Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jk21 είπε

 σε αυτη την περιπτωση σκεφτομαι χρηση μονο τους χειμερινους μηνες .Ποια ειναι αυτη τη στιγμη η καλυτερη προταση για ενα συμβολαιο χωρις δεσμευσεις μεγαλου διαστηματος και τι κοστος εχει πανω κατω το μηνα αν γινεται μικρη εως μηδενικη χρηση  ;

αν θες κάνε edit (άσε το παραπάνω μόνο δηλαδή) μην πλακώσουν οι insomniacs με oftopic και σπαμαριστεί το θέμα

κάνω update σε λίγο

_____________________________________________

@jk21 κατέβασε το excel και βάλε τιμή TTF που νομίζεις θα παίξει χειμώνα καθώς και τα λίγα kw που θα κάψεις (άγνωστο , μη ρωτάς πόσα θα είναι,δεν υπάρχει απάντηση)

Θα πρότεινα Ηρών FX μιας και έχει :

20€ παραμονής 1ου χρόνου,τα πάγια των καλοκαιρινών μηνών Ιούνιο, Ιούλιο και Αύγουστο. 50€ εγγραφής ηλεκτρονικά

( τα 70€ δεν υπολογίζονται )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την επεξεργασια οκ καταλαβα , το εκανα ηδη ... με τα ttf και το αρχειακι δεν βγαζω ακρη γιατι απο φυσικο αεριο δεν εχω ασχοληθει καθολου .... δεν βλεπω που βαζουμε αυτη την τιμη στο αρχειο .... Αν καταλαβα καλα απο το διαγραμμα στο λινκ , καπου 180 πρεπει να βαλω  . Ηρωνα εβαλα στο σπιτι (και στο φοιτητικο και πριν λιγες μερες και στο δικο μου ) στο ρευμα ... Βεβαια απ το αρχειακι καταλαβαινω οτι στο αεριο δεν παιζει χρηση για λιγους μηνες και ευκολη αλλαγη παροχου ή διακοπη προσωρινη ... θελει 12μηνο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jk21 είπε

με την επεξεργασια οκ καταλαβα , το εκανα ηδη ...

ωραίος

1 λεπτό πριν, jk21 είπε

με τα ttf και το αρχειακι δεν βγαζω ακρη γιατι απο φυσικο αεριο δεν εχω ασχοληθει καθολου .... δεν βλεπω που βαζουμε αυτη την τιμη στο αρχειο .... Αν καταλαβα καλα απο το διαγραμμα στο λινκ , καπου 180 πρεπει να βαλω  .

στο κελί Β29 βάζεις και παίξε με τιμές υπεραισιόδοξες απο 100 και ανέβα μέχρι 250 , δυστυχώς μεταβάλλονται συνεχώς

3 λεπτά πριν, jk21 είπε

Βεβαια απ το αρχειακι καταλαβαινω οτι στο αεριο δεν παιζει χρηση για λιγους μηνες και ευκολη αλλαγη παροχου ή διακοπη προσωρινη ... θελει 12μηνο ...

ναι , δεν είναι όπως το ρεύμα εύκολο , αλλά γιατί λες 12μηνο? δεν έχουν όλα δέσμευση ... εκτός αν εννοείς το 20ρικο δώρο στη συγκεκριμένη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου βρηκα το σημειο που λες ( που να το βρω οταν το ειχα να προβαλλει προγραμματα ρευματος χαχαχα ) αλλαζοντας την επιλογη σε αεριο , δεν με αφηνει να επεξεργαστω το αρχειο αλλα λεει να κανω αιτημα στο συντακτη ... το εκανα ... 

* off topic  ... ο Θεος σε εχει οπλισει με μεγαλη υπομονη για να ανεχεσαι καθε μερα ενα σωρο σαν εμενα χαχα  (ευχαριστω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jk21 είπε

Αφου βρηκα το σημειο που λες ( που να το βρω οταν το ειχα να προβαλλει προγραμματα ρευματος χαχαχα ) αλλαζοντας την επιλογη σε αεριο , δεν με αφηνει να επεξεργαστω το αρχειο αλλα λεει να κανω αιτημα στο συντακτη ... το εκανα ... 

