Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

  

2 λεπτά πριν, sdaoulas είπε

. Αν η σταθερη τιμη (που πλεον ειναι αρκετα μεγαλη) συμφερει μακροπροθεσμα (1 ετος τουλαχιστον) απο την τιμη με TTF. Αυτο πρεπει να δουμε. 

Δείτε που χρησιμεύει το κατακάθι του καφέ! - Newsbomb

μεγάλο δρόμο θα διαβεί

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screenshot_2022-06-14-17-20-58-674_com.android.chrome.jpg.eab766d41ce8839142fa352731989b7e.jpg

 

Λίγο πριν τραβήξω το screenshot πήγε πάνω από 100. 

@korakiosτο gas home fix είναι σίγουρα σταθερό, λογικά πρόσφατα έβαλαν τους ίδιους γενικούς όρους σε όλα τα προγράμματα και το fix έχει πλέον ειδικό όρο που αναιρεί τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Θα έλεγα να το βάλεις στα σταθερά με υποσημείωση 'προσοχη να αναγράφει στους όρους ότι είναι σταθερό χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής'

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

και το fix έχει πλέον ειδικό όρο που αναιρεί τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

που το έχει? το έψαχνα

αν δεν έγραφε πριν μέρες καθαρά οτι έβαζε ρήτρα δε θα το σκάλιζα το θέμα

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Θα έλεγα να το βάλεις στα σταθερά με υποσημείωση 'προσοχη να αναγράφει στους όρους ότι είναι σταθερό χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής'

μπήκε και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, korakios είπε

που το έχει? το έψαχνα

αν δεν έγραφε πριν μέρες καθαρά οτι έβαζε ρήτρα δε θα το σκάλιζα το θέμα

Το χε πάρει το μάτι μου σε ένα γνωστό που υπέγραψε με 0.05 τελευταία στιγμή.

Το αστείο είναι ότι τώρα ρώτησα στο chat και μου είπε η εκπρόσωπος ότι έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. 

Μόλις ανέφερα τους ειδικούς όρους μου λέει δε ξέρω... για ποιο εξειδικευμένη εξυπηρέτηση πάρτε τηλέφωνο.😄

Θα πάρω σε λίγο και θα σου πω σίγουρα, θα ζητήσω τους ειδικούς όρους.

edit: Πήρα τηλέφωνο, ο εκπρόσωπος ήταν κατηγορηματικός ότι το πρόγραμμα είναι σταθερό... μάλιστα ήταν τόσο σίγουρος που μου έλεγε ότι η τιμή είναι 0.11 και όχι 0.099. 🤣 Όταν του είπα ότι στο site έχει μόνο τους γενικούς όρους σε PDF που λένε ρήτρα αναπροσαρμογής στο 8.5 και οι ειδικοί όροι αναφέρονται επιγραμματικά και δεν είναι ανεβασμένοι σε PDF, μου έλεγε ότι ισχύει ό,τι αναγράφεται στην ιστοσελίδα...κι ότι όλα είναι αναρτημένα. Όταν επέμεινα, μετά δεν ήταν κι αυτός σίγουρος και μου είπε να πάρω αύριο το πρωί στο τμήμα πωλήσεων... αυτός μάλλον ήταν για ζητήματα λογαριασμών.

Δε ξαναπαίρνω τηλέφωνο, πάλι μαλακίες θα πούνε... έστειλα mail. Ρώτησα αν ισχύει η ρήτρα αναπροσαρμογής ή όχι και ζήτησα το PDF των ειδικών όρων.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2022 στις 4:26 ΜΜ, Manolo7 είπε

 

 

Έχω και γω το gas home fix της Ζενίθ. Με την γνωστή επιστολή από 1/7 θα χρεώνομαι την τιμή της kwh 0,08688 από 0,026.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με διαβεβαίωσαν ότι η τιμή αυτή είναι σταθερή χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής μέχρι το τέλος του συμβολαίου μου ( Σεπ. 2023 ).

