Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε εμένα συμβαίνει το εξής: Κάνω για πρώτη φορά αίτηση και μου βγάζει λάθος στα τετραγωνικά. Διορθώνω τα τετραγωνικά (έχει γίνει τακτοποίηση αλλά το 2023 θα γίνει η αλλαγή στο Ε9), δέχεται την αίτηση. Το αποτέλεσμα είναι να εμφανίζονται 2 ενεργές αιτήσεις, χωρίς να μπορώ να ακυρώσω κάποια (ακόμη και όταν ήταν ενεργές οι αιτήσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ειναι κανεις απο Δυτικη Μακεδονια, που να εχει τηλεθερμανση και να μην του εχουν βαλει ακομα τιποτα? Σε αυτα που λεει "Δεν εχει οριστει" (περα απο διαχειριστη μιας και ειναι μονοκατοικια), υπαρχει θεμα?

image.png.f0cc24b201aae7a9e1baa6879bd63433.png

image.png.058e17564b46f16922b7694d7759c1d0.png

 

Καθε φορα που ανεβαζει ο λογιστηςε τα παραστατικα, θα λεει τροποποιητικη?

image.png.91301dbacf3cee12d48a76be22a101a7.png

Με τηλεθερμανση δεν το ξέρω καθόλου. Αλλά θεωρώ πως δεν έχεις πληρωθεί επειδή δεν έχεις επωνυμία επιχείρησης. Και όντως κάθε φορά που περνάς παραστατικά κάνεις τροποποιητικη αλλά εάν είναι σωστά αναφέρει και αρ.αιτησης. Στο δικό σου δεν βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Με τηλεθερμανση δεν το ξέρω καθόλου. Αλλά θεωρώ πως δεν έχεις πληρωθεί επειδή δεν έχεις επωνυμία επιχείρησης. Και όντως κάθε φορά που περνάς παραστατικά κάνεις τροποποιητικη αλλά εάν είναι σωστά αναφέρει και αρ.αιτησης. Στο δικό σου δεν βλέπω. 

Πήγαμε λογιστή και μας είπε να τσεκάρουμε το Δεκέμβριο. Και όντως έβαλαν ότι μας έβαλαν και πέρυσι μέχρι, και αν χρειαστεί θα συμπληρώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. Ενώ έχει μπει πετρέλαιο στις 15/12/22 και έχει ανεβεί κανονικά το παραστατικό από την εταιρεία που έβαλε το καύσιμο και η αίτηση γράφει προς πληρωμή, στην προβολή διασταυρωμένων αγορών αναφέρει «δεν εκκαθαρίστηκε».

αυτο σημαίνει πάμε για τον επόμενο μήνα; Διότι η αίτηση και το καύσιμο μπήκαν Δεκέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tuxpower είπε

στην προβολή διασταυρωμένων αγορών αναφέρει «δεν εκκαθαρίστηκε»

Έχεις πάρει προκαταβολή μήπως;

Εγώ για φυσικό αέριο πήρα προκαταβολή και όσα παραστατικά πέρασα μέχρι στιγμής είναι σε κατάσταση "ΔΕΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕ". Λογικά γιατί δεν έχω καλύψει ακόμη το 2πλασιο της προκαταβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω φυσικο αεριο στο σπιτι και εχω κανει αιτηση για ενταξη στο μητρωο δικαιουχων επιδοματος θερμανσης στις 24/12/2022. Η αιτηση εχει οριστικοποιηθει και εχουν κατατεθει δυο παραστατικα το ενα στην αρχικη δηλωση και το δευτερο στην τροποποιητικη δηλωση. Τα στοιχεια εχουν ελεγχθει οπως και το iban. Επισης εχει ενεργοποιηθει η πληρωμη. Παρολα αυτα εδω και τοσους μηνες, ακομα δεν εχω λαβει καποιο ποσο ουτε εχει ενημερωθει η αιτηση μου.

 

 image.png.16193ce9c4473449aaf854f13645b0ca.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κανω τροποποιιτικη το ε1 θελω να αλλαξω τον αριθμο παροχης δεη για να γινει ταυτιση στοιχειων και να εισπραξω το επιδομα αλλα μπαινω taxis net στο ε1 παταω επανω στο κουτακι για να σβησω και να αλλαξω τον υπαρχον αριθμο και δεν γινεται τιποτα δεν με αφηνει μηπως θελει καποιο λογιστικο προγραμμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, enrique19 είπε

Πως κανω τροποποιιτικη το ε1 θελω να αλλαξω τον αριθμο παροχης δεη για να γινει ταυτιση στοιχειων και να εισπραξω το επιδομα αλλα μπαινω taxis net στο ε1 παταω επανω στο κουτακι για να σβησω και να αλλαξω τον υπαρχον αριθμο και δεν γινεται τιποτα δεν με αφηνει μηπως θελει καποιο λογιστικο προγραμμα; 

