Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Σε αντίθεση με τον προηγούμενο αγώνα, ο Max αυτή τη βδομάδα είναι ΒΡΑΧΟΣ. Μπορεί να τον πότισαν και τίποτα, δεν ορκίζομαι. Εγώ λέω οτι δε θα κάνει το παραμικρό -σε φυσιολογικές συνθήκες-. Αν νιώσει πάλι αδικημένος, την κάτσαμε.

Εγώ πάλι θα χρησιμοποιήσω την λέξη που έγραψες και θα πω ότι ΒΡΑΧΟΣ μου φάνηκε ο Hamilton. Βέβαια έχει την μεγαλύτερη εμπειρία μακράν όλων ιδιαίτερα σε συνθήκες πίεσης αλλά ήταν πολύ άνετος, ψύχραιμος, με ωραία ατάκα στο τέλος που με κάνει να πιστεύω ότι δεν καίγονταν στην Mercedes για την πρώτη θέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, liakinen είπε

Με την καμία. Η Mercedes έχει μεγάλο πλεονέκτημα και με τις δύο γόμες κίτρινη - άσπρη με τις οποίες θα γίνει το 80% του αγώνα. Τον Max τον φοβάμαι πάρα πολύ αύριο μην γυρίζοντας σαν τρελός στους πρώτους γύρους με την μαλακή έχει κάποια έξοδο. 

Θα πάρει και τον Χαμ μαζί του, δεν πρόκειται να βγει μόνος...😜😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papp0us είπε

Σε αντίθεση με τον προηγούμενο αγώνα, ο Max αυτή τη βδομάδα είναι ΒΡΑΧΟΣ. Μπορεί να τον πότισαν και τίποτα, δεν ορκίζομαι. Εγώ λέω οτι δε θα κάνει το παραμικρό -σε φυσιολογικές συνθήκες-. Αν νιώσει πάλι αδικημένος, την κάτσαμε.

Aυτο.
Η γλωσσα του σωματος του δειχνει οτι το εχει και δεν θα κανει τα λαθη του προηγουμενου αγωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέρμα καμικάζι γύρους με την κόκκινη για VER και ότι βγει..

Και το θέμα είναι τι κάνουμε μέχρι αύριο στις 3; Βρέχει κιόλας και δεν ψήνομαι να βγω να πιω το καταπετασμα και να ξυπνήσω αύριο στις 3 παρά 10 έτοιμος για τελικό :P

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dafnoula13 είπε

Θα πάρει και τον Χαμ μαζί του, δεν πρόκειται να βγει μόνος...😜😜

Αφού θα είναι πίσω ο Hamilton βρε, με την όπισθεν θα έχει έξοδο ο Max; 😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakinen είπε

Εγώ πάλι θα χρησιμοποιήσω την λέξη που έγραψες και θα πω ότι ΒΡΑΧΟΣ μου φάνηκε ο Hamilton. Βέβαια έχει την μεγαλύτερη εμπειρία μακράν όλων ιδιαίτερα σε συνθήκες πίεσης αλλά ήταν πολύ άνετος, ψύχραιμος, με ωραία ατάκα στο τέλος που με κάνει να πιστεύω ότι δεν καίγονταν στην Mercedes για την πρώτη θέση. 

Ο Hamilton είναι κατα κανόνα βράχος. Πέρα απο τη γκρίνια την κλάψα, και την τρομερή αίσθηση του στο ντύσιμο, ψύχραιμος είναι σχεδόν πάντα. 

Το ίδιο ψύχραiμοι είναι και στην ομάδα του, γιατί αν του πουν "μπες μέσα, να σου κάνουμε τον πύραυλο, ακόμα πιο πύραυλο, και βγες εκεί έξω, και προσπέρνα το μισό Grid δυο φορές, γιατι αυτό χρειάζεται να κάνεις", θα το κάνει.

H Mercedes αλλάζει στρατηγικές όταν χρειαστεί, δεν πετάει βαθμό, δε χαρίζει βαθμό. Η Redbull ολη τη χρονιά, πρώτη φορά στον τελευταίο αγώνα αποφάσισε να παίξει με στρατηγική, και αυτό επειδή αναγκάστηκε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω τόση κάψα να περάσει η ώρα μέχρι αύριο. Ίσως γιατί αύριο θα τσούξει ο πισινός βλέποντας τον Σερ να σηκώνει το όγδοο και μετά αντε να περιμένω μέχρι μέσα Μαρτίου (αν ζούμε) για να ξεκινήσει το νέο πρωτάθλημα. Οπότε μέχρι αύριο όλα είναι Cool. 

3 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ο Hamilton είναι κατα κανόνα βράχος. Πέρα απο τη γκρίνια την κλάψα, και την τρομερή αίσθηση του στο ντύσιμο, ψύχραιμος είναι σχεδόν πάντα. 

