Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Σε ευχαριστώ που απαντάς.

Έτσι έκανα την αίτηση όπως λες. Να υποθέσω ότι όταν θέλω να εισάγω το παραστατικό, δε θα μπλέξω με την επιλογή "πληρώνω θέρμανση μέσω κοινοχρήστων" και θα εισάγω απ' ευθείας στο αντίστοιχο πεδίο το ποσό μου;

Ναι ακριβώς αυτό. Δεν μπλέκεις καθόλου με αυτό αφού το έκανες ατομικό 

29 λεπτά πριν, red7genius είπε

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά στις τελευταίες 10 σελίδες δεν είδα κάτι. Μένουμε σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που έχει ΦΑ αυτόνομη θέρμανση με κεντρική παροχή (όχι αυτόνομο καυστήρα). Η αίτηση έχει γίνει αποδεκτή και μου βγάζει πως η πληρωμή είναι ενεργοποιημένη. Εμείς πληρώνουμε την θέρμανση μέσω των κοινοχρήστων. Προσπαθώ να βάλω τα παραστατικά αγοράς όμως δεν έχω καμία πληροφορία από αυτά που ζητάει εκτός από το ποσό:

image.png.06838340d8955417c3194f069adc6810.png

Το ΑΦΜ του διαχειριστή οκ θα το βρω, τα υπόλοιπα όπως αριθμούς παρασταστικού, εξόφλησης, αφμ εκδότη, κτλ που τα βρίσκω; Πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρεία παροχής ΦΑ για να μου δώσουν τους αριθμούς;

 

 

 

Κανονικά πρέπει ο διαχειριστής να αναρτει τον λογαριασμό του φα και από εκεί βλέπεις το αφμ την εταιρεία ημ.εκδοσης. Αλλιώς του λες να στο δώσει να τα συμπληρώσεις. Αρ.παραστατικου άμα δεν έχει δεν πειράζει βάλε εικονικό τον μήνα που αφορά έτσι κάνω εγώ τουλάχιστον 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 

Έχω κανει την αιτηση και εγω και έχω δηλώσει βιομαζα - πελλετ.

'Εχω ανεβάσει τα παραστατικά στις 23/1/23 και 24/1/23 αντίστοιχα οι οποίες είναι αποδείξεις λιανικής απο ταμειακή και οχι κάποιο τιμολόγιο καθώς είμαι ιδιώτης.

Ενω εχει γίνει αποδεκτη η αιτηση και ειναι ενεργοποιημένη η πληρωμή όπως γράφει, μου γράφει στα διαστυρωμένα παραστατικα " Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2022 - 2023".

Ειναι φυσιολογικό? Πρέπει να γίνει κάποια ενέργεια απο την μεριά του προμηθευτή?

Βάζω και κάποια screen από την σελίδα του επιδόματος.  

Να επισημάνω πως δεν είναι πολυκατοικία. Είναι μονοκατοικία με δωρεάν παραχώρηση και έχω δηλώσει και το ΑΦΜ του πατέρα μου που μου το παραχωρεί. 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Επεξ/σία από papaleole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, papaleole είπε

Καλησπέρα. 

Έχω κανει την αιτηση και εγω και έχω δηλώσει βιομαζα - πελλετ.

'Εχω ανεβάσει τα παραστατικά στις 23/1/23 και 24/1/23 αντίστοιχα οι οποίες είναι αποδείξεις λιανικής απο ταμειακή και οχι κάποιο τιμολόγιο καθώς είμαι ιδιώτης.

Ενω εχει γίνει αποδεκτη η αιτηση και ειναι ενεργοποιημένη η πληρωμή όπως γράφει, μου γράφει στα διαστυρωμένα παραστατικα " Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2022 - 2023".

Ειναι φυσιολογικό? Πρέπει να γίνει κάποια ενέργεια απο την μεριά του προμηθευτή?

Βάζω και κάποια screen από την σελίδα του επιδόματος.  

Να επισημάνω πως δεν είναι πολυκατοικία. Είναι μονοκατοικία με δωρεάν παραχώρηση και έχω δηλώσει και το ΑΦΜ του πατέρα μου που μου το παραχωρεί. 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Αργούν να τα περάσουν. Εμένα πχ για αγορά μπλε κηροζινης 20 Νοεμβρίου περάστηκε τέλη Δεκεμβρίου. Και παραστατικά από αρχές Ιανουαρίου και μέσα δεν έχουν περαστεί ακόμα. Το θέμα είναι μήπως δεν μας τα περάσουν σε αυτή την πληρωμή που θα γίνει τέλος του μήνα και πάμε στην επόμενη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Αργούν να τα περάσουν. Εμένα πχ για αγορά μπλε κηροζινης 20 Νοεμβρίου περάστηκε τέλη Δεκεμβρίου. Και παραστατικά από αρχές Ιανουαρίου και μέσα δεν έχουν περαστεί ακόμα. Το θέμα είναι μήπως δεν μας τα περάσουν σε αυτή την πληρωμή που θα γίνει τέλος του μήνα και πάμε στην επόμενη. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εμ αυτό είναι το θέμα.... Να μας τα βάλουνε τέλη αυτού του μήνα να βουλώσουμε καμιά τρύπα. 

