Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Mule206 είπε

Η ελιν μου έβγαλε για Μάρτιο λογαριασμό έναντι. 

Μπορώ να καταχωρήσω και αυτόν εφόσον βλέπω πως δεν προλαβαίνουμε να βγει εκκαθαριστικός; 

Nαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/5/2023 στις 7:46 ΠΜ, Mule206 είπε

Η ελιν μου έβγαλε για Μάρτιο λογαριασμό έναντι. 

Μπορώ να καταχωρήσω και αυτόν εφόσον βλέπω πως δεν προλαβαίνουμε να βγει εκκαθαριστικός; 

Ναι καταχωρησετο κανονικά αρκεί να ναι στις ημερομηνίες που πρέπει. Μέσα είσαι λογικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Η ΔΕΗ δεν έχει βγάλει.ως σήμερα λογαριασμό αερίου. Τους κάλεσα.στο τηλέφωνό και μου είπαν ότι έχουν ενημέρωση ότι θα πάρει παράταση και μετά τις 16/5/2023 για την έκδοση λογαριασμού για το επίδομα θέρμανσης. Τους είπα να με ενημερώσουν απο που προκύπτει η παράταση καθώς δεν ειδα κάτι σχετικό.στον τύπο. Ως 16/2023 ξέρω ότι είναι η καταληκτική ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού για το επίδομα. Γνωρίζετε κάτι για παράταση ή φάγαμε φόλα? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Η ΔΕΗ δεν έχει βγάλει.ως σήμερα λογαριασμό αερίου. Τους κάλεσα.στο τηλέφωνό και μου είπαν ότι έχουν ενημέρωση ότι θα πάρει παράταση και μετά τις 16/5/2023 για την έκδοση λογαριασμού για το επίδομα θέρμανσης. Τους είπα να με ενημερώσουν απο που προκύπτει η παράταση καθώς δεν ειδα κάτι σχετικό.στον τύπο. Ως 16/2023 ξέρω ότι είναι η καταληκτική ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού για το επίδομα. Γνωρίζετε κάτι για παράταση ή φάγαμε φόλα? Ευχαριστώ 

Μάλλον φάγαμε φόλα όπως είπες.Εγώ προσωπικά αν  εκδοθεί λογαριασμός έστω και με μεταγενέστερη ημερομηνία πχ 20/5 θα τον καταχωρήσω στην πλατφόρμα με 16/5 και ότι ήθελε προκύψει.Αν δεν το δεχτεί και μου πάρουν πίσω τα 120 ευρώ της προκαταβολής , θα τους κυνηγήσω μέσω ΡΑΕ και συνήγορου καταναλωτή μήπως και πάρω πάλι κανένα πενηντάρικο ως αποζημίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagmouk είπε

Μάλλον φάγαμε φόλα όπως είπες.Εγώ προσωπικά αν  εκδοθεί λογαριασμός έστω και με μεταγενέστερη ημερομηνία πχ 20/5 θα τον καταχωρήσω στην πλατφόρμα με 16/5 και ότι ήθελε προκύψει.Αν δεν το δεχτεί και μου πάρουν πίσω τα 120 ευρώ της προκαταβολής , θα τους κυνηγήσω μέσω ΡΑΕ και συνήγορου καταναλωτή μήπως και πάρω πάλι κανένα πενηντάρικο ως αποζημίωση.

Το θέμα είναι να είμαστε και νόμιμοι. δηλαδή αν πρέπει να περάσουμε βάση νομοθεσίας λογαριασμό με ημεροηνία έκδοσης ως 16/5/23, δεν είναι τυπικό να περάσουμε μεταγενέστερο. Ετσι νομίζω. 

Για παράταση που λέει η δεη ακούσατε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Για παράταση που λέει η δεη ακούσατε κάτι?

Δε βρήκα κάτι στο internet. Πάντως και πέρυσι και πρόπερσι η παράταση που δώθηκε αφορούσε τη προθεσμία καταχώρησης των παραστατικών, όχι την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμών. Νομίζω ότι τη πατήσετε, εκτός κι αν εκδώσον λογαριασμούς με ετεροχρονισμένη ημερομηνία έκδοσης ως τις 15/5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε βρήκα κάτι στο internet. Πάντως και πέρυσι και πρόπερσι η παράταση που δώθηκε αφορούσε τη προθεσμία καταχώρησης των παραστατικών, όχι την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμών. Νομίζω ότι τη πατήσετε, εκτός κι αν εκδώσον λογαριασμούς με ετεροχρονισμένη ημερομηνία έκδοσης ως τις 15/5.

