Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

οι γονείς μου είναι στη Zenith σε τιμολόγιο τύπου Τ2 (δεν ξερω τι σημαινει αυτο) και στο τελευταίο λογαριασμό η αξία της KWh έφτασε στα 0,211. Περασε ενας "πλανοδιος" της zenith και τους προτεινε αλλαγη προγράμματος γιατί δεν έχουν έκπτωση. Δεν ασχολήθηκαν και ειπαν οτι θα μιλουσουν μαζι μου.

Απο οτι καταλαβα θα μπορουν να αλλαξουν προγραμμα παραμενωντας στη Zenith. Τι προγραμμα συμφερει να επιλεξουν, θα επικοινωνησω εγω με zenith και ελπιζω να κανουν την οποια αλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, myst77 είπε

οι γονείς μου είναι στη Zenith σε τιμολόγιο τύπου Τ2 (δεν ξερω τι σημαινει αυτο)

είναι στο πρόγραμμα με ονομασία Τ2

9 λεπτά πριν, myst77 είπε

και στο τελευταίο λογαριασμό η αξία της KWh έφτασε στα 0,211

Οκτ 0,211 , Νοε 0,143 , δες ιστορικό στο excel

9 λεπτά πριν, myst77 είπε

Τι προγραμμα συμφερει να επιλεξουν

απο νέα της Ζενίθ κανένα, να παραμείνουν εκεί

τσέκαρε το excel , βάλε τιμές χοντρικής TTF σε €/MWh , δλδ όχι 0,131 αλλά 131

υπάρχει ιστορικό TTF στο excel , καθώς και link για την τρέχουσα χοντρική

11 λεπτά πριν, myst77 είπε

τους προτεινε αλλαγη προγράμματος γιατί δεν έχουν έκπτωση

τώρα το πρόσεξα , τσέκαρε στους λογαριασμούς απο πέρυσι για το αν πήραν σωστά επιδοτήσεις ΤΕΜ και ΔΕΠΑ (έχω το ιστορικό στο excel)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, myst77 είπε

Απο οτι καταλαβα θα μπορουν να αλλαξουν προγραμμα παραμενωντας στη Zenith. Τι προγραμμα συμφερει να επιλεξουν, θα επικοινωνησω εγω με zenith και ελπιζω να κανουν την οποια αλλαγη

χααχαχαχχ, συγνωμη που γελαω αλλα επειδη ειμαι προσφατως παθόν απο ζενιθ (ειχα και γω τ2) να ακουσεις τον κορακιο και να κατσεις εκει που εισαι οπου εχεις το ελευθερο να πας οπου και οποτε θες .Και προσεξε γιατι οι ανθρωποι ειναι μεγιστοι απατεωνες μην τυχον παρουν τηλεφωνο τους γονεις στα μουλωχτά και τους πλασαρουν προγραμμα με ρητρα και ακομα και ρευμα και ας μη το θελουν .

 

Επεξ/σία από makisman1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, myst77 είπε

δηλαδη να μη κανουν τιποτα, να παραμεινουν στο ιδιο;
Να μη παρω τηλ να ρωτησω για προγραμμα με εκπτωση;

ότι δεν καταλαβαίνεις να ρωτάς ,πολύ συγκεκριμένα πράγματα , όχι γενικές ερωτήσεις

σκοπός είναι να καταλάβεις τι παίζει με τιμές στα διάφορα προγράμματα , όχι να μαζέψεις απόψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, myst77 είπε

μα δεν ξερω τι προγραμματα υπαρχουν , τα φωτα σας ζητάω όπως βοηθάω στο forum

δλδ το ποστ σου ξέφυγε ?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=59570407

το excel που αναφέρω το έχω σε μπλε γράμματα που σημαίνει υπερσύνδεσμος (λινκ) , που σε πάει στην προτεινόμενη τέρμα ψηλα καρφιτσωμένη ανάρτηση που δε διάβασες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=59474481

