Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Δεν είπε κανείς να κάνεις καταγγελία σύμβασης... αν είσαι ενεργός πελάτης σου κόβουν το ρεύμα.

Αμφισβήτηση της σύμβασης είπαμε να κάνεις δηλαδή να μη πληρώσεις ότι σου χρεώσουν (πλην δημοτικών τελών και ΕΡΤ).

εχμμμ , στο νήμα αερίου είμαστε 😂

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,δεν κατάλαβες,είμαι στην ΔΕΗ (φυσικό αέριο)χωρίς να έχω υπογράψει συμβόλαιο και χωρίς να έχω τηλεφωνική επαφή με Ήρων έχουν στείλει στην ΕΔΑ για καταγραφή του μετρητή για να αλλάξω πάροχο (ξαναλέω,χωρίς να έχω κάνει εγώ τίποτα,ήμουν τον Δεκέμβριο στον Ήρων και έφυγα για ΔΕΗ)και τώρα προσπαθώ να βρω άκρη για να μην γίνει αλλαγή προμηθευτή.

Οι άνθρωποι είναι τρελοί,ώρες ώρες μου προκαλούν γέλιο αλλά ώρες ώρες με νευριάζουν.

Οταν τους παίρνω τηλέφωνο και τους λέω στείλτε μου το συμβόλαιο μου λένε περίμενε,όταν τους λέω στείλτε μου την τηλεφωνική κλήση που λέτε ότι είχαμε μου λένε ότι πρέπει να περιμένω 5 μέρες (όλα είναι μουφα,αφού δεν έχω καμία κλήση με αυτούς)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

εχμμμ , στο νήμα αερίου είμαστε 😂

Ναι... σωστά.! 😆

41 minutes ago, chefakis said:

Όχι,δεν κατάλαβες,είμαι στην ΔΕΗ (φυσικό αέριο)χωρίς να έχω υπογράψει συμβόλαιο και χωρίς να έχω τηλεφωνική επαφή με Ήρων έχουν στείλει στην ΕΔΑ για καταγραφή του μετρητή για να αλλάξω πάροχο (ξαναλέω,χωρίς να έχω κάνει εγώ τίποτα,ήμουν τον Δεκέμβριο στον Ήρων και έφυγα για ΔΕΗ)και τώρα προσπαθώ να βρω άκρη για να μην γίνει αλλαγή προμηθευτή.

Οι άνθρωποι είναι τρελοί,ώρες ώρες μου προκαλούν γέλιο αλλά ώρες ώρες με νευριάζουν.

Οταν τους παίρνω τηλέφωνο και τους λέω στείλτε μου το συμβόλαιο μου λένε περίμενε,όταν τους λέω στείλτε μου την τηλεφωνική κλήση που λέτε ότι είχαμε μου λένε ότι πρέπει να περιμένω 5 μέρες (όλα είναι μουφα,αφού δεν έχω καμία κλήση με αυτούς)

 

Αν προλάβει η ΕΔΑ και ολοκληρώσει την αλλαγή στον ΗΡΩΝ, κι αν έχεις κάνει καταγγελία σύμβασης (όπως ανέφερες πριν κατά λέξη), τότε ο ΗΡΩΝ μπορεί να στείλει στην ΕΔΑ αίτημα διακοπής του αερίου.

Οπότε η πρέπει να φροντίσεις να μη πάει η παροχή στον ΗΡΩΝ (δε ξέρω αν η ΕΔΑ γίνεται να μπλοκάρει τη μετάβαση αν το ζητήσεις εσύ), ή αν με κάποιο τρόπο ολοκληρωθεί παρανόμως η αλλαγή...τότε άμεσα υπέγραψε ξανά σύμβαση με τη ΔΕΗ ώστε να ξαναγυρίσεις πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ναι... σωστά.! 😆

Αν προλάβει η ΕΔΑ και ολοκληρώσει την αλλαγή στον ΗΡΩΝ, κι αν έχεις κάνει καταγγελία σύμβασης (όπως ανέφερες πριν κατά λέξη), τότε ο ΗΡΩΝ μπορεί να στείλει στην ΕΔΑ αίτημα διακοπής του αερίου.

