Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι θα εκδώσουν νέο λογαριασμό εως 16/5?Σε εμένα βγήκε εκκαθαριστικός 22/3 για τη περίοδο 15/11-15/1 που δεν έκαψα σχεδόν τίποτα...Τη μεγάλη κατανάλωση την είχα μετά.Με έχουν ζώσει λίγο τα φίδια.Μιλάω για ΔΕΗ gas control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, vagmouk είπε

Το θέμα είναι θα εκδώσουν νέο λογαριασμό εως 16/5?Σε εμένα βγήκε εκκαθαριστικός 22/3 για τη περίοδο 15/11-15/1 που δεν έκαψα σχεδόν τίποτα...Τη μεγάλη κατανάλωση την είχα μετά.Με έχουν ζώσει λίγο τα φίδια.Μιλάω για ΔΕΗ gas control.

Ρίξε μια ματιά στο θέμα το αερίου. Αυτή τη στιγμή συμφέρουν τα κυμαινόμενα, οπότε μια λύση είναι να πας Ελίν ώστε να σου βγάλει η ΔΕΗ τελικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εκανα χαζομάρα και δεν έκανα αίτηση στο mythermansi, ο λογαριασμός αερίου στην ΔΕΗ απο περσι μου ήρθε πριν κανα 2 βδομάδες, υπάρχει περιπτώση να μπορώ να κάνω αίτηση κάπως; ή να ανοιξουν κάποια στιγμή ξανα οι αιτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγώ δύο πράγματα με τη σειρά μου. Όταν λέμε παραστατικά εννοούμε τους λογαριασμούς έτσι όχι τα αποδεικτικά πληρωμής. Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος για να δω ποιό IBAN είναι καταχωρημένο για να μπεί το επίδομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

1) Όταν λέμε παραστατικά εννοούμε τους λογαριασμούς έτσι όχι τα αποδεικτικά πληρωμής.

2) Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος για να δω ποιό IBAN είναι καταχωρημένο για να μπεί το επίδομα;

1) Nαι

2) Kάνεις login στο ΜyAADE --> Μητρώο & Επικοινωνία --> Δήλωση λογαριασμού IBAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

1) Nαι

2) Kάνεις login στο ΜyAADE --> Μητρώο & Επικοινωνία --> Δήλωση λογαριασμού IBAN

Ευχαριστώ πολύ!

Ξέρεις μήπως και κάθε πότε γίνονται οι πληρωμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2023 στις 7:51 ΜΜ, Dpan.9 είπε

Ξέρεις μήπως και κάθε πότε γίνονται οι πληρωμές;

Από ΦΕΚ:

Spoiler

α) Το ποσό επιδόματος θέρμανσης καταβάλλεται, σε τρεις (3) δόσεις ως εξής:

αα) Έως την 21η Δεκεμβρίου 2022 για την προκαταβολή της παρ. 2 του άρθρου 4 και το σύνολο των αγορών, που θα τιμολογηθούν έως την 30ή Νοεμβρίου 2022, εφόσον αυτές αντιστοιχούν σε επίδομα που υπερβαίνει το ποσό της προκαταβολής και υπό την προϋπόθεση καταχώρισης των απαιτούμενων στοιχείων έως και την 9η Δεκεμβρίου 2022.

αβ) Έως την 28η Φεβρουαρίου 2023 για το σύνολο των αγορών που θα τιμολογηθούν έως την 31η Ιανουαρίου 2023 και υπό την προϋπόθεση καταχώρισης των απαιτούμενων στοιχείων έως και την 15η Φεβρουαρίου 2023.

αγ) Έως την 28η Απριλίου 2023 για το σύνολο των αγορών που θα τιμολογηθούν έως την 31η Μαρτίου 2023 και υπό την προϋπόθεση καταχώρισης των απαιτούμενων στοιχείων έως και την 15η Απριλίου 2023.

Ειδικά για το φυσικό αέριο θα καταχωρούνται έως την 31η Μαΐου 2023 δικαιολογητικά αγορών της περιόδου 1.10.2022 έως 31.03.2023 με ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 16η Μαϊου 2023 και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα καταβάλλεται έως την 15η Ιουνίου 2023. Ειδικά για την κατανάλωση θερμικής ενέργειας μέσω τηλεθέρμανσης θα καταχωρούνται έως την 15η Ιουλίου 2023 δικαιολογητικά αγορών της περιόδου 1.10.2022 έως 31.03.2023 με ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 30ή Ιουνίου 2023 και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα καταβάλλεται έως την 10η Αυγούστου 2023.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Αν προλάβουμε και εκδοθεί λογαριασμός ΔΕΗ ως 16/5 αέριο που ορίζει καταληκτική ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού το επίδομα (σημείωση: Θεσσαλονίκη στην περιοχή μου η ΕΔΑ κάνει την επόμενη καταμέτρηση αρχές Μαίου και η προηγούμενη ήταν αρχές Μαρτίου), ο λογαριασμός αυτός θα περιλαμβάνει κατανάλωση από αρχές Μαρτίου ως αρχές Μαίου. Δεδομένου ότι το επίδομα θέρμανσης αερίου αναφέρεται ότι περιλαμβάνει καταναλώσεις ως 31/3/2023, πως θα καταχωρήσω αυτόν τον λογαριασμό μιας και όλη η κατανάλωση Απριλίου και κάποιες ημέρες Μαίου θα είναι εκτός? Σκέφτομαι να.βαλω το ποσό όπως αναγράφεται στον λογαριασμό και ας κάνουν ότι θέλουν. Σωστά? Ευχαριστώ!!

