Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Ο GOAT είναι αυτή η καρέκλα? Αν θες να σε αποκαλούν GOAT θα πρέπει να μάθεις να συμπεριφέρεσαι και ως τέτοιος

SI202112120673_news-624x367.jpg

good point. Απλά προσπάθησα να δώσω μία αντικειμενική ερμηνεία, γιατί αν ρωτήσεις 10 άτομα ποιος οδηγός τους αρέσει περισσότερο θα πάρεις 10 διαφορετικές απαντήσεις. Εμένα είναι ο Ρικάρντο ας πούμε από αυτούς που είναι τώρα, και ο Σένα γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, ioannis__ είπε

Greatest of all time είναι το GOAT. Ε greatest είναι τα πιο πολλά πρωταθλήματα και οι νίκες, αυτό μένει. Σίγουρα μπορεί κάποια να τα πήρε πιο εύκολα λόγω μηδενικού ανταγωνισμού αλλά τα πήρε, αυτό μετράει. Αντίστοιχα GOAT στο Champions League είναι η Ρεάλ..

Ξέρω τι σημαίνουν τα αρχικά του GOAT. To τι καθορίζει τον Greatest of All time δεν είναι απαραίτητα αυτό που λες εσύ. Αυτό είναι μια εκδοχή. 

Επίσης φέρνεις ένα ατυχές παράδειγμα μιας ομάδας σε σχέση με ένα πρόσωπο. 

Ειδικά σε ένα άθλημα όπου ο κάθε οδηγός έχει διαφορετικό εργαλείο, το να βγάλεις κάποιο GOAT με αντικειμενικά κριτήρια είναι εξαιρετικά δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ο GOAT είναι αυτή η καρέκλα? Αν θες να σε αποκαλούν GOAT θα πρέπει να μάθεις να συμπεριφέρεσαι και ως τέτοιος

SI202112120673_news-624x367.jpg

Αυτό είναι στο τέλος του αγώνα; Δεν εμφανίστηκε καθόλου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ~mxls~ είπε

Αυτό είναι στο τέλος του αγώνα; Δεν εμφανίστηκε καθόλου; 

Ναι, δεν εμφανίστηκε καθόλου στην συνέντευξη μετά τον αγώνα. Αυτό δεν είναι προσβολή για το άθλημα και τους συναθλητές του? Παιδιάστικες συμπεριφορές "μου φάγαν το μπιφτέκι μου"

https://www.express.co.uk/sport/f1-autosport/1535098/Lewis-Hamilton-skips-press-conference-Max-Verstappen-reacts-Mercedes-protest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Ξέρω τι σημαίνουν τα αρχικά του GOAT. To τι καθορίζει τον Greatest of All time δεν είναι απαραίτητα αυτό που λες εσύ. Αυτό είναι μια εκδοχή. 

Επίσης φέρνεις ένα ατυχές παράδειγμα μιας ομάδας σε σχέση με ένα πρόσωπο. 

Ειδικά σε ένα άθλημα όπου ο κάθε οδηγός έχει διαφορετικό εργαλείο, το να βγάλεις κάποιο GOAT με αντικειμενικά κριτήρια είναι εξαιρετικά δύσκολο. 

E γι' αυτό βάζω τα πρωταθλήματα που είναι η απόλυτη καταξίωση, και αφού και ο Σούμι έχει τα ίδια τότε πάμε στις νίκες. Μόνο έτσι μπορείς να το δεις αντικειμενικά, αλλά ναι δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Ναι, δεν εμφανίστηκε καθόλου στην συνέντευξη μετά τον αγώνα. Αυτό δεν είναι προσβολή για το άθλημα και τους συναθλητές του? Παιδιάστικες συμπεριφορές "μου φάγαν το μπιφτέκι μου"

https://www.express.co.uk/sport/f1-autosport/1535098/Lewis-Hamilton-skips-press-conference-Max-Verstappen-reacts-Mercedes-protest

Παίζει να έκανα το ίδιο. Όπως στηριζα 100% αυτό που είχε κάνει ο Σεμπ Καναδά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Narayan είπε

