Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, stagkia said:

Ρήτρα αναπροσαρμογής αν έχω καταλάβει και οπωα μου έχουν πει είναι μόνο στο ρεύμα σωστά ;

επίσης σε προγραμμα τς ΔΕΗ δεν υπάρχει ρήτρα όπως μου είπανε..

δεν ειναι μονο για το ρευμα. Το γραφει η σελιδα τους αλλωστε, σου έδβσα λινκ και αυτολεξει οσα λενε. απο εδω και περα ψαξτο και μονος σου και βγαλε τα συμπερασματα σου

28 minutes ago, Giannis80x said:

Να ρωτησω κατι που μπορει να ειναι και βλακεια;

Πας δεη,δεν μπορεις να καταχωρησεις ενδειξη μετρητη εαν δεν σου εχει βγει λογαριασμος πρωτα;

 

αυτο ειναι το θεμα. εχω μιλησει με 4 ατομα στην ΕΔΑ ολοι μου λενε οτι πλεον δεν μπορουν να πουν ημερομηνια επομενης καταμετρησης, να μιλησω με τον προμηθευτη. απότι προσεξα ομως στις 3 παροχες που ειναι στο ιδιο σπιτι ολες εχουν ημερομηνια καταμετρησης τις 14 (ανα διμηνο). τωρα περιμεν να δω τον λογαριασμο της ελπεντισον που βγαινει στο κατω διαμερισμα καθε 25 για να δω ποτε εχουν ημερομηνια επομενης καταμετρησης. Αν ολοκληρωσαν την παραμετροποίηση οπως ισχυριστηκαν στις 11/2 λογικα θα πρεπει να εχουν ενημερωθει για τι μηνιαιες μετρησεις ηδη

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πάντως με την καθυστέρηση της έκδοσης της ΔΕΗ , τώρα πάει για 1-15/4 και ξεχάστηκα ενώ θα μπορούσα να δώσω 1-15/2

Όποιος είναι στη Θεσσαλία , ας τσεκάρει και την περίοδο ενδείξεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, marmagia είπε

δεν ειναι μονο για το ρευμα. Το γραφει η σελιδα τους αλλωστε, σου έδβσα λινκ και αυτολεξει οσα λενε. απο εδω και περα ψαξτο και μονος σου και βγαλε τα συμπερασματα σου

αυτο ειναι το θεμα. εχω μιλησει με 4 ατομα στην ΕΔΑ ολοι μου λενε οτι πλεον δεν μπορουν να πουν ημερομηνια επομενης καταμετρησης, να μιλησω με τον προμηθευτη. απότι προσεξα ομως στις 3 παροχες που ειναι στο ιδιο σπιτι ολες εχουν ημερομηνια καταμετρησης τις 14 (ανα διμηνο). τωρα περιμεν να δω τον λογαριασμο της ελπεντισον που βγαινει στο κατω διαμερισμα καθε 25 για να δω ποτε εχουν ημερομηνια επομενης καταμετρησης. Αν ολοκληρωσαν την παραμετροποίηση οπως ισχυριστηκαν στις 11/2 λογικα θα πρεπει να εχουν ενημερωθει για τι μηνιαιες μετρησεις ηδη

Ουτε να το καταχωρησεις στην Εδα Αττικης μπορεις δηλαδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Giannis80x said:

Ουτε να το καταχωρησεις στην Εδα Αττικης μπορεις δηλαδη;

Δεν έχει νόημα. Η ΕΔΑ Αττικής σε αφήνει να καταχωρήσεις μετρήσεις μεταξύ δύο εργάσιμων ημερών πριν και μίας μετά της προγραμματισμένης ημερομηνίας επόμενης μέτρησης. Όχι κάθε μήνα για κάποιον πχ που έχει δίμηνες καταμετρήσεις

οποτε ουσιαστικά αυτό είναι μόνο για όσους έχουν μετρητες στο εσωτερικό του σπιτιού και δουλεύουν και προτιμούν να δώσουν μετρήσεις από το να βγει έναντι

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δεν έχει νόημα. Η ΕΔΑ Αττικής σε αφήνει να καταχωρήσεις μετρήσεις μεταξύ δύο εργάσιμων ημερών πριν και μίας μετά της προγραμματισμένης ημερομηνίας επόμενης μέτρησης. Όχι κάθε μήνα για κάποιον πχ που έχει δίμηνες καταμετρήσεις

οποτε ουσιαστικά αυτό είναι μόνο για όσους έχουν μετρητες στο εσωτερικό του σπιτιού και δουλεύουν και προτιμούν να δώσουν μετρήσεις από το να βγει έναντι

Ρωταω γιατι ειμαι ενα βημα πριν κανω την αιτηση για δεη.

Τωρα στο φυσικο αεριο πχ μου λεει στο site τους καθε μηνα απο ποτε εως ποτε μπορω να κανω καταχωρηση.

Το κανω και ο λογαριασμος βγαινει με βαση την καταχωρηση.

Εκτος αν ερθουν και μετρησουν απο εδα οποτε περνανε της εδα(ετσι κανανε στον τελευταιο λογαριασμο).

