Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

σήμερα-αύριο, θέλω να καταχωρίσω τα τιμολόγια της πολυκατοικίας μου, κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου κ έχει εγκριθεί η αίτησή μου μήνες πριν, με ποσό που δικαιούμαι 100κάτι ευρώ.

Θα πρέπει να είμαι ακριβής, με τις ποσότητες ανά μήνα, ή αρκεί στο "περίπου" με σύνολο ποσού το επιδοτούμενο;

επειδή δεν έχω όλα τα αντίγραφα των λογαριασμών κοινοχρήστων μου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά γ όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πέρασα και εγώ τις ΔΕΗ το παραστατικό με ημερομηνία έκδοσης 22/5/2023.

Για δείτε παρακάτω είμαι οριστικοποιημένος?  Πρώτη φορά έκανα αίτηση στο mythermansi και στην αρχή είχα κάνει λάθος και έκανα τροποποιητικές από απροσεξία. Σήμερα 29/5/2023 οριστικοποίησα και την 2η τροποποιητική αφού πέρασα και το 2ο τιμολόγιο. Ειμαι εντάξει ή χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ενέργεια?

και κάτι ακόμα: είμαι υποχρεωμένος μέχρι 31/5/2023 να έχω πληρώσει τον λογαριασμό ΔΕΗ που ανέβασα στο mythermansi ή μπορώ να τον πληρώσω και μέσα στον Ιούνιο (εντός προθεσμίας ΔΕΗ).?

Ευχαριστώ!!

2.jpg

1.jpg

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορεί να βοηθήσει κάποιος, με τα στοιχεία των τιμολογίων που περνάμε, ως ένοικοι πολυκατοικιών κεντρικής θέρμανσης, φυσικού αερίου?

-ΑΦΜ, διαχειριστή, ήθελε το δικό μου ατομικό για να δεχτεί το τιμολόγιο (το ΑΦΜ διαχειριστή, το έβγαζε μη έγκυρο, καθώς στην αίτηση, είχα βάλει το δικό μου).

-> πού βλέπουμε το συνολικό ποσό που μας έχει βγει ότι δικαιούμαστε;

-Αριθμό παραστατικού, βάζουμε μόνοι μας αυξανόμενο, πχ. 1ο, 2ο, 3ο, κτλ, όσα καταχωρήσουμε συνολικά για τους μήνες θέρμανσης;

ευχαριστώ προκαταβολικά.

-->ΑΡΙΘΜ. παραστατικού εξόφλησης, βάζω έναν κωδικό που έχει το απόκομμα κοινοχρήστων μου, το οποίο όμως είναι κάθε μήνα ίδιο, λέτε να έχει σημασία/ κίνδυνο μη αποδοχής τους; 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Locke_John είπε

μπορεί να βοηθήσει κάποιος, με τα στοιχεία των τιμολογίων που περνάμε, ως ένοικοι πολυκατοικιών κεντρικής θέρμανσης, φυσικού αερίου?

 

Στην δικιά μου περίπτωση, επειδή ειμαστε σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση Φ.Α. , οταν κάναμε την αίτηση , την κάναμε ο καθένας σαν ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ με Φ.Α.  , ΜΕ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ. 

Οπότε κάθε μήνα παιρνουμε απο τον διαχειριστή τον λογαριασμό του Φ.Α. , καταχωρούμε το παραστατικό ο καθένας μόνος του και καταχωρούμε αριθμό κοινοχρήστων, αφμ διαχειριστή και το ποσό θέρμανσης που αναλογεί στο διαμέρισμα.

Ετσι 2 χρονιές τώρα, λαμβάνουμε τις πληρωμές.

 

Δεν είμαι σίγουρος οτι δουλευουν οι πληρωμές αν κάνεις καταχώρηση σαν πολυκατοικία, για το Φ.Α. κεντρικής θέρμανσης. Δοκιμασε το πάντως, μιας και δεν μπορεί να αλλάξει η αίτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Στην δικιά μου περίπτωση, επειδή ειμαστε σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση Φ.Α. , οταν κάναμε την αίτηση , την κάναμε ο καθένας σαν ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ με Φ.Α.  , ΜΕ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ. 

