Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, libera είπε

Από ότι μου είπε, τιμολογειται στη νέα τιμή από την ημερομηνία καταγραφής εκ νέου της ένδειξης.

Η επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση για μένα είναι 1-10 Νοεμβρίου (έχουν καταργηθεί οι επιτόπιες τον Σεπτέμβρη).

https://www.edathess.gr/kataxwrhsh-endeikshs-metrhth/periodikotita-katametrisis-fysikou-aeriou/

Που σημαίνει ότι απ'τη λήξη του προγράμματος μέχρι τη καταμέτρηση θα τιμολογηθούμε με TTF σκέτο, αν ισχύει αυτό που είχανε πει σε ένα συμφορουμήτη.

1-10 Σεπτέμβρη θα έστελνα μέτρηση έναντι... θα ρωτήσω τη ΔΕΗ αν γίνεται να τη λάβει υπόψιν για την αλλαγή προγράμματος.

Καλύτερα να χάσω 15 μέρες απ'το 0.02, παρά να ρισκάρω 45 μέρες σε βασικό τιμοκατάλογο.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σε μένα υποτίθεται έγινε καταμέτρηση 16/6 κι ακόμα να βγει λογαριασμός.

Eμένα έβγαλαν εκκαθαριστικό 27/5 (τον ανέβασαν στο ebill αρχές Ιουνίου) με δική μου ένδειξη αρχές Μαϊου, ενώ η ΕΔΑ πήρε επιτόπια μια μέρα αργότερα. Και στον Κοράκιο έστειλαν λογαριασμό που επίσης είχε στείλει δική του ένδειξη. Μάλιστα οι λογαριασμοί που μας έστειλαν αναγράφονται ως εκκαθαριστικοί.

Ήταν περίεργη η φάση από τότε που έστειλαν τους λογαριασμούς του Μαρτίου και έγραφε επόμενη καταμέτρηση το Νοέμβριο λες και είχαν σκοπό να μη λάβουν υπόψιν τις επιτόπιες καταμετρήσεις της ΕΔΑ τον Μάιοκαι τις εκτιμήσεις της ΕΔΑ τον Σεπτέμβριο. Αλλά τις δικές μας μετρήσεις τις έλαβαν υπόψιν... ό,τι να'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, ekrepali said:

Eμένα έβγαλαν εκκαθαριστικό 27/5 (τον ανέβασαν στο ebill αρχές Ιουνίου)

Παρομοίως κι ο λογαριασμός 27/5 (καταμέτρηση 19/4)  έγραφε επόμενη καταμέτρηση 16/6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Παρομοίως κι ο λογαριασμός 27/5 (καταμέτρηση 19/4)  έγραφε επόμενη καταμέτρηση 16/6.

1443.jpg.7e74987499b30a7df1c4994cdba39906.jpg

Είσαι στην 4η περίοδο με επόμενη επιτόπια καταμέτρηση 16/10 - 31/10 (η εκτιμόμενη ήταν αυτή που πέρασε τον Ιούνιο). Προφανώς αγνόησαν την εκτίμηση της ΕΔΑ και δε σου έστειλαν για τον Ιούνιο, ενώ αν είχες στείλει ένδειξη μπορεί να σου έβγαζαν λογαριασμό.

Εγώ είμαι στην 1η περίοδο με επόμενη εκτιμόμενη 1/9-15/9 (θα στείλω δική μου για σιγουριά) και επόμενη επιτόπια 1/11 - 15/11.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, ekrepali said:

 

Είσαι στην 4η περίοδο με επόμενη επιτόπια καταμέτρηση 16/10 - 31/10 (η εκτιμόμενη ήταν αυτή που πέρασε τον Ιούνιο)

Εγώ είμαι στην 1η περίοδο με επόμενη εκτιμόμενη 1/9-15/9 και επόμενη επιτόπια 1/11 - 15/11.

 

Άρα ο λογαριασμός έγραφε ό,τι να 'ναι για επόμενη καταμέτρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Άρα ο λογαριασμός έγραφε ό,τι να 'ναι για επόμενη καταμέτρηση?

Τον Ιούνιο (για 3η-4η περίοδο τιμολόγησης) και τον Σεπτέμβρη (για 1η-2η περίοδο τιμολόγησης) δε γίνονται πλέον καταμετρήσεις... στέλνει η ΕΔΑ πλέον κατ'εκτίμηση βάσει ιστορικού. Κανονικά οι πάροχοι πρέπει να βγάζουν λογαριασμούς, η ΔΕΗ τον παίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια!!

Σε μας που ληγει το gas control με 0.05 αρχες δεκεμβριου τι εχεται να προτεινεται τωρα που ειναι νωρις?

Δεν εχω παρακολουθησει τπτ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Kαλησπερα παιδια!!

Σε μας που ληγει το gas control με 0.05 αρχες δεκεμβριου τι εχεται να προτεινεται τωρα που ειναι νωρις?

