Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Macosj είπε

Η FIA αυτό έδωσε και νομίζω ότι για αυτήν ήταν ότι καλύτερο, φέτος έκανε ρεκόρ τηλεθέασης και του χρόνου αναμένεται να είναι ακόμα υψηλότερο 

ναι αλλά η ιστορία έχει δείξει ότι αυτό πάντα ισχύει βραχυπρόθεσμα! Με τον καιρό κουράζει και σταδιακά σβήνει γιατί απευθύνεται στις "μάζες" που θα βρουν κάτι άλλο να ασχοληθούν (ακριβώς ότι γίνεται και με τα διάφορα ριάλιτι).

Όπως και να έχει φυσικά, να'χαμε να λέγαμε. Πραγματικά it is what it is, απλά με ξενέρωσε άσχημα το όλο σκηνικό όπως το έπαιξαν. Δεν θες να το παρει η τρελο-κοτσιδού; Μεγειά σου και χαρά σου και σίγουρα μπορείς να έχεις πατήματα είτε για να το κάνεις είτε για να μην το κάνεις, αλλά όχι έτσι, όχι τόσο φθηνά αίμα στην αρένα!!

Άσχετο, όταν είχε πετάξει το spice girl μπηχτές για την αντικειμενικότητα κριτών κλπ κλπ που ήταν παράβαση κανόνων γιατί συνιστούσε προσβολή του θεσμού, έσπευσε να τα ανακαλέσει όλα και να δώσει διευκρινήσεις! Την Κυριακή αυτη η στιχομυθία με τον οδηγό του και τα "how typical"... πραγματικά στο λαιμό μου έκατσε!!! Σαν να συζητάει η παράγκα για την ίδια την παράγκα και να τα βγάζει και μόνη της στη φόρα ένα πράγμα. Παρακολουθώ από τα τέλη δεκαετίας 80, και τα φετινά μαγικά ειλικρινά μου κάθονται "κάπως"!

Να τονίσω ότι ειμαι Χαμιλτονικός, από τις αρχές όμως, τον παλιό καλό ορθόδοξο Χαμιλτον. Και εμένα γενικά το όλο κονσεπτ του τα τελευταία χρόνια με έχει κουράσει (σαν να πιέζει να βγάλει μια εικόνα, κάτι που δεν κατανοώ πλήρως) χωρίς φυσικά να αμφισβητώ ότι είναι οδηγάρα με απίστευτο focus σε αυτό που κάνει. Από την άλλη το κονσεπτ του Χάμιλτον όπως ξεκίνησε, και ειδικά αυτά που έκανε και θυσίασε ο πατέρας του για το παιδί για εμένα είναι στην κατηγορία "πρότυπα" και ο ορισμός του respect!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Του χρόνου όποιος κάνεις 3 στούκες στον αγώνα και βγάζει έξω ισάριθμα αντιπαλα μονοθέσια θα πέρνει και εξτρα 30 πόντους στο πρωτάθλημα. Την θέση του Μάσι θα την αναλάβει ο Undertaker....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πραγματικά κρίμα, επειδή και οι δύο διεκδικητές άξιζαν το πρωτάθλημα φέτος, και ενώ είναι το πρώτο του Φερστάππεν θα το θυμόμαστε όλοι ως "σπιλωμένο" από την απόφαση της FIA.

Μαζί με το πρωτάθλημα του Πρόστ που πήρε από τον Σέννα "στα χαρτιά" από τους αγωνοδίκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Narayan είπε

Ρωσία έκανε αυτό που έπρεπε; Όχι.

Μεξικό έκανε αυτό που έπρεπε; Όχι.

Αν δεν το έχεις παρατηρήσει το τόπικ λέγεται Formula 1 2021 οπότε προφανώς και μιλάμε για τη φετινή σεζόν. 

Κάτι για εξυπνάδες είχες γράψει αρχικά, αλλά το μήνυμα σου δε φαίνεται επεξεργασμένο... 🤔

Λοιπόν έτσι όπως μου έρχονται κάποια. 2021 μόνο, μη φοβάσαι.

Μάζεψε 4 pole και ήταν εκεί γύρω να παίξει το ρόλο του. Ο Perez καμιά φορά δεν έμπαινε Q3.

Διαρκές beta testing σε κινητήρες (και άλλα πράγματα-γιατί όλα τα στραβά πέφτουν σε αυτόν άραγε; ) για χάρη του Lewis.

Imola

Λάθος Ham στη βροχή, έξοδος -> Bottas ατύχημα με Russell κόκκινη σημαία. O Ham 8ος και 1 γύρο πίσω στη κόκκινη σημαία. Reset όλα.

