Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ekrepali Βασικά ασχολήσου με τίποτα άλλο.

Το θέμα και η αναφορά μου αφορούσε μια έξτρα χρέωση που θα έρθει σε πελάτες της protergia αν και όταν διακόψουν. Καλό είναι να το ξέρουν για τους το αποκρύπτουν. Και αν έχουν πληρώσει εγγύηση θα τους τα ''φάνε" τα χρήματα, αν πλήρωναν με πάγια εντολή ας σκεφτούν αν θέλουν, μήπως την ακυρώσουν με την διακοπή.

Τώρα τι θα κάνει ο καθένας (αρκεί να είναι ενήμερος) αφορά τον ίδιο και όχι τον κάθε αργόσχολο που απαντάει σε όλους και για όλα και ερμηνεύει συμβόλαια και φεκ . Δεν θυμάμαι να ζητήθηκε και κάποια συμβουλή επί του θέματος από κανέναν στην πρώτη αναφορά μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, takislz είπε

ekrepali Βασικά ασχολήσου με τίποτα άλλο.

Το θέμα και η αναφορά μου αφορούσε μια έξτρα χρέωση που θα έρθει σε πελάτες της protergia αν και όταν διακόψουν. Καλό είναι να το ξέρουν για τους το αποκρύπτουν. Και αν έχουν πληρώσει εγγύηση θα τους τα ''φάνε" τα χρήματα, αν πλήρωναν με πάγια εντολή ας σκεφτούν αν θέλουν, μήπως την ακυρώσουν με την διακοπή.

Τώρα τι θα κάνει ο καθένας (αρκεί να είναι ενήμερος) αφορά τον ίδιο και όχι τον κάθε αργόσχολο που απαντάει σε όλους και για όλα και ερμηνεύει συμβόλαια και φεκ . Δεν θυμάμαι να ζητήθηκε και κάποια συμβουλή επί του θέματος από κανέναν στην πρώτη αναφορά μου.

 

Εμ αυτος φταιει που καθεται και σου εξηγει ρε φιλε. Και εμενα η δεη με χρεωσε το αντιστοιχο τελος ενεργοποιησης σε παροχη που ειχε διακοπη. Και θα βαζα ενα χιλιαρικο στοιχημα οτι ο καθε παροχος το χρεωνει απευθειας στον πελατη. Εκτος αν νομιζεις οτι οι παροχοι ειναι φιλανθρωποι.

Επεξ/σία από Manolo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, takislz είπε

Δεν θυμάμαι να ζητήθηκε και κάποια συμβουλή επί του θέματος από κανέναν στην πρώτη αναφορά μου.

τότε κακώς πόσταρες , οι υπόλοιποι τουλάχιστον κατάλαβαν , το τι θα κάνεις εσύ αδιάφορο , δε χρειάζεται όμως να ποστάρεις τις υποκειμενικές σου απόψεις γιατί μπερδεύεις και κόσμο που δε γνωρίζει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, takislz είπε

ekrepali Βασικά ασχολήσου με τίποτα άλλο.

Το θέμα και η αναφορά μου αφορούσε μια έξτρα χρέωση που θα έρθει σε πελάτες της protergia αν και όταν διακόψουν. Καλό είναι να το ξέρουν για τους το αποκρύπτουν. Και αν έχουν πληρώσει εγγύηση θα τους τα ''φάνε" τα χρήματα, αν πλήρωναν με πάγια εντολή ας σκεφτούν αν θέλουν, μήπως την ακυρώσουν με την διακοπή.

Τώρα τι θα κάνει ο καθένας (αρκεί να είναι ενήμερος) αφορά τον ίδιο και όχι τον κάθε αργόσχολο που απαντάει σε όλους και για όλα και ερμηνεύει συμβόλαια και φεκ . Δεν θυμάμαι να ζητήθηκε και κάποια συμβουλή επί του θέματος από κανέναν στην πρώτη αναφορά μου.

 

Θα ασχοληθώ με ό,τι θέλω... αν δε σου αρέσει ευχαρίστως κάνε με ban να μη διαβάζεις τα μηνύματα μου.

