Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Kozanitis1 said:

Τώρα με επιδότηση στο ρεύμα, πως θα την υπολογίσουν, αφού δεν είναι μετρήσιμη

Κουτουρού θα πουν έλα εδώ εσύ, πάρε στο 30% της κατανάλωσης σου έκπτωση 0.02€/kWh, κράτα και τα ρέστα; :P

Λογικά θα σου πούνε πχ δικαιούσαι 200 ευρώ επίδομα, για να το πάρεις πρέπει να κάψεις 400 ευρώ ρεύμα (προμήθεια και ρυθμιζόμενες) και οι πάροχοι θα στείλουν στην ΑΑΔΕ το συνολικό κόστος προμήθειας και ρυθμιζόμενων όπως έκαναν με το power pass. Βέβαια τότε με το power pass τα έκαναν μπάχαλο υπολογίζοντας και τους έναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/10/2023 στις 7:19 ΜΜ, energy52 είπε

Περισυ που δεν καλυψα με αποδειξεις το επιδομα θερμανσης που πιστωθηκε αραγε τι θα γινει φετος θα το δω μειον; αν θυμαμαι καλα επρεπε να υποβαλλω στην εφαρμογη 300 ευρω αποδειξεις κι εγω εβαλα 200 κατι...

Τι καύσιμο έχεις ?  Και πως γίνεται η πληρωμή, παραστατικά κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, έχω λέβητα φυσικού αερίου τον οποίο λειτουργώ με φιάλες υγραερίου. Καθώς θα είμαι όπως φαίνεται δικαιούχος επιδόματος θέρμανσής γνωρίζει κάποιος πως είναι  διαδικασία επιδότησης δεδομένου το ότι θα επαναγεμίζω την φιάλη κάθε 10-15 μέρες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, runner800 said:

Καλημέρα, έχω λέβητα φυσικού αερίου τον οποίο λειτουργώ με φιάλες υγραερίου. Καθώς θα είμαι όπως φαίνεται δικαιούχος επιδόματος θέρμανσής γνωρίζει κάποιος πως είναι  διαδικασία επιδότησης δεδομένου το ότι θα επαναγεμίζω την φιάλη κάθε 10-15 μέρες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Όταν ανοίξει η πλατφόρμα, κάνεις αίτηση... ας πούμε ότι εγκρίνεται.

Μετά θα δούμε τους συντελεστές επιδόματος ανά Ταχυδρομικό Κώδικά... https://dikaios.tax/tools/ypologismos-epidomatos-thermansis/

Πχ μπορεί η κυβέρνηση να ανακοινώσει επίδομα 350 ευρώ και ο συντελεστής σου να είναι 0.60... τότε δικαιούσαι επίδομα 350*0.6=210 ευρώ.

Για να πάρεις επίδομα 210 ευρώ θα πρέπει να κάνεις αγορές υγραερίου 420. Αν κάνεις αγορές 350 ευρώ, τότε θα πάρεις επίδομα 175 ευρώ κ.ο.κ

Η καταχώρηση παραστατικών στο υγραέριο δε ξέρω πώς γίνεται. Στο φυσικό αέριο ανεβάζουμε τα στοιχεία των λογαριασμών (ΑΦΜ παρόχου, Α/Α παραστατικού, ημερομηνία κλπ). Στο πετρέλαιο ζητά ο προμηθευτής το ΑΦΜ του πελάτη και τον αριθμό παροχής ρεύματος, και κάνει ανάρτηση της απόδειξης. Νομίζω στις φυάλες υγραερίου ισχύει η 2η διαδικασία (σύμφωνα με συμφορουμήτη παρακάτω, ισχύει η 1η). Ρώτα το προμηθευτή σου και φρόντισε να είναι έμπιστος. (

Εννοείται πως η παροχή ρεύματος θα πρέπει να είναι στο ΑΦΜ σου (ή στη σύζηγο αν κάνετε κοινή φορολογική δήλωση) αλλιώς το σύστημα δε μπορεί να διασταυρώσει τα στοιχεία.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όταν ανοίξει η πλατφόρμα, κάνεις αίτηση... ας πούμε ότι εγκρίνεται.