Ισπανία

Δε πάει να περάσει Ham στην εκκίνηση, αλλά παίζει ασπίδα τους από πίσω.

Baku

Συνέχεια tow o Bottas.

Hungary

Double bowling strike και τις 2 RB μαζί.

Zandvoort

1 pit για «teamwork» για να κόψει ότι γίνεται από Ver.

Extra pit στο τέλος για να μείνει ο Ham 2os και abort fastest lap order. 😊

Κων/πολη

Νίκη στο ρελαντί για Bottas, 15 sec μπροστά από Ver.

------------------------------------------------------

Αυτά μου έρχονται πρόχειρα. Αλλά έπρεπε και άλλα; Μήπως άξιζε το πρωτάθλημα ο Bottas τελικά;

Σίγουρα ξεχνάω κατιτίς. Όποιος έχει κουράγιο ας συμπληρώσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Λοιπόν έτσι όπως μου έρχονται κάποια. 2021 μόνο, μη φοβάσαι.
...

Imola

Λάθος Ham στη βροχή, έξοδος -> Bottas ατύχημα με Russell κόκκινη σημαία. O Ham 8ος και 1 γύρο πίσω στη κόκκινη σημαία. Reset όλα.
.....

Hungary

Double bowling strike και τις 2 RB μαζί.

Αυτα καλο ειναι να μενουν!

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα θα πω παντως. Ας μας πουν εκει στην F1 οτι δεν υπαρχουν κανονες και γινεται οτι πει ο race director να ξερουμε και εμεις αν ειναι να χαμηλωσουμε τις προσδοκιες μας και να ξερουμε οτι η F1 που βλεπαμε πριν 20 χρονια δεν θα ξαναεπανελθει.

Και κατι ακομα, αν η mercedes τελικα δεν το προχωρησει δικαστικως τελικα σημαινει οτι ολοι εκει τα εχουν ολα σχεδιασμενα και μιλημενα και εμεις οι φανσ ειμαστε μλκες που καθομαστε και υποστηριζουμε ομαδες και οδηγους και "πλακωνομαστε" μεταξυ μας ενω αυτοι τα εχουν  βρει μεταξθ τους και απλως βγαζουν εκατομμυρια στις πλατες μας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, george200-13 είπε

Και κατι ακομα, αν η mercedes τελικα δεν το προχωρησει δικαστικως τελικα σημαινει οτι ολοι εκει τα εχουν ολα σχεδιασμενα και μιλημενα και εμεις οι φανσ ειμαστε μλκες που καθομαστε και υποστηριζουμε ομαδες και οδηγους και "πλακωνομαστε" μεταξυ μας ενω αυτοι τα εχουν  βρει μεταξθ τους και απλως βγαζουν εκατομμυρια στις πλατες μας. 

Δεν χρειάζεται να καταφευγουμε σε θεωρίες συνομωσιας κλπ. 

Εγινε μια διαδικαστικη παρανομια (οχι πχ μια λαθος ποινη) που ουσιαστικά δεν διορθώνεται και η Μερσεντες γνωρίζει οτι θα βγει περισσότερο ζημιωμενη αν το παρει στα χαρτια. 

Ο Μαξ άλλωστε το πηρε μεσα στην πιστα. 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Κάτι για εξυπνάδες είχες γράψει αρχικά, αλλά το μήνυμα σου δε φαίνεται επεξεργασμένο... 🤔

Λοιπόν έτσι όπως μου έρχονται κάποια. 2021 μόνο, μη φοβάσαι.

Μάζεψε 4 pole και ήταν εκεί γύρω να παίξει το ρόλο του. Ο Perez καμιά φορά δεν έμπαινε Q3.

Διαρκές beta testing σε κινητήρες (και άλλα πράγματα-γιατί όλα τα στραβά πέφτουν σε αυτόν άραγε; ) για χάρη του Lewis.

Imola

Λάθος Ham στη βροχή, έξοδος -> Bottas ατύχημα με Russell κόκκινη σημαία. O Ham 8ος και 1 γύρο πίσω στη κόκκινη σημαία. Reset όλα. - με την ίδια λογική, οποιοσδήποτε προκάλεσε κόκκινη σημαία ή safety car το 2021, βοήθησε ή τον ένα ή τον άλλο οδηγό. Δεν έχει σχέση με την οδηγική ικανότητα του Μπότας που στον συγκεκριμένο αγώνα ήταν κλασσικά πίσω από τις πρώτες θέσεις και δεν είχε άλλο τρόπο να αλλάξει κάτι, αλλά ήταν οδηγικό λάθος και όχι απόπειρα να επιρρεάσει το αποτέλεσμα.