Εγώ δεν απαντάω μόνο σε σένα αλλά και σε όλους όσους διαβάζουν, ότι ανεξαρτήρως παρόχου που βρίσκονται θα πληρώσουν τέλος διακοπής αν διακόψουν τη παροχή. Αυτό είναι ευρέως γνωστό, δεν είναι κρυφό, είναι νόμος του κράτους. Ούτε ο πάροχος ούτε η ΕΔΑ είναι υποχρεωμένοι να σου επισυνάψουν όλους τους νόμους, τα ΦΕΚ, τις τροποποιήσεις (ολόκληρη βιβλιοθήκη χιλιάδων σελίδων που αφορά το φυσικό αέριο) όταν υπογράψεις μια σύμβαση. Οτιδήποτε γράφεται στην εφημερίδα της κυβερνήσεως, το έχεις λάβει γνώση (κι αυτό νόμος του κράτους).

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Walternet είπε

Eίμαι σε ανάλογη κατάσταση με τους 2-3 προηγούμενους στα μέσα του μήνα λήγει το 12μηνο συμβόλαιο της ΔΕΗ

 

-Πήρα τηλέφωνο  και μου είπαν προκειμένου να ανανεώσω όσο πιο κοντά στο τέλος του συμβολαίου να τηλεφωνήσω για ηχογράφηση\ανανέωση  εκεί γύρω στις 10 του μηνός-

και τα ερώτηματα 

1)Αν το αφήσω να ανανεωθεί αυτόματα με την λήξη

α) πηγαίνω στο ίδιο  myHomeGasBenefit με τις ίδιες ακριβώς χρεώσεις

 απλά χάνω τα 50€ της ανανέωσης

και παράλληλα

- δεν δεσμεύομαι χρονικά (γίνεται η σύμβαση αόριστη δηλαδή μπορώ να αποχωρίσω αζημίως όποια στιγμή θέλω?

-ή δεσμεύομαι για τον ίδιο χρόνο του myHomeGasBenefit 24 μήνες ?

 

2) Αν ανανεώσω όπως μου είπαν τηλεφωνικά στο myHomeGasBenefit 3-4 μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο μου

τότε επειδή σύμφωνα με το προηγούμενο συμβόλαιο

θα θεωρηθεί οτι  λύνω το συμβόλαιο (για να να ανανεώσω έστω και με την ίδια εταιρία την ΔεΗ)  και θα χρεωθώ 40€ για πρόωρη αποχώρηση?

Γιατί αν ισχύει το 2)

Δηλαδή για 50 - 40=10€  αναρρωτιέμαι αν για 10€ αξίζει τον κόπο να προχωρήσω σε 24μηνη δέσμευση για το ίδιο συμβόλαιο ιδίως αν  με την αυτόματη ανανέωση δεν υπάρχει χρονική δέσμευση και μπορώ να αποχωρήσω μελλοντικά αζημίως όποτε θέλω ?

 

 

 

Κερδίστε για όλη τη διάρκεια της σύμβασής σας

Προφανώς χάθηκε στις  πίσω σελίδες διαδοχικών απαντήσεων.

Αν κάποιος γνωρίζει ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Walternet είπε

Προφανώς χάθηκε στις  πίσω σελίδες διαδοχικών απαντήσεων.

όχι , δε χάθηκε , δες 2 σελίδες πίσω απο το αρχικό ποστ που έκανες

εννοείται να το επιβεβαιώσεις ο ίδιος μιας και δε μπορείς να ισχυριστείς έτσι είπαν στο τάδε μέλος του insomnia 😁

Στις 5/12/2022 στις 2:30 ΜΜ, ekrepali είπε

- Επιδότηση ΔΕΠΑ άγνωστο αν ισχύει για σταθερά... εξαρτάται απ'τη διατύπωση του επίσημου εγγράφου που θα λάβουν.

με την ευκαιρία , αν κάτσει καμιά στραβή (δε νομίζω) , πάρτε screenshot απο το site για "Τι είναι η Επιδότηση από το Κράτος;" και "Τι είναι η έκπτωση ΔΕΠΑ;"

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-fysiko-aerio/

δοκίμασα να το αποθηκεύσω στο wayback machine αλλά δεν κρατά τα επίμαχα σημεία

Spoiler

image.png.21840d82c62c5783e18791874ef4aabc.png

image.png.cd98334b5d95ea1a378d096b4c9cdb44.png 

 

Επεξ/σία από korakios
screenshots
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

όχι , δε χάθηκε , δες 2 σελίδες πίσω απο το αρχικό ποστ που έκανες

εννοείται να το επιβεβαιώσεις ο ίδιος μιας και δε μπορείς να ισχυριστείς έτσι είπαν στο τάδε μέλος του insomnia 😁

