Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, nikosbt είπε

τι εννοεις απο 0.092 βγαινει 0.065 ?

Η τιμή για τον Μαρτιο , είναι 0,065. απλα 0,092 ειναι τελικη με φπα και ολες τις χρεωσεις

Αν εκανα καλα τις πραξεις

Επεξ/σία από skantsos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, korakios είπε

αν έχει κάποιος εξέλιξη απο ΣτΚ ή κάτι διαφορετικό στο myrae (όχι δλδ το γνωστό copy-paste) ας ενημερώσει :)

Σε συνέχεια προηγούμενης ανάρτησης, τα επόμενα μου βήματα ήταν τα εξής:

1) 15/02 | Απόρριψη απάντησης και νέα απάντηση από μέρους μου: "Θα σας παρακαλούσα να μου επισυνάψετε / στείλετε τις γραπτές οδηγίες της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε.".

2) 15/02 | Αποστολή καταγγελίας στο ΣτΚ.

3) 06/03 | Πρώτη απάντηση από ΣτΚ: "Καλημέρα σας, Η αναφορά σας παραλήφθηκε και έλαβε αριθμό πρωτοκόλλου 9819."

4) 13/03 | Δεύτερη απάντηση από ΣτΚ προς ΖΕΝΙΘ:

Spoiler

image.png.cd5aee1d4bd59a3e2459235e69b40c7a.png

Μιας και αύριο φτάνουμε στις 10 ημέρες, χωρίς φυσικά κάποια απάντηση της ΖΕΝΙΘ, έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω σαν επόμενη κίνηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkaragki είπε

Σε συνέχεια προηγούμενης ανάρτησης, τα επόμενα μου βήματα ήταν τα εξής:

1) 15/02 | Απόρριψη απάντησης και νέα απάντηση από μέρους μου: "Θα σας παρακαλούσα να μου επισυνάψετε / στείλετε τις γραπτές οδηγίες της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε.".

2) 15/02 | Αποστολή καταγγελίας στο ΣτΚ.

3) 06/03 | Πρώτη απάντηση από ΣτΚ: "Καλημέρα σας, Η αναφορά σας παραλήφθηκε και έλαβε αριθμό πρωτοκόλλου 9819."

4) 13/03 | Δεύτερη απάντηση από ΣτΚ προς ΖΕΝΙΘ:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.cd5aee1d4bd59a3e2459235e69b40c7a.png

Μιας και αύριο φτάνουμε στις 10 ημέρες, χωρίς φυσικά κάποια απάντηση της ΖΕΝΙΘ, έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω σαν επόμενη κίνηση;

πολύ δύσκολη η περίπτωση της Ζενίθ , θα σου δώσουν τις επιστολές της ΔΕΠΑ που αφοράν μόνο κυμαινόμενα

Η ΔΕΠΑ (ευτυχώς) έκανε μλκ και υπάρχει ένα πάτημα με την ανακοίνωση Οκτ

https://depa.gr/orizontia-epidotisi-90-e-mwh-se-700-000-oikiakous-katanalotes-fysikou-aeriou-apo-ti-depa-eborias/

Την ίδια μπαρούφα πετούσαν απο ΥΠΕΝ

Οκτώβριος 2022

Νοέμβριος 2022

Δεκέμβριος 2022

Ιανουάριος 2022

αλλά δε νομίζω να μπορεί να κινηθεί κάποιος φορέας κατά του ΥΠΕΝ . Μόνο ο Συνήγορος του Πολίτη αλλά στο αν δεν απαντήσουν απο ΥΠΕΝ για το ποιος ευθύνεται για την παραπληροφόρηση και πως θα αποζημιωθείτε , όχι δλδ οτι μπορεί ο ΣτΠ να επιβάλλει κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Kαλησπέρα σε όλους! Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτοί οι 3 αριθμοί πως υπολογίζονται; Ευχαριστώ!

 

image.png.887d29a3cb4861f58b4809170f6e95e1.png

Το 66,9 είναι ο αριθμός που είναι και πάνω αριστερά και λέει για το μέγεθος του μετρητή σου (ασ απάντηση κάποιος που ξέρει και καλύτερα).

Και τα άλλα είναι η κατανάλωση σου ανάλογα την περίοδο που γράφει μπροστά, με ανάλογη κατανάλωση μέσου όρου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosRocknRolla είπε

Kαλησπέρα σε όλους! Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτοί οι 3 αριθμοί πως υπολογίζονται; Ευχαριστώ!

