Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αιτηση για Φυσικο αεριο που υπεβαλα μου εβγαλε επιδομα 300 ευρω, αρα πρεπει να επισυναψω λογαριασμους 600 ευρω υποθετω...

Επειδη ειναι νεα αιτηση θα βαλουν προκαταβολη οπως περισυ αραγε; (περισυ ειχα μπουκαλες υγραεριου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περυσι πηρα συνολο 600€+ για επιδομα θερμανσης (πετρελαιο) και τωρα μου βγαζει μεγιστο 370€ ειναι δυνατον να επεσε τοσο; Εχει κανει καποιος αλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας βγάζει εσάς επιλογή για ηλεκτρικό ρεύμα στην αίτηση; 
Εμένα μου έχει μόνο τις παρακάτω επιλογές:
image.png.ac7cff13bae923d1b2299482c53e7128.png

Επεξ/σία από bilakos10_v2.0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αδερφός μου εχει μετακομίσει μέσα στο 2023, οπότε στη φορολογικη δήλωση φαίνεται το παλιό του σπίτι, συνεπώς οταν κάνει την αίτηση δεν συμφωνούν τα τετραγωνικά που δηλώνει με τα τετραγωνικά του σπιτιού.

Αρκεί να βάλει τα τετραγωνικά του παλιού σπιτιού, ή θα υπάρχει πρόβλημα με τη διεύθυνση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nate είπε

Απορρίφθηκα από το επίδομα θέρμανσης με πετρέλαιο. Μπορώ να ξαναδοκιμάσω για θέρμανση με ηλεκτρική ενέργεια ή απαγορεύεται;

δεν απαγορευεται, αλλα τα ιδια στοιχεια τραβαει η αιτηση, δε θα εγκριθει ουτε εκεινη

24 λεπτά πριν, greekparot είπε

Περυσι πηρα συνολο 600€+ για επιδομα θερμανσης (πετρελαιο) και τωρα μου βγαζει μεγιστο 370€ ειναι δυνατον να επεσε τοσο; Εχει κανει καποιος αλλος;

περσυ και μονο περσυ δινανε εξτρα επιδομα στο πετρελαιο αν στο παρελθον ειχες παρει επιδομα για φυσικο αεριο. Φετος δεν υπαρχει αυτο.

10 λεπτά πριν, bilakos10_v2.0 είπε

Σας βγάζει εσάς επιλογή για ηλεκτρικό ρεύμα στην αίτηση; 
Εμένα μου έχει μόνο τις παρακάτω επιλογές:
image.png.ac7cff13bae923d1b2299482c53e7128.png

Η εφαρμογη για το ρευμα θα ανοιξει τον Ιανουαριο

7 λεπτά πριν, kon1to είπε

ο αδερφός μου εχει μετακομίσει μέσα στο 2023, οπότε στη φορολογικη δήλωση φαίνεται το παλιό του σπίτι, συνεπώς οταν κάνει την αίτηση δεν συμφωνούν τα τετραγωνικά που δηλώνει με τα τετραγωνικά του σπιτιού.

Αρκεί να βάλει τα τετραγωνικά του παλιού σπιτιού, ή θα υπάρχει πρόβλημα με τη διεύθυνση;

 

δεν εχουν καμια σημασια τα τετραγωνικα, ειναι καταλοιπο απο παλιοτερα που το επιδομα ηταν ανα τετραγωνικο. 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ekrepali είπε

Aν ξεπεράσουν το όριο κατανάλωσης  4μηνου εννοείται θα χάσουν το κοτ. Αλλά κάποιος που έχει AC και παραμείνει εντός κοτ, γιατί να μη πάρει και το επίδομα; Στο ΦΕΚ δε γράφει πουθενά ότι δε μπορείς να πάρεις και τις 2 εκπτώσεις. https://popek.gr/2023/11/fek-2023-heating-oil-req/

Δεν χάνεις το ΚΟΤ αν υπερβείς το όριο σου...Απλά παίρνεις την έκπτωση μέχρι το όριο και τα υπόλοιπα χρεώνονται κανονικά σύμφωνα με το  συμβόλαιο σου..