Στις 10/4/2023 στις 11:58 ΠΜ, ekrepali είπε

Επισυνάπτω επιβεβαίωση της ΑΑΔΕ, για λογαριασμούς ΔΕΗ βάζουμε τον αριθμό παραστατικού.

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20230410_115446.jpg.dc4ab73dfb39855f4bb0b646b668d14c.jpg

 

Αφού τον αριθμό παραστατικού ζητάει η φόρμα, νομίζω είναι ξεκάθαρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Σαν αριθμός λογαριασμού της εταιρείας "Φυσικό Αέριο Ελλάδος" αναγράφεται ένας οκταψήφιος, μετά κενό και ακόμη ένα ψηφίο π.χ. 012345678  9. Πρέπει να γράψω τα 8 πρώτα ψηφία στην πλατφόρμα του myθέρμανση, τα 9 χωρίς κενό ή τα 9 με κενό; Το έψαξα στο διαδίκτυο, αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση. Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει σας παρακαλώ;…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gendin είπε

Γεια σας,

Σαν αριθμός λογαριασμού της εταιρείας "Φυσικό Αέριο Ελλάδος" αναγράφεται ένας οκταψήφιος, μετά κενό και ακόμη ένα ψηφίο π.χ. 012345678  9. Πρέπει να γράψω τα 8 πρώτα ψηφία στην πλατφόρμα του myθέρμανση, τα 9 χωρίς κενό ή τα 9 με κενό; Το έψαξα στο διαδίκτυο, αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση. Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει σας παρακαλώ;…

εγω τα βάζω όλα, και το 9 δηλαδή, χωρίς κενό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gendin είπε

Γεια σας,

Σαν αριθμός λογαριασμού της εταιρείας "Φυσικό Αέριο Ελλάδος" αναγράφεται ένας οκταψήφιος, μετά κενό και ακόμη ένα ψηφίο π.χ. 012345678  9. Πρέπει να γράψω τα 8 πρώτα ψηφία στην πλατφόρμα του myθέρμανση, τα 9 χωρίς κενό ή τα 9 με κενό; Το έψαξα στο διαδίκτυο, αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση. Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει σας παρακαλώ;…

Εγώ τα βάζω όλα, με κενό.

Δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Σχετικά με το πέρασμα τιμολογίων, μέχρι πότε είναι η προθεσμία να τα καταχωρήσουμε;

Κάτι για Μάϊο θυμάμαι αλλά όχι με μεγαλύτερη ακρίβεια.

Επίσης, πόσα χρειάζονται;

Πρόκειται για το διαμέρισμα μου, σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου.

Αν κάποιος ξέρει, ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Σχετικά με το πέρασμα τιμολογίων, μέχρι πότε είναι η προθεσμία να τα καταχωρήσουμε;

Κάτι για Μάϊο θυμάμαι αλλά όχι με μεγαλύτερη ακρίβεια.

Επίσης, πόσα χρειάζονται;

Πρόκειται για το διαμέρισμα μου, σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου.

Αν κάποιος ξέρει, ευχαριστώ προκαταβολικά.

Το ποσό που χρειάζεται είναι διαφορετικό σε κάθε έναν. Εσύ βαλτα όλα έως την ημερομηνία που πρέπει και υπολόγισε πως είναι το 50% επιδοτούμενο. Άρα εάν δικαιούσαι 250 πρέπει να παρουσιάσεις παραστατικά 500.αλλιως ότι βάλεις το μισό παίρνεις δεν είναι ανάγκη να συμπληρωθεί όλο το ποσό.

Ειδικά για το φυσικό αέριο θα καταχωρούνται έως την 31η Μαΐου 2023 δικαιολογητικά αγορών της περιόδου 1.10.2022 έως 31.03.2023 με ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 16η Μαϊου 2023 και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα καταβάλλεται έως την 15η Ιουνίου 2023. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...