Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την αίτηση την κάνεις τώρα. Η πληρωμή θα γίνει ανάλογα την περίοδο που θα αγοράσεις πετρέλαιο. Αν δεν κάνεις την αίτηση τώρα, όταν λήξει δεν θα έχεις πάρεις το επίδομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, fredd0 είπε

1) τα χρηματα επιστρεφονται ως αχρεωστητως καταβεβλημενα. Και νομιζω οι προκαταβολες θα δωθουν 22 οχι 8.12

2) θα κοπουν και οι δυο στις διασταυρωσεις πριν την πληρωμη

λογικο να κοπουν και οι 2 η εστω 1 απο τις 2 αλλα γιατι δεχτηκε και τις 2 εκ των προτερων ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PedroG είπε

Μπορώ να υποβάλλω αίτηση για Φυσικό αέριο παιδιά κανονικά; 

Φέτος έβαλα ατομική εγκαταστάση λέβητα Αερίου ενώ μέχρι πέρσι είχαμε συνολικά καυστήρα πετρελαίου στην οικοδομή που καταργήσαμε με απόφαση.

Είμαι στους δικαιούχους της επιδότησης κανόνικα

 

Πέρσι έλαβα μόνο τα 2/3 του μέγιστου δυνατού ποσού επιδότησης λόγω του ότι δε συμπλήρωσα το μέγιστο αριθμό λίτρων που δικαιούμε. Κοινώς έκαψα λίγο πετρελαίο.

Φέτος όμως το γύρισα σε Αέριο το οποίο δεν επιδοτείται περσι. Φέτος θα επιδοτηθεί κανονικά;

Το φυσικό αέριο επιδοτείται κανονικά και έχουν ανοίξει οι αιτήσεις. και πέρσι επιδοτουταν κανονικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Είχα κάνει πέρσυ κανονικά την αίτηση, έβαλα τα παραστατικά κτλ (μου φάνημε περίπλοκη η διαδικασία...) κ ενώ περίμενα ότι ίσως κάτι έχω κάνει λάθος, με έκπληξη είδα (μόλις σήμερα το έλεγξα), ότι επιδοτήθηκα 67€ από τα 150€ που μ είχε βγάλει δικαιούχο πέρσυ η αίτηση.

Είναι "φυσιολογικό" κάτι τέτοιο? θέλω ν πω, ελέγχεται κεντρικά, η αναλογία χιλιοστών κτλ που περνάμε με τα παραστατικά κ μας πιστώνεται το σωστό ποσό;

Καλές αιτήσεις κ ας αργήσουν τα κρύα λίγο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Το φυσικό αέριο επιδοτείται κανονικά και έχουν ανοίξει οι αιτήσεις. και πέρσι επιδοτουταν κανονικά. 

Σε αυτή την περίπτωση "ανεβάζεις" τους λογαριασμούς του αερίου;  Ή παίζει να τους "τραβάει" από κάπου το σύστημα αυτόματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Σε αυτή την περίπτωση "ανεβάζεις" τους λογαριασμούς του αερίου;  Ή παίζει να τους "τραβάει" από κάπου το σύστημα αυτόματα;

ανεβάζεις. εγώ τουλάχιστον σε πολυκατοικία, με κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου, έτσι έκανα, (τον Μάϊο αν θυμάμαι καλά).

αυτό ακριβώς το σημείο μου φάνηκε περίπλοκο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω πριν λιγο για 2 σπιτια 301 ευρω με βγαζει. Περσι ειχαμε παρει 602 γιατι προπερσι δεν δικαιουμασταν και περσι εδωσαν και για οσους δεν πηραν προπερσι. Τιποτα δεν ειναι μιας και 1.41 βαλαμε 1000 λιτρα και ελπιζουμε σε ηπιο χειμωνα η να πεσει τιποτα στα 1.10 οπως περσι για να ξανα βαλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Locke_John είπε

ισχύει πάντως ότι το "φυσιολογικό" είναι ότι λαμβάνουμε λιγότερα απ' όσα βγάζει η εφαρμογή ως μέγιστο πιθανό ποσό επιδότησης?

οχι, ποσα πληρωσες για ΦΑ περσυ

33 λεπτά πριν, basilisgate13 είπε

λογικο να κοπουν και οι 2 η εστω 1 απο τις 2 αλλα γιατι δεχτηκε και τις 2 εκ των προτερων ; 

γιατι στην αιτηση διασταυρωνονται τα εισοδηματικα, πριν την πληρωμη τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οχι, ποσα πληρωσες για ΦΑ περσυ

γιατι στην αιτηση διασταυρωνονται τα εισοδηματικα, πριν την πληρωμη τα υπολοιπα

χμμ, οκ. Εγώ έβαλα ότι έγραφαν οι λογαριασμοί κοινοχρήστων μου ως κατανάλωση φυσ. αερίου. 
 

ΥΓ. για διαμέρισμα 48 τ.μ., με κεντρική θέρμανησ 2-3 ώρες την ημέρα, (15 Νοέμβρη-μέσα Απρίλη),  ακούγεται φυσιολογικό ποσό επιδότησης τα 68€ ?

