Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

@petrox21 H τελική τιμή στο ΦΑ έχει πλαφόν κατανάλωσης, νομίζω 8000kw ετησίως. Η επιπλέον κατανάλωση χρεώνεται στην αρχική τιμή. Υπάρχουν λεπτομέρειες - ψιλά γράμματα - στους ειδικούς όρους.

για το απλό λέει (χωρίς πάγιο/δέσμευση) , όχι το έξτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τη Δευτέρα θα πάω ZeniΘ για τη διακοπή. Μπορώ να κάνω ηλεκτρονικά την αίτησή μου στον άλλον προμηθευτή την ίδια ημέρα; Έχει κανείς εμπειρία με αλλαγή προμηθευτών; Πόσες ημέρες να περιμένω πως θα πάρει η μετάβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mrs. Hyde είπε

Τη Δευτέρα θα πάω ZeniΘ για τη διακοπή. Μπορώ να κάνω ηλεκτρονικά την αίτησή μου στον άλλον προμηθευτή την ίδια ημέρα; Έχει κανείς εμπειρία με αλλαγή προμηθευτών; Πόσες ημέρες να περιμένω πως θα πάρει η μετάβαση;

όχι δεν κάνεις διακοπή γιατί αν αργήσει η αίτηση στο νέο πάροχο θα σου κόψει η ΕΔΑ την παροχή

κατευθείαν αίτηση κάνεις και ο νέος πάροχος αναλαμβάνει αυτόματα τη διαδικασία

10 μέρες περίπου , να δωσεις και φωτό με την ένδειξη αλλιώς θα πρέπει η ΕΔΑ να κάνει επιτόπια για να ολοκληρωθεί

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι δεν κάνεις διακοπή γιατί αν αργήσει η αίτηση στο νέο πάροχο θα σου κόψει η ΕΔΑ την παροχή

κατευθείαν αίτηση κάνεις και ο νέος πάροχος αναλαμβάνει αυτόματα τη διαδικασία

10 μέρες περίπου , να δωσεις και φωτό με την ένδειξη αλλιώς θα πρέπει η ΕΔΑ να κάνει επιτόπια για να ολοκληρωθεί

 

Να 'σαι καλά, Κοράκιε. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταιος λογαριασμος ΔΕΗ που πηρα η τιμη στο τρεχον ειναι 0.034

επομενως αυτο το σταθερο θα ειναι μια αυξηση 50% (αν υποθεσουμε οτι μενουν ιδιες οι τιμες)

Η ΔΕΗ ουσιαστικα πονταρει οτι με αυτο το +50% θα εχει κερδος και ασφαλεια περιθωριου (χωρις να ξερουμε τι συμφωνιες εχει με προμηθευτες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

NEO ΔΕΗ Gas Control 0.051 Ε/Κwh. τρεξτεεεε

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gascontrol/

μας υποχρέωσες 😂

είναι μεγάλη σπαζοκεφαλιά για το αν θα συμφέρει ή όχι

έχει τσιμπημένη ρήτρα αποχώρησης

 πριν τη συμπλήρωση 3-μήνου, ΤΠΑ = 80,00 € ,  6-μήνου, ΤΠΑ = 60,00 € , 9-μήνου, ΤΠΑ = 50,00€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειμώνα σιγουρά θα ανεβεί η τιμή σε σχέση με τώρα  το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε ποσό,και αν παίξει επιδότηση λογικα το σταθερο πρόγραμμα θα μείνει από εξω,οριακο είναι το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

μας υποχρέωσες 😂

είναι μεγάλη σπαζοκεφαλιά για το αν θα συμφέρει ή όχι

έχει τσιμπημένη ρήτρα αποχώρησης

 πριν τη συμπλήρωση 3-μήνου, ΤΠΑ = 80,00 € ,  6-μήνου, ΤΠΑ = 60,00 € , 9-μήνου, ΤΠΑ = 50,00€

Οι παθόντες του 0,125 ισως το σκεφτουν πολυ να το επιλεξουν. εν παση περιπτωση ειναι καλο το οτι μπορεις να μεταπηδήσεις αζημίως απο το control στο benefit και το αντιστροφο ελπιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Οι παθόντες του 0,125 ισως το σκεφτουν πολυ να το επιλεξουν. εν παση περιπτωση ειναι καλο το οτι μπορεις να μεταπηδήσεις αζημίως απο το control στο benefit και το αντιστροφο ελπιζω