Οπότε κάθε μήνα παιρνουμε απο τον διαχειριστή τον λογαριασμό του Φ.Α. , καταχωρούμε το παραστατικό ο καθένας μόνος του και καταχωρούμε αριθμό κοινοχρήστων, αφμ διαχειριστή και το ποσό θέρμανσης που αναλογεί στο διαμέρισμα.

Ετσι 2 χρονιές τώρα, λαμβάνουμε τις πληρωμές.

 

Δεν είμαι σίγουρος οτι δουλευουν οι πληρωμές αν κάνεις καταχώρηση σαν πολυκατοικία, για το Φ.Α. κεντρικής θέρμανσης. Δοκιμασε το πάντως, μιας και δεν μπορεί να αλλάξει η αίτηση.

Σ' ευχαριστώ πολύ αρχικά.

Ευτυχώς, το σενάριό μου, μοιάζει αρκετά με το δικό σου. είχα κάνει ξεχωριστά την αίτηση σαν μονοκατοικία με ΦΑ με κοινόχρηστα.

Έχουμε πολυκατοικία, κεντρικής θέρμανσης, φυσικού αερίου. 

Έλαβα χθες απ΄τη διαχειρίστρια, φωτογραφίες των λογαριασμών φυσ.αερίου, για όλους τους μήνες. 

Απλά, στην καταχώριση παραστατικών, πήρα κάποιες "πρωτοβουλίες". Π.χ. στον αριθμό παραστατικού, βάζω 1, 2, κτλ, καθώς δε βλέπω κάτι άλλο μοναδικά ξεχωριστό σε κάθε λογαριασμό φυσ. αερίου της πολυκατοικίας. 

Στο αφμ διαχειριστή βάζω το δικό μου. 

Απλά, στις ποσότητες, που μου αναλογούν, δεν έχω ακριβώς, όλα τα αποκόμματα των προηγούμενων μηνών, ούτε και βλέπω ακριβώς πόσα ευρώ μου είχαν εγκριθεί, μπορώ να το μάθω κάπως αυτό; ώστε να μοιράσω κάπως αναλογικά τα ποσά.

 

ΥΓ. Βλέπω στην αίτησή μου ότι γράφει 

"Για την έκδοση παραστατικού αγοράς καυσίμου θα πρέπει να δοθούν στον προμηθευτή ο ΑΦΜ του αιτούντος (δικός μου) και ο αριθμός παροχής της οικίας (ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ).", θα πρέπει να κάνω όντως αυτό; δλδ ν πάω στη vodafone (φυσικό αέριο, ίδια εταιρεία) και να ζητήσω αυτό το πράγμα; !

Κάνατε εσείς κάτι τέτοιο;

 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθών κι εγώ με καθυστερημένη έκδοση λογαριασμού ΦΑ (25/05/2023).
Μπαίνοντας σήμερα στο myThermansi των γονιών μου, βλέπω αυτό:

Spoiler

image.png.f8d6a40e055e406eb67ef214a03da70b.png

Στη συνέχεια, μπαίνω στον δικό μου λογαριασμό και βλέπω πως δεν υπάρχει τέτοια εγγραφή για τις πληρωμές. Αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι προφανώς το παραστατικό που πρόσθεσα, απορρίφθηκε - σωστά - λόγω ημερομηνίας έκδοσης.

Παρακάτω παραθέτω ένα παράδειγμα από το κείμενο που συνέταξα για το myRAE (όχι ότι περιμένω να γίνει κάτι):

Spoiler

Καλησπέρα σας,

Υπάρχει πρόβλημα στην καταβολή της τελευταίας πληρωμής για το Επίδομα Θέρμανσης 2022-23. 
Σας μεταφέρω συγκεκριμένο σημείο από την "Εφημερίδα της Κυβερνήσεως" (Τεύχος Β' 5646/03.11.2022):
"Ειδικά για το φυσικό αέριο θα καταχωρούνται έως την 31η Μαΐου 2023 δικαιολογητικά αγορών της περιόδου 1.10.2022 έως 31.03.2023 με ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 16η Μαϊου 2023 και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα καταβάλλεται έως την 15η Ιουνίου 2023."

