Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.

Κάπου 100κατι € θυμάμαι μου είχε βγει ότι δικαιούμαι.

Απλά, το παραστατικό που θα καταχωρήσω,προφανώς θα έχει το μεγάλο ποσό που αφορά όλη την πολυκατοικία.

Λογικά, το χρειάζονται απλά για να αποδεικνύεται ότι η πολυκατοικία πράγματι έβαλε φυσικό αέριο τη συγκεκριμένη χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.

Κάπου 100κατι € θυμάμαι μου είχε βγει ότι δικαιούμαι.

Απλά, το παραστατικό που θα καταχωρήσω,προφανώς θα έχει το μεγάλο ποσό που αφορά όλη την πολυκατοικία.

Λογικά, το χρειάζονται απλά για να αποδεικνύεται ότι η πολυκατοικία πράγματι έβαλε φυσικό αέριο τη συγκεκριμένη χρονιά.

Το ποσό που σου αναλογεί στην θέρμανση θα βάλεις όχι όλης της πολυκατοικίας. Επίσης στο φυσικό αέριο μπορείς να κάνεις ατομική αίτηση χωρίς να πρέπει να δηλώσεις αφμ διαχειριστή κλπ παρόλο που είσαι σε κεντρική θέρμανση. Το έκανα φέτος εγώ αφου το επέτρεπαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7tasos7 είπε

Το ποσό που σου αναλογεί στην θέρμανση θα βάλεις όχι όλης της πολυκατοικίας. Επίσης στο φυσικό αέριο μπορείς να κάνεις ατομική αίτηση χωρίς να πρέπει να δηλώσεις αφμ διαχειριστή κλπ παρόλο που είσαι σε κεντρική θέρμανση. Το έκανα φέτος εγώ αφου το επέτρεπαν. 

Με ατομική αίτηση έκανα κ εγώ.

Απλά πάει καιρός από τότε , αλλά θα τα θυμηθώ.

Το ποσό που μου αναλογεί, το βγάζω, ανάλογα με τα χιλιοστά του διαμερίσματός μου, από το συνολικό ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

Με ατομική αίτηση έκανα κ εγώ.

Απλά πάει καιρός από τότε , αλλά θα τα θυμηθώ.

Το ποσό που μου αναλογεί, το βγάζω, ανάλογα με τα χιλιοστά του διαμερίσματός μου, από το συνολικό ποσό;

Λογικά στα κοινόχρηστα σου θα αναφέρει το ποσό για θέρμανση βάση ωρών κατανάλωσης + το πάγιο. Συνήθως έτσι τα βάζουν όλοι σου λέει για θέρμανση ένα ποσό. Δεν κάθεσαι εσύ να υπολογίζεις τι σου αναλογεί τουλάχιστον έτσι γίνεται σε εμάς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Λογικά στα κοινόχρηστα σου θα αναφέρει το ποσό για θέρμανση βάση ωρών κατανάλωσης + το πάγιο. Συνήθως έτσι τα βάζουν όλοι σου λέει για θέρμανση ένα ποσό. Δεν κάθεσαι εσύ να υπολογίζεις τι σου αναλογεί τουλάχιστον έτσι γίνεται σε εμάς. 

Και λογικά σε κάθε μήνα μένει ίδιο, εννοώ το ποσοστό, σωστά;

Θέλω να πιστεύω, δε θα χρειάζεται ν βάλω τα αντίστοιχα ποσά των χειμωνιάτικων μηνών, επειδή δεν έχω κρατήσει αρχείο με τις αντίστοιχες αποδείξεις κοινοχρήστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Και λογικά σε κάθε μήνα μένει ίδιο, εννοώ το ποσοστό, σωστά;

Θέλω να πιστεύω, δε θα χρειάζεται ν βάλω τα αντίστοιχα ποσά των χειμωνιάτικων μηνών, επειδή δεν έχω κρατήσει αρχείο με τις αντίστοιχες αποδείξεις κοινοχρήστων.