Για το αν δικαιούμαι και ΚΟΤ και επίδομα θέρμανσης-ρεύματος, μπορεί εγώ να κάνω λάθος...Θα δείξει

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, giorgos_76 said:

Δεν χάνεις το ΚΟΤ αν υπερβείς το όριο σου...Απλά παίρνεις την έκπτωση μέχρι το όριο και τα υπόλοιπα χρεώνονται κανονικά σύμφωνα με το  συμβόλαιο σου..

Δεν ισχύει αυτό που λες... υπέρβαση γίνεται μόνο μέχρι 10%, με τη προυπόθεση να μειωθεί η κατανάλωση στα επόμενα 4μηνα. Πάνω από 10% υπέρβαση = χάνεις το ΚΟΤ για το 4μηνο. Περισσότερη συζήτηση γι'αυτό στο θέμα του "Κοινωνικού Τιμολογίου".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να υποβάλλω αίτηση για Φυσικό αέριο παιδιά κανονικά; 

Φέτος έβαλα ατομική εγκαταστάση λέβητα Αερίου ενώ μέχρι πέρσι είχαμε συνολικά καυστήρα πετρελαίου στην οικοδομή που καταργήσαμε με απόφαση.

Είμαι στους δικαιούχους της επιδότησης κανόνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποσά της επιδότησης που εμφανίζονται;

Επίσης, στο λογαριασμό της ΔΕΗ άλλα είναι τα τετραγωνικά και άλλα το ΤΑΠ. 
Έχει ιδέα κάποιος ποιο από τα δύο βάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!  Έκανα αιτηση και εγινε αποδεκτή με επίδομα περίπου 300€.

Στα παραστατικά θα πρέπει να ανεβάσω τα στοιχεια των λογαριασμων φυσικου αεριου της ΔΕΗ (ΔΕΗ ειναι το προγραμμα), σωστά?

Για ποια περιοδο κατανάλωσης?

Τι ποσό θα πρέπει να καταναλώσω για να μου πιστωθουν στον τραπεζικο λογαριασμο τα 300€ του επιδοματος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, waveparticle said:

Καλησπέρα!  Έκανα αιτηση και εγινε αποδεκτή με επίδομα περίπου 300€.

Στα παραστατικά θα πρέπει να ανεβάσω τα στοιχεια των λογαριασμων φυσικου αεριου της ΔΕΗ (ΔΕΗ ειναι το προγραμμα), σωστά?

Για ποια περιοδο κατανάλωσης?

Τι ποσό θα πρέπει να καταναλώσω για να μου πιστωθουν στον τραπεζικο λογαριασμο τα 300€ του επιδοματος?

Επίσης ποιά παρασταστικά της ΔΕΗ? Από πότε έως πότε? Και σε ποιές προθεσμίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

έκτακτη ενίσχυση είναι , δεν είναι το επίδομα θέρμανσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fredd0 είπε

δεν απαγορευεται, αλλα τα ιδια στοιχεια τραβαει η αιτηση, δε θα εγκριθει ουτε εκεινη

περσυ και μονο περσυ δινανε εξτρα επιδομα στο πετρελαιο αν στο παρελθον ειχες παρει επιδομα για φυσικο αεριο. Φετος δεν υπαρχει αυτο.

Η εφαρμογη για το ρευμα θα ανοιξει τον Ιανουαριο

δεν εχουν καμια σημασια τα τετραγωνικα, ειναι καταλοιπο απο παλιοτερα που το επιδομα ηταν ανα τετραγωνικο. 

Είναι σίγουρο ότι θα ανοίξει τοτε; γιατί και ‘γώ τώρα πήγα να κάνω αίτηση και νόμιζα ότι έκανα κάτι λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...