Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Μου έστειλε σήμερα η ζενίθ μία επιστολή με την οποία με ενημερώνει ότι στις 23/09 λήγει η σύμβαση μας ( GAS HOME FIX ) και ότι από την επομένη θα με πάνε στο GAS HOME NOW_exp. Επειδή δεν θέλω να συνεχίσω με την ζενίθ θα ήθελα να σας ρωτήσω:

1. Ποια εταιρεία και πρόγραμμα να επιλέξω με τα σημερινά δεδομένα?

2. Πότε πρέπει να κάνω την αίτηση στον νέο πάροχο ώστε να μην χρεωθώ τη ρήτρα των 40€ από την ζενίθ? 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, de_thymamai είπε

1. Ποια εταιρεία και πρόγραμμα να επιλέξω με τα σημερινά δεδομένα?

δες προτεινόμενη ανάρτηση και το excel

προτείνω elin , Fisiko Aerio (χαλια ηλεκτρονική εξυπηρέτηση) και ίσως να κάνεις ενδιάμεσο τουρισμό στον Ηρών για το 50ρικό και όταν αρχίσει να αυξάνει τιμές να την κάνεις

τα παραπάνω είναι χωρίς δέσμευση

57 λεπτά πριν, de_thymamai είπε

2. Πότε πρέπει να κάνω την αίτηση στον νέο πάροχο ώστε να μην χρεωθώ τη ρήτρα των 40€ από την ζενίθ? 

η επιστολή δεν αναφέρει οτι μπορείς απο τώρα να φύγεις αζημίως ? αν όχι στείλε ερώτημα μέσω email

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Θα βάλω πρώτη φορά αέριο φέτος (ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η οικιακή μου εγκατάσταση) και πρέπει να διαλέξω πάροχο. Στο ρεύμα είμαι στην ΔΕΗ. Λίγο που έψαξα για αέριο μου φαίνονται πολύ συγκεχυμένα τα πράγματα. 

Ξεχώρισα (ίσως) το πρόγραμμα του ΗΡΩΝ
https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-home-flex/
για την έκπτωση 35% που δίνει και την ΜΗ δέσμευση συμβολαίου.
Επειδή μου φαίνεται "too good to be true" μπορεί παρακαλώ κάποιος να μου πει αν είναι "παγίδα" ή αν είναι όντως μια καλή προσφορά για την συγκεκριμένη χρονική στιγμή;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, aXer said:

ΚΞεχώρισα (ίσως) το πρόγραμμα του ΗΡΩΝ
https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-home-flex/
για την έκπτωση 35% που δίνει και την ΜΗ δέσμευση συμβολαίου.

Yπερκοστολογούν την αρχική τιμή (καμία σχέση με το Ολλανδικό TTF), ειδικά το χειμώνα μπορεί να βαρέσουν στο ψαχνό. Ακόμα και με το 35% μπορεί να βγαίνει ακριβότερο από Ελίν και ΔΕΗ... με το 45% στο double ίσως και να βγει φτηνότερα. Οι τελευταίο 2-3 μήνες όντως ήταν φτηνότεροι από άλλους παρόχους (στο double flex με το 45%)

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το προγραμμα της φυσικό αέριο υπάρχει κάποια εκτίμηση σχετικά με το κόστος.. Εξυπηρέτηση.. Συνέπεια κλπ. Ρωτώ γτ πιο πανω ο κορακιος την προτεινει αλλά με κάποια σχετική επιφυλαξη. Έχει κάποιος περισσότερες πληροφοριες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2023 στις 8:06 ΜΜ, korakios είπε

δες προτεινόμενη ανάρτηση και το excel

προτείνω elin , Fisiko Aerio (χαλια ηλεκτρονική εξυπηρέτηση) και ίσως να κάνεις ενδιάμεσο τουρισμό στον Ηρών για το 50ρικό και όταν αρχίσει να αυξάνει τιμές να την κάνεις

τα παραπάνω είναι χωρίς δέσμευση

η επιστολή δεν αναφέρει οτι μπορείς απο τώρα να φύγεις αζημίως ? αν όχι στείλε ερώτημα μέσω email

Δεν το γράφει ξεκάθαρα. Τους ρώτησα μέσω email, μου απάντησαν τηλεφωνικά. Αν φύγω πριν τις τις 23/09 θα χρεωθώ 40€ ρήτρα. Πρέπει να περιμένω να λήξει το 24μηνο, να περάσω στο κυμαινόμενο και μετά να φύγω αζημίως. Επισυνάπτω την επιστολή τους. Έτσι είναι ή με κοροϊδεύουν?

