Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω αυτόνομο λέβητα φυσικού αερίου και από 30/9/2022 είμαι πελάτης στη ΔΕΗ. Πέρυσι (2021-2022) ήμουν στο Φ.Α. και πήρα επιδότηση. Πήρα και φέτος πλήρως το ποσό (2022-2023) χωρίς να έχω αναρτήσει παραστατικά ακόμα επειδή η ΔΕΗ δεν έχει στείλει λογαριασμό. Στην ΑΔΑΕ διαβάζω το εξής ως προς το μέχρι πότε μπορώ να καταχωρήσω τα παραστατικά: "Ειδικά για το φυσικό αέριο η προθεσμία καταχώρισης είναι έως την 31η Μαΐου 2023 για παραστατικά με ημερομηνία έκδοσης έως την 16η Μαϊου 2023."  Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα κι αν ναι τι έκανε; Φοβάμαι ότι  αν ως τέλος Μαίου δεν έχουν στείλει κανένα λογαριασμό ή έχουν στείλει πχ μόλις έναν, θα πρέπει να επιστρέψω το επίδομα παρά το ότι καίω αποκλειστικά αέριο για θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Stavros82t είπε

Καλησπέρα, τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω αυτόνομο λέβητα φυσικού αερίου και από 30/9/2022 είμαι πελάτης στη ΔΕΗ. Πέρυσι (2021-2022) ήμουν στο Φ.Α. και πήρα επιδότηση. Πήρα και φέτος πλήρως το ποσό (2022-2023) χωρίς να έχω αναρτήσει παραστατικά ακόμα επειδή η ΔΕΗ δεν έχει στείλει λογαριασμό. Στην ΑΔΑΕ διαβάζω το εξής ως προς το μέχρι πότε μπορώ να καταχωρήσω τα παραστατικά: "Ειδικά για το φυσικό αέριο η προθεσμία καταχώρισης είναι έως την 31η Μαΐου 2023 για παραστατικά με ημερομηνία έκδοσης έως την 16η Μαϊου 2023."  Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα κι αν ναι τι έκανε; Φοβάμαι ότι  αν ως τέλος Μαίου δεν έχουν στείλει κανένα λογαριασμό ή έχουν στείλει πχ μόλις έναν, θα πρέπει να επιστρέψω το επίδομα παρά το ότι καίω αποκλειστικά αέριο για θέρμανση.

Να κοιταξεις ποτε θα βγει ο λγαριασμος σου.. Ποτε γινεται η καταμετρηση του Δεδδηε απο εκει στην περιοχη... Και θα βγει εκκαθαριστικος.. Δωσε εσυ την ενδειξη στον Δεδδηε καθε διμηνο που μπορεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το φυσικό αέριο στην ΔΕΗ που δεν έχει δώσει λογαριασμούς ώστε να τους καταχωρήσουμε για το επίδομα θέρμανσης τι γίνεται, γνωρίζει κανείς; Θα το χάσουμε το επίδομα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, takoulou είπε

Να κοιταξεις ποτε θα βγει ο λγαριασμος σου.. Ποτε γινεται η καταμετρηση του Δεδδηε απο εκει στην περιοχη... Και θα βγει εκκαθαριστικος.. Δωσε εσυ την ενδειξη στον Δεδδηε καθε διμηνο που μπορεις..

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά προφανώς αγνοείτε τι συμβαίνει με τη ΔΕΗ και την έκδοση λογαριασμού ΦΑ. Αφενός τις καταμετρήσεις τις κάνει η ΕΔΑ (στην Αθήνα). Αφετέρου ενώ η ΕΔΑ μου στέλνει κατόπιν ερωτημάτων μου τις ημερομηνίες καταμέτρησης και τις ενδείξεις που έχει καταγράψει, δυστυχώς η ΔΕΗ δεν εκδίδει λογαριασμούς ΦΑ εδώ και καιρό. Ο φόβος μου είναι ότι θα χάσω (για την ακρίβεια θα πρέπει να επιστρέψω) το επίδομα θέρμανσης γιατί δεν έχω στα χέρια μου κάποιον λογαριασμό για να τον καταχωρήσω στα "παραστατικά" μου στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ. Κι η ερώτησή μου είναι αν και πώς κινήθηκε νομικά ή κάπως, προκειμένου να μη χάσει το επίδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Karanikolis είπε

