Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, villasg είπε

Μια ερωτηση μπας και εχει τυχει σε καποιον  .
Φιλος που δεν δικαιουται επιδοτηση , φιλοξενει την μητερα του που δικαιουται ( εκεινη πουλησε την οικια της και την φιλοξενει μονιμα αυτος πλεον ) .
Μπορει η μητερα του να κανει αιτηση ως φιλοξενουμενη για την οικια  που διαμενει πλεον ? 

οχι οι φιλοξενουμενοι δε δικαιουνται

 

Αναφορά σε κείμενο

3. Εξαιρούνται από τη χορήγηση του επιδόματος:

....

β) Τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία δηλώνουν στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ότι φιλοξενούνται.

...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/11/2023 στις 9:40 ΠΜ, xraxra είπε

Καλημέρα. Να ρωτησω εσας εδώ τους πιο παλιούς.

Η κόρη μου νοικιασε διαμέρισμα σε πολυκατοικια που μόλις φτιαχτηκε. Οι πρωτοι ενοικιαστες μπηκαν δηλαδή απο Ιούνιο και μετα. Η πολυκατοικια εχει περιπου 15 διαμερισματα.

Σαν θερμανση εχει φυσικο αεριο. Αυτονομία νομιζω( δεν εχουμε στην πόλη μου φυσικο αεριο, και δεν ξερω)γιατι καθε διαμερισμα εχει στο μπαλκονι του κάτι σαν λεβητα.Οταν μπήκαν στο σπιτι ηρθε στο μπαλκονι καυστηριατζής και το συνδεσε και τους ειπε διάφορες οδηγίες. 

Κοινόχρηστα βγαζει μια εταιρια, η οποια απο οτι καταλαβαίνω βγαζει κοινόχρηστα και σε αλλες πολυκατοικίες.

Στα κοινόχρηστα εχει χρεωση " αμοιβή διαχείρισης" αρα ειναι διαχειριστης.

Δεν εχει κανει ποτέ αιτηση για επιδομα θερμανσης η κόρη μου.

Ποια ειναι η σειρά? Κανει αιτηση άμεσα? Η πρεπει να κάνει κάτι πρωτα ο διαχειριστής?

Εχει σχέση που το νοικιάζει το διαμέρισμα μαζι με τον σύντροφο της? Εννοώ ειναι και οι 2 μαζί στο ενοικιαστηριο.  

Επισης κανει ενας φαντάζομαι την αιτηση απο καθε διαμέρισμα? Αρα συμφερει να την κάνει η κόρη μου που σημερα ειναι επιδοτούμενη άνεργος στον ΟΑΕΔ,ενώ ο συντροφος της ειναι εργαζόμενος?

Ευχαριστώ πολύ 

Καποια βοήθεια παιδια? Αυτο που κατάλαβα είναι οτι ο διαχειριστής εφοσοννεινι η πρωτη χρονι της πολυκατοικίας πρεπει να "ανοιξει'" την πολυκατοικια στο συστημα καταγραφοντας ολα τα διαμερισματα 1 προς 1. Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xraxra είπε

Καποια βοήθεια παιδια? Αυτο που κατάλαβα είναι οτι ο διαχειριστής εφοσοννεινι η πρωτη χρονι της πολυκατοικίας πρεπει να "ανοιξει'" την πολυκατοικια στο συστημα καταγραφοντας ολα τα διαμερισματα 1 προς 1. Σωστά?

τι εχει η κορη σου? δικο της λεβητα και δικη της παροχη αεριου η κοινοχρηστη παροχη αεριου? απο εκει ξεκινα

αν εχει δικη της παροχη, κανει μονη της αιτηση, δε χρειαζονται ποσοστα και καταγραφη διαμερισματων

αν εχει κοινοχρηστη χρειαζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω αίτηση για επίδομα θέρμανσης. 

Έχω το σπίτι Χ ως κύρια κατοικία στο Ε1, αλλά έχω και το Υ δικό μου. 

Μπορώ να κάνω για το Υ μόνο? 

Φυσικά δεν θα κάνει κανείς άλλος για το Υ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kozywozy είπε

Άκυρο το μήνυμα μου παρακαλώ αγνοήσετε. Νόμιζα ήταν και για ρεύμα η επιδότηση 

είναι και για ρεύμα , αιτήσεις απο το νέο έτος όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kozywozy είπε

Έχει βγει κανένα ΦΕΚ για το ποιοι το δικαιούνται;

ίδιες προϋποθέσεις , δεν ξέρω λεπτομέρειες θα σου πούνε άλλα μέλη αν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, το σύστημα στην εισαγωγή παραστατικών δεν δέχεται αρνητικές χρεώσεις πχ -14 ευρώ και αυτό είναι άδικο. Αρνητικές χρεώσεις έχουμε πχ όταν έχουμε τα 50 ευρώ δώρο της ΔΕΗ στον πρώτο λογαριασμό στους νέους στο gasbenefit και ακόμα κατα την πληρωμή των λογαριασμών με κάρτα, η ΔΕΗ μας αφήνει να πληρώσουμε παραπάνω από οσα οφείλουμε και άρα να δημιουργήσουμε πιστωτικό υπόλοιπο για τον επόμενο λογαριασμό. Και στις δύο περιπτώσεις το κράτος θα πρέπει να επιδοτεί την κατανάλωση και όχι το τελικό ποσό.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2023 στις 12:46 ΜΜ, fredd0 είπε

τι εχει η κορη σου? δικο της λεβητα και δικη της παροχη αεριου η κοινοχρηστη παροχη αεριου? απο εκει ξεκινα

αν εχει δικη της παροχη, κανει μονη της αιτηση, δε χρειαζονται ποσοστα και καταγραφη διαμερισματων

αν εχει κοινοχρηστη χρειαζονται

Ποιά ειναι η διαφορά? Νομίζω σε κάθε μπαλκονι εχει ενα μηχανημα και οταν μπηκε στο σπιτι ήρθε μάστορας και εδωσε οδηγίες λειτουργίας κλπ...

Update= Εχει κάνει προσωπικά η μικρή σύμβαση με την ΕΛΙΝ για φυσικό αέριο. Αρα θα πληρωνει λογαρυασμό στην ΕΛΙΝ και οχι μεσω κοινοχρηστων).

Αρα δεν εμπλέκεται καθόλου η πολυκατοικία?

Μπαινει μόνη της και κάνει αιτηση απευθείας σαν να ειναι μονοκατοικία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...