Ισπανία

Δε πάει να περάσει Ham στην εκκίνηση, αλλά παίζει ασπίδα τους από πίσω. - μιλάμε για τον ίδιο αγώνα που ο Φερστάππεν τους πέρασε και τους δύο σε δύο στροφές του πρώτου γύρου; 

Baku

Συνέχεια tow o Bottas. - και παρά το tow ο Φερστάππεν εφεύγε μισό γύρο μπροστά, αλλά A for effort;; 😄

Hungary

Double bowling strike και τις 2 RB μαζί. - ειλικρινά δεν νομίζω να πιστεύει κανείς πως ο Μπότας έκανε τέτοιους υπολογισμούς ώστε να πέσει πάνω σε ένα μονοθέσιο στην εκκίνηση, να περάσει από πάνω του και να καταλήξει ο ίδιος σε μία Ρέντ Μπούλ και το άλλο μέσω "μπιλιάρδου" στην άλλη. Αν ήθελε να προκαλέσει σύγκρουση με τον Μάξ είχε πολλές άλλες ευκαιρίες πιο σίγουρες στη σεζόν, και με βαθμολογική λογική ας πούμε τότε πως ο Εκλαίρ και ο Γκασλύ βοήθησαν τον Χάμιλτον με τη σύγκρουση στην Τοσκάνη πέρυσι.

Zandvoort

1 pit για «teamwork» για να κόψει ότι γίνεται από Ver. - OK συμφωνώ εδώ

Extra pit στο τέλος για να μείνει ο Ham 2os και abort fastest lap order. 😊

Κων/πολη

Νίκη στο ρελαντί για Bottas, 15 sec μπροστά από Ver. - Και εδώ

------------------------------------------------------

Αυτά μου έρχονται πρόχειρα. Αλλά έπρεπε και άλλα; Μήπως άξιζε το πρωτάθλημα ο Bottas τελικά;

Σίγουρα ξεχνάω κατιτίς. Όποιος έχει κουράγιο ας συμπληρώσει.

Φιλικά.

Εκεί που επίσης συμφωνώ και δεν το ανέφερες, είναι όσες φορές μπήκε για φρέσκα ελαστικά στο τέλος για να πάρει τον πόντο του ταχύτερου γύρου από τον Φερστάππεν π.χ. Μεξικό, εκεί ναι έπαιξε ρόλο.

Συγκριτικά πάντως με Πέρεζ, αν και ασταθής οδηγός ΙΜΗΟ ίσως να έχει παίξει και τον μεγαλύτερο ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα, μόνο με την άμυνα που έπαιξε στο Άμπου Ντάμπι. Οκτώ δευτερόλεπτα χαμένα για τον Χάμιλτον, που αν τα είχε θα μπορούσε να φτάσει και σε ένα "δωρεάν" πιτ στοπ και να άλλαζε τελείως την έκβαση του αγώνα όπως εξελίχθηκε. Δεν θυμάμαι να έχει κάνει ποτέ ο Μπόττας τέτοια εμφάνιση, είτε με Φερστάππεν είτε παλιότερα με Φέτελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tόσο κλάμα που έχουν ρίξει σε 2 μέρες  οι χαμιλτονιτσες,οι ΑΡΔ ,διαφοροι ηθοποioi ,BLM ,LGBT GTA R  κτλ δεν έχουμε ρίξει όλοι οι υπόλοιποι μαζί τα τελευταία 8  χρονιά ,που έχουν γίνει απίστευτα σκάνδαλα υπέρ της κλεψεντες και του αγαπημένου οδηγού της maFIA .

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, george200-13 είπε

Εγω ενα θα πω παντως. Ας μας πουν εκει στην F1 οτι δεν υπαρχουν κανονες και γινεται οτι πει ο race director να ξερουμε και εμεις αν ειναι να χαμηλωσουμε τις προσδοκιες μας και να ξερουμε οτι η F1 που βλεπαμε πριν 20 χρονια δεν θα ξαναεπανελθει.

Και κατι ακομα, αν η mercedes τελικα δεν το προχωρησει δικαστικως τελικα σημαινει οτι ολοι εκει τα εχουν ολα σχεδιασμενα και μιλημενα και εμεις οι φανσ ειμαστε μλκες που καθομαστε και υποστηριζουμε ομαδες και οδηγους και "πλακωνομαστε" μεταξυ μας ενω αυτοι τα εχουν  βρει μεταξθ τους και απλως βγαζουν εκατομμυρια στις πλατες μας. 