Με το φυσικό αέριο στην ΔΕΗ που δεν έχει δώσει λογαριασμούς ώστε να τους καταχωρήσουμε για το επίδομα θέρμανσης τι γίνεται, γνωρίζει κανείς; Θα το χάσουμε το επίδομα; 

 

47 λεπτά πριν, Stavros82t είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά προφανώς αγνοείτε τι συμβαίνει με τη ΔΕΗ και την έκδοση λογαριασμού ΦΑ. Αφενός τις καταμετρήσεις τις κάνει η ΕΔΑ (στην Αθήνα). Αφετέρου ενώ η ΕΔΑ μου στέλνει κατόπιν ερωτημάτων μου τις ημερομηνίες καταμέτρησης και τις ενδείξεις που έχει καταγράψει, δυστυχώς η ΔΕΗ δεν εκδίδει λογαριασμούς ΦΑ εδώ και καιρό. Ο φόβος μου είναι ότι θα χάσω (για την ακρίβεια θα πρέπει να επιστρέψω) το επίδομα θέρμανσης γιατί δεν έχω στα χέρια μου κάποιον λογαριασμό για να τον καταχωρήσω στα "παραστατικά" μου στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ. Κι η ερώτησή μου είναι αν και πώς κινήθηκε νομικά ή κάπως, προκειμένου να μη χάσει το επίδομα.

Στείλε αναφορά στο YΠΕΝ σχετικά με τη μη έκδοση λογαριασμών και το πρόβλημα με το επίδομα θέρμανσης.


[email protected] (Υπόψιν τμήματος οργάνωσης και εποπτείας φυσικού αερίου). Στη δική μου περίπτωση μετά από καμιά 20ριά μέρες το ΥΠΕΝ διαβίβασε την αναφορά στη ΡΑΕ και στη ΔΕΗ.

Ακόμα δεν έχω πάρει λογαριασμό φυσικό... αλλά φαίνεται πως υπάρχει κάποια κινητοποίηση ώστε να αρχίσουν να εκδίδονται οι λογαριασμοί σιγά-σιγά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Στείλε αναφορά στο YΠΕΝ σχετικά με τη μη έκδοση λογαριασμών και το πρόβλημα με το επίδομα θέρμανσης.


[email protected] (Υπόψιν τμήματος οργάνωσης και εποπτείας φυσικού αερίου). Στη δική μου περίπτωση μετά από καμιά 20ριά μέρες το ΥΠΕΝ διαβίβασε την αναφορά στη ΡΑΕ και στη ΔΕΗ.

Ακόμα δεν έχω πάρει λογαριασμό φυσικό... αλλά φαίνεται πως υπάρχει κάποια κινητοποίηση ώστε να αρχίσουν να εκδίδονται οι λογαριασμοί σιγά-σιγά.

Στη ραε έχω κάνει κ η απάντηση που έδωσε η ΔΕΗ ήταν η ίδια που δίνουν κ στο τηλέφωνο... θα δοκιμάσω κ εκεί που λες να δούμε τι θα γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βοήθεια, έπεσα σε ιδιαίτερη περίπτωση.

Κάναμε αίτηση για επίδομα θέρμανσης για τον πεθερό μου (στο δικό του όνομα ο λογαριασμός), τόσο καιρό δεν είχε έρθει κάτι και έρχεται σήμερα έναντι 809€ !!!!!

Πέραν του ότι θα ελέγξω αν οι μονάδες αντιστοιχούν κλπ (ελπίζω πως όχι), το θέμα είναι ότι πριν 15 μέρες πέθανε ο πεθερός μου, ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση και αν ισχύει κανονικά η αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Πήγα να περάσω τους λογαριασμούς στο myΘέρμανση και στον πρώτο έχω τα εξής:

Συνολικό ποσό τρέχοντος λογαριασμού: 158.60
Προηγούμενο ανεξόφλητο: -13.68
Σύνολο: 144.92

Ποιο ποσό να περάσω τα 158 ή τα 144?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, theo93 είπε

Ποιο ποσό να περάσω τα 158 ή τα 144?