Μετά θα δούμε τους συντελεστές επιδόματος ανά Ταχυδρομικό Κώδικά... https://dikaios.tax/tools/ypologismos-epidomatos-thermansis/

Πχ μπορεί η κυβέρνηση να ανακοινώσει επίδομα 350 ευρώ και ο συντελεστής σου να είναι 0.60... τότε δικαιούσαι επίδομα 350*0.6=210 ευρώ.

Για να πάρεις επίδομα 210 ευρώ θα πρέπει να κάνεις αγορές υγραερίου 420. Αν κάνεις αγορές 350 ευρώ, τότε θα πάρεις επίδομα 175 ευρώ κ.ο.κ

Η καταχώρηση παραστατικών στο υγραέριο δε ξέρω πώς γίνεται. Στο φυσικό αέριο ανεβάζουμε τα στοιχεία των λογαριασμών (ΑΦΜ παρόχου, Α/Α παραστατικού, ημερομηνία κλπ). Στο πετρέλαιο ζητά ο προμηθευτής το ΑΦΜ του πελάτη και τον αριθμό παροχής ρεύματος, και κάνει ανάρτηση της απόδειξης. Νομίζω στις φυάλες υγραερίου ισχύει η 2η διαδικασία... ρώτα το προμηθευτή σου και φρόντισε να είναι έμπιστος.

Εννοείται πως η παροχή ρεύματος θα πρέπει να είναι στο ΑΦΜ σου (ή στη σύζηγο αν κάνετε κοινή φορολογική δήλωση) αλλιώς το σύστημα δε μπορεί να διασταυρώσει τα στοιχεία.

Στο υγραεριο καταχωρεις τα στοιχεια της αποδειξης που σου δινει ο μπουκαλάς ( όνομα επιχείρησης αφμ ημ/νια αγορας ποσόν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, panosno1com είπε

Στο υγραεριο καταχωρεις τα στοιχεια της αποδειξης που σου δινει ο μπουκαλάς ( όνομα επιχείρησης αφμ ημ/νια αγορας ποσόν)

Ακριβως ετσι γινεται ειχα τα τελευταια 2 χρονια μπουκαλες υγραεριου!

Εγω ηθελα να ρωτησω φετος που εχω φυσικο αεριο πως γινεται η αλλαγη , με καινουρια αιτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρετε τι γίνεται σε περίπτωση που ο αριθμός παροχής είναι στο ονομα μου στη φορολογική δήλωση( δωρεάν παραχώρηση) αλλά στο όνομα της μάνας μου η δεη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, adok13 είπε

ξέρετε τι γίνεται σε περίπτωση που ο αριθμός παροχής είναι στο ονομα μου στη φορολογική δήλωση( δωρεάν παραχώρηση) αλλά στο όνομα της μάνας μου η δεη?

Πώς είναι ο αριθμός παροχής ρεύματος στο ονομα σου στην φορολογική δήλωση?

Μήπως κάτι δεν μας λες καλά?

Εκτός από το σπίτι, σου έχει παραχωρήσει και το μετρητή ΔΕΗ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο ΚΟΤ αλλά δικαιούμαι και επίδομα ρεύματος-θέρμανσης...1 από τα 2 δηλαδή..

Καίω αντλία θέρμανσης τον χειμώνα.Τουτέστιν πάνω από 5000kwh σε 5 μήνες..Πολύ περισσότερο από τις 2100 που μου δίνει το ΚΟΤ

Έχω κάνει ίδη αίτηση για ΚΟΤ αλλά μήπως το επίδομα συμφέρει περισσότερο ;; Το έχουνε συμψηφίσει οι φωστήρες στα υπουργεία;; Αν και νωρίς ακόμα για το επίδομα να πούμε οτιδήποτε, προβλέπω ότι θα είναι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, energy52 said:

 

Εγω ηθελα να ρωτησω φετος που εχω φυσικο αεριο πως γινεται η αλλαγη , με καινουρια αιτηση;

Kάθε χρόνο κάνουμε νέα αίτηση και διαλέγουμε με τι θελουμε να επιδοτηθούμε.

1 hour ago, adok13 said:

ξέρετε τι γίνεται σε περίπτωση που ο αριθμός παροχής είναι στο ονομα μου στη φορολογική δήλωση( δωρεάν παραχώρηση) αλλά στο όνομα της μάνας μου η δεη?

Το σπίτι είναι στο όνομα της μητέρας σου, το δηλώνει στο Ε9 μαζί με τη παροχή ρεύματος.