ΥΓ2. προφανώς δεν αμφισβητώ ότι το κράτος είναι σοφό και ξέρει ;)

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι άσχετος (δεν το έχω ξανακάνει) ως προς το φυσικό αέριο, ποιο είναι το παραστατικό που πρέπει να ανεβάσω, όταν έρθει η ώρα;

Ο λογαριασμός που μου έρχεται ηλεκτρονικά κάθε μήνα; Και αν ναι, τί νοείται ως "αριθμός παραστατικού";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

24 minutes ago, Locke_John said:

ότι επιδοτήθηκα 67€ από τα 150€ που μ είχε βγάλει δικαιούχο πέρσυ η αίτηση.

Για να έπαιρνες 150 ευρώ, θα έπρεπε να καταναλώσεις 300 ευρώ αέριο.

Εσύ πήρες 67 ευρώ, άρα έκαψες 134 ευρώ αέριο;

Κοίταξε μη τυχόν πήρες κι άλλα χρήματα το 2022 (προκαταβολικά όταν έκανες την αίτηση) και το έχεις ξεχάσει;

Αν όχι, τότε τσέκαρε πότε εκδόθηκαν οι λογαριασμοί (αν ήταν εντός ή εκτός προθεσμίας), και πότε εκδόθηκαν οι λογαριασμοί των κοινοχρήστων (δε ξέρω αν παίζει ρόλο αν ήταν εντός ή εκτός προθεσμίας). Επίσης δε ξέρω στα κοινόχρηστα πώς καταχωρούνται τα παραστατικά οποτε δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Locke_John είπε

χμμ, οκ. Εγώ έβαλα ότι έγραφαν οι λογαριασμοί κοινοχρήστων μου ως κατανάλωση φυσ. αερίου. 
 

ΥΓ. για διαμέρισμα 48 τ.μ., με κεντρική θέρμανησ 2-3 ώρες την ημέρα, (15 Νοέμβρη-μέσα Απρίλη),  ακούγεται φυσιολογικό ποσό επιδότησης τα 68€ ?

ΥΓ2. προφανώς δεν αμφισβητώ ότι το κράτος είναι σοφό και ξέρει ;)

παμε παλι, ποσα ΠΛΗΡΩΣΕΣ για φα περσυ. Η επιδοτηση ειναι το ημιση του οτι πληρωσες μεχρι το μεγιστο ποσο που διχνει η αιτηση. ΠΧ για να παρεις 200ε πρεπει να πληρωσεις 400 ε ΦΑ. Αν πληρωσεις 200, θα παρεις 100 επιδοτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

Για να έπαιρνες 150 ευρώ, θα έπρεπε να καταναλώσεις 300 ευρώ αέριο.

Εσύ πήρες 67 ευρώ, άρα έκαψες 134 ευρώ αέριο;

Κοίταξε μη τυχόν πήρες κι άλλα χρήματα το 2022 (προκαταβολικά όταν έκανες την αίτηση) και το έχεις ξεχάσει;

Αν όχι, τότε τσέκαρε πότε εκδόθηκαν οι λογαριασμοί (αν ήταν εντός ή εκτός προθεσμίας), και πότε εκδόθηκαν οι λογαριασμοί των κοινοχρήστων (δε ξέρω αν παίζει ρόλο αν ήταν εντός ή εκτός προθεσμίας). Επίσης δε ξέρω στα κοινόχρηστα πώς καταχωρούνται τα παραστατικά οποτε δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.

eyxαριστώ πολύ, ήδη βοήθησες.

αν κατάλαβα καλά, θεωρούνται πολλά τα 70€ για το 2άρι διαμέρισμα (?).

Ίσως πήρα και αναδρομικά για πρόπερσι, που δεν είχα κάνει αίτηση (ήταν όλη η πολυκατοικία μας μη ενεργή).

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

παμε παλι, ποσα ΠΛΗΡΩΣΕΣ για φα περσυ. Η επιδοτηση ειναι το ημιση του οτι πληρωσες μεχρι το μεγιστο ποσο που διχνει η αιτηση. ΠΧ για να παρεις 200ε πρεπει να πληρωσεις 400 ε ΦΑ. Αν πληρωσεις 200, θα παρεις 100 επιδοτηση.

οκ, ευχαριστώ, έτσι βγάζει νόημα. Εκεί με τα παραστατικά, θυμάμαι περνάμε manually και το ποσό διαμερίσματος, το οποίο έβαζα κατά προσέγγιση ανά μήνα μέχρι συνολικά  ν πλησιάσει τα 150€ (χωρίς ν είμαι σίγουρος ότι έτσι ήταν η σωστή διαδικασία). Οπότε πήρα το ήμισυ σχεδόν του ποσού που καταχώρισα (140κάτι καταχώρισα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αιτήσεις φυσικού αερίου (κοινός λέβητας για όλη την πολυκατοικία ) θα πρέπει να τικάρουμε το παρακάτω που δείχνω με το βελάκι;

Το φυσικό αέριο είναι στην εταιρεία "Φυσικό αέριο".

 

image.png.23497a2f2acbdd19e6a37f1a4a619b08.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...