 

image.png.887d29a3cb4861f58b4809170f6e95e1.png

Για τη χρέωση δυναμικότητας το έχω εξηγήσει εδώ

Για τις χρεώσεις μεταφοράς δεν ασχολούμαι να βρω πώς προκύπτουν καθώς μιλάμε για μόλις μερικά cents.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ τώρα ότι μάλλον έλαβαν μετρήσεις στην περίπτωση μου για φεβρουαριο γιατί άλλαξαν το ληγμένο gas control σε benefit. Λογικά το έκαναν την τελευταία μέρα που πήρε μέτρηση η ΕΔΑ άρα το τιμολογήσαν με το 0,05 όλο το φεβρουαριο. 
το ζήτημα είναι βλέπω ημερομηνία λήξης του benefit 2/24. Ουδέποτε υπέγραψα ανανέωση όποτε υποθέτω ότι απλά πετάει χαρταετό το σύστημα τους και ισχύει κανονικά η αοριστου διαρκείας. Υπάρχει κανένας σε παρόμοια περίπτωση να τσεκάρω ότι έτσι φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλη του μήνα λήγει και το δικό μου,σήμερα μου έστειλαν μήνυμα για να κάνω ανανέωση γιατί αλλιώς θα χάσω την προωθητική που παίρνω άσχετα αν δεν έχω καμία και ότι θα εφαρμοστούν για χρεώσεις οι γενικοί όροι της σύμβασης άσχετα που δεν την πήρα ποτέ και ας την ζήτησα με email και τηλεφωνικώς πάνω από 3 φορές ότι να ναι δηλαδή για κλάματα είναι, το αφήνω έτσι θα το γυρίσουν αυτόματα σε benefit άσε που από 1 Απριλίου υπάρχει περίπτωση να υπάρχει διαφορετικό πρόγραμμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

το ζήτημα είναι βλέπω ημερομηνία λήξης του benefit 2/24. Ουδέποτε υπέγραψα ανανέωση όποτε υποθέτω ότι απλά πετάει χαρταετό το σύστημα τους και ισχύει κανονικά η αοριστου διαρκείας.

Μέχρι τέλος Μαρτίου μου ειπαν θα εχω λογαριασμό (λήξη gas control 25/3) και θα δω και εγω τι γράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Παρατηρώ τώρα ότι μάλλον έλαβαν μετρήσεις στην περίπτωση μου για φεβρουαριο γιατί άλλαξαν το ληγμένο gas control σε benefit. Λογικά το έκαναν την τελευταία μέρα που πήρε μέτρηση η ΕΔΑ άρα το τιμολογήσαν με το 0,05 όλο το φεβρουαριο. 
το ζήτημα είναι βλέπω ημερομηνία λήξης του benefit 2/24. Ουδέποτε υπέγραψα ανανέωση όποτε υποθέτω ότι απλά πετάει χαρταετό το σύστημα τους και ισχύει κανονικά η αοριστου διαρκείας. Υπάρχει κανένας σε παρόμοια περίπτωση να τσεκάρω ότι έτσι φαίνεται;

Το ίδιο και σε μένα με την ημερομηνία λήξης.

Υποθέτω βάζουν 12 μήνες αλλά χωρίς ρήτρα αποχώρηση αν φύγεις ή αλλάξεις πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, marmagia said:

Παρατηρώ τώρα ότι μάλλον έλαβαν μετρήσεις στην περίπτωση μου για φεβρουαριο γιατί άλλαξαν το ληγμένο gas control σε benefit. Λογικά το έκαναν την τελευταία μέρα που πήρε μέτρηση η ΕΔΑ άρα το τιμολογήσαν με το 0,05 όλο το φεβρουαριο. 
το ζήτημα είναι βλέπω ημερομηνία λήξης του benefit 2/24. Ουδέποτε υπέγραψα ανανέωση όποτε υποθέτω ότι απλά πετάει χαρταετό το σύστημα τους και ισχύει κανονικά η αοριστου διαρκείας. Υπάρχει κανένας σε παρόμοια περίπτωση να τσεκάρω ότι έτσι φαίνεται;

το ιδιο ακριβως συνεβη και σε εμενα.το θεμα ειναι αν το benefit , με τις σημερινες χρεωσεις ειναι βιωσιμο , η πρεπει να την κανουμε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kostakiss said:

το ιδιο ακριβως συνεβη και σε εμενα.το θεμα ειναι αν το benefit , με τις σημερινες χρεωσεις ειναι βιωσιμο , η πρεπει να την κανουμε?

 

 

Αν δεις το excel δεν είναι εκτός ανταγωνισμού. Το αντίθετο. Απλά είναι το ζήτημα της μη έκδοσης λογαριασμών που ειδικά αν είσαι δικαιούχος επιδόματος θέρμανσης σου δημιουργεί πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, marmagia said:

Αν δεις το excel δεν είναι εκτός ανταγωνισμού. Το αντίθετο. Απλά είναι το ζήτημα της μη έκδοσης λογαριασμών που ειδικά αν είσαι δικαιούχος επιδόματος θέρμανσης σου δημιουργεί πρόβλημα 

δεν θα ομαλοποιηθει η κατασταση μεχρι την ημερομηνια καταθεσης των λογαριασμων?! δε μπορει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...