ναι ,λογικο είναι να μην μπορείς να το επεξεργαστείς , φαντάσου να το έκαναν όλοι επεξεργασία τι θα γινόταν 😛

γιαυτό και το κατεβάζεις (αρχείο αποθήκευση ως) :)

αν δεν έχεις msoffice ή το δωρεάν libreoffice μπορείς να το αποθηκεύσεις και στο google drive σου και να το δουλεύεις online

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

η ποιήτρια έκανε λάθος μιας και η νομοθεσία υπερισχύει

η εκπροσώπηση ξεκινά με την καταμέτρηση της ΕΔΑ , όπου και τότε ξεκινά να μετρά και ο χρόνος του συμβολαίου

Άρθρο 42

δε γίνεται να χρεώνει η ΔΕΗ kw ημερών που αφορούν περίοδο προηγούμενου πάροχου

Οκ, όποτε συνεχίζω τις αρχάριες ερωτήσεις μου:

Στον τελευταίο λογαριασμό που έλαβα από τη Φυσικό Αέριο, γράφει επόμενη καταμέτρηση 4/11/22. Άρα τότε θα έρθουν από την ΕΔΑ κι από τότε ξεκινά η χρέωση μου από τη ΔΕΗ. Σωστά;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πάρα τις απορίες μου επιπέδου βου+α=βα. (ή βουά;;;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Stavros82t είπε

Στον τελευταίο λογαριασμό που έλαβα από τη Φυσικό Αέριο, γράφει επόμενη καταμέτρηση 4/11/22. Άρα τότε θα έρθουν από την ΕΔΑ κι από τότε ξεκινά η χρέωση μου από τη ΔΕΗ. Σωστά;

όχι ,νωρίτερα παίζει να έρθουν για καταμέτρηση (τότε και ξεκινά η χρέωση στη ΔΕΗ)  , στο λινκ που σου παρέθεσα γράφει τα μέγιστα χρονικά περιθώρια , δες αυτό το ποστ που έχω κρατήσει

________________________________________________

27 λεπτά πριν, dimips είπε

Ειπα στη Ζενίθ οτι δεν με συμφέρει κάποιο πρόγραμμα της, και σήμερα με κάλεσε και μου είπε να συνεχίσω αυτο το συμβόλαιο που είχα εως το Δεκέμβριο και βλέπουμε.

Το συμβόλαιο είναι 25 ευρώ το μήνα αέριο και 42 ηλεκτρικό με πάγια εντολή. Οι τιμές ειναι σταθερές. Για το ηλεκτρικό είναι 0.09 €/kwh. Για το αέριο είναι 0.04 €/kwh.

δλδ είναι πρόγραμμα αερίου με πακέτο και για 25€/μήνα έχεις 25/0,04=625kw/μήνα περιθώριο να κάψεις ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, korakios said:

όχι ,νωρίτερα παίζει να έρθουν για καταμέτρηση (τότε και ξεκινά η χρέωση στη ΔΕΗ)  , στο λινκ που σου παρέθεσα γράφει τα μέγιστα χρονικά περιθώρια , δες αυτό το ποστ που έχω κρατήσει

________________________________________________

δλδ είναι πρόγραμμα αερίου με πακέτο και για 25€/μήνα έχεις 25/0,04=625kw/μήνα περιθώριο να κάψεις ?

Όχι. Μέχρι τις 500kwh. Αλλιώς η χρέωση πάει όπως φαίνεται στις εικόνες που επισυνάπτω. Μαζί και οι όροι για εκκαθάριση.

Screenshot_20221010-235532.png

Screenshot_20221010-235831.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimips είπε

Όχι. Μέχρι τις 500kwh. Αλλιώς η χρέωση πάει όπως φαίνεται στις εικόνες που επισυνάπτω. Μαζί και οι όροι για εκκαθάριση.

Spoiler


Screenshot_20221010-235532.png

Screenshot_20221010-235831.png

 

αν μπορείς βάλε τις φωτό σε spoiler

σούπερ είναι η τιμή , απορώ που δε στο έκοψαν ,έχε το νου σου για υποσημειώσεις και ψιλά γράμματα για τυχών αλλαγές στο λογαριασμό σου, 

το θέμα είναι τι θα παίζει απο προγράμματα το Δεκέμβριο που θα λήξει και ποιες οι τιμές χοντρικής τότε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

αν μπορείς βάλε τις φωτό σε spoiler

σούπερ είναι η τιμή , απορώ που δε στο έκοψαν ,έχε το νου σου για υποσημειώσεις και ψιλά γράμματα για τυχών αλλαγές στο λογαριασμό σου, 

το θέμα είναι τι θα παίζει απο προγράμματα το Δεκέμβριο που θα λήξει και ποιες οι τιμές χοντρικής τότε ...

