Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε αίτηση αποδέκτη  για επίδομα θέρμανσης μου βγάζει το ποσό αλλα στο iban είναι κενό.

Το iban το έχω κανονικά δήλωμενο στο my aade και είμαι ο μοναδικός δικαιούχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Παιδιά ερώτηση:

Έκανα αίτηση για το επίδομα το οποίο και πήρα. Πρόκειται για διαμέρισμα με φυσικό αέριο μέσω κοινοχρήστων, αλλά με ξεχωριστό μετρητή κάθε διαμέρισμα.

Προσπαθώ να κάνω εισαγωγή παραστατικού και μου ζητάει ΑΦΜ διαχειριστή, ενώ δεν υπάρχει διαχειριστής, υπάρχει εταιρία που έχει αναλάβει τα κοινόχρηστα και δηλώνει ανεύθυνη. Το γελοίο είναι ότι στις οδηγίες της ΑΑΔΕ, σε άφηναν να κάνεις αίτηση χωρίς να υπάρχει διαχειριστής κλπ.

Τι γίνεται;

Καλημέρα στο φυσικό αέριο σου δίνεται η δυνατότητα να κάνεις ατομικά την αίτηση σου χωρίς να χρειαστεί να κάνει ο διαχειριστής αίτηση.δεν δηλώνεις δηλαδή πολυκατοικία αλλά ατομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκτώβριο - Νοέμβριο δεν ανάψαμε αέριο. Ούτε έχουμε μπόιλερ.

Πληρώσαμε στα κοινόχρηστα Οκτωβρίου και Νοεμβρίου κάτι μικροποσά για φυσικό αέριο. Πιθανότατα ήταν τα πάγια. (Πολυκατοικία με κοινό καυστήρα, ο καθένας ανάβει όποτε θέλει)

Κατανάλωση έχουμε από Δεκέμβρη και ύστερα. Τώρα ανέβασα παραστατικά λοιπόν για Δεκέμβριο και Ιανουάριο. Μπορώ να ανεβάσω και Οκτωβρίου, Νοεμβρίου; Κι ας ήταν μόνο τα πάγια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Οκτώβριο - Νοέμβριο δεν ανάψαμε αέριο. Ούτε έχουμε μπόιλερ.

Πληρώσαμε στα κοινόχρηστα Οκτωβρίου και Νοεμβρίου κάτι μικροποσά για φυσικό αέριο. Πιθανότατα ήταν τα πάγια. (Πολυκατοικία με κοινό καυστήρα, ο καθένας ανάβει όποτε θέλει)

Κατανάλωση έχουμε από Δεκέμβρη και ύστερα. Τώρα ανέβασα παραστατικά λοιπόν για Δεκέμβριο και Ιανουάριο. Μπορώ να ανεβάσω και Οκτωβρίου, Νοεμβρίου; Κι ας ήταν μόνο τα πάγια; 

Από Νοέμβριο και μετά μπορείς να δηλώσεις πόσα. Τώρα για 1-2 ευρώ που θα ναι το πάγιο δεν νομίζω να αξίζει να δηλώσεις το ποσό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Από Νοέμβριο και μετά μπορείς να δηλώσεις πόσα. Τώρα για 1-2 ευρώ που θα ναι το πάγιο δεν νομίζω να αξίζει να δηλώσεις το ποσό. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Από 1 Οκτωβρίου λέει στο ΦΕΚ. Άρα μπορώ να βάλω τα κοινόχρηστα Οκτωβρίου και Νοεμβρίου. Μάλλον δεν είναι πάγια, θα πω στο γραφείο που μας βγάζει τα κοινόχρηστα να μου στείλει τους λογαριασμούς που αφορούν τους δύο μήνες αυτούς. Αν και δεν έχει καταγραφεί κατανάλωση, πλήρωσα και για τους δύο μήνες 22 ευρώ. Θα μου πεις, για 11 ευρώ που θα πάρεις πίσω; Ναι, για 11 ευρώ. Αν τα δικαιούμαι, δεν τα χαρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Raki-meze είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Από 1 Οκτωβρίου λέει στο ΦΕΚ. Άρα μπορώ να βάλω τα κοινόχρηστα Οκτωβρίου και Νοεμβρίου. Μάλλον δεν είναι πάγια, θα πω στο γραφείο που μας βγάζει τα κοινόχρηστα να μου στείλει τους λογαριασμούς που αφορούν τους δύο μήνες αυτούς. Αν και δεν έχει καταγραφεί κατανάλωση, πλήρωσα και για τους δύο μήνες 22 ευρώ. Θα μου πεις, για 11 ευρώ που θα πάρεις πίσω; Ναι, για 11 ευρώ. Αν τα δικαιούμαι, δεν τα χαρίζω. 