Καλησπέρα,

Επειδή είχα κι εγώ πιστωτικό στον προηγούμενο λογαριασμό μου, είμαι 99% σίγουρος ότι πρέπει να περάσεις το 144,92. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.

Spoiler

Σου παραθέτω και τον δικό μου, για τον οποίο στο myThermansi πέρασα το "Ποσό Πληρωμής": 34,20€

image.png.993dfc9bc49c7728ef6fa070a86c343b.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theo93 είπε

Πήγα να περάσω τους λογαριασμούς στο myΘέρμανση και στον πρώτο έχω τα εξής:

Συνολικό ποσό τρέχοντος λογαριασμού: 158.60
Προηγούμενο ανεξόφλητο: -13.68
Σύνολο: 144.92

Ποιο ποσό να περάσω τα 158 ή τα 144?

 

Στο παράθυρο εισαγωγής παραστατικού λέει "Ποσό συναλλαγής", άρα βάζεις το 144.92

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι αν έχει ήδη απαντηθεί (ή αν θεωρείται προφανές), αλλά για να σιγουρευτώ λίγο.

Πέρασα το πρώτο παραστατικό φυσικού αερίου, έβαλα το συνολικό ποσό πληρωμής, πήγα Επιλογές ->  Υπόβολή. Τώρα κανονικά θα μπει η πρώτη δόση, έτσι; Βγάζει σε κάποια φάση κάποια επιβεβαίωση μετά τον έλεγχο του παραστατικού;

Τώρα μπορώ να πάω κανονικά από το site της Ζενίθ και να κάνω διακανονισμό για τον συγκεκριμένο (υπέρογκο) λογαριασμό; Δεν νομίζω να επηρεάζει αυτό την διαδικασία του επιδόματος, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Εδώ γκαντέμης γενικα περί επιδομάτων. Ας αφήσω τα παλιά κ πάμε στο θέμα μας. Ειμαι ένοικος πολυκατοικίας 3 χρόνια. Από την αρχή έχουμε κάνει προφορική συμφωνία να μην συμμετέχω στην κεντρική θέρμανση. Έδινα 30%. Τώρα μου λένε περί νόμου κλπ..οκ ενημερώθηκα κ πρέπει κ εγώ συμμετάσχω κανονικά. Κανένα πρόβλημα. Μου ανακοινώνουν την αλλαγή αυτή μία ημέρα μετά την προθεσμία λήξεως των αιτήσεων του επιδόματος θέρμανσης. Λέω οκ να δεχτώ την αλλαγή, να συμμετάσχω αλλά όχι κ να χάσω κ το επίδομα κ να πληρώσω κανονικά. Ποιός με καλύπτει εμένα? Έχω να κάνω μόνο με τον διαχειριστή  κ ιδιοκτήτη του σπιτιού που δεν δέχεται αυτό που του λέω? Πήραν την απόφαση να βάλουν κ Τέλος πάντων μου το ανακοίνωσαν αργά. Πέρυσι είχε πάρει παράταση κ για Φλεβάρη . Φέτος μέχρι κ τώρα που σας γράφω όχι. 

Επεξ/σία από hanibal1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ερώτηση:

Έκανα αίτηση για το επίδομα το οποίο και πήρα. Πρόκειται για διαμέρισμα με φυσικό αέριο μέσω κοινοχρήστων, αλλά με ξεχωριστό μετρητή κάθε διαμέρισμα.

Προσπαθώ να κάνω εισαγωγή παραστατικού και μου ζητάει ΑΦΜ διαχειριστή, ενώ δεν υπάρχει διαχειριστής, υπάρχει εταιρία που έχει αναλάβει τα κοινόχρηστα και δηλώνει ανεύθυνη. Το γελοίο είναι ότι στις οδηγίες της ΑΑΔΕ, σε άφηναν να κάνεις αίτηση χωρίς να υπάρχει διαχειριστής κλπ.

Τι γίνεται;

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...