Οπότε η πρέπει να φροντίσεις να μη πάει η παροχή στον ΗΡΩΝ (δε ξέρω αν η ΕΔΑ γίνεται να μπλοκάρει τη μετάβαση αν το ζητήσεις εσύ), ή αν με κάποιο τρόπο ολοκληρωθεί παρανόμως η αλλαγή...τότε άμεσα υπέγραψε ξανά σύμβαση με τη ΔΕΗ ώστε να ξαναγυρίσεις πίσω.

Μέχρι στιγμής το έχω μπλοκάρει εγώ μέσω της ΕΔΑ ,επειδή στέλνει μήνυμα η ΕΔΑ,μέσω τηλεφώνου ακυρώνω το ραντεβού, βέβαια δεν ξέρω για πόσο καιρό θα μπορώ να το κάνω αυτό!!

Θα άλλαζα πάροχο με βάση αυτό που είχα συμφωνήσει τον Δεκέμβριο,αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι ίδιοι οι όροι τότε με τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, chefakis said:

Μέχρι στιγμής το έχω μπλοκάρει εγώ μέσω της ΕΔΑ ,επειδή στέλνει μήνυμα η ΕΔΑ,μέσω τηλεφώνου ακυρώνω το ραντεβού, βέβαια δεν ξέρω για πόσο καιρό θα μπορώ να το κάνω αυτό!!

 

Σου είχα πει μια λύση ήταν να ολοκληρωθεί η αλλαγή στον ΗΡΩΝ και στα καπάκια θα γυρνούσες ΔΕΗ με νέο 50άρικο στο control και μετά αζημίως αλλαγή στο benefit.

Aλλά τώρα που έστειλες καταγγελία σύμβασης στον ΗΡΩΝ το έμπλεξες το πράγμα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Aλλά τώρα που έστειλες καταγγελία σύμβασης στον ΗΡΩΝ το έμπλεξες το πράγμα.

δε νομίζω να έστειλε τέτοιο αίτημα , μάλλον λάθος όρο χρησιμοποίησε , θα μας πει

5 λεπτά πριν, chefakis είπε

Θα άλλαζα πάροχο με βάση αυτό που είχα συμφωνήσει τον Δεκέμβριο,αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι ίδιοι οι όροι τότε με τώρα

σε ποιο ήταν να πας ? Όλα ακριβά είναι του Ηρων και έσφαξε όσους ξέμειναν στο flex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο max ήταν να πάω τον Δεκέμβριο για να πάρω το 50ρικο και να φύγω μετά,αλλά δεν έγινε η μετάβαση ποτέ!!!

Όχι καταγγελία,έκανα μέσω myrae αυτό που έγραψε ο korakios πιο πάνω.

Παιδιά η φάση είναι μια βλακεία,χωρίς να έχω συμβόλαιο στα χέρια μου και χωρίς να μιλήσω μαζί τους ,αυτόνομα αυτοί κάνουν κινήσεις παράνομα 

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σου είχα πει μια λύση ήταν να ολοκληρωθεί η αλλαγή στον ΗΡΩΝ και στα καπάκια θα γυρνούσες ΔΕΗ με νέο 50άρικο στο control και μετά αζημίως αλλαγή στο benefit.

Aλλά τώρα που έστειλες καταγγελία σύμβασης στον ΗΡΩΝ το έμπλεξες το πράγμα.
 

Ειλικρινά θα άλλαζα πάροχο,αλλά δεν ξέρω τι συμβόλαιο θα μου έδιναν,και στο φινάλε μου έσπασαν τα νεύρα με την μπινια που έκαναν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, chefakis είπε

Στο max ήταν να πάω τον Δεκέμβριο για να πάρω το 50ρικο και να φύγω μετά,αλλά δεν έγινε η μετάβαση ποτέ!!!