Όσο για το Σίλβερστόουν, η άποψή μου είναι πως αν ήταν αντεστραμένοι οι ρόλοι, πολλοί εδώ μέσα θα έγραφαν για καθαρό αγωνιστικό συμβάν και πως ο Φερστάππεν "δεν είχε που να πάει" στην εσωτερική της στροφής. Αλλά αν διαβάσει κανείς αυτά που γράφονται τώρα χωρίς να έχεις δει τον αγώνα, θα φανταστεί πως ο Χάμιλτον από τύχη γλίτωσε το... αυτόφωρο για απόπειρα ανθρωποκτονίας 😁

Εάν το έκανε ο Max σίγουρα θα ήταν όπως τα λες, γιατί πολύ απλά δεν το έχει ξανακάνει. Για τον sir όμως, είναι χαρακτηριστική κίνηση, έχει κάνει ακριβώς το ίδιο αρκετές φορες στην καριέρα του, εξού και το κράξιμο.

Επεξ/σία από Sugizo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, ~mxls~ είπε

Παίζει να έκανα το ίδιο. Όπως στηριζα 100% αυτό που είχε κάνει ο Σεμπ Καναδά.

Κι εγώ. Επίσης απ' τη στιγμή που εκείνη την ώρα η Μερσεντες ετοίμαζε επίθεση ηταν ακόμη πιο δύσκολη η θέση του αν εμφανιζόταν. Είναι μια ένδειξη διαμαρτυρίας και παράλληλα ένδειξης ότι 'δεν έχουν τελειώσει ακόμα όλα'. 

Γενικά θεωρώ ότι είναι κρίμα που τελείωσε έτσι αν και το προτιμώ προσωπικά απ' το να έπαιρνε πρωτάθλημα ο Χάμιλτον. Θεωρώ ότι το αρχικό λάθος όμως ότι ξεκίνησε με το ότι δεν τους έστειλαν όλους έναν γύρο νωρίτερα για να κάνουν unlap το SC και να έχουμε ούτως η άλλως έναν τελευταίο γύρο μεταξύ Χαμ και Μαξ όπως αυτό που είδαμε, χωρίς ντόρους και πολλά πολλά. Το να τελειώσει ένα τέτοιο πρωτάθλημα ύπο SC ενώ η πίστα είχε καθαρίσει εδώ και δυο γύρους για τυπικούς λόγους κανόνων και καθυστερημένης αντίδρασης για να κάνουν unlap αυτοί που είχαν μείνει ένα γύρο πίσω θα ήταν ακόμη πιο άσχημο, ειδικά όταν όλοι γνωρίζαμε ότι με ένα γύρο θα είχες μάλλον Μαξ πρωταθλητή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

 

Κι εγώ. Επίσης απ' τη στιγμή που εκείνη την ώρα η Μερσεντες ετοίμαζε επίθεση ηταν ακόμη πιο δύσκολη η θέση του αν εμφανιζόταν. Είναι μια ένδειξη διαμαρτυρίας και παράλληλα ένδειξης ότι 'δεν έχουν τελειώσει ακόμα όλα'. 

Γενικά θεωρώ ότι είναι κρίμα που τελείωσε έτσι αν και το προτιμώ προσωπικά απ' το να έπαιρνε πρωτάθλημα ο Χάμιλτον. Θεωρώ ότι το αρχικό λάθος όμως ότι ξεκίνησε με το ότι δεν τους έστειλαν όλους έναν γύρο νωρίτερα για να κάνουν unlap το SC και να έχουμε ούτως η άλλως έναν τελευταίο γύρο μεταξύ Χαμ και Μαξ όπως αυτό που είδαμε, χωρίς ντόρους και πολλά πολλά. Το να τελειώσει ένα τέτοιο πρωτάθλημα ύπο SC ενώ η πίστα είχε καθαρίσει εδώ και δυο γύρους για τυπικούς λόγους κανόνων και καθυστερημένης αντίδρασης για να κάνουν unlap αυτοί που είχαν μείνει ένα γύρο πίσω θα ήταν ακόμη πιο άσχημο, ειδικά όταν όλοι γνωρίζαμε ότι με ένα γύρο θα είχες μάλλον Μαξ πρωταθλητή. 