Μια παρατήρηση μόνο για το πρόγραμμα που έδωσε, η κατανάλωση είναι σε κυβικά και όχι kwh και είναι για 1 έτος κατανάλωσης, όχι μήνα.

Πραγματικά έως το 2019 που ήταν εμπορικά διαθέσιμο δεν υπήρχε λογική να πας σε αυτό γιατί υπήρχε το fix με πολύ καλύτερη τιμή και πάγιο (δε μιλάω για τα άλλα που είχαν ακόμα καλύτερη κυμαινόμενη) αλλά τέλος πάντων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Μια παρατήρηση μόνο για το πρόγραμμα που έδωσε, η κατανάλωση είναι σε κυβικά και όχι kwh και είναι για 1 έτος κατανάλωσης, όχι μήνα.

ναι , επι 11,5 περίπου είναι ή 500*11,5=5750kw/έτος η 1η κλίμακα

3 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Πραγματικά έως το 2019 που ήταν εμπορικά διαθέσιμο

έως 7/10/21 ήταν το δικό του pack v2

5 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

δεν υπήρχε λογική να πας σε αυτό γιατί υπήρχε το fix με πολύ καλύτερη τιμή και πάγιο (δε μιλάω για τα άλλα που είχαν ακόμα καλύτερη κυμαινόμενη) αλλά τέλος πάντων.

εννοείται ποτέ δεν ήταν ανταγωνιστικά , απλά απο πέρυσι μια χαρά την έβγαλε (αφού δεν έκλεισε με 0,02 τότε στη ΔΕΗ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι σωστά υπάρχει και v2 και v3. Ήθελα να γράψω πως για το v1 τότε δεν υπήρχε κανένας λόγος ύπαρξης γι' αυτή την αιδία για πρόγραμμα που τώρα μας φαίνεται καλό (στις επομένες εκδόσεις του πλέων)

Βέβαια όπως είχες πει και σε εμένα θα φανεί απο Δεκέμβρη τι θα υπάρχει απο προγράμματα και μου φαίνεται πως ο φίλος δεν κάνει καλά που κάθεται ακόμη σε αυτούς με το τυράκι που του δίνουν τώρα που δε καίει και τίποτα.

Εγώ την έκανα για ΔΕΗ τελικά παρ'ότι είχα και εγώ καλό πρόγραμμα ζενιθ έως Ιανουάριο (fix 8cent)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι διαβάζω το καλύτερο πρόγραμμα είναι το δεη benefit σωστά;

Στο σπίτι υπάρχει zenith t2 σε άλλο όνομα. Μπορώ να κάνω αίτηση διακοπής με zenith και ταυτόχρονα σύνδεσης στη δεη;

Το excel υπολογίζει και τη προσφορά -30% της δεη για αυτό έχει πολλαπλασιαστή 0,7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Αποτι διαβάζω το καλύτερο πρόγραμμα είναι το δεη benefit σωστά;

Σωστά

 

30 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Στο σπίτι υπάρχει zenith t2 σε άλλο όνομα. Μπορώ να κάνω αίτηση διακοπής με zenith και ταυτόχρονα σύνδεσης στη δεη;

Μην κάνεις αίτηση διακοπής γιατί θα σου κόψουν το αέριο. Κάνε απλά μεταφορά στη ΔΕΗ. 

 

30 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Το excel υπολογίζει και τη προσφορά -30% της δεη για αυτό έχει πολλαπλασιαστή 0,7;

Ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Μην κάνεις αίτηση διακοπής γιατί θα σου κόψουν το αέριο. Κάνε απλά μεταφορά στη ΔΕΗ.

Οπότε η διαδικασία είναι να πάω στη δεή και να κάνω αίτηση για να μπω στο πρόγραμμα benefit; Το ότι είναι σε άλλο όνομα και άλλη εταιρία δεν υπάρχει πρόβλημα τα κανονίζουν αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...