Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Με συγχωρείς, εννοούσα το κλασικό για πετρέλαιο.

αν δε διάβασες κάτι συγκεκριμένο για ΚΟΤ και πετρέλαιο , τότε δεν έχει αλλάξει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, pan100 είπε

Τα ίδια και σε εμένα , έβγαλε κανείς άκρη;

Μάλλον δεν δίνουν για θέρμανση με το ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μάλλον δεν δίνουν για θέρμανση με το ρεύμα. 

σίγουρα ,όπως και έχει αναφερθεί πολλές φορές για το επίδομα ρεύματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2023 στις 2:33 ΠΜ, xraxra είπε

Ποιά ειναι η διαφορά? Νομίζω σε κάθε μπαλκονι εχει ενα μηχανημα και οταν μπηκε στο σπιτι ήρθε μάστορας και εδωσε οδηγίες λειτουργίας κλπ...

Update= Εχει κάνει προσωπικά η μικρή σύμβαση με την ΕΛΙΝ για φυσικό αέριο. Αρα θα πληρωνει λογαρυασμό στην ΕΛΙΝ και οχι μεσω κοινοχρηστων).

Αρα δεν εμπλέκεται καθόλου η πολυκατοικία?

Μπαινει μόνη της και κάνει αιτηση απευθείας σαν να ειναι μονοκατοικία?

Ναι το κάνει σαν να είναι σε μονοκατοικία. Στο φυσικό αέριο ούτως ή άλλως έχεις αυτή την επιλογή να το κάνεις σαν να είσαι σε μονοκατοικία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις καταχωρήσεις δικαιολογητικών για αέριο: έχω λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 20/10/2023 (αφορά κατανάλωση 21/6/26 έως 17/10/23), αυτός ο λογαριασμός μπορεί να συμπεριληφθεί ή όχι; 

Το ΦΕΚ αναφέρει το παρακάτω, το οποίο δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο.

Αναφορά σε κείμενο

Ειδικά για το φυσικό αέριο και για την κατανάλωση θερμικής ενέργειας μέσω τηλεθέρμανσης, θα καταχωρούνται έως την 15η Ιουλίου 2024 δικαιολογητικά αγορών της περιόδου 1.10.2023 έως 31.03.2024 με ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 30η Ιουνίου 2024 και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα καταβάλλεται έως την 31η Ιουλίου 2024.

Αντίστοιχα θα είναι και ο Μάρτιος για πολλούς, μπορεί δηλαδή να έχει σπάσει σε 2 λογαριασμούς και ο δεύτερος να περιλαμβάνει κι άλλους μήνες. 

Επεξ/σία από EchiDNA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι πήρα επίδομα για φυσικό αέριο. Φέτος ξανακάνω νέα αίτηση ή εισάγω τα παραστατικά; Μου λέει ότι δεν έχω δικαίωμα υποβολής παραστατικών ή δεν έχω κάνει νέα αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Πολυκατοικία με φυσικό αέριο κεντρικής  θερμανσης μπορούμε να κάνουμε αίτηση χωρις να επιλεξουμε πολυκατοικία και να περάσουμε εμείς τα παραστατικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Petros60 είπε

Σε Πολυκατοικία με φυσικό αέριο κεντρικής  θερμανσης μπορούμε να κάνουμε αίτηση χωρις να επιλεξουμε πολυκατοικία και να περάσουμε εμείς τα παραστατικά?

Αν εκδιδεται ενας λογαραισμος για ολους πως μορει να γινει αυτο ?

Εχω το ιδιο θεμα .

Ενας λογαριασμος και μια εταιρεια μας βγαζει τα κοινοχρηστα του φυσικου αεριου  αλλα οχι με θεωρημενα  παραστατικα

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Petros60 είπε

Σε Πολυκατοικία με φυσικό αέριο κεντρικής  θερμανσης μπορούμε να κάνουμε αίτηση χωρις να επιλεξουμε πολυκατοικία και να περάσουμε εμείς τα παραστατικά?

Ναι μπορείς. Το περνάς ατομικά αφού στα κοινόχρηστα το ποσό θέρμανσης είναι ξεχωριστό και φαίνεται πιο είναι. 

Screenshot_20231116_090509_Samsung Notes.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτερη χρονια διαχειριστης και δε με αφηνει να κανω καμια απολυτως αλλαγη στοιχειων, αν θελω να αλλαξω τα ονοματα  ή άλλα στοιχεια να υποθεσω πρεπει να μπω με διαφορετικο ΑΦΜ και ολα απο την αρχη;

 

Στην πλατφορμα ειναι ακομα οι παλιες πληροφοριες για τις περσινες αιτησεις:

''Έχει γίνει αίτηση για την περίοδο 2022 - 2023 για το διαμέρισμα αυτό από την ........''

 

και υπάρχει  μια κοκκινη επιγραφη που λεει

''ΠΡΟΣΟΧΗ! Η ενεργοποίηση δυνατότητας πληρωμής μετά τις 8/12/2023 δε θα λαμβάνεται υπόψη για πληρωμές της περιόδου 2023 - 2024.''

Να υποθεσω θα γινει ενεργοποιηση για το 2023-2024 με την πρωτη αιτηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ababa641 είπε

Γνωρίζει κάποιος τι είναι προτιμότερο, επίδομα πετρελαίου ή επίδομα ρεύματος? Δεν υπάρχει ΚΟΤ.

Δεν υπάρχει προτιμότερο, τα βάζεις κάτω και βλέπεις ποιο είναι πιο συμφέρον για εσένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...