Δεν εχω παρακολουθησει τπτ.....

Gas control με 0.12 δε προλαβαίνεις, το επόμενο άγνωστο τι τιμή θα έχει. Οπότε:

Ή περιμένεις να δεις τις νέες τιμές του Gas Control (αν είναι ας πούμε 0.13 ίσως θεωρείται καλή τιμή). Αν είναι πολύ παραπάνω, κοιτάς για κυμαινόμενο (θα έχει λήξει όμως το τωρινό Benefit, άγνωστο τι έκπτωση θα δίνει το επόμενο που θα ανακοινώσουν το Σεπτέμβρη). Δηλαδή αν περιμένεις, μάλλον στο τέλος θα καταλήξεις το ΗΡΩΝ FX.

Ή θα υπογράψεις ΔΕΗ benefit ως 30/8. Η ενεργοποίηση θα γίνει στην επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση (κοίτα το λογαριασμό σου, μάλλον Νοέμβριο) και θα πληρώσεις 50 ευρώ ρήτρα για το σπάσιμο του gas control.

ΥΓ: Αν πας ΗΡΩΝ τίποτα δε σου εξασφαλίζει ότι δε θα ανεβάσουν τιμές (ή θα μειώσουν την έκπτωση) μετά το 6μηνο.

ΥΓ2: Η ΔΕΗ έχει αποδείξει ότι δεν πειράζει τα συμβόλαιο, αυτό είναι θετικό. Όμως τίποτα δε μας εξασφαλίζει ότι η χρέωση τα επόμενα 2 χρόνια θα συνεχίζει να γίνεται βάσει TTF (μπορεί να υπάρξουν αλλαγές σε πανευρωπαϊκό επίπεδο). Σ'αυτό το ενδεχόμενο τιμολογείσαι με τον νέο τρόπο που θα ανακοινώσει ο πάροχος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Gas control με 0.12 δε προλαβαίνεις, το επόμενο άγνωστο τι τιμή θα έχει. Οπότε:

Ή περιμένεις να δεις τις νέες τιμές του Gas Control (αν είναι ας πούμε 0.13 ίσως θεωρείται καλή τιμή). Αν είναι πολύ παραπάνω, κοιτάς για κυμαινόμενο (θα έχει λήξει όμως το τωρινό Benefit, άγνωστο τι έκπτωση θα δίνει το επόμενο που θα ανακοινώσουν το Σεπτέμβρη). Δηλαδή αν περιμένεις, μάλλον στο τέλος θα καταλήξεις το ΗΡΩΝ FX.

Ή θα υπογράψεις ΔΕΗ benefit ως 30/8. Η ενεργοποίηση θα γίνει στην επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση (κοίτα το λογαριασμό σου, μάλλον Νοέμβριο) και θα πληρώσεις 50 ευρώ ρήτρα για το σπάσιμο του gas control.

ΥΓ: Αν πας ΗΡΩΝ τίποτα δε σου εξασφαλίζει ότι δε θα ανεβάσουν τιμές (ή θα μειώσουν την έκπτωση) μετά το 6μηνο.

ΥΓ2: Η ΔΕΗ έχει αποδείξει ότι δεν πειράζει τα συμβόλαιο, αυτό είναι θετικό. Όμως τίποτα δε μας εξασφαλίζει ότι η χρέωση τα επόμενα 2 χρόνια θα συνεχίζει να γίνεται βάσει TTF (μπορεί να υπάρξουν αλλαγές σε πανευρωπαϊκό επίπεδο). Σ'αυτό το ενδεχόμενο τιμολογείσαι με τον νέο τρόπο που θα ανακοινώσει ο πάροχος.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

Το benefit ποσο βγαινει περιπου η kwh?

Και αμα θελω να παω τωρα σε benefit τι διαδικασια εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

 

Το benefit ποσο βγαινει περιπου η kwh?

Και αμα θελω να παω τωρα σε benefit τι διαδικασια εχει?

Παίρνεις τηλέφωνο, σου στέλνουν τη σύμβαση, υπογράφεις, αυτά.

Ενεργοποείται όταν ξαναπεράσει τεχνικός της ΕΔΑ για καταμέτρηση (Νοέμβριο? ) εκτός κι αν η ΔΕΗ λάβει υπόψιν και την εκτιμόμενη ένδειξη του καλοκαιριού (Σεπτέμβριο αν είναι είσαι στο 3ο ή 4ο γκρουπ) και ενεργοποιηθείς απ'το Σεπτέμβριο με το Benefit. Τα έχω γράψει χτες.

Το πόσο βγαίνει μπορείς να το δεις στο excel του κοράκιου... βάζεις TTF 200, τελική τιμή 0.17.

Αν θα πέσει ή αν θα εκτοξευτεί κι άλλο το TTF το χειμώνα, πας σε μελλοντολόγο ή χαρτορίχτρα.

