πρόλαβα και εγώ με 2 λεπτά (μπορεί και λιγότερο) τη kwh. 

5 λεπτα που ξεκινήσαμε τη σεζόν δε το λες και φθηνό... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, Mule206 said:

Καλά ναι χρυσές εποχές αυτές. Πρόλαβα και εγώ με 2 λεπτά (μπορεί και λιγότερο) τη kwh. 

5 λεπτα που ξεκινήσαμε τη σεζόν δε το λες και φθηνό... 

Δυστυχώς ήταν ακόμα πιο κάτω από 2 λεπτά. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά,

Πρόσφατα μετακόμισα την παροχή στην Protergia, στο πρόγραμμα με 0 πάγιο, με σκοπό να μείνω εκεί όλο το καλοκαίρι καθώς δεν έχω κατανάλωση. 

Μου ήρθε τώρα ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμός αρκετά υψηλός. Πως κινούμε?

Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν "πλήρωσε για να μην έχεις τόκους και δίνε μετρήσεις από τον επόμενο μήνα στην ΕΔΑ για να βγαίνουν εκκαθαριστικοί". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά,

Πρόσφατα μετακόμισα την παροχή στην Protergia, στο πρόγραμμα με 0 πάγιο, με σκοπό να μείνω εκεί όλο το καλοκαίρι καθώς δεν έχω κατανάλωση. 

μπορούσες να δεις της ελπέ ή Ήρων

3 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Μου ήρθε τώρα ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμός αρκετά υψηλός. Πως κινούμε?

Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν "πλήρωσε για να μην έχεις τόκους και δίνε μετρήσεις από τον επόμενο μήνα στην ΕΔΑ για να βγαίνουν εκκαθαριστικοί". 

αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκλεισα double smart μιας και αντί τα 120€ του σταθερού , δίναν 40€ Σκλαβενίτη και 30€ Public (εκτός απο τα 20€ ανα μήνα)

Στο site βλέπω δίνει 30€ τμηματικά , σίγουρα καλύτερα απο τα 30€ public αλλά βαριόμουν 😛

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Η eurobank αν έχεις το πρόγραμμα My Advantage Banking δίνει δώρο 40€ τμηματικά στον λογαριασμό φυσικού αερίου. Η απορία μου είναι αν επιλέξω το GasHome Fix, το οποίο έχει επίσης δώρο 60€ στον 1ο λογαριασμό, θα μπορέσει κάποιος να πάρει συνολικά 100€; 

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/epixeiriseis/sunergazomenes/elpedison

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, arumanjiro είπε

Καλησπέρα. Η eurobank αν έχεις το πρόγραμμα My Advantage Banking δίνει δώρο 40€ τμηματικά στον λογαριασμό φυσικού αερίου. Η απορία μου είναι αν επιλέξω το GasHome Fix, το οποίο έχει επίσης δώρο 60€ στον 1ο λογαριασμό, θα μπορέσει κάποιος να πάρει συνολικά 100€; 

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/epixeiriseis/sunergazomenes/elpedison

Αναφορά σε κείμενο

Οι ειδικές προσφορές που παρέχει η ELPEDISON θα διέπονται από τους όρους (Γενικούς και Ειδικούς Όρους κ.λπ.) των Συμβάσεων Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας ή των Συμβάσεων Προμήθειας Φυσικού Αερίου.

Γιαυτό ρώτα πρώτα στην ελπέ αν ισχύει κάτι τέτοιο (email)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Τελικά έκλεισα double smart μιας και αντί τα 120€ του σταθερού , δίναν 40€ Σκλαβενίτη και 30€ Public (εκτός απο τα 20€ ανα μήνα)

Στο site βλέπω δίνει 30€ τμηματικά , σίγουρα καλύτερα απο τα 30€ public αλλά βαριόμουν 😛

Από elpe είναι το προγραμμα που λες ότι έκλεισες;

Το Double Energy Home Smart;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stagkia είπε

Από elpe είναι το προγραμμα που λες ότι έκλεισες;

Το Double Energy Home Smart;

ναι ,αλλά δεν ξέρω αν συνεχίζουν να δίνουν τα 40€ Σκλαβενίτη μιας και ήταν "Πασχαλινή προσφορά"

υπόψιν οτι τα 100€ τμηματικά που λέει είναι για 2 χρόνια , άρα ~4€/μήνα ,δλδ υπολόγισε οτι δε θα έχεις πάγιο , προσωπικά θα πάρω τα δώρα και την κάνω για ΔΕΗ για το 50ρικο και μετά μπάλα Ηρών<->ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι ,αλλά δεν ξέρω αν συνεχίζουν να δίνουν τα 40€ Σκλαβενίτη μιας και ήταν "Πασχαλινή προσφορά"

υπόψιν οτι τα 100€ τμηματικά που λέει είναι για 2 χρόνια , άρα ~4€/μήνα ,δλδ υπολόγισε οτι δε θα έχεις πάγιο , προσωπικά θα πάρω τα δώρα και την κάνω για ΔΕΗ για το 50ρικο και μετά μπάλα Ηρών<->ΔΕΗ

@korakios Ναι, το κοίταξα πριν λίγο στο διάλειμμα μου με την elpe.

Σε ΔΕΗ υπαρζει κάποιο double που να αξίζει;

Απλά πρέπει από σήμερα τελικά να κάνω νέα σύνδεση ρεύμα,αεριο σε σπίτι που θα μετακομίσω και δεν ξέρω που να παίξω μπάλα κ εγώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stagkia είπε

Σε ΔΕΗ υπαρζει κάποιο double που να αξίζει;

δεν έχει double αλλά έχει το σταθερό στο αέριο που δίνει 50€ χωρίς δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...