Εννοείται μην χαρίζεις τίποτα. Δεν είναι εποχές για να χαρίζουμε. Είπα για 1 2 ευρώ γιατί τόσο ήταν σε μένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ειναι κανεις φυσικο αεριο Δεη? Σας εχουν ερθει λογαριασμοι?

Μου ηρθε ενας τον 12/22 για τον 6/22 και ετσι οπως μου ειπαν συντομα θα ερθει ενας για τον 10/22 οποτε το επίδομα θερμανσης παπαλα.

Στις 28 Φεβρουαρίου 2023 πρόκειται να καταβληθεί το επίδομα θέρμανσης στους δικαιούχους για το σύνολο των αγορών που έχουν τιμολογηθεί έως τις 31 Ιανουαρίου 2023. Προαπαιτούμενο είναι να έχουν υποβληθεί έως και τις 15 Φεβρουαρίου 2023, όλα τα σχετικά παραστατικά στην πλατφόρμα myΘέρμανση, μέσω της εφαρμογής «ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΜΟΥ». Εκεί καταχωρούνται τα έγγραφα για όλα τα είδη καυσίμων θέρμανσης, εκτός του πετρελαίου θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, don_prassos είπε

Καλησπερα ειναι κανεις φυσικο αεριο Δεη? Σας εχουν ερθει λογαριασμοι?

Μου ηρθε ενας τον 12/22 για τον 6/22 και ετσι οπως μου ειπαν συντομα θα ερθει ενας για τον 10/22 οποτε το επίδομα θερμανσης παπαλα.

Στις 28 Φεβρουαρίου 2023 πρόκειται να καταβληθεί το επίδομα θέρμανσης στους δικαιούχους για το σύνολο των αγορών που έχουν τιμολογηθεί έως τις 31 Ιανουαρίου 2023. Προαπαιτούμενο είναι να έχουν υποβληθεί έως και τις 15 Φεβρουαρίου 2023, όλα τα σχετικά παραστατικά στην πλατφόρμα myΘέρμανση, μέσω της εφαρμογής «ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΜΟΥ». Εκεί καταχωρούνται τα έγγραφα για όλα τα είδη καυσίμων θέρμανσης, εκτός του πετρελαίου θέρμανσης.

 

Για αγορές από 1 Οκτωβρίου 2022 έως και 31 Μαρτίου 2023 η προθεσμία καταχώρισης είναι έως 15 Απριλίου 2023.

Ειδικά για το φυσικό αέριο η προθεσμία καταχώρισης είναι έως την 31η Μαΐου 2023 για παραστατικά με ημερομηνία έκδοσης έως την 16η Μαΐου 2023.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2023 στις 8:30 ΜΜ, moutrosl είπε

Καλησπέρα, σε αίτηση αποδέκτη  για επίδομα θέρμανσης μου βγάζει το ποσό αλλα στο iban είναι κενό.

Το iban το έχω κανονικά δήλωμενο στο my aade και είμαι ο μοναδικός δικαιούχος.