Καλά όταν δεν τους πήγαιναν τα πράγματα Μεγάλη Παρασκευή ήταν και του λόγου του στις συνεντεύξεις. Κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα. Σήμερα είχε ένα στυλ και τι νομίζετε ότι κάνατε τώρα ρε μ@λ@κες αύριο θα τα πούμε. 

Στα σοβαρά τώρα η στρατηγική της Mercedes έχει την περισσότερη λογική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Τέρμα καμικάζι γύρους με την κόκκινη για VER και ότι βγει..

Και το θέμα είναι τι κάνουμε μέχρι αύριο στις 3; Βρέχει κιόλας και δεν ψήνομαι να βγω να πιω το καταπετασμα και να ξυπνήσω αύριο στις 3 παρά 10 έτοιμος για τελικό :P

Βλεπουμε τους αγωνες στο Abu Dhabi 2019 και 2020 και μελεταμε την στρατηγικη.

Οι 3 πρωτοι περυσι εκαναν 1 πιτ στοπ: ξεκινησαν με μεσαια και πηγαν σε σκληρη.
Εδω τι ελεγε η Πιρελλι περυσι:

Αναφορά σε κείμενο

Pirelli’s data currently suggest the fastest route to victory would be to start on the Medium tyre and go for 18 laps before switching over to the Hard tyres to go to the end of the race.
An alternative, slightly slower, strategy will be to begin the race on the Soft tyre, then swap to the Hards on lap 14 for the remaining 41 laps.

Αλλα τωρα εχουμε να κανουμε με διαφορετικη ουσιαστικα πιστα, 12 sec πιο γρηγορη.

Μαλλον θα παμε για 2 πιτ στοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βγήκε πέρυσι με 1 πιτ στοπ, φέτος γιατί να χρειαστεί 2; Φαντάζομαι οι στροφές που βγήκαν έφθειραν περισσότερο τα ελαστικά, οπότε αύριο χωρίς αυτές θα έχουμε μικρότερη φθορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν μπορω να καταλαβω αφου ειχαν το μονοθεσιο να πανε για Pole στην rb γιατι επελεξαν να ξεκινησουν με την μαλακη. Το κλειδωμα των ελαστικων του μαξ ηταν πολυ ελαφρυ και σε καμμια περιπτωση η κοκκινη δεν αντισταθμιζει το pace της μεσαιας γομας σε long run ακομα και ετσι.  Δεν ξερω μου φαινεται πολυ ριψοκινδυνο και πολυ περιεργο. Δεν εμαθαν απο τον προηγουμενο αγωνα που στην ουσια ο μαξ το εχασε επειδη τα εφτυσε η μεσαια γομα?

Υπάρχει μια αλανθαστη στρατηγικη αν ισχυουν καποιες προυποθεσεις. Οταν εισαι πολυ πιο γρηγορος, γρηγορος ή πολυ κοντα με τον αντιπαλο σου και ξεκινας μπροστα συνηθως θες να εισαι στην ιδια στρατηγικη με αυτον.

 Αντε και δεν περνανε οι ωρες να δουμε τον μεγαλο αγωνα αυριο.

Επεξ/σία από george200-13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, george200-13 είπε

Εγω δεν μπορω να καταλαβω αφου ειχαν το μονοθεσιο να πανε για Pole στην rb γιατι επελεξαν να ξεκινησουν με την μαλακη. Το κλειδωμα των ελαστικων του μαξ ηταν πολυ ελαφρυ και σε καμμια περιπτωση η κοκκινη δεν αντισταθμιζει το pace της μεσαιας γομας σε long run ακομα και ετσι.  Δεν ξερω μου φαινεται πολυ ριψοκινδυνο και πολυ περιεργο. Αντε και δεν περνανε οι ωρες να δουμε τον μεγαλο αγωνα αυριο.

Το σκεφτόμουν και εγώ αυτό αλλά ίσως βλέποντας τον Ρυθμό από τα μερκ, να θέλουν να εξασφαλίσουν καλή εκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ανυπομονώ γι' αυτό εδώ 😃

 

Νarrated By kimi

"Microphone, Microphone and an ice cream. HEEEEY GIVE ME THE MICROPHONE. SomebodyTell him to GIVE ME THE MICROPHONE. COMEON MOVE!"

Γεράσαμε κύριοι. Έβλεπα τον Κίμαρο στην McLaren , με μάπα φράπα και όρεξη για ζωή. περίπου. Και τώρα έχει γίνει ο παππους απο το "να φύγετε να πάτε αλλού".

ααααααχ

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Εγώ να πώ οτι είδαμε το "τρομερό ασυναγώνιστο PU της Mercedes, που πετάει φλόγες, σε σχέση με το γερασμένο PU της Honda που δε θα μπορεί να αποδώσει μετά απο τόσους αγώνες".

Αλλα είπαμε, με καρυδότσουφλο έφτασε μέχρι εδώ ο Verstappen.

ποσες φορες εχεις κανει αυτο το λαθος στην υβριδικη εποχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...