Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/3/2023 στις 7:06 ΜΜ, tzitzikas2 είπε

αυτούς που λαμβάνω εγώ θα είναι όλοι εκκαθαριστικοί. Αρα τον δηλώνω κανονικά και ότι γίνει.

 

 

Συνολικα η οικοδομη μου εχει βαλει 3100 λιτρα ....εγω φαινεται οτι εχω βαλει 370 λιτρα!

 

ΛΠΘ709 - 23/01/2023
ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ (201) ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ

Λίτρα Τιμολογίου: 1000
117,70 58,85 82,39€ ΠΙΣΤΩΘΗΚΕ IBAN:  ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΟ
(20/02/2023)
ΑΛΠΘ286 - 17/12/2022
ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ (201) ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ

Λίτρα Τιμολογίου: 1050
123,59 61,79 86,51€ ΠΙΣΤΩΘΗΚΕ IBAN: ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΟ
(20/02/2023)
ΛΑΘ2001407 - 27/10/2022
ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ (201) ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ

Λίτρα Τιμολογίου: 1100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή δεν δούλεψε η πάγια εντολή δεν πληρώθηκε ο 1ος λογαριασμός στη ΔΕΗ και μου ήρθε μετά νέος λογαριασμός (68+66 ευρώ).

Χαζή ερώτηση αλλά σε αυτή την περίπτωση καταχωρώ μόνο τον δεύτερο... ή καταχωρώ και τους 2 με τα ποσά ξεχωριστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα φώτα σας, όποιος γνωρίζει. Από πέρυσι έχω πιστωτικά σε αέριο από ΔΕΗ. Τώρα που ήρθαν λογαριασμοί αφαιρούν τα πιστωτικά. Εγώ στο σύστημα θα δηλώσω το ποσό πληρωμής ή θα προσθέσω και τα πιστωτικά από πέρυσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gkaram είπε

Παιδιά τα φώτα σας, όποιος γνωρίζει. Από πέρυσι έχω πιστωτικά σε αέριο από ΔΕΗ. Τώρα που ήρθαν λογαριασμοί αφαιρούν τα πιστωτικά. Εγώ στο σύστημα θα δηλώσω το ποσό πληρωμής ή θα προσθέσω και τα πιστωτικά από πέρυσι. 

Το ποσό πληρωμής διασταυρώνεται.

Αν ο λογαριασμός είναι αρνητικός δεν τον καταχωρείς, δε σε συμφέρει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Επειδή δεν δούλεψε η πάγια εντολή δεν πληρώθηκε ο 1ος λογαριασμός στη ΔΕΗ και μου ήρθε μετά νέος λογαριασμός (68+66 ευρώ).

Χαζή ερώτηση αλλά σε αυτή την περίπτωση καταχωρώ μόνο τον δεύτερο... ή καταχωρώ και τους 2 με τα ποσά ξεχωριστά;

 

Και τους 2 ξεχωριστά εφόσον ειναι σε περίοδο που αντιστοιχεί στο επίδομα και φυσικά εφόσον δεν έχει καταχωριθει το πρώτο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστώ.

Εχω πάρει επίδομα 210 και καταχώρησα 140 ευρώ. Μέχρι 31/3 δεν θα εκδοθεί άλλος λογαριασμός.

Θα ζητηθεί επιστροφή του πλεονάζοντος ποσού; 

Τζάμπα μας βγήκε φέτος το φυσικό αέριο με τη ΔΕΗ και τις επιστροφές 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, The_Judas είπε

οκ ευχαριστώ.

Εχω πάρει επίδομα 210 και καταχώρησα 140 ευρώ. Μέχρι 31/3 δεν θα εκδοθεί άλλος λογαριασμός.

Θα ζητηθεί επιστροφή του πλεονάζοντος ποσού; 

Τζάμπα μας βγήκε φέτος το φυσικό αέριο με τη ΔΕΗ και τις επιστροφές 😂

Για το φυσικό αέριο θα μετρήσει λογαριασμός που έχει εκδοθεί έως και 31/5 και θα αφορά κατανάλωση έως 15/3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@The_Judas

  

1 ώρα πριν, 7tasos7 είπε

Για το φυσικό αέριο θα μετρήσει λογαριασμός που έχει εκδοθεί έως και 31/5 και θα αφορά κατανάλωση έως 15/3

Έκδοση παραστατικού ως 16/5, καταχώρηση ως 31/5.

