Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτη φορα δοκιμαζω ν κανω την αιτηση.Διαβασα μερικα πραγματα αλλα θελω μια βοηθεια να δω αν τα εκανα καλα

εβαλα αρ.παραστατικου

αφμ εκδοτη 090000045 (ειναι σωστο?)

επωνυμια επιχειρησης ΔΕΗ Α.Ε

Ημ.εκδοσης αυτη που αναγραφεται

Ποσο συναλλαγης εβαλα το ποσο που γραφει πανω στο λογαριασμο.σωστα?πρεπει να εχει πληρωθει πρωτα?

πατησα εισαγωγη και φαινεται οτι περασε το παραστατικο αλλα δεν γραφει το ποσο που δικαιουμαι.πρεπει να πατησω στις επιλογες την υποβολη για να βγει το ποσό κ αν ναι,βγαινει αμεσως?

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

parastatiko.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, gponiris είπε

Πρωτη φορα δοκιμαζω ν κανω την αιτηση.Διαβασα μερικα πραγματα αλλα θελω μια βοηθεια να δω αν τα εκανα καλα

εβαλα αρ.παραστατικου

αφμ εκδοτη 090000045 (ειναι σωστο?)

επωνυμια επιχειρησης ΔΕΗ Α.Ε

Ημ.εκδοσης αυτη που αναγραφεται

Ποσο συναλλαγης εβαλα το ποσο που γραφει πανω στο λογαριασμο.σωστα?πρεπει να εχει πληρωθει πρωτα?

πατησα εισαγωγη και φαινεται οτι περασε το παραστατικο αλλα δεν γραφει το ποσο που δικαιουμαι.πρεπει να πατησω στις επιλογες την υποβολη για να βγει το ποσό κ αν ναι,βγαινει αμεσως?

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

parastatiko.png

Ναι τα βάζεις όλα και το ποσό και πατάς υποβολή παραστατικών. Ποσό θα εμφανίσει όταν γίνει η εκκαθάριση λογικά τον Ιούνιο τώρα. Και έως τότε έχει περιθώριο τελευταίο παραστατικό να έχει ημ.εκδοσης 16/5 και τελευταία υποβολή για φυσικό αέριο είναι 31/5

11 ώρες πριν, Dina85 είπε

 

Καλησπέρα ήταν να μπουν στον λογαριασμό περίπου στα 90€ για το φυσικό αέριο, και μπήκαν μόνο τα μισά. Ενώ έδειχνε στην εκκαθάριση 190€ τα υπόλοιπα θα μπουν τον επόμενο μήνα; 

Μήπως είχες πάρει προκαταβολή τον Φεβρουαρίου και δεν είχε καλυφθεί το ποσό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι γίνεται με την πάγια εντολή της ΔΕΗ;

Υπάρχει τρόπος ενεργοποίησης ή το έχουν καταργήσει;

Στο ebill είναι γκριζαρισμένο ακόμη.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, The_Judas said:

Τι γίνεται με την πάγια εντολή της ΔΕΗ;

Υπάρχει τρόπος ενεργοποίησης ή το έχουν καταργήσει;

Στο ebill είναι γκριζαρισμένο ακόμη.

Για το ΦΑ ουσιαστικά τα 3 τελευταία χρόνια δεν παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2023 στις 8:22 ΠΜ, 7tasos7 είπε

Ναι τα βάζεις όλα και το ποσό και πατάς υποβολή παραστατικών. Ποσό θα εμφανίσει όταν γίνει η εκκαθάριση λογικά τον Ιούνιο τώρα. Και έως τότε έχει περιθώριο τελευταίο παραστατικό να έχει ημ.εκδοσης 16/5 και τελευταία υποβολή για φυσικό αέριο είναι 31/5

ευχαριστω.

Πρεπει να ειναι πληρωμενο το ποσο ολο για να προχωρησει η διαδικασια της εκκαθαρισης και αποδοσης του επιδοματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gponiris είπε

ευχαριστω.

Πρεπει να ειναι πληρωμενο το ποσο ολο για να προχωρησει η διαδικασια της εκκαθαρισης και αποδοσης του επιδοματος?

Όχι δεν έχει σχέση αυτό. Απλά η εκκαθάριση τώρα θα αργήσει να γίνει θα πάει για Ιούνιο γιατί επόμενη και τελευταία πληρωμή για φυσικό αέριο είναι 15/6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό που δικαιούται κάποιος πως ακριβώς βγαίνει; 

Ξέρω ότι υπάρχουν πίνακες με ποσοστά αναλόγως με το που δηλώνεις αλλά πάει και αναλόγως τι έχεις κάψει; 

Πως διαμορφώνεται το τελικό ποσό, υπάρχει κάποιος τύπος μήπως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Mule206 είπε

Το ποσό που δικαιούται κάποιος πως ακριβώς βγαίνει;

Επίδομα βάσης επί τον συντελεστή της περιοχής σου (βάσει Τ.Κ.)

21 ώρες πριν, Mule206 είπε

Ξέρω ότι υπάρχουν πίνακες με ποσοστά αναλόγως με το που δηλώνεις αλλά πάει και αναλόγως τι έχεις κάψει; 

Πως διαμορφώνεται το τελικό ποσό, υπάρχει κάποιος τύπος μήπως; 

Παίρνεις τα μισά από αυτά που έκαψες (και εχεις καταχωρίσει τιμολόγια προφανώς) με μέγιστο το επίδομα οι δικαιούσαι.

π.χ. με συντελεστή 0.9 και επίδομα βάσης 350€ δικαιούσαι μέγιστο 350×0.9 = 315€.

Για να το πάρεις όλο πρέπει να κάψεις τουλάχιστον τα διπλά δηλαδή 630€. Αν κάψεις λιγότερο τότε παίρνεις τα μισά από αυτά που έκαψες.