Το πόσο θα έχει το Gas Control από Σεπτέμβρη δε ξέρεις, κι όταν το μάθεις μάλλον θα είναι ακριβότερο και το Benefit.

Tζόκερ είναι η κατάσταση, δε μπορώ να σου προτείνω τι να κάνεις.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μεταφερθεί στην ΔΕΗ από 7/4 αλλά ακόμα δεν έχω πάρει κανένα λογαριασμό, επίσης δεν έχω ρεύμα στην ΔΕΗ για να μπω στο ebill.

Από την ΦΑ αττικης που ήμουν πριν, συνεχίζω να μπαινω στο myaccount, οπου τελευταία καταμέτρηση δείχνει 6/4 (μέχρι τότε έγινε και η τελευταία τιμολόγηση) ενώ ο λογαριασμός έλεγε επόμενη καταμέτρηση 16/5

Όταν είχα πάρει τηλ στην ΔΕΗ κάπου το μάιο για να μου δώσουν τον αριθμό πελάτη μου είπαν οτι δεν έχω μέχρι να εκδοθεί λογαριασμός.

Παίζει να έχουν κάνει καταμέτρηση τον Μαιο κι απλα να αργούν να εκδώσουν τον λογαριασμό; απ ότι είχα διαβάσει στο τοπικ με το επιδομα θερμανσης, αργεί αρκετά στην έκδοση η ΔΕΗ. Μπορώ να κάνω κάτι ή να περιμένω λογαριασμό Νοέμβριο-Δεκέμβριο 😂

Επεξ/σία από SofoS@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Παίρνεις τηλέφωνο, σου στέλνουν τη σύμβαση, υπογράφεις, αυτά.

Ενεργοποείται όταν ξαναπεράσει τεχνικός της ΕΔΑ για καταμέτρηση (Νοέμβριο? ) εκτός κι αν η ΔΕΗ λάβει υπόψιν και την εκτιμόμενη ένδειξη του καλοκαιριού (Σεπτέμβριο αν είναι είσαι στο 3ο ή 4ο γκρουπ) και ενεργοποιηθείς απ'το Σεπτέμβριο με το Benefit. Τα έχω γράψει χτες.

Το πόσο βγαίνει μπορείς να το δεις στο excel του κοράκιου... βάζεις TTF 200, τελική τιμή 0.17.

Αν θα πέσει ή αν θα εκτοξευτεί κι άλλο το TTF το χειμώνα, πας σε μελλοντολόγο ή χαρτορίχτρα.

Το πόσο θα έχει το Gas Control από Σεπτέμβρη δε ξέρεις, κι όταν το μάθεις μάλλον θα είναι ακριβότερο και το Benefit.

Tζόκερ είναι η κατάσταση, δε μπορώ να σου προτείνω τι να κάνεις.

 

Τι ζουμε ρε φιλε.....

0.17 με τα σημερινα δεδομενα....

Λες να ανεβει τοσο πολυ το gas control απο σεπτεμβριο?

Κατι τελευταιο,εαν αφησω και ληξη η συμβαση τον δεκεμβριο τι γινεται?

Σε πιο προγραμμα παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Λες να ανεβει τοσο πολυ το gas control απο σεπτεμβριο?

Κατι τελευταιο,εαν αφησω και ληξη η συμβαση τον δεκεμβριο τι γινεται?

Σε πιο προγραμμα παει?

Aν τα futures είναι 200, λογικό να ανέβει και το Gas Control. Για μένα το 0.16 είναι πάρα πολύ αισιόδοξη πρόβλεψη... λίγο κάτω από 0.20 η λογική πρόβλεψη. Ή μπορεί να το κόψουν κι εντελώς, άλλωστε η ΔΕΗ είναι μοναδικός πάροχος πλέον με σταθερό πρόγραμμα.

Αν η σύμβαση λήξει και δε κάνεις τίποτα, μάλλον θα τιμολογείσαι με σκέτο ΤΤF+0.04  χωρίς έκπτωση (βασικός τιμοκατάλογος). Δηλαδή 0.24 με τα τωρινά δεδομένα.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ekrepali είπε

Η επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση για μένα είναι 1-10 Νοεμβρίου (έχουν καταργηθεί οι επιτόπιες τον Σεπτέμβρη).

Αυτό που αναφέρεις αφορά τις τακτικές καταμετρήσεις.Σύμφωνα με τη ΔΕΗ όταν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες που αφορούν το νέο συμβόλαιο και οριστικοποιηθεί ,κάνει αίτημα στην ΕΔΑ ΘΕΣ και γίνεται νέα καταμέτρηση(Τη διαδικασία αυτή μου την επιβεβαίωσαν και από ΕΔΑ ΘΕΣ).

Βέβαια αυτά πρέπει να επαληθευτούν στην πράξη.

Επεξ/σία από libera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...