Αλλα επειδη ειμαι και ψιλοπεριεργος εγω ,δεν θελω να μαζευονται και να σκανε μαζι 2-3 μηνες ειδικα τον χειμωνα και πρεπει να σκας μαζεμενα πεντακοσαρικα.

Εν τω μεταξυ τωρα πηγαν τις αιτησεις εως 31/03 στην δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Ρωταω γιατι ειμαι ενα βημα πριν κανω την αιτηση για δεη.

χαμηλή τιμή VS καθυστέρηση λογαριασμών

διαλέγεις και παίρνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Giannis80x said:

Ρωταω γιατι ειμαι ενα βημα πριν κανω την αιτηση για δεη.

Τωρα στο φυσικο αεριο πχ μου λεει στο site τους καθε μηνα απο ποτε εως ποτε μπορω να κανω καταχωρηση.

Το κανω και ο λογαριασμος βγαινει με βαση την καταχωρηση.

Εκτος αν ερθουν και μετρησουν απο εδα οποτε περνανε της εδα(ετσι κανανε στον τελευταιο λογαριασμο).

Αλλα επειδη ειμαι και ψιλοπεριεργος εγω ,δεν θελω να μαζευονται και να σκανε μαζι 2-3 μηνες ειδικα τον χειμωνα και πρεπει να σκας μαζεμενα πεντακοσαρικα.

Εν τω μεταξυ τωρα πηγαν τις αιτησεις εως 31/03 στην δεη.

Ακριβώς για αυτο φαγωνομαι και γω. Μου αρεσει να κανω τον προγραμματισμο και να ξερω εκαψα 200; να τα πληρωσω τωρα μην μου ερθουν μαζεμενα 400-500ε γιατι αλλιως προγραμματιζεις το ενα αλλιως το αλλο. θα μου πεις βαζε τα χρηματα στην ακρη, ναι γινεται αλλα προσωπικα προτιμω να πληρωνω σε μηνιαια βαση. 

στο φυσικο αεριο οντως σε αφηνει. στη δεη δε σε αφηνει και βασιζεσαι στο ποτε θα δβσει μετρηση η ΕΔΑ. στη πραξη θα εκδιδεται λογαριασμος ανα τριμηνο (μετρησεις ανα διμηνο+ 1 μηνας περιοδος εκδοσης λογαριασμου). Τι μετρητη εχεις; Αν εχεις τον fiorentini η αλλον smart meter με λιγη γκρινια και μανουρα στην ΕΔΑ παιζει να τον φτιαξουν να στελνει μηνιαιες μετρησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ακριβώς για αυτο φαγωνομαι και γω. Μου αρεσει να κανω τον προγραμματισμο και να ξερω εκαψα 200; να τα πληρωσω τωρα μην μου ερθουν μαζεμενα 400-500ε γιατι αλλιως προγραμματιζεις το ενα αλλιως το αλλο. θα μου πεις βαζε τα χρηματα στην ακρη, ναι γινεται αλλα προσωπικα προτιμω να πληρωνω σε μηνιαια βαση. 

στο φυσικο αεριο οντως σε αφηνει. στη δεη δε σε αφηνει και βασιζεσαι στο ποτε θα δβσει μετρηση η ΕΔΑ. στη πραξη θα εκδιδεται λογαριασμος ανα τριμηνο (μετρησεις ανα διμηνο+ 1 μηνας περιοδος εκδοσης λογαριασμου). Τι μετρητη εχεις; Αν εχεις τον fiorentini η αλλον smart meter με λιγη γκρινια και μανουρα στην ΕΔΑ παιζει να τον φτιαξουν να στελνει μηνιαιες μετρησεις

Fiorentini ειναι.αλλα οχι ψηφιακος

23 λεπτά πριν, korakios είπε

χαμηλή τιμή VS καθυστέρηση λογαριασμών

διαλέγεις και παίρνεις

Δεν αντιλεγω σε αυτο που λες.

Σαφως και η διαφορα τιμης ειναι κατα μεσο ορο 40% και δεν ξερουμε και ποσο μπορει να μεγαλωσει ακομη.

Αλλα επειδη εχω συνηθισει απο τους λογαριασμους ρευματος εδω και σχεδον μια 7ετια να πληρωνω ετσι μηνιαια και δεν μου φαινεται ,γι αυτο το αναφερω.

Βασικα επειδη  αυτονομηθηκα εφετος και μεχρι περυσι εδινα 500-600 για λιγες ωρες θερμανσης την σεζον και κρυωνα,και τωρα το εχω 24ωρο και δεν εχω περασει ακομη τα 450 ευρω συνολικα(και με τριπλασια τιμη φετος)παλι καλα μου φαινεται.

Αλλα οσο μπορουμε πρεπει να κερδιζουμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Βασικα επειδη  αυτονομηθηκα εφετος και μεχρι περυσι εδινα 500-600 για λιγες ωρες θερμανσης την σεζον και κρυωνα,και τωρα το εχω 24ωρο και δεν εχω περασει ακομη τα 450 ευρω συνολικα(και με τριπλασια τιμη φετος)παλι καλα μου φαινεται.