Εδω στην βόρεια Ελλάδα με μικρά παιδιά στο σπίτι καίμε απο Νοέμβριο και λεφτά την άνοιξη,....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papaleole είπε

 

'Εχω ανεβάσει τα παραστατικά στις 23/1/23 και 24/1/23 αντίστοιχα οι οποίες είναι αποδείξεις λιανικής απο ταμειακή και οχι κάποιο τιμολόγιο καθώς είμαι ιδιώτης.

 

Οι αποδείξεις έχουν QR code (τετράγωνο barcode) της ΑΑΔΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

άκουσα ότι έως σήμερα, Τετάρτη, πρέπει να καταχωρήσουμε τιμολόγια στην εφαρμογή για να μας καταβληθεί το επίδομα, είναι όντως έτσι ?

είχα διαβάσει πριν λίγους μήνες που έκανα την αίτηση, ότι μπορούμε ν τα καταχωρίσουμε όλα μαζί, κάπου τον Μάϊο 2023.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

άκουσα ότι έως σήμερα, Τετάρτη, πρέπει να καταχωρήσουμε τιμολόγια στην εφαρμογή για να μας καταβληθεί το επίδομα, είναι όντως έτσι ?

είχα διαβάσει πριν λίγους μήνες που έκανα την αίτηση, ότι μπορούμε ν τα καταχωρίσουμε όλα μαζί, κάπου τον Μάϊο 2023.

Έως σήμερα θα ναι για πληρωμές τέλος Φεβρουαρίου και εάν τα περάσουν κιόλας. Αλλιώς μπορείς κανονικά έως τέλος Μαΐου για φυσικό αέριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Έως σήμερα θα ναι για πληρωμές τέλος Φεβρουαρίου και εάν τα περάσουν κιόλας. Αλλιώς μπορείς κανονικά έως τέλος Μαΐου για φυσικό αέριο. 

Ευχαριστώ πολύ.

Φυσικό αέριο, κεντρική θέρμανση έχει η πολυκατοικία όπου μένω. 

άρα μπορώ τον Μάϊο να κάνω συγκεντρωτικά την υποβολή των παραστατικών; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Φυσικό αέριο, κεντρική θέρμανση έχει η πολυκατοικία όπου μένω. 

άρα μπορώ τον Μάϊο να κάνω συγκεντρωτικά την υποβολή των παραστατικών; 

 

Ναι κανονικά θα τα περάσεις ανά μήνα οπότε θες έως τέλος Μαΐου. Μπορείς βέβαια και όταν συμπληρώσεις το ποσό της επιδότησης να το κάνεις τότε για να τα πάρεις πιο γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

SOS στα παραστατικά κάνεις υποβολή ένα ένα ή κάνεις προσωρινή αποθήκευση και τα στέλνεις όλα μαζί?

Επίσης πόσο είναι το ποσό για Αθήνα κέντρο φυσικό αέριο.

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

SOS στα παραστατικά κάνεις υποβολή ένα ένα ή κάνεις προσωρινή αποθήκευση και τα στέλνεις όλα μαζί?

Επίσης πόσο είναι το ποσό για Αθήνα κέντρο φυσικό αέριο.

Ή όλα μαζί ή ένα - ένα (υποβάλλοντας δήλωση και μετά τροποποποιητική)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

SOS στα παραστατικά κάνεις υποβολή ένα ένα ή κάνεις προσωρινή αποθήκευση και τα στέλνεις όλα μαζί?

Επίσης πόσο είναι το ποσό για Αθήνα κέντρο φυσικό αέριο.

Όπως θες εσύ το κάνεις. Ή ένα ένα και υποβαλεις τροποποιητικη κάθε φορά ή όλα μαζί. Το ποσό εξαρτάται από την οικογενειακή κατάσταση του κάθε ένος. Για 1 άτομο είναι 160

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, 7tasos7 είπε

Όπως θες εσύ το κάνεις. Ή ένα ένα και υποβαλεις τροποποιητικη κάθε φορά ή όλα μαζί. Το ποσό εξαρτάται από την οικογενειακή κατάσταση του κάθε ένος. Για 1 άτομο είναι 160

Ωριαία ευχαριστώ πολύ διάβασμα ότι για να πάρω τα 160 πρέπει να δώσω 350 οπότε θα τα κάνω όλα μαζί, μέχρι Μάρτιο δεν μπορούμε να ανεβαζοτμε παραστατικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...