με την ευκαιρία , αν κάτσει καμιά στραβή (δε νομίζω) , πάρτε screenshot απο το site για "Τι είναι η Επιδότηση από το Κράτος;" και "Τι είναι η έκπτωση ΔΕΠΑ;"

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-fysiko-aerio/

δοκίμασα να το αποθηκεύσω στο wayback machine αλλά δεν κρατά τα επίμαχα σημεία

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.21840d82c62c5783e18791874ef4aabc.png

image.png.cd98334b5d95ea1a378d096b4c9cdb44.png 

 

Δοκίμασα εκτύπωση σε PDF, κρατάει τα επίμαχα σημεία αλλά όχι τα γραφικά.😄

 

 

 

Λογαριασμοί & χρεώσεις Φυσικού Αερίου ΔΕΗ.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 08/12 λήγει το συμβόλαιο με την ΔΕΗ (τίμιο 0,05€/kWh) και θα το αφήσω έτσι ώστε να πάω στο υφιστάμενο που έχει myHomeGasBenefit χωρίς χρονική δέσμευση και χωρίς το 50€ που δίνει φυσικά. Βέβαια δεν γνωρίζω τι παίζει με εγγύηση, αν θα με χρεώσουν καμία εγγύηση π.Χ.

Κοιτούσα και στον ΗΡΩΝ αλλά αυτό το ΤΤΦα που εχει και για το οποίο δεν ενημερώνει πως βγαίνει με έβαλε σε σκέψεις. Για παράδειγμα για 12/2022 η ΔΕΗ τελικά βγαίνει πιο φθηνή.

Προτιμώ να στήσω καραούλι και να περιμένω κανά περίεργο της ΔΕΗ πάλι παρά στον ΗΡΩΝ.

Επεξ/σία από alejsalonica
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανενας το mail της ΔΕΗ ωστε να στειλω γραπτα να ερθουν να μου κανουν καταμέτρηση στον μετρητη; Στην ΔΕΠΑ θεσσαλονικης μου είπαν οτι γινετε μονο μεσω του παροχου, πηρα τηλεφωνο αλλα αμα προβω σε καταγγελια αργοτερα να εχω κατι σε χαρτι να προσκομισω.. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατοπιν επικοινωνιας μου με την ΔΕΗ , το ενα απο τα 2 gas control που εχω ληγει 17/12/22.

ρωτησα την κα στην εξυπηρετηση και με ενημερωσε και αυτη το ιδιο , οτι αν γινει ανανεωση με αιτηση του πελατη τρεχει προμο εως τελη Δεκεμβριου ,50€ στην ανανεωση στον πρωτο λογαριασμο , με δεσμευση ομως 24μηνες.

αλλιως αν δε γινει καμια ενεργεια , μπαινουμε στο νεο προγραμμα, δεν υπαρχει ομως δεσμευση , αλλα ουτε και 50€.

 

θεωρω οτι δεν αξιζει τον κοπο για τα 50€ , να κλειδωσει καποιος για 24 μηνες.

Επεξ/σία από kostakiss
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Brown είπε

Ξερει κανενας το mail της ΔΕΗ ωστε να στειλω γραπτα να ερθουν να μου κανουν καταμέτρηση στον μετρητη; Στην ΔΕΠΑ θεσσαλονικης μου είπαν οτι γινετε μονο μεσω του παροχου, πηρα τηλεφωνο αλλα αμα προβω σε καταγγελια αργοτερα να εχω κατι σε χαρτι να προσκομισω.. ευχαριστω

Εννοείς την ΕΔΑ ΘΕΣΣ. Να στείλεις στην ΕΔΑ ΘΕΣΣ mail με το αίτημα σου και να λάβεις αρχικά από αυτούς γραπτή απάντηση. Όχι τηλεφωνικά. [email protected] & διάβασε αυτά που λέει εδώ https://www.edathess.gr/kataxwrhsh-endeikshs-metrhth/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Ηθελα να ρωτησω εαν εχει ερθει σε καποιον λογαριασμοσ τησ δεη για το αεριο η ειναι σαν τον αγιο βασιλη (ερχεται νυχτα και δεν τον βλεπεισ ποτε...). Τραγικες καταστασεις!

Μόλις τώρα, agaviot είπε

Καλησπερα παιδια. Ηθελα να ρωτησω εαν εχει ερθει σε καποιον λογαριασμοσ τησ δεη για το αεριο η ειναι σαν τον αγιο βασιλη (ερχεται νυχτα και δεν τον βλεπεισ ποτε...). Τραγικες καταστασεις!

