Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

μάματα , γιαυτό και μου έκανε εντύπωση που δεν είχε ειδοποίηση μιας και η Ζενιθ είναι συνήθως τυπική σε αυτά

καταγγελία για το οτι δεν έγινε η παρουσίαση της ρήτρας αναπροσαρμογής ωστε να γίνει κατανοητή και να αντιληφθεί το μέγεθος της υπέρογκης επιπλέον χρέωσης

αιτήσαι την ηχογράφηση της τηλεφωνικής συνομιλίας και επιστροφή των χρεώσεων

ζητάς και το κόστος προμήθειας της εταιρίας αυτών των μηνών ωστε να φανεί αν αντικατοπτρίζει το πραγματικό κόστος ή είναι έμμεσος τρόπος αύξησης του κέρδους προμήθειας

Αυτά με έντυπο αμφισβήτησης και στείλτο αρχικά στην εταιρία και περιμένεις 10 εργάσιμες

Το άλλο όμως πρόλαβα και το έστειλα στη ΡΑΕ πειράζει;

Επεξ/σία από Giannis Vs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

απο φόρους χορτάσαμε , δε θέλουμε άλλους 😁

Καλα θα τα βεβαιωσουμε στην εφορια και τα πληρωνεις οποτε μπορεις.:P

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

Είχες δίκιο τελικά. Αυτοί βάλανε ρήτρα TTF σε απόλυτα κυμαινόμενο πρόγραμμα. Αυτό θέλει γερή καταγγελία σε ΡΑΕ και ΣτΚ. Ούτε Customer και προφανώς καμία λύπηση. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

κλείστο καλύτερα

Οκ. Μπήκα στην εφαρμογή αλλά δεν βρίσκω ακύρωση αιτήματος...

Eπίσης σήμερα έχω κλείσει το απόγευμα ραντεβού στη ΔΕΗ για αλλαγή παρόχου. Να πάω ή να το ακυρώσω;

6 λεπτά πριν, ekechagi είπε

@korakios

Είχες δίκιο τελικά. Αυτοί βάλανε ρήτρα TTF σε απόλυτα κυμαινόμενο πρόγραμμα. Αυτό θέλει γερή καταγγελία σε ΡΑΕ και ΣτΚ. Ούτε Customer και προφανώς καμία λύπηση. 😂

Για το δικό μου λες ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

Οκ. Μπήκα στην εφαρμογή αλλά δεν βρίσκω ακύρωση αιτήματος...

Eπίσης σήμερα έχω κλείσει το απόγευμα ραντεβού στη ΔΕΗ για αλλαγή παρόχου. Να πάω ή να το ακυρώσω;

Για το δικό μου λες ε;

Ναι, είναι τέρμα καταχρηστικοί οι όροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

Οκ. Μπήκα στην εφαρμογή αλλά δεν βρίσκω ακύρωση αιτήματος...

@ekrepali θυμάσαι αν γίνεται ακύρωση ?

11 λεπτά πριν, ekechagi είπε

@korakios

Είχες δίκιο τελικά. Αυτοί βάλανε ρήτρα TTF σε απόλυτα κυμαινόμενο πρόγραμμα. Αυτό θέλει γερή καταγγελία σε ΡΑΕ και ΣτΚ. Ούτε Customer και προφανώς καμία λύπηση. 😂

η προτέργια το ξεκίνησε και το δίνει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

@ekrepali θυμάσαι αν γίνεται ακύρωση ?

η προτέργια το ξεκίνησε και το δίνει ακόμα

Οντως, εχω προτεργια και σε κυμαινομενο χρεώνει και 0,50 ρήτρα αναπροσαρμογής. Είναι καταχρηστικό αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, S90 είπε

Οντως, εχω προτεργια και σε κυμαινομενο χρεώνει και 0,50 ρήτρα αναπροσαρμογής. Είναι καταχρηστικό αυτό ?

Όχι καθόλου , αν σκεφτείς ότι η ΔΕΗ σε χρεώνει μόνο τα 0.050 και τίποτε άλλο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios@ekechagi

Στη ΔΕΗ να πάω σήμερα που έχω ραντεβού για αλλαγή παρόχου;

Ετοίμασα αυτή την επιστολή για το έντυπο αμφισβήτησης. Την στέλνω με τα στοιχεία του πατέρα μου που είναι ο κάτοχος του ακινήτου και εκδίδεται ο λογαριασμός σε αυτόν αλλά θα βάλω τηλέφωνο επικοινωνίας δικό μου. Επίσης απ' ότι μου είπε την σύμβαση την στείλανε πρόσφατα και όχι τον Νοέμβριο που ξεκίνησε.

 

Σε ότι αφορά την σύμβαση προμήθειας την οποία μου αποστείλατε πρόσφατα και τους υπέρογκα αυξημένους λογαριασμούς που λαμβάνω σας γνωρίζω τα εξής:

1.Καταγγέλλω το γεγονός ότι δεν μου έγινε η παρουσίαση της ρήτρας αναπροσαρμογής ώστε να γίνει κατανοητή και να αντιληφθώ το μέγεθος της υπέρογκης επιπλέον χρέωσης.

2.Παράλληλα αιτούμαι την ηχογράφηση της τηλεφωνικής συνομιλίας στην οποία συμφώνησα για την αποδοχή της σύμβασης προμήθειας φυσικού αερίου.