Όσον αφορά την έκπτωση ΔΕΠΑ που δεν μου πιστώθηκε ποτέ μέσα στο 2022 μου είπαν ότι δεν τη δικαιούται το gas home fix γιατί η τιμή είναι σταθερή και ότι έχει πιστωθεί μόνο στα κυμαινόμενα προγράμματα...

 

Επεξ/σία από de_thymamai
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε ξαναπαίρνω τηλέφωνο, πάλι μαλακίες θα πούνε... έστειλα mail. Ρώτησα αν ισχύει η ρήτρα αναπροσαρμογής ή όχι και ζήτησα το PDF των ειδικών όρων.

λες και είσαι νιούμπς πήρες τηλ 😂

1 ώρα πριν, de_thymamai είπε

Με την γνωστή επιστολή από 1/7 θα χρεώνομαι την τιμή της kwh 0,08688 από 0,026.

οκ, αυτή γράφει οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα ,γιατί με

1 ώρα πριν, de_thymamai είπε

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με διαβεβαίωσαν ότι η τιμή αυτή είναι σταθερή χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής μέχρι το τέλος του συμβολαίου μου ( Σεπ. 2023 ).

μπορεί και να σου πούνε δώρο κότερο , αλλά δε θα ισχύει

 

1 ώρα πριν, de_thymamai είπε

Όσον αφορά την έκπτωση ΔΕΠΑ που δεν μου πιστώθηκε ποτέ μέσα στο 2022 μου είπαν ότι δεν τη δικαιούται το gas home fix γιατί η τιμή είναι σταθερή και ότι έχει πιστωθεί μόνο στα κυμαινόμενα προγράμματα...

άρα παίζει η ΔΕΗ να έκανε μλκ , ή η Ζενίθ πρέπει να απαντήσει μέσω ΣτΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://energypress.gr/news/kleistos-gia-toylahiston-3-mines-o-stathmos-freeport-lng-stis-ipa-antidra-ttf-me-alma-sta-100

20% κάτω το αμερικανικό αέριο, 20% πάνω το ευρωπαϊκό... κουτί τους έκατσε τους Αμερικανούς η έκρηξη, μπορεί να τη προκάλεσαν και οι ίδιοι για να σταματήσει η εσωτερική φαγομάρα για την ακρίβεια. Σε κάνα 3μηνο θα αρχίσουν πάλι να στέλνουν LNG και μέχρι το τέλος του έτους που θα έχουμε ξεπαγιάσει θα επανέλθουν normal ρυθμοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, de_thymamai said:

 

Έχω και γω το gas home fix της Ζενίθ. Με την γνωστή επιστολή από 1/7 θα χρεώνομαι την τιμή της kwh 0,08688 από 0,026.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με διαβεβαίωσαν ότι η τιμή αυτή είναι σταθερή χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής μέχρι το τέλος του συμβολαίου μου ( Σεπ. 2023 ).

Όσον αφορά την έκπτωση ΔΕΠΑ που δεν μου πιστώθηκε ποτέ μέσα στο 2022 μου είπαν ότι δεν τη δικαιούται το gas home fix γιατί η τιμή είναι σταθερή και ότι έχει πιστωθεί μόνο στα κυμαινόμενα προγράμματα...

 

Δεν αναφέρεται πουθενά ότι η έκπτωση ΔΕΠΑ ισχύει μόνο για σταθερά. Ζητά τους να σου δώσουν έγγραφο που να το αποδεικνύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios έστειλα στο info το ερώτημα, γιατί αν συμπλήρωμα τη φόρμα επικοινωνίας πάλι τηλέφωνο θα έπερναν τα ζώα. Σταθερό είναι... τους ειδικούς όρους βέβαια δε μου τους έστειλαν σε pdf οπότε για 100% σιγουριά ο καθένας ας προσέχει κλασικα τί υπογράφει. Επίσης αν κάποιος θελήσει μελλοντικά να υπογράψει fix zenith αν πέσουν οι τιμές... ας στείλει email στο [email protected] για να ρωτήσει περί ρήτρας... ώστε να πάρει τη παρακατω γραπτή απάντηση.