Στο Ε2 δηλώνει τη δωρεάν παραχώρηση σε σένα.

Στο Ε1 το δικό σου (στον πίνακα 5) φαίνεται πως μένεις στο σπίτι που σου έχει παραχωρήσει η μητέρα σου, με αρ. παροχή τάδε.

Την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης την κάνει αυτός που διαμένει στο σπίτι. Αν σου έχει παραχωρηθεί το 100% του σπιτιού και η μητέρα σου μένει αλλού, θα πρέπει να πάρεις τη παροχή ρεύματος στο όνομα σου για να κάνεις αίτηση για το επίδομα θέρμανσης... και η μητέρα σου θα κάνει αίτηση για το αλλο σπίτι που μένει. Ενώ αν σου έχει παραχωρήσει πχ το 50% του σπιτιού (φιλοξενούμενος), τότε η παροχή θα παραμείνει στο όνομα της και θα κάνει εκείνη αίτηση.

13 minutes ago, giorgos_76 said:

Είμαι στο ΚΟΤ αλλά δικαιούμαι και επίδομα ρεύματος-θέρμανσης...1 από τα 2 δηλαδή..

Καίω αντλία θέρμανσης τον χειμώνα.Τουτέστιν πάνω από 5000kwh σε 5 μήνες..Πολύ περισσότερο από τις 2100 που μου δίνει το ΚΟΤ

Έχω κάνει ίδη αίτηση για ΚΟΤ αλλά μήπως το επίδομα συμφέρει περισσότερο ;; Το έχουνε συμψηφίσει οι φωστήρες στα υπουργεία;; Αν και νωρίς ακόμα για το επίδομα να πούμε οτιδήποτε, προβλέπω ότι θα είναι καλύτερο

Όπως όλοι τόσα χρόνια που παίρνουν ΚΟΤ+ επίδομα πετρελαίου ή ΚΟΤ + επίδομα αερίου κλπ...

θεωρώ ότι θα πάρεις και ΚΟΤ και επίδομα αντλίας θέρμανσης θα πάρεις. Εκτός κι αν το διατυπώσουν διαφορετικά στο ΦΕΚ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όπως όλοι τόσα χρόνια που παίρνουν ΚΟΤ+ επίδομα πετρελαίου ή ΚΟΤ + επίδομα αερίου κλπ...

θεωρώ ότι θα πάρεις και ΚΟΤ και επίδομα αντλίας θέρμανσης θα πάρεις. Εκτός κι αν το διατυπώσουν διαφορετικά στο ΦΕΚ.

 

Δεν νομίζω..παντού λέει ότι εξαιρούνται από την επιδότηση όσοι παίρνουν ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Δεν νομίζω..παντού λέει ότι εξαιρούνται από την επιδότηση όσοι παίρνουν ΚΟΤ

δε βρήκα πουθενά κάτι τέτοιο, δώσε λινκ

3 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Καίω αντλία θέρμανσης τον χειμώνα.Τουτέστιν πάνω από 5000kwh σε 5 μήνες..Πολύ περισσότερο από τις 2100 που μου δίνει το ΚΟΤ

απλά δε θα πάρεις την έκπτωση ΚΟΤ , δε σημαίνει οτι θα χάσεις το ΚΟΤ , θα πάρεις την έκπτωση στα άλλα τετράμηνα αν δεν ξεπεράσεις το όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, giorgos_76 said:

Δεν νομίζω..παντού λέει ότι εξαιρούνται από την επιδότηση όσοι παίρνουν ΚΟΤ

Aν ξεπεράσουν το όριο κατανάλωσης  4μηνου εννοείται θα χάσουν το κοτ. Αλλά κάποιος που έχει AC και παραμείνει εντός κοτ, γιατί να μη πάρει και το επίδομα; Στο ΦΕΚ δε γράφει πουθενά ότι δε μπορείς να πάρεις και τις 2 εκπτώσεις. https://popek.gr/2023/11/fek-2023-heating-oil-req/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.aade.gr/mythermansi

εγω που ειμαι ο ενοικιαστης θα  επιλεξω το 

Η κατοικία σας είναι ενοικιαζόμενη  

Εισάγετε έναν ΑΦΜ εκμισθωτή

??

και αν ναι, βαζω το δικο μου ΑΦΜ  ή του ιδιοκτητη;

Επεξ/σία από thermaikos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...