Όχι καταγγελία,έκανα μέσω myrae αυτό που έγραψε ο korakios πιο πάνω.

Παιδιά η φάση είναι μια βλακεία,χωρίς να έχω συμβόλαιο στα χέρια μου και χωρίς να μιλήσω μαζί τους ,αυτόνομα αυτοί κάνουν κινήσεις παράνομα 

Ειλικρινά θα άλλαζα πάροχο,αλλά δεν ξέρω τι συμβόλαιο θα μου έδιναν,και στο φινάλε μου έσπασαν τα νεύρα με την μπινια που έκαναν 

απλά προσπάθησε να πάρεις κανα φράγκο πλαγίως μιας και είναι σοβαρή μπινιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν από double ΕΛΠΕ φύγεις από το ρεύμα πριν βγει ο πρώτος λογαριασμός αερίου (που θα έχει τα 120) υπάρχει περίπτωση να μην τα βάλουν?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Dogtor21 said:

Αν από double ΕΛΠΕ φύγεις από το ρεύμα πριν βγει ο πρώτος λογαριασμός αερίου (που θα έχει τα 120) υπάρχει περίπτωση να μην τα βάλουν?? 

  

On 14/05/2024 at 19:55, ekrepali said:

Έχει αναφέρει συμφορουμήτης ότι είχε ενεργή παροχή ρεύματος, έκανε αίτηση για double και αποχώρησε απ'το ρεύμα πριν ενεργοποιηθεί η παροχή του αερίου... και πήρε κανονικά τα 120. Αυτό είναι extreme σενάριο...

Οπότε εμείς που έχουμε ενεργή παροχή και ρεύμα και αέριο, δε παίζει να χάσουμε τα 120 αν φύγουμε απ'το ρεύμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dogtor21 είπε

Αν από double ΕΛΠΕ φύγεις από το ρεύμα πριν βγει ο πρώτος λογαριασμός αερίου (που θα έχει τα 120) υπάρχει περίπτωση να μην τα βάλουν?? 

Εγω παντως δεν θα βιαζομουν τοσο πολυ..περιμενε να παρεις τα 120 πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teopanta1 είπε

Αυτήν την στιγμή ποια είναι η τιμή αερίου στο ΔΕΗ gas benefit; έχουμε τιμή για Μαΐου, Ιουνίου; 

Ιουνίου όχι φυσικά , βάζεις στο excel TTF που έκλεισε ο Μάιος (30 περίπου δε θυμάμαι) και σου βγάζει τιμή 

Το TTF κλείνει ανα μήνα και αφορά τον επόμενο , όταν δλδ κλείσει του Μαΐου θα κλειδώσει και η τιμή για Ιούνιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με την Ελίν να καθυστερεί αιτήσεις κτλ το ξέρουμε , όμως την έπαθα και με αλλαγή (ελπέ double) και η ΕΔΑ περιμένει να δώσει το οκ αλλά δεν απαντάνε ... άνοιξα myrae αν και σε 2 μέρες πρέπει να ξαναγίνει αίτημα , έμπλεξα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, korakios said:

Λοιπόν με την Ελίν να καθυστερεί αιτήσεις κτλ το ξέρουμε , όμως την έπαθα και με αλλαγή (ελπέ double) και η ΕΔΑ περιμένει να δώσει το οκ αλλά δεν απαντάνε ... άνοιξα myrae αν και σε 2 μέρες πρέπει να ξαναγίνει αίτημα , έμπλεξα

Δοκίμασες να πάρεις τηλέφωνο την ΕΔΑ; 231058444

Παίζει να έχουν ολοκληρώσει την αλλαγή με φωτογραφική ένδειξη, κι απλά τα συστηματα της elpe να μην έχουν ενημερωθεί. Εμένα πάντως έχει εμφανιστεί η παροχή στο myelpedison.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...