3. Αιτούμαι της επιστροφή των χρεώσεων αυτών και την άμεση αποχώρηση αζημίως

4. Ζητώ και το κόστος προμήθειας φυσικού αερίου των μηνών Νοέμβριου έως σήμερα καθώς θεωρώ ότι υπάρχει έμμεσος τρόπος αύξησης του κέρδους προμήθειας

5. Για το ζήτημα αυτό σας ενημερώνω ότι σε περίπτωση που δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματά μου θα  απευθυνθώ τόσο στη ΡΑΕ όσο και τον Συνήγορο του καταναλωτή

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Όχι καθόλου , αν σκεφτείς ότι η ΔΕΗ σε χρεώνει μόνο τα 0.050 και τίποτε άλλο. :)

Γνωριζω το πρόγραμμα της ΔΕΗ...απλά ψάχνω να βρω αν προκυπτει εγγράφως κάπου. Λογικα θα το αναφερουν στα ψιλά γράμματα, έτσι δεν είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, S90 είπε

Οντως, εχω προτεργια και σε κυμαινομενο χρεώνει και 0,50 ρήτρα αναπροσαρμογής. Είναι καταχρηστικό αυτό ?

για εμάς ναι , η νομοθεσία δεν προβλέπει κάτι . Για να είναι παράνομο πρέπει να το κρίνουν οι αρχές

Απο Οκτώβριο έχει αναφερθεί και μάλιστα

1. εφάρμοσαν τη ρήτρα σε πολλούς χωρίς ειδοποίηση αλλαγών γενικών όρων

2. σε κανέναν δεν έγινε η απαραίτητη παρουσίαση της ρήτρας ωστε να γίνει κατανοητή

3. το μέγεθος της αύξησης της τελικής χρέωσης ήταν υπέρογκο

Αναφορά σε κείμενο

στ) Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής
των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς
ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού και
γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει
στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το
ύψος της κατανάλωσης, γ) να προσφέρει, κατά το δυνα-
τόν, επαρκείς επιλογές ως προς τη δυνατότητα διαχείρι-
σης του κινδύνου διαχρονικής διακύμανσης των τιμών,
και δ) να αποτελεί μέρος της Σύμβασης Προμήθειας.

κάνεις καταγγελία και "ζητάς και το κόστος προμήθειας της εταιρίας αυτών των μηνών ωστε να φανεί αν αντικατοπτρίζει το πραγματικό κόστος ή είναι έμμεσος τρόπος αύξησης του κέρδους προμήθειας "

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

για εμάς ναι , η νομοθεσία δεν προβλέπει κάτι . Για να είναι παράνομο πρέπει να το κρίνουν οι αρχές

Απο Οκτώβριο έχει αναφερθεί και μάλιστα

1. εφάρμοσαν τη ρήτρα σε πολλούς χωρίς ειδοποίηση αλλαγών γενικών όρων

2. σε κανέναν δεν έγινε η απαραίτητη παρουσίαση της ρήτρας ωστε να γίνει κατανοητή

3. το μέγεθος της αύξησης της τελικής χρέωσης ήταν υπέρογκο

κάνεις καταγγελία και "ζητάς και το κόστος προμήθειας της εταιρίας αυτών των μηνών ωστε να φανεί αν αντικατοπτρίζει το πραγματικό κόστος ή είναι έμμεσος τρόπος αύξησης του κέρδους προμήθειας "

Είσαι απολύτως σαφής. Να φανταστείς ο σημερινός λογαριασμός (μου ερχεται μηνιαίως) εχει εκτοξεύσει την ρήτρα στο 0,062 και την κανονική χρέωση 0,0836 (σε αυτη την τιμή είναι και η εκπτωση λόγω προγράμματος με διπλή παροχή αεριου-ρευματος)

Η καταγγελία στην εταιρία ή στη ΡΑΕ?

Επεξ/σία από S90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

2.Παράλληλα αιτούμαι την ηχογράφηση της τηλεφωνικής συνομιλίας στην οποία συμφώνησα για την αποδοχή της σύμβασης προμήθειας φυσικού αερίου.

μπορεί και να συμφώνησε , το θέμα είναι αν δόθηκε παράδειγμα για το πόσο θα επηρεάσει τις τελικές τιμές , απλά ζητάς την ηχογράφηση για επαλήθευση διαφάνειας

9 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

3. Αιτούμαι της επιστροφή των χρεώσεων αυτών και την άμεση αποχώρηση αζημίως

για την αποχώρηση στο site γράφει οτι δεν εφαρμόζεται σε προγράμματα μη σταθερά (απλά το αναφέρω)

10 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

5. Για το ζήτημα αυτό σας ενημερώνω ότι σε περίπτωση που δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματά μου θα  απευθυνθώ τόσο στη ΡΑΕ όσο και τον Συνήγορο του καταναλωτή

μην το αναφέρεις καν

6 λεπτά πριν, S90 είπε

Η καταγγελία στην εταιρία ή στη ΡΑΕ?

δώσε myrae κατευθείαν , δε νομίζω η Προτέργια να είναι διατεθειμένη μέσω email αμφισβήτησης και διαλόγου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisgav είπε

Απο περιεργεια, καποια λεβητακια με υποστηριζουν μετατροπη σε υγραεριο με ενα πολυ μικρο ποσο. Εχει σκεφτει κανεις να το γυρισει εκει με μπουκαλες αν του χρονου ανεβει πολυ το Φ.Α. και δεν μας πιανει το σταθερο της ΔΕΗ? 

Αρκετα περισσπτερα θα θες.υπολογισε 3 μπουκαλες την εβδομαδα για 24/07 χρηση.

Η μπουκαλα αν δεν κανω λαθος εχει παει κανα τριανταρι ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...