Yποτίθεται η κατανάλωση θα πρέπει να είναι μέχρι 31/3, αλλά αν ο λογαριασμός περιλαμβάνει και μέρες του Απριλίου εγώ θα τον βάλω κανονικά.

 

@The_Judas

  

1 ώρα πριν, 7tasos7 είπε

Για το φυσικό αέριο θα μετρήσει λογαριασμός που έχει εκδοθεί έως και 31/5 και θα αφορά κατανάλωση έως 15/3

Έκδοση παραστατικού ως 16/5, καταχώρηση ως 31/5.

Yποτίθεται η κατανάλωση θα πρέπει να είναι μέχρι 31/3, αλλά αν ο λογαριασμός περιλαμβάνει και μέρες του Απριλίου εγώ θα τον βάλω κανονικά.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το ποσό πληρωμής διασταυρώνεται.

Αν ο λογαριασμός είναι αρνητικός δεν τον καταχωρείς, δε σε συμφέρει

Νομίζω ότι  ρωτάει αν ο λογαριασμός περιλαμβάνει  πιστωτικό  ποσό μέσα… δηλαδή σου έχει έρθει 250 ευρώ λογαριασμός με -50 ευρώ από πιστωτικό  που είχες  και πληρώνεις 200!

Δηλωνεις τα 250 που είναι ο αρχικός η τα 200 ;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexiskara είπε

Νομίζω ότι  ρωτάει αν ο λογαριασμός περιλαμβάνει  πιστωτικό  ποσό μέσα… δηλαδή σου έχει έρθει 250 ευρώ λογαριασμός με -50 ευρώ από πιστωτικό  που είχες  και πληρώνεις 200!

Δηλωνεις τα 250 που είναι ο αρχικός η τα 200 ;;

 

Τα 200.

Το ξαναέγραψα στη προηγούμενη σελίδα...

  

Στις 26/3/2023 στις 7:04 ΜΜ, ekrepali είπε

 

1.jpg.bcc56de5f1ca7b62a6467ee04af1707d.jpg

 

...η πλατφόρμα ζητάει το ποσό συναλλαγής. Άμα το ποσό πληρωμής είναι 200, βάζεις αναγκαστικά 200.

Αν εσύ γράψεις 250 στη πλατφόρμα, δε θα γίνει σωστή διασταύρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τα 200.

Το ξαναέγραψα στη προηγούμενη σελίδα...

  

...η πλατφόρμα ζητάει το ποσό συναλλαγής. Άμα το ποσό πληρωμής είναι 200, βάζεις αναγκαστικά 200.

Αν εσύ γράψεις 250 στη πλατφόρμα, δε θα γίνει σωστή διασταύρωση.

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Yποτίθεται η κατανάλωση θα πρέπει να είναι μέχρι 31/3, αλλά αν ο λογαριασμός περιλαμβάνει και μέρες του Απριλίου εγώ θα τον βάλω κανονικά.

 

Εδώ εγώ πέρασα έναντι + εκκαθαριστικό (Μαϊου - Οκτωβρίου) για το περσινό καλοκαίρι που είχε μέσα μερικές ημέρες του Οκτωβρίου και μου πέρασαν όλο το ποσό. Τους είχα ρωτήσει πριν το περάσω αν μπορώ και μου είπαν ναι και θα το κοιτάξουν αυτοί.

Δεν έχει γίνει ακόμη εκκαθάριση γιατί μέχρι και Φλεβάρη δεν είχα ξεπεράσει το 2πλασιο της προκαταβολής. Τώρα που το ξεπέρασα λογικά θα γίνει η εκκαθάριση και θα φανεί πως θα το υπολογίσουν.

Θεωρώ πως είναι απίθανο να ζητήσουν από τον πάροχο το ποσό των 2 πρώτων λογαριασμών που αναλογεί στην περίοδο μετά τις 01/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Για να είσαι δικαιουχος του επιδοματος θερμανσης μετράνε οι μικτες αποδοχές ή οι καθαρές; ξέρει κάποιος γιατί δεν το βρίσκω πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jsalonica είπε

Πρωτη φορα συμπληρωνω. Προφανως στα παραστατικα στο ΑΦΜ εκδοτη βαζουμε το ΑΦΜ του παροχου αεριου κι οχι το δικο μας. Σωστα?

Ναι αφμ βάζεις του παροχου αερίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...