Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, djuan1988 είπε

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτω από 0,05€/ kWh; Περισσότερο φοβάμαι μην ανέβει και άλλο η σταθερή τιμή.

Αυτή τη στιγμή το ΦΑ πωλείται στο χρηματιστήριο 0,08 για τον Απρίλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, asdafas είπε

Κάνεις με 0,05 αίτηση τώρα και σε 6 μήνες αποχωρείς με 40 ευρώ εφόσον προκύψει κάτι πιο οικονομικό.

+1

άσε που έστω οτι πέφτει (δύσκολο) , το καλοκαίρι είναι αστεία η κατανάλωση ωστε να χάνει κάποιος απο το 0,05

επίσης @djuan1988 αν πας ΔΕΗ κάνε μέσω τηλ (θα σου πούνε και τα δικαιολογητικά) και κλείνεις ραντεβού σε κατάστημα όπου θα είναι έτοιμη και η καρτέλα και υπογράφεις επιτόπου για να μη καθυστερείς

1 λεπτό πριν, ekechagi είπε

Αυτή τη στιγμή το ΦΑ πωλείται στο χρηματιστήριο 0,08 για τον Απρίλιο.

καλά αυτό πατώνει και την επόμενη μέρα αν λυθεί το όλο θέμα της Ε.Ε. με Ρωσία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , στην παρούσα χρονική στιγμή

κοίτα , αν κάποιος είναι σε μεταβαλλόμενο βάσει TTF ή "σταθερό" με ρήτρα , πάλι του βγαίνει πιο ακριβά απο το 0,05 με τις επιδοτήσεις

(0,02 η κρατική επιδότηση συν 0,02 της ΔΕΠΑ που δεν τη βάζουν όλοι)

Αλλά υπάρχουν κυμαινόμενα όπως της Protergia και Zenith που (παράνομα για μένα) βάζουν ρήτρα αναπροσαρμογής επιπλέον (δεν έχει λογική παρα μόνο να φαίνεται οτι παίρνουν μικρότερη προμήθεια) , η τελική φτάνει 0,20 (χωρίς επιδότηση)

εκεί δεν είναι να κάθεται κάποιος (συν του οτι θέλει καταγγελία)

Είμαι σε κυμαινόμενο της Protergia όπου βάζουν ρήτρα αναπροσαρμογής και υπάρχει η σχετική ενημέρωση, δυστυχώς, στους όρους. Να κάνω καταγγελία με ποια λογική και στηριζόμενος που; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Uberalles_gr είπε

Είμαι σε κυμαινόμενο της Protergia όπου βάζουν ρήτρα αναπροσαρμογής και υπάρχει η σχετική ενημέρωση, δυστυχώς, στους όρους

περίμενε , εννοείς οτι υπέγραψες και προϋπήρχε στους όρους (πάλι κάνεις) ή έλαβες ειδοποίηση οτι θα εφαρμοστεί και ήδη είχε εφαρμοστεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

περίμενε , εννοείς οτι υπέγραψες και προϋπήρχε στους όρους (πάλι κάνεις) ή έλαβες ειδοποίηση οτι θα εφαρμοστεί και ήδη είχε εφαρμοστεί ?

Και στα 2 που ρωτάς ναι.
Στο παλιό συμβόλαιο που είχα, έλαβα ειδοποίηση ότι θα εφαρμοστεί
Στο νέο συμβόλαιο που έκανα στις αρχές του χρόνου το αναφέρει (είναι κοινόχρηστο το ΦΑ και δυστυχώς δεν με άκουσαν τότε να πάμε στην ΔΕΗ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Uberalles_gr είπε

Στο νέο συμβόλαιο που έκανα στις αρχές του χρόνου το αναφέρει (είναι κοινόχρηστο το ΦΑ και δυστυχώς δεν με άκουσαν τότε να πάμε στην ΔΕΗ)

λόγω του οτι είναι κοινόχρηστο δεν ξέρω αν μπορείς να το τρέξεις ο ίδιος

Γενικότερα η καταγγελία έχει 2 στοιχεία

1. Γιατί δεν υπήρχε ειδοποιηση 60 μέρες πριν την εφαρμογή της ρήτρας

2. Γιατί εφαρμόζεται ρήτρα απο τη στιγμή που ο πάροχος ήδη προσαρμόζει την τιμή βάσει χοντρικής , έμμεσα διαφημίζει μικρότερο ποσοστό προμήθειας (παραπλάνηση)

Στην περίπτωση του νέου συμβολαίου δεν έγινε η απαιτούμενη παρουσίαση των όρων αναπροσαρμογή πριν την υπογραφή , και φυσικά παραμένει το 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, korakios είπε

περίμενε , εννοείς οτι υπέγραψες και προϋπήρχε στους όρους (πάλι κάνεις) ή έλαβες ειδοποίηση οτι θα εφαρμοστεί και ήδη είχε εφαρμοστεί ?

Μια από τα ίδια και εγώ στην προτεργια,μου ήρθε έναντι πρώτα 140€ και εκκαθαριστικος 130€, σύνολο διμήνου 270€ με την κρατική επιδότηση, χωρίς της κρατική επιδότηση ήταν στα 345€.

Και έχω ρήτρα αναπροσαρμογής στης κιλοβατώρες που έχω κάψει στα 139€

Δηλαδή τι μπορώ να κάνω για την ρήτρα αναπροσαρμογής?!