Ο τελευταίος λογαριασμός που έχω στην κατοχή μου εκδόθηκε στις 25/05/2023. Πρόσθεσα - καλού κακού - το παραστατικό στην πλατφόρμα "myThermansi" πριν την καταληκτική ημερομηνία της 31/05/2023. Προφανώς στην διασταύρωση στοιχείων - σωστά - απορρίφθηκε το παραστατικό. Ο μετρητής Φυσικού Αερίου που υπάρχει στην παροχή μου είναι ηλεκτρονικός/ψηφιακός, που σημαίνει πως στέλνει αυτόματα μετρήσεις στην ΕΔΑ ΘΕΣΣ, οπότε δεν υπάρχει "δικαιολογία" ΄ότι δεν έγινε καταμέτρηση της παροχής μου.

Το ποσό του τελευταίου μου λογαριασμού είναι 54,79€, το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να βρεθεί λύση για το ποσό των 27,40€ που είναι το ποσό που δικαιωματικά μου αναλογεί.
Σας παρακαλώ να βρεθεί μια λύση άμεσα.

Προσωπικά, δεν είναι το ποσό το θέμα μου, απλώς θα πρέπει κάποια στιγμή οι πάροχοι ή όποιος φταίει τελοσπάντων να κάνουν σωστά τη δουλειά τους επιτέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμένα δεν δείχνει τον λογαριασμό με ημερομηνία έκδοση 22/5 στις διασταυρωμένες Αγορές ...

@vagmouk εσύ που έβαλες 16/5 στην δείχνει;

Επεξ/σία από SofoS@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

εμένα δεν δείχνει τον λογαριασμό με ημερομηνία έκδοση 22/5 στις διασταυρωμένες Αγορές ...

@vagmouk εσύ που έβαλες 16/5 στην δείχνει;

Τελικά και εγώ ανέβασα με 22/5 .Τελευταία μέρα άλλαξα γνώμη και έκανα τροποποιητική.Δεν το δείχνει ούτε σε μένα και δυστυχώς μιλάμε για 175 ευρώ , σχεδόν όλη η κατανάλωση μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δε θα πληρώσω τον τελευταίο λογαριασμό (22-5-23) και θα περιμένω τον χειμωνιάτικο λογαριασμό που θα μπορώ να τον περάσω στο επόμενο επίδομα θέρμανσης... χώρια που φέτος πήρα το Δεκέμβρη το περσινό ποσό, που δεν το έφτασα με τίποτα...να δούμε τι θα κάνουν και με αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχει γίνει σε κανέναν η πληρωμή για φυσικό αέριο; Υποτίθεται τα χρήματα θα καταβάλλοταν μέχρι 15/06, αλλά δεν έχω δει καμιά κίνηση (ούτε έχω λάβει κάποιο ενημερωτικό email) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε επικοινωνια μου με την ΑΑΔΕ - myθερμανση, μου ειπαν οτι θα πρεπει να κανουμε λιγο υπομονη με το επιδομα θερμανσης φυσικου αεριου. Για καμια βδομαδα περιπου. Δηλαδη απο 15 ιουνιου και μετα θα γινουν οι πληρωμες. Ετσι μου ειπανε περισσοτερα δεν γνωριζω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2023 στις 7:07 ΜΜ, pavlougio είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχει γίνει σε κανέναν η πληρωμή για φυσικό αέριο; Υποτίθεται τα χρήματα θα καταβάλλοταν μέχρι 15/06, αλλά δεν έχω δει καμιά κίνηση (ούτε έχω λάβει κάποιο ενημερωτικό email) 

Ναι σε εμένα μπήκε κανονικά ότι είχα υπολογίσει στις 8/6.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...