Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, golden33 είπε

Να ρωτήσω κάτι να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει. Όταν ένας οδηγός κάνει drive-bombing, μπορεί ο αμυνόμενος να κερδίσει 20-30 μέτρα κόβοντας την πίστα ενώ ουσιαστικά στρίβουν μαζί? Γιατί άκουσα από τον Massi ότι το πλεονέκτημα που κέρδισε ο Ham ήταν μικρό και το έδωσε πίσω, κάτι που δεν αντιλήφθηκα αν έγινε. Κέρδισε πολλά μέτρα με το κόψιμο της πίστας, υπάρχει κανονισμός που το προβλέπει αυτό?

Ειλικρινής  ερώτηση και όχι ειρωνική.

Ναι, πρεπει να μην αποκτησεις 'lasting advantage' οπως λεει ο κανονισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εγώ θα σου πω ότι αν άκουσες τις ιαχές του πλήθους την ώρα που ο Μαξ προσπερνάει θα καταλάβαινες ότι το άθλημα δεν έχασε αλλά κέρδισε και αυτό θα το δούμε και τη νέα χρονιά.

Πιστεύω πως μετά από πολλά πολλά χρόνια η Φόρμουλα 1 και με την επάνοδο της Ferari θα αποκτήσει ξανά τη χαμένη αίγλη της.

Αυτό έγινε λόγω της κυριαρχίας της Μερκ αλλά και του στυλ οδήγησης του Μαξ που αρέσει σε πολλούς παρόλο που πολλές φορές είναι επικίνδυνο ή εκτός κανόνων και γι'αυτό έχει τόσους οπαδούς. Και εγώ VER υποστήριξα και το πανηγύρισα απλά επειδή ήθελα άλλον πρωταθλητή επιτέλους. Αλλά μέσα μου ξέρω ότι έγιναν μακακιες σήμερα. Αν η Μερκ είχε πάρει για παράδειγμα δύο πρωταθλήματα τα προηγούμενα χρόνια τότε θα υποστήριζα ΗΑΜ. Αλλά εντάξει βαρέθηκα πια το ίδιο πράγμα κάθε χρόνο, αρκετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

έκοψε δρόμο, κλάιν

Σωστά γιατί δεν είχε αυτοκίνητο να περάσει ακόμη και να έχανε θέση εκεί...τα φαντάσματα έφτασαν στο +14sec την διαφορά μεταξύ τους, όχι ο Χάμιλτον...άλλος έκανε τον ένα ταχύτερο γύρο πίσω από τον άλλο όχι ο Χάμιλτον...τα θέλετε και τα λέτε ε; Είπαμε να υποστηρίζουμε τον έναν ή τον άλλο αλλά όχι και έτσι κύριοι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Σωστά γιατί δεν είχε αυτοκίνητο να περάσει ακόμη και να έχανε θέση εκεί...τα φαντάσματα έφτασαν στο +14sec την διαφορά μεταξύ τους, όχι ο Χάμιλτον...άλλος έκανε τον ένα ταχύτερο γύρο πίσω από τον άλλο όχι ο Χάμιλτον...τα θέλετε και τα λέτε ε; Είπαμε να υποστηρίζουμε τον έναν ή τον άλλο αλλά όχι και έτσι κύριοι...

Που διαφωνούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο divebombing μιλάτε?! Ο Max έκανε προσπέραση κρατώντας το μονοθέσιο  εντός πίστας. Ο Hamilton μπορούσε να είχε κλείσει την εσωτερική ή αλλιώς ας πατούσε φρένο.

Έπρεπε να του δώσουν 5s time penalty και τέλος. Δηλαδή ακόμα και στο sky tv ήταν σίγουροι (!)

Για το τέλος του αγώνα έχει δίκιο η Mercedes, καθαρά δεν ακολουθήθηκε ο κανονισμός. Έπρεπε ο αγώνας να λήξει με safety cars. Ναι sucks but it is what it is.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Ναι, πρεπει να μην αποκτησεις 'lasting advantage' οπως λεει ο κανονισμος.