 

Δεν ειχε καθαρισει η πιστα εδω και 2 γυρους. Στο τελος του 55ου/58 και στην αρχη του 56ου/58, ο γερανος ηταν ακομα μεσα στην πιστα:


image.png.678cdc197b859a26a2c79437a3d6f3f5.png
 

Στο τελος του 56ου/58, οι marshalls ηταν ακομα μεσα στην πιστα:


image.png.bfc809451bb23ccd301263d838d4e74f.png

 

Η πιστα καθαρισε στον 57ο/58, οποτε και δωθηκε η εντολη για να γινουν unlapped τα μισα(κι αυτο ειναι περιεργο) lapped μονοθεσια.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Δεν είναι θέμα συμπάθειας, γιατί στην τελική δεν είμαστε και κολλητοί εκτός πίστας. Αλλά παρακολουθείς τον goat του αθλήματος. Υπερβολικά σπάνιο ταλέντο.

Και ένα άσχετο, ο Κιμι τελείωσε τη σεζόν με τον πιο Ραϊκονικό τρόπο: εγκατάλειψη από μηχανικό πρόβλημα. Όσοι ξέρετε, με νιώθετε.

days of mclaren-mercedes

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Θα συμφωνήσω για το ταλέντο του αν και θεωρώ ότι το να τον αποκαλεί κάποιος GOAT λες και είναι μια κοινώς αποδεκτή πραγματικότητα δεν είναι σωστό. GOAT για εσένα και πολλούς άλλους, ναι. Μάλλον όχι για τον περισσότερο κόσμο. 

Αυτό ισχύει για όλους τους αθλητές. Είναι ο Jordan GOAT; ίσως για πολλούς όχι όλους, είναι ο Messi GOAT; ίσως για πολλούς όχι όλους. Ο Hamilton είναι GOAT για πολύ μεγάλη μερίδα των φίλων του αθλήματος ναι είναι. Πάντα ήμουν "εναντίον" του όπως και φέτος, όμως για εμένα είναι ο καλύτερος όλων. Αν έτρεχε μαζί με Senna, Schumacher εγώ πιστεύω ότι θα είχε περισσότερα πρωταθλήματα. Αυτό που μου βγάζει σαν χαρακτήρας είναι καλύτερο από τους άλλους δύο. Μετράει ο χαρακτήρας στον αθλητισμό; για εμένα ναι. Είναι 37 έχει πάρει 7 παγκόσμια και μάχεται σαν να είναι 25 και να παλεύει για το πρώτο. Εγώ το εκτιμάω αυτό σε απίστευτο βαθμό (μέχρι συγκινήσεως). Αν σε όλα αυτά βάλουμε ότι το άθλημα είναι στον μεγαλύτερο βαθμό ατομικό και ενέχει και κινδύνους για την ζωή τον θεωρώ μεγαλύτερο αθλητή από κάθε ποδοσφαιριστή, μπασκετμπολίστα κτλ. Με όλα τα παραπάνω για μένα είναι για σένα ίσως όχι για τους άλλους μπορεί ναι μπορεί όχι ποιός θα το κρίνει; Μήπως οι τίτλοι, ρεκόρ κτλ; Ε τότε σίγουρα είναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MrRush είπε

Πάντως το underrated highlight της χρονιάς είναι ο Sainz. Το παιδί οδηγάει πολύ σταθερά και με ένα καλό μονοθέσιο θα πηγαίνει τραίνο. 

Συμφωνώ στο ότι είναι πολύ σταθερός οδηγός περισσότερο από τον Leclerc.Για πολύ σπουδαία πράγματα πχ πρωτάθλημα όμως δεν τον έχω. Ούτε ο Leclerc θεωρώ πως είναι το υπέρταλέντο που μας παρουσίαζαν όταν ήρθε στην Ferrari. Θέλω να δω τον Russell του χρόνου (οι χθεσινές αντιδράσεις του με χάλασαν όμως) και τον Norris σε βάθος χρόνου.

Όλοι τους όμως είναι ένα κλικ κάτω από Hamilton & Max.

O Max χθες αν βγάλουμε τα όσα έγιναν (χθές αλλά και γενικότερα στους τελευταίους μήνες) έδειξε απίστευτη αντοχή στην πίεση, στρες, άγχος για την ηλικία του. Στον τελευταίο γύρο ήταν πραγματικός καρχαρίας που μύρισε αίμα και επιτέθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...