Αξία ανεκίμητη έτσι; Και εγώ στην ίδια φάση είμαι! Σαν να ανακάλυψα τον τροχό αισθάνομαι, μόνο που στην πραγματικότητα άργησα χαρακτηριστικά!

Κάλλιο αργά παρά ποτέ, όμως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stazzy1978 είπε

Αξία ανεκίμητη έτσι; Και εγώ στην ίδια φάση είμαι! Σαν να ανακάλυψα τον τροχό αισθάνομαι, μόνο που στην πραγματικότητα άργησα χαρακτηριστικά!

Κάλλιο αργά παρά ποτέ, όμως!

Ηθελα να το κανω χρονια αλλα ηθελα να κανω και το σπιτι ολικη ανακαινιση.

Φυσικο αεριο ειχαμε και πριν αλλα οχι αυτονομο.

Και παρακαλαγα τον αλλον να το αναβουμε,αναβαμε 4 ωρες καθε απογευμα,αυτος εσκαγε ,εγω κρυωνα...

Φετος ομως αναβει παραπανω ωρες αυτος και πληρωνει και πιο πολλα απο εμενα γιατι εμεινε με εναν λεβητα κτηνος😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ίδια φάση, σε πολυκατοικία 12 διαμερισμάτων...

Το σπίτι (4ο με ταράτσα από πανω) έφτανε βία 19 με 3-4 ώρες θερμανση το απόγευμα και οι άλλοι ένοικοι στον 1ο-2ο ανοίγαν τις πόρτες...

700-800 τη σεζόν + το ρεύμα για ενα 24αρι και 1 9αρι που έπαιζε 10-12 ώρες κάθε μέρα όλη μερα... Περασμένα μεγαλεία!

Τώρα θα είχαν σκάσει ήδη 500 για 2 μήνες από 3-4 ώρες την ημέρα αν ειχα μείνει στην κεντρική ΦΑ στην πολυκατοικία (λόγω ρήτρας) επειδή δεν ασχολήθηκε ποτέ και κανείς να τσεκάρει τι παίζει με το TTF. Και που να πω ότι από 1/12/2021 το καίω 24*7 στους 21-22 βαθμούς 140τμ και ο Δεκέμβρης μου ήρθε σχεδόν δωρεάν και φυσικά καθόλου AC πια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.Με αφορμή κάποιον που ανέβασε νωρίτερα λογαριασμό zenith στο πρόγραμμα flex..να πω ότι είμαστε κι εμείς οι καμμένοι που τραβάμε τα μαλλιά μας γιατί μάλλον πληρώνουμε τα σπασμένα ώστε να μη δυσαρεστηθούν με τη μία όλοι οι πελάτες αλλά λίγοι.Εκεί καταλήγω. Απαράδεκτο και νομίζω ότι σηκώνει αμφισβήτηση γιατί έχουν χρεώσει την kwh στο Θεό + τη ρήτρα. Δηλαδή πόσο το αγόρασες σε φίλε???

 

Screenshot_20220221-205720_Gallery.jpg

Επεξ/σία από Stellla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Stellla είπε

Καλησπέρα σε όλους.Με αφορμή κάποιον που ανέβασε νωρίτερα λογαριασμό zenith στο πρόγραμμα flex..να πω ότι είμαστε κι εμείς οι καμμένοι που τραβάμε τα μαλλιά μας γιατί μάλλον πληρώνουμε τα σπασμένα ώστε να μη δυσαρεστηθούν με τη μία όλοι οι πελάτες αλλά λίγοι.Εκεί καταλήγω. Απαράδεκτο και νομίζω ότι σηκώνει αμφισβήτηση γιατί έχουν χρεώσει την kwh στο Θεό + τη ρήτρα. Δηλαδή πόσο το αγόρασες σε φίλε???

20220221_205049.heic 1 MB · 3 downloads

καλησπέρα ,

καταρχάς η φωτό είναι σε "μοντέρνο" φορμάτ , την έκανα στο κλασσικό

στο flex να υποθέσω ήσουν ?

υπάρχει πουθενά στο site ξαχασμένο το πρόγραμμα ? τι τιμολόγηση διαφήμιζε ?

Spoiler

20220221_205049.jpg.7fff5c69e38469dcce2ae287f0ebd046.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι sorry για τη φώτο, ήταν μεγάλη και είχα ένα θέμα. Λοιπόν ήμουν στο flex,για το οποίο με ειδοποίησαν ότι λήγει ο 1ος χρόνος αρχές Νοεμβρίου και δυστυχώς δεν έδωσα σημασία.Οπότε συνέχισε μία τιμολόγηση ό,τι να' ναι στην κυριολεξία, η οποία όμως δεν υπάρχει πουθενά στο site εφόσον το πρόγραμμα έχει καταργηθεί. Έχω βοηθηθεί απίστευτα από εδώ, έχω διαβάσει τα πάντα τις τελευταίες 2 εβδομάδες!Μου ανοίξατε τα μάτια και φυσικά έχω πάει στη δεη, αλλά αυτόν τον λογαριασμό δεν θα τον αφήσω έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...