Γιατί όταν πήρα τηλέφωνο είπαν το κλασσικό ότι αγόρασαν ποιο ακριβά κτλ κτλ

Το θέμα είναι όμως ότι στον προηγούμενο εκκαθαριστικό το έγραφε πάνω στον λογαριασμό σε ένα πινακα ότι μπορεί να υπάρξει ρήτρα αναπροσαρμογής στους επόμενους λογαριασμούς λόγο διαφοράς τιμής αγοράς.

5C4B10EB-0B66-4843-AEB8-A613B6DF702D.jpeg

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Το θέμα είναι όμως ότι στον προηγούμενο εκκαθαριστικό το έγραφε πάνω στον λογαριασμό σε ένα πινακα ότι μπορεί να υπάρξει ρήτρα αναπροσαρμογής στους επόμενους λογαριασμούς λόγο διαφοράς τιμής αγοράς.

στον παρών λέει (παράνομα) ,η εφαρμογή της είναι 60 μέρες μετά τη ημερομηνία ςέκδοσης λογαριασμού και το λινκ δε λειτουργεί (edit λειτουργούσε)

εσύ πότε χρεώθηκες ?

26 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Γιατί όταν πήρα τηλέφωνο

κακώς , έχασες πάτημα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

στον παρών λέει (παράνομα) ,η εφαρμογή της είναι 60 μέρες μετά τη ημερομηνία ςέκδοσης λογαριασμού και το λινκ δε λειτουργεί

εσύ πότε χρεώθηκες ?

κακώς , έχασες πάτημα

Μετά από 60 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To link δουλεύει πάντως και αυτό που έστειλε ο @Drake27 το είχαν στείλει και σε εμένα στον λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 29/11/2021 που αφορούσε λογαριασμό με ημερομηνία τιμολόγησης 03/09/2021 - 01/11/2021

Βέβαια κανονικά μπήκε η ρήτρα στους επόμενους λογιασμούς, δηλαδή για 02/11/2021 - 01/12/2021 και για 02/12/2021 - 03/01/2022

Επεξ/σία από Uberalles_gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Drake27 είπε

Μετά από 60 μέρες.

τυχερός είσαι , στους υπόλοιπους τους δώσανε κατευθείαν

κοίτα εγώ θα έκανα μια προσπάθεια κατευθείαν μέσω myΡΑΕ και θα χρησιμοποιούσα υπέρ μου αυτό που σου είπαν οτι αγοράσαν πιο ακριβά , αφού έτσι και αλλιώς η προσαύξηση βάσει χοντρικής TTF προϋπήρχε

Φυσικά πας στο σταθερό της ΔΕΗ

Μόλις τώρα, Uberalles_gr είπε

To link δουλεύει πάντως και αυτό που έστειλε ο @Drake27 το είχαν στείλει και σε εμένα στον λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 29/11/2021

οκ ,άρα άκυρο για το λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

τυχερός είσαι , στους υπόλοιπους τους δώσανε κατευθείαν

κοίτα εγώ θα έκανα μια προσπάθεια κατευθείαν μέσω myΡΑΕ και θα χρησιμοποιούσα υπέρ μου αυτό που σου είπαν οτι αγοράσαν πιο ακριβά , αφού έτσι και αλλιώς η προσαύξηση βάσει χοντρικής TTF προϋπήρχε

Φυσικά πας στο σταθερό της ΔΕΗ

οκ ,άρα άκυρο για το λινκ

Οκ έκανα την καταγγελία και ο θεός βοηθός.

Η ΔΕΗ δλδ τι προσφέρει στο αέριο?!

Δλδ εκεί δεν υπάρχει τιμή αναπροσαρμογής?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, Drake27 said:

Οκ έκανα την καταγγελία και ο θεός βοηθός.

Η ΔΕΗ δλδ τι προσφέρει στο αέριο?!

Δλδ εκεί δεν υπάρχει τιμή αναπροσαρμογής?!

Στο σταθερό των 0.050 όχι, στο κυμαινόμενο...ε είναι κυμαινόμενο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Giannis80x said:

Καλημερα.

Στο φυσικο αεριο παντως,ο λογαριασμος γραφει επανω την ημερομηνια επομενης καταμετρησης.

Έτσι λένε από την ΕΔΑ. Το θέμα είναι παλιά σου έλεγαν επόμενη καταμέτρηση είναι στις χχ

τωρα δεν σου λένε. Εγώ θέλω να τσεκάρω ότι όντως η απάντηση που έδωσαν στην ΡΑΕ ισχύει. Είχαμε μια διαφωνία σχετικά με την ενεργοποίηση της τηλεμετρησης και μου απαντάνε στο παράπονο στην ΡΑΕ ότι το έφτιαξαν και θα μπορείτε (sic) "να λαμβάνετε τις ενδείξεις σε μηνιαία βάση". Όποτε ήθελα να τσεκάρω ότι όντως το έφτιαξαν και δεν θα πουν ότι θα πάρουν μέτρηση πάλι σε 2-3 μήνες. Δεν μου λένε όμως πια τηλεφωνικά και αν περιμένω από λογαριασμό της ΔΕΗ για να δω την επόμενη καταμέτρηση φέξε μου και γλίστρησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...