όσοι πήγαμε στο 0,125 απλά δεν καίγαμε αέριο , μόνο ζεστό νερό , δυστυχώς κάποιοι δεν το κατάλαβαν και νόμιζαν οτι ήταν φθηνό (

τώρα για τη μεταπήδηση , δεν ξέρω τι θα παίξει απο θέμα δέσμευσης

προσωπικά πρέπει να είναι τεράστια η διαφορά για να ξαναπάω στη συγκεκριμένη εταιρία

8 λεπτά πριν, tollisth είπε

Το χειμώνα σιγουρά θα ανεβεί η τιμή σε σχέση με τώρα  το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε ποσό,και αν παίξει επιδότηση λογικα το σταθερο πρόγραμμα θα μείνει από εξω,οριακο είναι το θέμα 

αν θα παίξει επιδότηση , γενικά είναι τζόκερ η φάση

________________________________

Πάντως μπήκε και στο excel το νέο gascontrol

1 ώρα πριν, NickTheMeat είπε

NEO ΔΕΗ Gas Control 0.051 Ε/Κwh. τρεξτεεεε

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gascontrol/

έχει και 50€ δώρο , άρα σπάει κάπως τη ρήτρα αποχώρησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

όσοι πήγαμε στο 0,125 απλά δεν καίγαμε αέριο , μόνο ζεστό νερό , δυστυχώς κάποιοι δεν το κατάλαβαν και νόμιζαν οτι ήταν φθηνό (

τώρα για τη μεταπήδηση , δεν ξέρω τι θα παίξει απο θέμα δέσμευσης

προσωπικά πρέπει να είναι τεράστια η διαφορά για να ξαναπάω στη συγκεκριμένη εταιρία

αν θα παίξει επιδότηση , γενικά είναι τζόκερ η φάση

________________________________

Πάντως μπήκε και στο excel το νέο gascontrol

Είναι όντως αλλά για την κάρδια του χειμώνα δεν το νομίζω να πάει ποιο κάτω π.χ  στην καλύτερη να είναι το ttf  0,045 (λίγο δύσκολο για χειμώνα) με τον τυπο που εχει το benefit  θα βγαίνει το ιδιο σχεδόν,απλα δεν ξερουμε τι θα παίξει από επιδότηση,για οποίον κάψει εγώ σίγουρα και λαθος επιλογη να βγει το το σταθερο πιστευώ η χασούρα θα είναι μικρή αν δεν ανεβεί το ttf και παίξει επιδότηση,απο την αλλη αν πάει το ttf στο 0,07 και χωρίς επιδότηση εχει σημαντική διαφορά

Ας τα να πανε που να βρεις ακρη,αλλα νομίζω αυτό που θα κανει την διαφορά είναι αν παιχτεί επιδότηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
6 λεπτά πριν, tollisth είπε

Είναι όντως αλλά για την κάρδια του χειμώνα δεν το νομίζω να πάει ποιο κάτω π.χ  στην καλύτερη να είναι το ttf  0,045 (λίγο δύσκολο για χειμώνα) με τον τυπο που εχει το benefit  θα βγαίνει το ιδιο σχεδόν,απλα δεν ξερουμε τι θα παίξει από επιδότηση,για οποίον κάψει εγώ σίγουρα και λαθος επιλογη να βγει το το σταθερο πιστευώ η χασούρα θα είναι μικρή αν δεν ανεβεί το ttf και παίξει επιδότηση,απο την αλλη αν πάει το ttf στο 0,07 και χωρίς επιδότηση εχει σημαντική διαφορά

Ας τα να πανε που να βρεις ακρη,αλλα νομίζω αυτό που θα κανει την διαφορά είναι αν παιχτεί επιδότηση 

το θέμα είναι να καταλάβει ο κόσμος οτι και το 0,051 δεν είναι φθηνό , μην παρτάρει 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τελευταίο χειμώνα με σταθερό 0,05 μια χαρά την έβγαλα. Μάλλον πάλι εκεί θα πάω.

Αν και θα περιμένω λίγο να δω η άλλοι τι θα βγάλουν.

Το 'νεος πελάτης' είναι και αν πάω από GasBenefit;

Επεξ/σία από atpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήδη έκανα το λάθος να γυρίσω ΗΡΩΝ, δε θα ξαναπάω και ΔΕΗ. Τους έχω ικανούς και του δυο να μ'αφήσουν χωρίς λογαριασμό μέχρι το Μάιο. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...