Το μόνο "καλό" είναι ότι αυτό το δίμηνο έκαψα μόνο 40 κυβικά περίπου. Οπότε δεν θα είναι μεγάλη η χασουρα. Την μέτρηση της ΕΔΑ την έχουν από 5/5/2023 αλλά τον χαβά τους.και πρέπει μέχρι 31/5 να ο;της οριστική υποβολή. Έχει κανείς ενημέρωση από ΔΕΗ?

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να κάνω και εγώ μία ερώτηση..... έχω περάσει τα παραστατικά στο mythermansi και δεν μου εμφανίζει δίπλα σε κάθε πληρωμή μου το ποσό της επιδότησης, στο μεταξύ και έως τώρα έχω εισπράξει μόνο ένα ποσό ( 2ο αρχείο ) αυτό πως μπορω να διαπιστώσω που αντιστοιχεί ???

 

 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Επεξ/σία από paiktaras69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες εκδόθηκε επι-τέλους ο τελικός λογαριασμός από την dei
φυσικά με ημερομηνία έκδοσης 22/5
θα κάνω μια προσπάθεια αύριο να τηλεφωνήσω με το κέντρο εξυπηρέτησης φορολογουμένων για να δω μήπως κ υπάρχει κάποια πιθανότητα με κάποιο τρόπο να καταχωρηθεί στη πλατφόρμα επιδόματος θέρμανσης, είναι σεβαστό το ΠΟΣΟ
σκέφτηκα κ την πιθανότητα να το πετάξω μέσα με ημερομηνία 16/5............3 εργάσιμες είναι εκτός 😁
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, itmaster99 είπε

Χθες εκδόθηκε επι-τέλους ο τελικός λογαριασμός από την dei
φυσικά με ημερομηνία έκδοσης 22/5
θα κάνω μια προσπάθεια αύριο να τηλεφωνήσω με το κέντρο εξυπηρέτησης φορολογουμένων για να δω μήπως κ υπάρχει κάποια πιθανότητα με κάποιο τρόπο να καταχωρηθεί στη πλατφόρμα επιδόματος θέρμανσης, είναι σεβαστό το ΠΟΣΟ
σκέφτηκα κ την πιθανότητα να το πετάξω μέσα με ημερομηνία 16/5............3 εργάσιμες είναι εκτός 😁
 

Ομοιοπαθής κι εγώ. Όποιος έχει πρώτος ενημέρωση απο την Ααδε ας ενημερώσει εδώ. Τσάμπα και βερεσέ θα το χάσουμε το επίδομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα σήμερα με ααδε.
Μπορούμε να το περάσουμε αλλά στη διασταύρωση στοιχείων με τον πάροχο να αποριφθεί......
Αυτά από τη ααδε
Δεν παίζει καμία παράταση σε οποιαδήποτε ημερομηνία, τουλάχιστον μέχρι σήμερα αυτό ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι έχετε λάβει λογαριασμό απο ΔΕΗ αέριο μετά τις 16/5 (όπως και εγώ) έχετε κάνει κάποια επικοινωνία με ΔΕΗ? Αν ναι τι σας λένε? Εχω μιλήσει αρκετές φορές και δεν μου έδωσαν κάποια απάντηση. θα μου τηλεφωνήσουν να με ενημερώσουν λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2023 στις 5:19 ΜΜ, itmaster99 είπε

Μίλησα σήμερα με ααδε.
Μπορούμε να το περάσουμε αλλά στη διασταύρωση στοιχείων με τον πάροχο να αποριφθεί......
Αυτά από τη ααδε
Δεν παίζει καμία παράταση σε οποιαδήποτε ημερομηνία, τουλάχιστον μέχρι σήμερα αυτό ισχύει.

Αν περάσουμε λογαριασμό με μεταγενέστερη ημερομηνία απο τις 16/5/2023, υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί όλη η αίτηση ή μόνο αυτός ο λογαριασμός. Αν μπορείς διευκρίνισε τι σου ανέφεραν από ααδε. Ευχαριστώ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγώ το πέρασα με τις 22/5 όπως κ είναι κανονικά,, όπως κ έγραψα στο μήνυμα που παρέθεσες
Μπορεί να περάσει ...μπορεί να αποριφθεί και εννοώ μόνο το συγκεκριμένο παραστατικό
Κ να το περάσεις με 16/5 έτσι κι αλλιώς αφού διασταυρώνονται θα δουν ότι η πραγματική ημερομηνία είναι 22/5

Ή περιμένεις να δεις τι θα γίνει ή ξεκινάς διαδικασίες απαίτησης του ποσού που σου ""φάγανε"" απ το επίδομα μέσω όλων των τρόπων που μπορείς να βρεις σε σχετικά νήματα εδώ μέσα στο φόρουμ
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...