 

12 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν χρειάζεται να καταφευγουμε σε θεωρίες συνομωσιας κλπ. 

Εγινε μια διαδικαστικη παρανομια (οχι πχ μια λαθος ποινη) που ουσιαστικά δεν διορθώνεται και η Μερσεντες γνωρίζει οτι θα βγει περισσότερο ζημιωμενη αν το παρει στα χαρτια. 

Ο Μαξ άλλωστε το πηρε μεσα στην πιστα. 

Αν θέλετε την άποψή μου, αν δεν το προχωρήσει στα δικαστήρια τελικά, σημαίνει πως κάτι τους έχουν "τάξει" για του χρόνου. Οι δικαιολογίες τύπου "για να μην ζημιωθεί το άθλημα" είναι ισχνές και δεν μπορεί η ομάδα να αλλάζει 180 μοίρες πορεία σε λίγα 24ωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν χρειάζεται να καταφευγουμε σε θεωρίες συνομωσιας κλπ. 

Εγινε ενα διαδικαστικο λαθος(οχι πχ μια λαθος ποινη) που ουσιαστικά δεν διορθώνεται και η Μερσεντες γνωρίζει οτι θα βγει περισσότερο ζημιωμενη αν το παρει στα χαρτια. 

Ο Μαξ άλλωστε το πηρε μεσα στην πιστα. 

Ναι οκ δεν μου αρεσουν και εμενα οι θεωριες συνωμοσιας αλλα εγω αν ημουν στην θεση του τοτο δεν ξερω πως θα ενιωθα μετα απο τοσο αγωνα και παθος για την F1 και σιγουρα θα τους πηγαινα μεχρι τελους. Η μερσεντες οτι και να κανει στο στοχαστρο θα βρεθει αφου ετσι και αλλιως τρωει ξυλο απο τους οπαδους της f1 οπου βρεθει και σταθει.

Τωρα το κατα ποσο ο μαξ το πηρε στην πιστα ειναι debatable. Το αξιζε  φετος ο max? Φυσικα και το αξιζε. Οπως και ο Ham. Και οι δυο τους ηταν καταπληκτικοι φετος. Ομως οπως και να εχει βρεθηκαν ισοβαθμοι στον τελευταιο αγωνα που οπως και να το κανεις οπως και να το δεις ο ham ηταν απιαστος.

Αν εβγαινε safety car 2 γυρους πριν και γινοταν κανονικα η διαδικασια και ξαναξεκιναγε ο αγωνας ναι θα ελεγα thats formula 1 bitches παναξιος νικητης αγωνα ο max και οτι αυτα μπορουν να συμβουν στην formula 1 και γι αυτο την αγαπαμε. Τα καραγκιοζιλικια ομως με το να αφηνουν τους μισους να κανουν unlap μονο και μονο για να δουμε μαχη max-ham και να αποκτανε advantage σε σχεση με τους αλλους που εμειναν πισω οχι αυτο δεν ειναι formula 1 αλλα reality show.

Οτι και να λεμε ο αγωνας κανονικα επρεπε να ειχε ληξει υπο safety car συμφωνα με τους κανονισμους. Και αυτο δεν ειναι αποψη ειναι δεδομενα.

Υ.Γ Επισης το ολο κονσεπτ που διαφημιζει η liberty media last lap championship decider σε ολα τα social media απευθυνεται μονο στους θεατες του λεγομενους "αμερικανοποιημενους" για αυτους δηλαδη που εγινε reality show ο τελευταιος αγωνας. Ολοι οσοι ειχαμε ιδεα απο F1 ξεραμε μολις ειδαμε την ειδοποιηση safety car in this lap οτι ολα θα ειχαν τελειωσει πριν το τελος του sector 2.

Επεξ/σία από george200-13
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, george200-13 είπε

Οτι και να λεμε ο αγωνας κανονικα επρεπε να ειχε ληξει υπο safety car συμφωνα με τους κανονισμους. Και αυτο δεν ειναι αποψη ειναι δεδομενα.

Το θέμα είναι πως βγήκε απόφαση που λέει ούτε λίγο ούτε πολύ, πως ξέρετε κύριοι, έτσι λέει ο κανονισμός αλλά στην τελική ο αλυτάρχης μπορεί να αποφασίσει ό,τι γουστάρει, ακόμα κι αν δεν είναι προς το συμφέρον της ασφάλειας των οδηγών. Φανταστείτε να επιτραπεί τέτοια επιλεκτική εφαρμογή και στον κανονισμό 38, δεν θα βλέπουμε αγώνες αλλά συγκρουόμενα το 2022! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...