(Αν θες και τύπο:

MIN (Κ/2, Ε), όπου

- Κ η κατανάλωση σε €

- Ε το μέγιστο επίδομα που δικαιούσαι)

Επεξ/σία από Tony316
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

είχα κάνει αίτηση για πετρέλαιο θέρμανσης. Αγόρασα πετρέλαιο, διασταυρώθηκε η απόδειξη με την αίτηση. Ενώ πέρασε η περίοδος των πληρωμών, ήταν μέχρι 28/4, δεν είχαν μπει τα λεφτά στο λογαριασμό, μπήκα με τους κωδικούς του taxis και είδα ότι έγραφαν  πρόβλημα iban δεν απαντα το ws. Τσέκαρα στο μητρώο, δεν υπήρχε το iban. Το πέρασα τη 1/5. Ξέρετε τη πρέπει να κάνω, για να μου βάλουν τα χρήματα?

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από remos1976
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2023 στις 3:33 ΜΜ, Tony316 είπε

Επίδομα βάσης επί τον συντελεστή της περιοχής σου (βάσει Τ.Κ.)

Παίρνεις τα μισά από αυτά που έκαψες (και εχεις καταχωρίσει τιμολόγια προφανώς) με μέγιστο το επίδομα οι δικαιούσαι.

π.χ. με συντελεστή 0.9 και επίδομα βάσης 350€ δικαιούσαι μέγιστο 350×0.9 = 315€.

Για να το πάρεις όλο πρέπει να κάψεις τουλάχιστον τα διπλά δηλαδή 630€. Αν κάψεις λιγότερο τότε παίρνεις τα μισά από αυτά που έκαψες.

(Αν θες και τύπο:

MIN (Κ/2, Ε), όπου

- Κ η κατανάλωση σε €

- Ε το μέγιστο επίδομα που δικαιούσαι)

Οπότε με τα 730 που έχω κάψει υπερκαλυπτομαι αφού ο συντελεστής μου είναι 0,53.

Αυτο το ποσο είναι μέχρι 16/2. Για το επόμενο δίμηνο δεν μου έχει εκδοθεί ακόμα λογαριασμό (ξέρω το επίδομα καλύπτει μέχρι τέλη Μαρτίου). 

Οπότε έχει κανένα νόημα να τους πιέσω να μου εκδοσουν το τελευταίο λογαριασμό μιας και η προθεσμία έκδοσης είναι μέχρι 15/5 ή δεν έχει κανένα νόημα να το κάνω; 

Ρωτάω μήπως και τυχόν υπολογίζεται για του χρόνου το πλεόνασμα ή όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/5/2023 στις 6:41 ΜΜ, Mule206 είπε

Οπότε έχει κανένα νόημα να τους πιέσω να μου εκδοσουν το τελευταίο λογαριασμό μιας και η προθεσμία έκδοσης είναι μέχρι 15/5 ή δεν έχει κανένα νόημα να το κάνω;

Μέχρι 31/05 μπορείς να καταχωρίσεις τιμολόγια. Αν μέχρι τότε έχεις διαθέσιμα τιμολόγια με ημερομηνία έκδοσης έως και 16/05 μπορείς να τα βάλεις αν θες (εγώ τα βάζω για να βλέπω συνολικά πόσο έκαψα :P παρ' ότι ξεπέρασα το ποσό).

Στις 6/5/2023 στις 6:41 ΜΜ, Mule206 είπε

Ρωτάω μήπως και τυχόν υπολογίζεται για του χρόνου το πλεόνασμα ή όχι; 

Νομίζω πως όχι.

Στις 6/5/2023 στις 1:35 ΜΜ, remos1976 είπε

Ξέρετε τη πρέπει να κάνω, για να μου βάλουν τα χρήματα?

Επειδή είναι πετρέλαιο νομίζω ότι είναι τελευταία περίοδος πληρωμών η 28/04. Οπότε σίγουρα πάρε τηλέφωνο (ή email αν δεν απαντάνε) να δεις αν μπορούν να στα βάλουν.

Είναι πιθανό να σου πουν ότι αφού δεν είχες περασμένο IBAN στο μητρώο άρα δεν φταίνε αυτοί.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΗ φυσικό αέριο έλαβε κανείς λογαριασμο? Μέχρι 16/5/2023 τιμολόγια μπορούμε να περάσουμε ως τέλος Μαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

ΔΕΗ φυσικό αέριο έλαβε κανείς λογαριασμο? Μέχρι 16/5/2023 τιμολόγια μπορούμε να περάσουμε ως τέλος Μαίου.

2 συμφορουμήτες έλαβαν πρόσφατα (δεν είχαν πάρει λογαριασμό από πέρυσι). Τώρα πότε σκοπεύει να εκδόσει τις κανονικές τιμολογήσεις σε όλους... άγνωστο. Πέρυσι θυμάμαι έβγαλε τους λογαρισμού 27/5 και εμφανίστηκαν στο ebill τον Ioύνιο. Γι'αυτό έφυγα να γλυτώσω... 😛

Η Ελίν έβγαλε σήμερα εκκαθαριστικούς για τις μετρήσεις του Μαρτίου (μέχρι 10/3 είναι εμένα).

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

ΔΕΗ φυσικό αέριο έλαβε κανείς λογαριασμο? Μέχρι 16/5/2023 τιμολόγια μπορούμε να περάσουμε ως τέλος Μαίου.

Στις 04/05 έλαβα εγώ για φυσικό αέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελιν μου έβγαλε για Μάρτιο λογαριασμό έναντι. 

Μπορώ να καταχωρήσω και αυτόν εφόσον βλέπω πως δεν προλαβαίνουμε να βγει εκκαθαριστικός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...