Σαν χιλιοστά είναι ίδιο το ποσοστό. Αλλά κάθε μήνα θα ναι άλλο πόσο για θέρμανση. Κανονικά πρέπει να βάλεις όλους τους μήνες που έκανες χρήση θέρμανσης. Μπορείς να ρωτήσεις διαχειριστή να στα δώσει τα προηγούμενα και να τα περάσεις ένα ένα. Εκτός εάν σε καλύψουν σε πόσο τα 2 τελευταία που θα ναι και πιο μεγάλη η κατανάλωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αν προλάβουμε και εκδοθεί λογαριασμός ΔΕΗ ως 16/5 αέριο που ορίζει καταληκτική ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού το επίδομα (σημείωση: Θεσσαλονίκη στην περιοχή μου η ΕΔΑ κάνει την επόμενη καταμέτρηση αρχές Μαίου και η προηγούμενη ήταν αρχές Μαρτίου), ο λογαριασμός αυτός θα περιλαμβάνει κατανάλωση από αρχές Μαρτίου ως αρχές Μαίου. Δεδομένου ότι το επίδομα θέρμανσης αερίου αναφέρεται ότι περιλαμβάνει καταναλώσεις ως 31/3/2023, πως θα καταχωρήσω αυτόν τον λογαριασμό μιας και όλη η κατανάλωση Απριλίου και κάποιες ημέρες Μαίου θα είναι εκτός? Σκέφτομαι να.βαλω το ποσό όπως αναγράφεται στον λογαριασμό και ας κάνουν ότι θέλουν. Σωστά? Ευχαριστώ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Αν προλάβουμε και εκδοθεί λογαριασμός ΔΕΗ ως 16/5 αέριο που ορίζει καταληκτική ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού το επίδομα (σημείωση: Θεσσαλονίκη στην περιοχή μου η ΕΔΑ κάνει την επόμενη καταμέτρηση αρχές Μαίου και η προηγούμενη ήταν αρχές Μαρτίου), ο λογαριασμός αυτός θα περιλαμβάνει κατανάλωση από αρχές Μαρτίου ως αρχές Μαίου. Δεδομένου ότι το επίδομα θέρμανσης αερίου αναφέρεται ότι περιλαμβάνει καταναλώσεις ως 31/3/2023, πως θα καταχωρήσω αυτόν τον λογαριασμό μιας και όλη η κατανάλωση Απριλίου και κάποιες ημέρες Μαίου θα είναι εκτός? Σκέφτομαι να.βαλω το ποσό όπως αναγράφεται στον λογαριασμό και ας κάνουν ότι θέλουν. Σωστά? Ευχαριστώ!!

Ακριβώς αυτό το βάζεις όλο το ποσό και ξεμπερδεύεις. Εάν είναι κάνα 2μηνο πίσω όπως εμένα στην Ζενίθ θα σε και σε ημερομηνίες εντός προθεσμίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ανεβάσει νέο παραστατικό από λογαριασμό αερίου, με ημ έκδοσης 8/3/23 οριστική 1/04/23 και ακόμα να φανούν στις διασταυρομενες αγορές, 

Ξερει κάνεις γιατί το κάνει αυτό; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dina85 είπε

Καλησπέρα, έχω ανεβάσει νέο παραστατικό από λογαριασμό αερίου, με ημ έκδοσης 8/3/23 οριστική 1/04/23 και ακόμα να φανούν στις διασταυρομενες αγορές, 

Ξερει κάνεις γιατί το κάνει αυτό; 

 

Δεν έχει η εκκαθάριση ακόμα σε κανέναν έως τώρα. Λογικά έως αρχές βδομάδας θα φανούν όλα. Εγώ έχω από Φεβρουαρίου περασμένα και δεν έχουν φανεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Για αγορές που έχουν γίνει Απρίλιο, θα δοθεί το επίδομα αργότερα ή χάνεται; Γιατί λένε τρίτη και τελευταία πληρωμή.

Από 1/10/22-31/3/23 είναι το επίδομα θέρμανσης. Από εκεί και πέρα εάν μιλάς για φυσικό αέριο επειδή αργούν οι λογαριασμοί μετράει το τελευταίο παραστατικό να έχει εκδοθεί έως 15/5 και να καταχωρηθεί έως 31/5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα ..ισως κατι μου διαφευγει εδω

Η προηγουμενη αιτηση που εκανα ηταν για δυο μηνες Δεκατο και Ενδεκατο του 2022 ..(παραστατικα μονο για αυτους τους 2 μηνες μου βγαζει οταν παταω την επιλογη Δεν θυμαμαι τωρα τι ειχε παιξει)

Απο τοτε γιατι δεν αφηνει να κανω νεα;

Αμα παω στην ηδη υπαρχουσα και προσθεσω τα νεα παραστατικα θα γινει κατι;

Επεξ/σία από methismenokotsani
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, methismenokotsani είπε

Εμενα ..ισως κατι μου διαφευγει εδω

Η προηγουμενη αιτηση που εκανα ηταν για δυο μηνες Δεκατο και Ενδεκατο του 2022 ..(παραστατικα μονο για αυτους τους 2 μηνες μου βγαζει οταν παταω την επιλογη Δεν θυμαμαι τωρα τι ειχε παιξει)

Απο τοτε γιατι δεν αφηνει να κανω νεα;

Αμα παω στην ηδη υπαρχουσα και προσθεσω τα νεα παραστατικα θα γινει κατι;

Tροποποιητική κάνεις, προσθέτεις παραστατικά και μετά πατάς ολοκλήρωση

* Ή oριστική υποβολή ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων... δε θυμάμαι τι ακριβώς γράφει. @methismenokotsani

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Tροποποιητική κάνεις, προσθέτεις παραστατικά και μετά πατάς ολοκλήρωση

* Ή oριστική υποβολή ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων... δε θυμάμαι τι ακριβώς γράφει. @methismenokotsani

Καλα κανεις και το λες γιατι αμα ξεχαστει καποιος και δεν κανει (οχι μονο υποβολη) αλλα ουτε καν προσ αποθηκευση και φυγει..πρεπει να τα φτιαξει παλι απο την αρχη!

Σε ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...