Έπρεπε να εξανεμιστεί το πλεονέκτημα του hamilton κρατώντας παράλληλα τη θέση του? Δηλαδή θα έπρεπε να κρατήσει τη θέση του αλλά να πατήσει και λίγο φρένο ή αυτό που έκανε, ότι έκοψε δηλαδή την πίστα και συνέχισε κανονικά επιτρέπεται? Ρωτάω γιατί δεν το κατάλαβα από την απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, MrRush είπε

Ρε μάστορα, ακόμα και οι casters που είναι μέχρι κόκκαλο fans του Χάμιλτον είπαν ότι εκεί έπρεπε να δώσει πίσω την θέση στον Μαξ ο Χάμιλτον. Ήταν divebomb; Ήταν. Οι stewards είπαν ότι το πλεονέκτημα που πήρε ο Χάμιλτον το έδωσε πίσω στον Μαξ κόβοντας λίγο και κρατώντας το κενό όσο ήταν.

Αυτά είναι π@πες, στο Apex ο Μαξ ήταν μπροστά, είχε δικαίωμα να είναι μπροστά μετά την στροφή. Οι stewards ήταν υπέρ του Μαξ αλλά η απόφαση ήταν γτπ γιατί έκριναν ότι το πλεονέκτημα δόθηκε πίσω ενώ αυτό δεν έγινε.

Μάστορα κάποιος αρκετά πίσω έβαλε τον κανονισμό για το divebomb. Όταν μέσω divebomb είναι μπροστά σε στροφή δεν υπάρχει "ήταν μπροστά". Το divebomb τιμωρείται...τα υπόλοιπα που λες είναι κουκουρούκου...Διάβασέ το και τα λέμε...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, golden33 είπε

Έπρεπε να εξανεμιστεί το πλεονέκτημα του hamilton κρατώντας παράλληλα τη θέση του? Δηλαδή θα έπρεπε να κρατήσει τη θέση του αλλά να πατήσει και λίγο φρένο ή αυτό που έκανε, ότι έκοψε δηλαδή την πίστα και συνέχισε κανονικά επιτρέπεται? Ρωτάω γιατί δεν το κατάλαβα από την απάντησή σου.

Aν κερδισες χρονο βγαινοντας εκτος, πρεπει να αφησεις τον απο πισω να σε ξαναπλησιασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δηλώσεις του Hamilton μετά το τέλος και το ύφος, στάση σώματος κτλ. είναι ο ορισμός του GOAT.

Τέλος οι αντιδράσεις για σήμερα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Aν κερδισες χρονο βγαινοντας εκτος, πρεπει να αφησεις τον απο πισω να σε ξαναπλησιασει.

Αν δεν κάνω λάθος όμως αυτό δεν έγινε, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Αυτό έγινε λόγω της κυριαρχίας της Μερκ αλλά και του στυλ οδήγησης του Μαξ που αρέσει σε πολλούς παρόλο που πολλές φορές είναι επικίνδυνο ή εκτός κανόνων και γι'αυτό έχει τόσους οπαδούς. Και εγώ VER υποστήριξα και το πανηγύρισα απλά επειδή ήθελα άλλον πρωταθλητή επιτέλους. Αλλά μέσα μου ξέρω ότι έγιναν μακακιες σήμερα. Αν η Μερκ είχε πάρει για παράδειγμα δύο πρωταθλήματα τα προηγούμενα χρόνια τότε θα υποστήριζα ΗΑΜ. Αλλά εντάξει βαρέθηκα πια το ίδιο πράγμα κάθε χρόνο, αρκετά..

Όχι φίλε μη σε κάνουν κάποιοι να νοιώθεις ενοχή. 

Πάντα ήμουν Φεραράκιας μιας και έχουμε καταντήσει κάρα (ελπίζω για του χρόνου)  ήθελα με τα 1000 να το πάρει ο Μαξ αλλά μόλις είδα τη χάλια εκκίνηση απογοητεύθηκα έκλεισα την τηλεόραση. Στο τέλος άκουγα από δίπλα που έβλεπε ο γιός και μόλις έγινε η προσπέραση δεν με νοιάζει αν ήταν σωστή η λάθος έγινε χαμός.

Ξυδάκι για τους χαμένους και άστους να κλαίνε. Θα τους περάσει σε καμιά βδομάδα.😜

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...