Άλλο Iban έδωσες στην αίτηση και άλλο έχεις δηλωμένο στο taxisnet. Κάνε την διόρθωση στο ταξίςνετ και θα εμφανιστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Raki-meze είπε

 

Για αγορές από 1 Οκτωβρίου 2022 έως και 31 Μαρτίου 2023 η προθεσμία καταχώρισης είναι έως 15 Απριλίου 2023.

Ειδικά για το φυσικό αέριο η προθεσμία καταχώρισης είναι έως την 31η Μαΐου 2023 για παραστατικά με ημερομηνία έκδοσης έως την 16η Μαΐου 2023.

Το καταλαβαίνω αυτό αλλά λογαριασμοί δε μου έρχονται Και η απάντηση τους είναι συστημικό πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iban προϋπήρχε όταν έκανα την αίτηση, δεν άλλαξα κάτι. οταν έκανα την αίτηση εδειξε οτι υπαρχει iban δηλωμενο και προχωρησα στην αιτηση. Τώρα στην πληρωμή είναι κενό Το iban. Το έσβησα και το ξαναεβαλα  στο myaade Αλλά και πάλι δε μου το εμφανίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2023 στις 4:08 ΜΜ, moutrosl είπε

Το iban προϋπήρχε όταν έκανα την αίτηση, δεν άλλαξα κάτι. οταν έκανα την αίτηση εδειξε οτι υπαρχει iban δηλωμενο και προχωρησα στην αιτηση. Τώρα στην πληρωμή είναι κενό Το iban. Το έσβησα και το ξαναεβαλα  στο myaade Αλλά και πάλι δε μου το εμφανίζει.

το ιδιο θεμα σντιμετωπιζω κι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2023 στις 8:30 ΜΜ, moutrosl είπε

Καλησπέρα, σε αίτηση αποδέκτη  για επίδομα θέρμανσης μου βγάζει το ποσό αλλα στο iban είναι κενό.

Το iban το έχω κανονικά δήλωμενο στο my aade και είμαι ο μοναδικός δικαιούχος.

Πού τα βλέπεις αυτά; Εννοώ φαίνεται κάπου αν το ποσό έχει εγκριθεί; Ή απλά έχεις κάνει την αίτηση που έγινε αρχικά αποδεικτή και μετά έκανες οριστική υποβολή παραστατικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά στις τελευταίες 10 σελίδες δεν είδα κάτι. Μένουμε σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που έχει ΦΑ αυτόνομη θέρμανση με κεντρική παροχή (όχι αυτόνομο καυστήρα). Η αίτηση έχει γίνει αποδεκτή και μου βγάζει πως η πληρωμή είναι ενεργοποιημένη. Εμείς πληρώνουμε την θέρμανση μέσω των κοινοχρήστων. Προσπαθώ να βάλω τα παραστατικά αγοράς όμως δεν έχω καμία πληροφορία από αυτά που ζητάει εκτός από το ποσό:

image.png.06838340d8955417c3194f069adc6810.png

Το ΑΦΜ του διαχειριστή οκ θα το βρω, τα υπόλοιπα όπως αριθμούς παρασταστικού, εξόφλησης, αφμ εκδότη, κτλ που τα βρίσκω; Πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρεία παροχής ΦΑ για να μου δώσουν τους αριθμούς;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2023 στις 6:07 ΠΜ, 7tasos7 είπε

Καλημέρα στο φυσικό αέριο σου δίνεται η δυνατότητα να κάνεις ατομικά την αίτηση σου χωρίς να χρειαστεί να κάνει ο διαχειριστής αίτηση.δεν δηλώνεις δηλαδή πολυκατοικία αλλά ατομική.

Σε ευχαριστώ που απαντάς.

Έτσι έκανα την αίτηση όπως λες. Να υποθέσω ότι όταν θέλω να εισάγω το παραστατικό, δε θα μπλέξω με την επιλογή "πληρώνω θέρμανση μέσω κοινοχρήστων" και θα εισάγω απ' ευθείας στο αντίστοιχο πεδίο το ποσό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...