zenith.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, de_thymamai είπε

Δεν το γράφει ξεκάθαρα. Τους ρώτησα μέσω email, μου απάντησαν τηλεφωνικά. Αν φύγω πριν τις τις 23/09 θα χρεωθώ 40€ ρήτρα. Πρέπει να περιμένω να λήξει το 24μηνο, να περάσω στο κυμαινόμενο και μετά να φύγω αζημίως. Επισυνάπτω την επιστολή τους. Έτσι είναι ή με κοροϊδεύουν?

zenith.pdf 511.73 kB · 1 download

έτσι όπως το γράφει δείχνει οτι μπορείς να φύγεις αζημίως απο τώρα , βασικά έχει ασάφεια

ξαναστείλε email και ζήτα γραπτή απάντηση ή καλύτερα άνοιξε αίτημα στο myrae απο τώρα ωστε αν φύγεις αργότερα μη σου ζητάνε 80€ πρόωρης λύσης (βέβαια εσένα γράφει _exp, ίσως είναι αορίστου αλλά ζήτα διευκρινήσεις )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα δε χωράει παρερμηνεία, ο προμηθευτής είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τους καταναλωτές όταν α) λήγει ένα συμβόλαιο και ο καταναλωτής θα περάσει σε άλλο πρόγραμμα ή β) όταν τροποποιείται ένα πρόγραμμα με ισχύ της τροποποίησης πριν τη λήξη του.

Εδώ έχουμε τη περίπτωση α, οπότε φεύγεις αζημίως μετά τη λήξη του προγράμματος. Αν είχες τη περίπτωση β, τότε θα είχες 1 μήνα περιθώριο να φύγεις απ'την ημερομηνία της ειδοποίησης.

Οπότε φεύγεις μετά τις 23/9... τώρα το πότε θα κάνεις την αίτηση είναι δικό σου θέμα. Εξήγησα στη προηγούμενη σελίδα πόσες μέρες κάνουν οι αιτήσεις να διαικπεραιωθούν (με καταμέτρηση), και τη πιθανότητα να κάνουν δεκτή τη φωτογραφία και να γινει η αλλαγή πιο σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ekrepali είπε

Για μένα δε χωράει παρερμηνεία, ο προμηθευτής είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τους καταναλωτές όταν α) λήγει ένα συμβόλαιο και ο καταναλωτής θα περάσει σε άλλο πρόγραμμα ή β) όταν τροποποιείται ένα πρόγραμμα με ισχύ της τροποποίησης πριν τη λήξη του.

Εδώ έχουμε τη περίπτωση α, οπότε φεύγεις αζημίως μετά τη λήξη του προγράμματος. Αν είχες τη περίπτωση β, τότε θα είχες 1 μήνα περιθώριο να φύγεις απ'την ημερομηνία της ειδοποίησης.

Οπότε φεύγεις μετά τις 23/9... τώρα το πότε θα κάνεις την αίτηση είναι δικό σου θέμα. Εξήγησα στη προηγούμενη σελίδα πόσες μέρες κάνουν οι αιτήσεις να διαικπεραιωθούν (με καταμέτρηση), και τη πιθανότητα να κάνουν δεκτή τη φωτογραφία και να γινει η αλλαγή πιο σύντομα.

Ακριβώς. Την ίδια ενημέρωση είχα κι εγώ απ' τη ζενίθ. Αζημίως αποχωρούμε μόνο μετά τη λήξη της σύμβασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε, αυτή την στιγμή που μιλάμε, ποιος είναι ο πιο οικονομικός

(μη με παραπέμπετε στο excel, το άνοιξα, δεν κατάλαβα την τύφλα μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, aXer said:

Για πείτε, αυτή την στιγμή που μιλάμε, ποιος είναι ο πιο οικονομικός

(μη με παραπέμπετε στο excel, το άνοιξα, δεν κατάλαβα την τύφλα μου)

Θες πρόγραμμα με δέσμευση ή αορίστου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gas on COMFORT της ελιν για τι καταναλωσεις συμφερει εναντι του απλου,

Επισης συμφωνα με τον τυπο της δεη αν το ττφ πχ ειναι 0,35 τοτε η χρεωση ειναι 0,35x1,03=0,36;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, nikos121 said:

Το gas on COMFORT της ελιν για τι καταναλωσεις συμφερει εναντι του απλου,

9097kwh το χρόνο και πάνω

 

20 minutes ago, nikos121 said:

Επισης συμφωνα με τον τυπο της δεη αν το ττφ πχ ειναι 0,35 τοτε η χρεωση ειναι 0,35x1,03=0,36;;

Είναι 1,03*TTF+0,004

Άρα πάει 1,03*0,35+0,004=0,3645

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Είναι 1,03*TTF+0,004

Άρα πάει 1,03*0,35+0,004=0,3645

Αρα σχεδον τον ιδιο τι 35 τι 36. Εντελως αμελητεο. Αλλα με λογαριασμους όποτε τους καπνισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...