Zenithhh.jpg.996239d696cee642eea0c532ca4e751b.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ekrepali είπε

edit Τελικά είχε δίκιο χτες ο κορακιος... η τιμή της Ζενίθ είναι προνομιακή. 😂

σταμάτα βρε με τα θρίλερ , έχω και το αμάξι με φυσικό αέριο

Και να κλείσουμε απο τώρα , χειμωνιάτικα θα βάλουν χέρι στο εξάμηνο , κάτι ήξερε η ΔΕΗ και το πήγε 0,125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχω κάνει καταγγελία μέσω της πλατφόρμα της ΡΑΕ από τις 05/03/2022 και όλο αυτό το διάστημα είχα μόνο τις αστείες απαντήσεις της εταιρείας και αφού μου έκλεισε το αίτημά μου (δεν κατάλαβα για ποιο λόγο) και άνοιξα καινούριο στις 01/06/2022 σε συνέχεια του παλιού μου, σήμερα μου απάντησαν το εξής:

Σε συνέχεια της αναφοράς σας, σας διευκρινίζουμε πως η πλατφόρμα της ΡΑΕ απευθύνεται προς τον προμηθευτή. Ως προμηθευτής, έχουμε απαντήσει στο αίτημα σας. Με εκτίμηση.

Δεν θα πάρει θέση η ΡΑΕ; Τότε τι κάνουμε τα αιτήματα/καταγγελίες/whatever στην πλατφόρμα τους;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σε ποιον πάροχο; 😄

  Απόκρυψη περιεχομένων

898989.jpg.018db2ad990df5ad50638acb24c5254f.jpg

 

ένα πρατήριο παίζει της fisikon απο ΔΕΠΑρας εμπορίας , η ΔΕΗ είναι μίλια μπροστά σε οργάνωση ... βασικά η ΔΕΗ είναι εταιρία , η fisikon μαϊμού με τη χειρότερη τη φάντασμα ΔΕΔΑ (ανάπτυξη του δικτύου αερίου γενικότερα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Αφού έχω κάνει καταγγελία μέσω της πλατφόρμα της ΡΑΕ από τις 05/03/2022 και όλο αυτό το διάστημα είχα μόνο τις αστείες απαντήσεις της εταιρείας και αφού μου έκλεισε το αίτημά μου (δεν κατάλαβα για ποιο λόγο) και άνοιξα καινούριο στις 01/06/2022 σε συνέχεια του παλιού μου, σήμερα μου απάντησαν το εξής:

Σε συνέχεια της αναφοράς σας, σας διευκρινίζουμε πως η πλατφόρμα της ΡΑΕ απευθύνεται προς τον προμηθευτή. Ως προμηθευτής, έχουμε απαντήσει στο αίτημα σας. Με εκτίμηση.

Δεν θα πάρει θέση η ΡΑΕ; Τότε τι κάνουμε τα αιτήματα/καταγγελίες/whatever στην πλατφόρμα τους;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Πατάς κόκκινο και απαντάς το εξής:

Παρακαλώ σταματήστε τις ανήθικες τακτικές παραπληροφόρησης προκειμένου να κλείσω το αίτημα. Στους όρους της πλατφόρμας https://www.rae.gr/myraeterms/ αναγράφει ξεκάθαρα ότι "η ΡΑΕ θα λαμβάνει πλήρη πληροφόρηση για τα στοιχεία και την εξέλιξη του αιτήματος, την αλληλογραφία και τα συνοδευτικά έντυπα που ανταλλάσσονται μεταξύ των δύο μερών, και θα διατηρεί τη δυνατότητα να παρεμβαίνει και επικοινωνεί με τα δύο μέρη καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας με στόχο την αποτελεσματική επιτέλεση μίας εκ των βασικών αποστολών της περί της προστασίας των συμφερόντων των καταναλωτών". Ζητώ λοιπόν και πάλι τη παρέμβαση της ΡΑΕ με στόχο την αποτελεσματική επίλυση του αιτήματος μου.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...