Δεν γίνεται έτσι.. Για να κανεις μια τροποποιητική να ρωτήσεις έναν λογιστή καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Πρωτη φορά έκανα το Νοέμβριο αίτηση για το επίδομα φυσικό αέριο 

Πρώτον χρειάζεται να κάνει τιποτα ο διαχειριστής της πολυκατοικίας? Είναι ατομικό φυσικό αέριο

Και δεύτερον

Έχω δύο λογαριασμούς ένας του Δεκεμβρίου για Μάιο Απρίλιο και έναν τον Φεβρουάριο από Ιούνιο μέχρι 4/11 τους έβαλα και τους καταχώρηση

Τα φώτα σας παρακαλώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tselotrelo είπε

Καλησπέρα

Πρωτη φορά έκανα το Νοέμβριο αίτηση για το επίδομα φυσικό αέριο 

Πρώτον χρειάζεται να κάνει τιποτα ο διαχειριστής της πολυκατοικίας? Είναι ατομικό φυσικό αέριο

Και δεύτερον

Έχω δύο λογαριασμούς ένας του Δεκεμβρίου για Μάιο Απρίλιο και έναν τον Φεβρουάριο από Ιούνιο μέχρι 4/11 τους έβαλα και τους καταχώρηση

Τα φώτα σας παρακαλώ 

Άμα έχεις βάλει ατομικό χωρίς πολυκατοικία δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Ο πρώτος λογαριασμός δεν χρειάζεται να μπει γιατί αφορά περσινή χρονιά.το φετινό επίδομα ξεκινάει από 10/22.και μπορείς να δεις από την διασταύρωση αγορών το πόσο που δικαιούσαι και εάν έχουν περαστεί τα παραστατικά σου. 

20 ώρες πριν, Jimakozz είπε

Καλησπερα. Εχω φυσικο αεριο στο σπιτι και εχω κανει αιτηση για ενταξη στο μητρωο δικαιουχων επιδοματος θερμανσης στις 24/12/2022. Η αιτηση εχει οριστικοποιηθει και εχουν κατατεθει δυο παραστατικα το ενα στην αρχικη δηλωση και το δευτερο στην τροποποιητικη δηλωση. Τα στοιχεια εχουν ελεγχθει οπως και το iban. Επισης εχει ενεργοποιηθει η πληρωμη. Παρολα αυτα εδω και τοσους μηνες, ακομα δεν εχω λαβει καποιο ποσο ουτε εχει ενημερωθει η αιτηση μου.

 

 image.png.16193ce9c4473449aaf854f13645b0ca.png

Μπαίνοντας στην αίτηση σου και πατώντας προβολή διασταυρωμενων αγορών βλέπεις το ποσό που δικαιούσαι και εάν έχουν περαστεί τα παραστατικά σου προς πληρωμή. Υπάρχει περίπτωση εάν είχες κάνει και πέρσι αίτηση να έχεις πάρει μια προκαταβολή η οποία να υπερβαίνει το ποσό που έχεις καταθέσει για φέτος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Άμα έχεις βάλει ατομικό χωρίς πολυκατοικία δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Ο πρώτος λογαριασμός δεν χρειάζεται να μπει γιατί αφορά περσινή χρονιά.το φετινό επίδομα ξεκινάει από 10/22.και μπορείς να δεις από την διασταύρωση αγορών το πόσο που δικαιούσαι και εάν έχουν περαστεί τα παραστατικά σου. 

Αφού ο λογαριασμός είναι 1/6-14/11 πώς να καταχωρισω από 1/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tselotrelo είπε

Αφού ο λογαριασμός είναι 1/6-14/11 πώς να καταχωρισω από 1/10

Αυτο μπορείς να το περάσεις γιατί πιάνει το διάστημα την έναρξης. Τώρα άμα είναι μικρό ποσό πάγια κλπ μην το περνάς. Κρίνε από μόνος σου γιατί μετά θα έρθουν και οι μεγάλοι λογαριασμοί σε μήνες που έχουμε μεγαλύτερη κατανάλωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, πρώτη φορά έκανα αίτηση για το επίδομα θέρμανσης και μου βγάζει: κατάσταση εκκαθαρισμένο 18/12/2022 αλλά στο IBAN μου βγάζει: 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ IBAN: ΟΧΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡ. ή ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟ WS

Στο βιβλιάριο δεν υπάρχει συνδικαιούχος.

Ξέρει κάποιος να μου πει τι πρόβλημα είναι αυτό και πως επιλύεται? Ευχαριστώ

Επεξ/σία από xaloizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...