επισησ εαν υπαρχει καποιοσ τροποσ επικοινωνιασ μαζι τουσ εκτοσ απο τηλεφωνικο κεντρο οπου το μονο που λενε ειναι πωσ αναμενονται προσεχωσ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, agaviot είπε

Καλησπερα παιδια. Ηθελα να ρωτησω εαν εχει ερθει σε καποιον λογαριασμοσ τησ δεη για το αεριο η ειναι σαν τον αγιο βασιλη (ερχεται νυχτα και δεν τον βλεπεισ ποτε...). Τραγικες καταστασεις!

επισησ εαν υπαρχει καποιοσ τροποσ επικοινωνιασ μαζι τουσ εκτοσ απο τηλεφωνικο κεντρο οπου το μονο που λενε ειναι πωσ αναμενονται προσεχωσ...

ολοι περιμενουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε εδώ τι μου απάντησε η ΔΕΗ στο Myrae.

Spoiler

Η έκδοση λογαριασμών φυσικού αερίου γίνεται από τον μήνα Νοέμβριο έως και τον Μάιο, καθώς τους καλοκαιρινούς μήνες δεν υπάρχει ιδιαίτερη κατανάλωση.  Προκειμένου να εκδοθεί λογαριασμός θα πρέπει να έχει προηγηθεί η προώθηση εκκαθαριστικής ένδειξης του μετρητή από την ΕΔΑ.  Κατόπιν αυτού σας γνωρίζουμε ότι η υπηρεσία μας θα προχωρήσει σε έκδοση λογαριασμού όταν η ΕΔΑ μας προωθήσει ενδείξεις για εκκαθαριστικό λογαριασμό, καθώς η εταιρεία μας δεν εκδίδει έναντι λογαριασμούς.  Συνεπώς θα πρέπει να υποβληθεί αίτημα στην υπηρεσία της ΕΔΑ προκειμένου να ενημερωθείτε σχετικά με την διαδικασία της καταμέτρησης.

Η ΕΔΑ ήρθε και πήρε καταμέτρηση στις 2/11, το έχω επιβεβαιώσει τηλεφωνικώς... και προφανώς αύριο θα το ζητήσω γραπτώς ώστε να επισυνάψω την απάντηση στο MyRAE. Ή σκέφτομαι καλύτερα όταν πάρω γραπτώς την απάντηση απ'την ΕΔΑ, να κλείσω το υπάρχον αίτημα και να ανοίξω νέο υπόψιν ΔΕΗ και ΕΔΑ μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Κοιτάξτε εδώ τι μου απάντησε η ΔΕΗ στο Myrae.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Η έκδοση λογαριασμών φυσικού αερίου γίνεται από τον μήνα Νοέμβριο έως και τον Μάιο, καθώς τους καλοκαιρινούς μήνες δεν υπάρχει ιδιαίτερη κατανάλωση.  Προκειμένου να εκδοθεί λογαριασμός θα πρέπει να έχει προηγηθεί η προώθηση εκκαθαριστικής ένδειξης του μετρητή από την ΕΔΑ.  Κατόπιν αυτού σας γνωρίζουμε ότι η υπηρεσία μας θα προχωρήσει σε έκδοση λογαριασμού όταν η ΕΔΑ μας προωθήσει ενδείξεις για εκκαθαριστικό λογαριασμό, καθώς η εταιρεία μας δεν εκδίδει έναντι λογαριασμούς.  Συνεπώς θα πρέπει να υποβληθεί αίτημα στην υπηρεσία της ΕΔΑ προκειμένου να ενημερωθείτε σχετικά με την διαδικασία της καταμέτρησης.

Η ΕΔΑ ήρθε και πήρε καταμέτρηση στις 2/11, το έχω επιβεβαιώσει τηλεφωνικώς... και προφανώς αύριο θα το ζητήσω γραπτώς ώστε να επισυνάψω την απάντηση στο MyRAE. Ή σκέφτομαι καλύτερα όταν πάρω γραπτώς την απάντηση απ'την ΕΔΑ, να κλείσω το υπάρχον αίτημα και να ανοίξω νέο υπόψιν ΔΕΗ και ΕΔΑ μαζί.

Αυτοματοποιημένη απάντηση φαίνεται , καλύτερα πάρε γραπτώς απο ΕΔΑ για να μην περιμένεις να απαντήσει μέσω της πλατφόρμας (δλδ κράτα το υπάρχων αίτημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...