και

44 λεπτά πριν, korakios είπε

ότι δεν καταλαβαίνεις να ρωτάς ,πολύ συγκεκριμένα πράγματα ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πρωτο που σου απαντησε ο κορακιος σου εχει ενα λινκ "excel" . πατησε το και κατεβασε το και ανοιξε το ,πηγαινε στην καρτελα φυσικο αεριο . στη γραμμη 28 με κοκκινα γραμματα γραφει τιμη μεγαβατωρας , διπλα στο μπλε κουτακι γραψε την τρεχουσα τιμη ttf νομιζω 131 . θα εμφανιστουν στη στηλη C οι τιμες καθε παροχου ανα kwh στη στηλη D τα παγια και σην E το συνολικο κοστος ανα ετος (για καταναλωση 8000 κβω , αν θες κανεις δικη σου εκτιμηση και αλλαζεις την τιμη cell B27). Στη στηλη G βλεπεις τη χρονικη δεσμευση συμβολαιου. Στη στη΄λη Η χρησιμες παρατηρησεις. βαλτα κατω και παρε αποφαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Σε εμένα έβγαλαν λογαριασμό για το διάστημα 17/3 έως 17/5.

εγώ που ενεργοποίησα την εγκατάσταση 1/9/2022 (πρώτη έναυση) και είμαι με gas control (0,125) πότε να περιμένω λογαριασμό? Η ΕΔΑ (Θεσ/νίκη) πήρε μέτρηση 7/11/2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θέλω την γνώμη σάς, 23 Δεκεμβρίου λήγει το gas control και σκέφτομαι να μείνω στο benefit αλλά καλύτερο πιστεύεται είναι να ανανεώσω το συμβόλαιο για δύο χρονιά και να πάρω τα 50 ευρώ η να το αφήσω να ανανεωθεί αυτόματα και να μπορώ να φύγω οπότε θέλω χωρίς 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να πω κι εγω οτι μου ηρθε ενα 40αρι για τους μηνες Μαιο - Αυγουστο.

Να πω την αληθεια κι εμενα με ενοχλει που ερχεται ο λογαριασμος μετα απο τοσο καιρο, αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι εχω προγραμμα 0,05 μεχρι τον Μαρτιο, οποτε λεω οκ ας ειναι ετσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Καλημέρα θέλω την γνώμη σάς, 23 Δεκεμβρίου λήγει το gas control και σκέφτομαι να μείνω στο benefit αλλά καλύτερο πιστεύεται είναι να ανανεώσω το συμβόλαιο για δύο χρονιά και να πάρω τα 50 ευρώ η να το αφήσω να ανανεωθεί αυτόματα και να μπορώ να φύγω οπότε θέλω χωρίς 50 ευρώ.

Να περιμένεις, δύο χρόνια δέσμευση είναι πολλά για τέτοιες τιμές (TTF + κέρδος). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα , ειμαι  στην watt and volt , με πειραν απο ΙΡΩΝ ( μπλα ...μπλα ...μπλα ) ...., και απο  το Φυσικο αεριο , για ρευμα και αυτονομη θερμανση  αεριο, ............Ο  ΙΡΩΝ ..μου ειπε πως και εμεινες στην πανακριβει WATT , Το φυσικο αεριο βλεπω εχει καλες τιμες ( της ποιο φτηνες σημερα ) , λογο οτι δεν καταλαβαινω και πολλα και υπαρχουν πολλες παγιδες της οποιες δεν της λεν ,.....ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΩ .? (  καταναλωση ρευματος το τετραμεινο χειμωνος ειναι περιπου 1300-1500 και μετα 1000-1200 )

Επεξ/σία από sostos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

20 minutes ago, sostos said:

Καλημερα , ειμαι  στην watt and volt , με πειραν απο ΙΡΩΝ ( μπλα ...μπλα ...μπλα ) ...., και απο  το Φυσικο αεριο , για ρευμα και αυτονομη θερμανση  αεριο, ............Ο  ΙΡΩΝ ..μου ειπε πως και εμεινες στην πανακριβει WATT , Το φυσικο αεριο βλεπω εχει καλες τιμες ( της ποιο φτηνες σημερα ) , λογο οτι δεν καταλαβαινω και πολλα και υπαρχουν πολλες παγιδες της οποιες δεν της λεν ,.....ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΩ .? (  καταναλωση ρευματος το τετραμεινο χειμωνος ειναι περιπου 1300-1500 και μετα 1000-1200 )

 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...